MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 61. Zalurdag 1858. 22 Mei. Jlrtnltouötgtngcn ömitenlanösclir tijöimjcit. Dews courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdugs. Binnen deze gemeente en "VLissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,40. De inzending van advertenticn kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendnin- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. m BET RIJKSBE&TCGR.PR0VISC1A.LE EX GEMEEXTEBESTERER. itaubesteding. Op vrijdag den 4 junij 1S5S, des voormiddags ten 11 ure, zal onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid door een der leden van de gedeputeerde staten en in bijzijn van den hoofd ingenieur van den waterstaat in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: ISet door kliuliertbestmting vervaag-en van eea gedeelte lieistraat van den zij tak van den grooteu weg der lsle klasse no. 3, op ket eiland Kuidbeveland, niet de leverantie van de benoodigde mate rialen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen, al waar gewoonlijk do bestekken van waterstaatswerken in ge melde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den vierden, derden en tweeden dag voor de beste ding, de noodige aanwijzing i;:Joco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den boofd-ingenieur vau den waterstaat B. P. G. van Diggelen, te Middelburg, en den ingenieur J. F. W. Conrad, te Goes. 's Gravenhage, den 6 mei 1S58. De minister van binnenlandsche zaken, VAN TETS. xlliilflelbiarff SI inei. Voor liet provinciaal geregtshof in Zeelaud is heden behan deld de zaak van elf werklieden van de werf der Commercie compagnie alhier, waarvan acht, namelijk J. Franpois ofFranso, J. P. Deybel, G. Siereveld, J. H. ten Hacken, A, Wondergem» P. Schievesteyn, J. M. van Ryswijk en C. Waterman, zijn be schuldigd van diefstal door meer dan een persoon, bij nacht en in de aanhoorigheid van een bewoond huis, en drie, met name Jan van Wel, Johannis van Wel en M. liuysman, elk van dief stal bij nachten in dc aanhoorigheid van een bewoond huis. Reeds een en andermaal hebben wij melding gemaakt van deze zaak, waarbij het de ontvreemding geldt van koperen spij kers enz. ten nadeele van gemelde compagnie. Nadat respectievelijk bij deze vier zaken het verhoor van eenige getuigen had plaats gehad, werd door het openbaar mi nisterie de schuldig verklaring geeischt van de beschuldigden aan de hun ten laste gelegde misdrijven, en toepassing van de bij de wet bepaalde straffen, met aanneming van verzachtende omstandigheden, voor zoo veel daartoe termen mogen zijn. De heer mr. A.F. Silllé, verkozen door eender beschuldigden en aan de overige tien toegevoegd, heeft, ten aanzien der acht eerste beschuldigden betoogd dat hier alleen sprake behoort te zijti vau eenvoudigen diefstal, en, even als ten aanzien van den negenden en tienden beschuldigde, de diefstal niet bij nacht zou zijn gepleegd. Overigens heeft hij geconcludeerd tot toe passing der gunstige bepaling van art. 463 wetboek van strafregt. Het hof heeft na deliberatie uitspraak gedaan en ten aanzien der zaak ten laste van de acht eersfgenoernden aangenomen, dat uit geeue wettige bewijsmiddelen is gebleken dat onder hen eenige afspraak of zamenspanniug zou hebben plaats gehad, en evenmin dat dc ontvreemdingen na zonsondergang zijn ge- schid.- -Al de beschuldigden zijn echter schuldig verklaard aan diefstal, gepleegd door werklieden op de werkplaats van hunnen meester, en met aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den eersten en zes den van zes, voor den tweeden en vijfden van vier, en voorden derden, vierden, zevenden en achtsten van 1 wee maanden ieder mitsgaders ieder voor een achtste deel in de kosten. Bij afzonderlijke arresten zijn voorts Jan van Wel en Johan nis van Wel ter zelfder zake veroordeeld ieder tot eene gevan genisstraf van twee maanden en de kosten, en eindelijk M. Huysman, ter zake van diefstal bij nacht in de aanhoorigheid van een bewoond huis, tot eene gevangenisstraf vau zes maan den en in de kosten. Ook ten aanzien der drie laatstgenoemden zijn de volledige bekentenis, het betoond berouw en de geringe waarde van het ontvreemde aangenomen als verzachtende om standigheden. Door de arrondissements regtbank alhier is heden uitspraak gedaan in de beide, voor 8 dagen aldaar behandelde en in ons I nommer van 15 dezer medegedeelde zaken. De heer M. J. van Visvliet is bij vonnis schuldig verklaard aan het als handelaar in wijnen, genot hebbende van doorloo- I pend crediet voor de plaatselijke belasting op den wijn en kunstwijn binnen deze gemeente, op 27 maart dezes jaars bij de verificatie in zijn crediet pakhuis te hebben gehad eene onder- j maat van 5 vaten en 38 kan, zijnde meer dan vier ten honderd van het gcheele bedrag zijner credictrekening. Diensvolgens is hij veroordeeld tot eene geldboete van j f 540,09, zijnde het zesvoudige van de verschuldigde belasting, ten bate der gemeente Middelburg, en subsidiair, bij niet vol- doening binnen twee maanden nadat lnj er toe is aangemaand, tot eene gevangenisstraf van twee maanden, en in de kosten van het geding. Naar wij vernemen, is de veroordeelde voornemens zich in hooger beroep te voorzien. Ten anderen is M. C. van Poeljen, knecht van den genoem den wijnhandelaar, schuldig verklaard aan het als bediende zon der last van zijnen meester uit het rijks entrepot in de gemeente invoeren van 200 kannen fijne wiju, zonder behoorlijke aangifte, voldoening der belasting, of daartoe bekomen verlof, en te dier zake veroordeeld tot eene geldboete van f 135, zijnde het vier dubbele van de verschuldigde belasting, ten behoeve dezer ge meente, met verbeurdverklaring ten bate dier gemeente van de aangehaalde parly wijn enz., en subsidiair bij niet voldoening na aanmaning, tot eene maand gevangenisstraf, en in de kosten. