MIDDELBÜRGSCHE Dingsdag 1858. COURANT. 25 Mei. Êfimtrnlanï»sd)r tijdingen. L\°' 62. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en "Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendm;:' kingen euz.van écu tot zes regels f 1,50, voor elkeu regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. middelburg: 24 mei» Ter openbare teregtzitting voor burgerlijke zaken van het kantongeregt alhier, van zaturdag 22 dezer, is jhr. mr. L. F. van Panhuys als plaatsvervangend kautonregter gein- stalleerd. Aan den pleiziertrein, gisteren morgen per stoomboot, van "Vlissingeu naar Antwerpen ondernomen, is dit jaar eene bui tengewone deelneming te beurt gevallen, daar omstreeks hon derd vijftig personen er gebruik van hebben gemaakt. Uit Vlissingen wordt ons heden geschreven, dat het publiek wederom gedurende geruimen tijd groot ongerief zal ondervin den van de staking der stoombootdienst op de Schelde. Naar men verhaalt, moet zulks zijn oorzaak vinden in de maatregelen, weike bij de gisteren gehoudene inspectie dooi den rijks inspecteur van stoomwerktuigen zouden zijn geno men, en ten gevolge waarvan een gebrek aan den ketel moet zijn ontstaan. Men voegt er bij, dat de concessionnaris var. die stoomboot- dienst voornemens is te dezer zake eene geregtelijke vervolging tegen genoemden ambtenaar in te stellen. Door den hoogen raad der Nederlanden (kamer van strafza ken) is in zijne zitting van den IS dezer uitspraak gedaan in zake de voorziening in cassatie, ingesteld door den heer V. van Lissa, heelmeester alhier, tegen een vonnis der arrondisse- meuts-regtbank te Middelburg (waarbij hij, ter zake van onbe voegde uitoefening van inweudige geneeskunst, is veroordeeld). Bedoeld vonnis is daarbij vernietigd en de zaak verwezen naar het provinciaal geregishof in Zeeland. Men zal zich herinneren dat in het begin van januarij jl. bij gelegenheid der gehoudene vergadering door het te Zierikzee bestaande departement der Maatschappij tot bevordering van nijverheid, de heer C. Logeman, opzigter bij's rijks waterstaat aldaar, een nieuw ui'gevonden zeevaartkundig toestel ter bezigtiging heeft aangeboden, waarmede men, volgens de gege- vene ophelderingen, de kruispeiling of afstandmeting vlugger en naauwkeuriger dan tot dusverre geschiedt, bepaalt. Thans verneemt men, dat genoemde heer Logeman, op eene ontvan- gene uitnoodiging van wege de Kouinkljjke nederlandschc yachtclub te Rotterdam, dit toestel in eene daartoe expresse!ijk door haar belegde vergadering heeft gebragt, en dat het resul taat van dat onderzoek, hetwelk natuurlijk niet anders dan theoretisch heeft kunnen plaats hebben, aanvankelijk als zeer gunstig moet beschouwd worden, met dat gevolg, dat de com missie met het onderzoek belast geweest, het waardig heeft geoordeeld, het aan het ministerie van marine op te dragen en daarbij het verzoek te rigten, dat van wege het ministerie een praktisch onderzoek worde bevolen. Mogt dit laatste werkelijk geschieden, en de uitslag van dat onderzoek even gunstig zijn als het theoretische, dan is het on tegenzeggelijk dat de heer C. Logeman eene onbetaalbare dienst aan dezeevaart heeft bewezen. Door het ministerie van buitenlaudsche zaken is aan de ge zagvoerders van nederlandschc vaartuigen, op nieuw, ter voor koming van schade, herinnerd art. 18 der wet van 14. maart 1819 (Staatsblad no. 12), aldus luidende/i-Nederlandsche sche pen in vreemde havens aankomende, alwaar een consul van de zen staat resideert, zal de schipper gehouden zijn zich, binnen drie maal vier en twintig uren na zijne aankomst, bij den gemel- den consul te vervoegen, en aldaar zijne zeebrieven te vertoo- neu en te doen viserenzulks verzuimende, zal deschipper ofge- zagvoerder verbeuren eene boete van één gulden voor elk last." Het is zijne exc. den minister van binnenlandsche zaken wen- schelijk voorgekomen ae vroegere nota van hetgeen in acht is te nemen bij alle schoolvervullingen, welke met de invoering der wet van den 13 augustus jl. hare kracht heeft verloren, door eenige voorschriften te doeu vervangen, die zelfs wanneer men ze niet als volstrekt verpligtend wil beschouwen, toch zeer zeker zullen leiden tot eene meer geregelde en eenparige wijze van handelen. Zijne exc. heeft daarom de gemeentebesturen, door tusschen- komst der heeren eommissarisseu des konings, uitgenoodigd bij ontslag, ontstentenis of schorsing van den hoofdonderwijzer of de onderwijzeres de navolgende regelen te willen in acht nemen: 1. Binnen drie dagen na gegeven ontslag, of op andere wijze ontstane vacature of uitgesprokene schorsing wordt daarvan door burgemeester en wethouders aan den schoolopziener schrif telijk kennis gegeven, en met hem in overleg getreden over de tijdelijke waarneming der vacature; 2. Het gemeentebestuur doet binnen vier weken na het open - vallen uer betrekking, aan den schoolopziener mededeeling van de voorwaarden, waarop de nieuw aan te stellen hoofdonder wijzer of hoofdonderwijzeres zal worden beroepen 3. Uiterlijk binnen 3 maanr'en na het openvallen, worden de j sollicitanten opgeroepen, om zich aan te melden, met overleg- j ging van stukken. 4. Voor die aanmelding wordt eene tijdruimte van ten min ste 14 dagen gesteld. 5. Na afloop van den termijn in no. 4, worden de inge komen stukken, met eene naamlijst der sollicitanten, uiterlijk binnen 2 dagen door burgemeester en wethouders gezonden aan den schoolopziener, die ze met zijne aanmerkingen, uiterlijk binnen 12 dagen terug zendt. 6. De sollicitanten, wier stukken in orde zijn bevonden, wor den door burgemeester en wethouders opgeroepen tot het ver gelijkend examen, dat inmiddels door dezen, in overleg met den schoolopziener, is bepaald tegen een dag, uiterlijk binnen eene maand, nadat de stukken bij hem zijn teruggekomen. 7. Binnen 8 dagen na afloop van het vergelijkend examen, wordt de voordrag! ter vervulling opgemaakt. 8. Binnen 3 dagen na de benoeming door den gemeenteraad wordt hiervan door burgemeester en wethouders kennis gege ven aan den benoemden en aan den schoolopziener. Het Algemeen handelsblad meent te weten dat de tweede kamer der staten-geueraal wel degelijk in den loop van den zo mer, waarschijnlijk in julij aanstaande, zal bijeenkomen, en dat haar eenige ontwerpen van finaucielen aard, zoo als over de belastingen van het rijk en de gemeenten, en bijzonder over het gewigtige vraagstuk der spoorwegen, zullen worden aangeboden. Men wil weten (en dat blad deelt het eenvoudig als gerucht mede), dat de regering vooreerst de ondersteuning zou beoogen van die ondernemingen, welke zich tot taak gesteld hebben den aanleg van de lijnen:1e. Inliet noordoostelijk gedeelte des lauds (van Groningen op Deventer, in verband met Arnhem) 2e- die naar Rheine, en 3e. die van Rotterdam op Dordrecht en Breda. Dit zou echt er niet uitsluiten, dat, zoo zich soliede onder nemingen voor andere lijnen moglen vestigen, de regering zich zou beijveren, ook voor deze eene matige ondersteuning aan de staten generaal aan te vragen. Naar men van goederhand verneemt is de aauklagt, in der tijd door den heer mr. J. F. Pringle, advocaat-generaal bij het provinciaal geregtshof van Gelderland, bij den officier van jus titie te 's Graveuhage ingediend tegen de heeren mrs. A. M. van StipriaanLuïspius en M.S.Pols, advocaten te 's Graveuhage, ter zijde gelegd, als zijnde geenerlei termen aanwezig gevonden om daaraan gevolg te geven. De minister van financien, in aanmerking nemende, dat met- den laatsten december aanstaande de termijn zal eindigen bin nen welken, krachtens de wet van 24 december 1850 (Staats blad no. 129), bij 's rijks schatkist worden ingewisseld de oude muntbiljetten, namelijk die welke zijn uitgegeven volgens de wetten van 18 december 1S45 (Staatsblad no. 90) en 17 sep tember 1849 (Staatsblad no. 40), heeft op nieuw ter kennis van degenen welke nog houders van de opgemelde muntbiljetten zijn, gebragt, dat tot, de verwisseling dezer biljetten, het zij te gen muntbiljetten uit te geven krachtens de wet van 20 april 1852 (Staatsblad no. 90), het zij tegen ander betaalmiddel, wordt gevaceerd ten kantore van de nederlaiidsche bank dat deze biljetten almede worden aangenomen door 's rijks betaal meesters, zoowel in verwisseling, in zoo verre en tegen zooda nig betaalmiddel als hunne kassen gedoogen, als iu overstorliu- gen door de daartoe bevoegde comptabelen ten behoeve van 's rijks schatkistdat de gelegenheid tot verwisseling der munt biljetten van 1845 en 1849 nog tot en met den laatsten decem ber aanslaande open blijft, doch na dat tijdstip bepaaldelijk zal hebben opgehouden; weshalve de houders van die biljetten in hun belang ten ernstigste worden aangemaand om, ter voorko ming van geldelijke schade hunnerzijds, van den nog openstaan- den termijn voor de verwisseling gebruik te maken. Donderdag morgen zijn onverwachts van Groningen naar de Zoutkamp vertrokken bijna alle manschappen van het aldaar iu bezetting liggende detachement kavalerie, ter beteugeling <ier ongeregeldheden die aldaar onder de arbeiders aan het nieuw te graven kanaal zijn uitgebroken. Omtrent den vooruitgang der letterkunde iu Rusland ver neemt men, dat in dit opzigt, eene beweging zigtbaar wordt, waarvan vroeger geen voorbeeld bestond. De werken van Ma- cauley, Grote en Prescolt worden iu het russisch vertaald, en vele boekeu van wetenschappelijken aard zijn in het oorspron kelijke aangekondigd. Er verschijnen thans 109 dagbladen van verschillende soort, zoo in het russisch als in uilheemsche talen en het mag wel als iets ongehoords worden aangemerkt dat sommige daarvan in het openbaar op straat worden uitgevent. Bovendien zien vijf en negentig tijdschriften, zoo van geleerde genootschappen als van anderen aard, het licht. Sedert 1 janu arij verschijnt, onder redactie van den heer Koch te Moskou, een russisch Athenaeum, dat zich met kritiek, letterkunde en geschiedenis bezig houdt en vooral op den leest van het engelse1.'. Athenaeum geschoeid is. Eene geïllustreerde petersburger courant is insgelijks onlangs gevestigd geworden zelfs eene soort vau Punch, die zich echter vooral door zijne goedaardig heid onderscheidt. Ook Polen koestert voor de toekomst, betere verwachtingen. De landtaal welke door keizer Nikolaas- bij de meeste openbare instellingen was afgeschaft, komt weder in gebruik. Bij het postainbt is zij in gevolge keizerlijk besluit weder toegelaten, en de briefwisseling tusschen russische en poolsche ambtenaren geschiedt in beide talen. Op de scholen herneemt de laatste taal de overhand, en bij de theologische zoo wel als bij de geneeskundige akademie te Warschau worden de lessen meestal in het poolsch gegeven. Men koestert de gegron de hoop dat keizer Alexander II de hoogeschool van Warschau door keizer Alexander I opgerigt, zal herstellen. Heitoeiuingeu en besluiten. Bij besluit van 19 dezer, vergund aan den notaris in het ar rondissement Goes J. J. Fercken, zijne standplaats als zoodan ig van Zaamslag over te brengen naar Neuzenen benoemd tot notaris te Axel, arrondissement Goes, mr. 11. C. van Diggelen, advocaat en candidaat-notaris aldaar. Benoemd, bij besluit van den 7 dezer, bij het personeel vau de geneeskundige dienst der landmagt, tot officier van gezond heid der 2de klasse de officier van gezondheid der 3de klasse P. van Weel, van gemeld personeel.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1