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvan gen eene opgaaf nopens den handel en scheepvaart van Groot- Brittanje en Ierland, over de maand en de 3 maanden, geeiu- digd 30 maart 1858. Met den 1 junij eerstkomende is tot sluiswachter op liet kanaal van Neuzen te Sas-vau-Gent benoemd de heer P. L. Nolson alhier. Door de Provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland is in hare vergadering van mei, ge ëxamineerd en bevorderd tot plattelands heelmeester de heer J. C. Herny Reepmaker. Gisteren avond is het lijk van den landbouwer Leunis Ba- reutsen, die woensdag 11. in den vroegen morgen zijne woning te llitthem verlaten heeft, en sedert dien tijd vermist werd, uit de walerleiding der Zuid watering opgehaald. Omtrent den te veld staandeu oogst wordt ons uit het 4de district berigt De wintervruchten in het algemeen, maar vooral de tarwe en gerst, leveren gunstig uitzigt op; het koolzaad daarentegen doet een zeer geringen oogst verwachten vele akkers zijn zoo danig door de vorst gedund dat men ze heeft moeten omploe gen andere staan te weinig bezet en nagenoeg overal ziet men den bloei mislukken. Van de zomervruchten, als zomergerst, haver, paarde'ooonen en erwten valt nog weinig te zeggen. De tegenwoordige zachtere en vochtige weersgesteldheid wordt als heilzaam voor deze producten aangemerkt. De wei- en klavcr- laudcn laten nog te wenscnen over. De minister van binnenlandsche zaken heeft de commissaris sen des konings verzocht op te gevenJ. het op de gemcenle- begroolingen uitgetrokken cijfer voor de lat ijuscbe scholen eu gymuasien2. het bedrag van heigeen door elke gemeente aan die inrigtingen van onderwijs jaarlijks wordt te koste gelegd, van de tractementen der docenten, van de onkosten voor on derhoud van gebouwen, vergoeding van huishuur, prijsuitdce- ling enz., en van dc schoolgelden, met vermelding of deze kaatsten in de gemeentekas gestort of wel geheel of ten deele aan de docenten boven hun tractement worden betaald; 3. of ook over bijzondere fondsen kan worden beschikt ten behoeve van die inrigtingen. Men verwacht dat de tweede kamer in 't begin van julij bij een zal worden geroepen, om kennis te nemen van spoorweg en financiële ontwerpen. De kamer, die ontwerpen in de afdee- lingen onderzocht hebbende, zou weder uiteengaan en de bedoelde plannen dan bij den aanvang der nieuwe zitting ou- middelijlv in behandeling kunnen nemen. De heer J.C. Baud, lid van de tweede kamer der staten gene raal, heeft aan de kiezers van Amsterdam verzocht bij zijne aanstaande aftreding niet meer in aanmerking te komen. De commissie, voor eenigen tijd door Z. M. beuoenitl om aan de regering eene ontwerpconcessie aan te bieden voor de onder neming van het verbindingskanaal lusschen Amsterdam cn de Noordzee, heeft hare taak volbragt en in de vorige week zooda nig rapport bij het ministerie van binnenlandsche zaken inge diend. Zoo men van goederhand onderrigt is, is het oordeel dor commissie over liet plan der heeren Harlseu c. s. vrij gunstig. Ook de ambtenaren van het provinciaal bestuur der provin cie Utrecht hebben den heer mr. S. baron van Heemstra b;j zijn aanstaand vertrek naar Zeeland een blijk van hoogachting en toegenegenheid willen geven, en tot dat doel doen vervaar digen een zilveren tafehnilien in den stijl der renaissance, welke gedachtenis II. zaturdag met eene toespraak van den chef van het 1ste bureau, die bij deze gelegenheid de tolk was der gevoelens van zijne mede-ambtenaren, den commissaris des konings werd aangeboden. De lieer van Heemstra wasziglbaar getroffen, en betuigde zijn warmen dank voor dit blijk van ge hechtheid aan zijn persoon. Liet keurig bewerkte tafeimilicu is afkomstig uit de fabriek van zilverwerken van de heeren van Lieren Bauer te Utrecht. Tussohen bloemtakken verheft zich eene kolom, waarop eene groote kristallen schaal draait, u;t welker middden een anauaskelk opstijgt, omslingerd van sier lijke planten. De kolom staat op een pedestal, ruslende op vier door guirlandes vereenigde schilden, waarvan een prijkende met liet wapen van den commissaris, terwijl op dc drie overige toepasselijke inscriptien gegraveerd zijn. Ten gevolge der beinoeijingen van Ts konings gezant bij het russische hof, zijn de nederlandsche onderdanen, die te Sf. Pe tersburg en te Moskau hun verblijf houden, vrijgesteld van dc navolgende stedelijke belastingen, als1. van de belasting van I percent van het door hen aangegevene kapilaal, en 2. van 200 roebels papier, jaarlijks verschuldigd door de reizende kooplie den, die als vreemdeling in genoemde steden wonen, zonder er handel te drijven, doch die er een vast goed in eigendom bezitten. Reiioeiningea en IicNluiten. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 18 dezer, aan den heer W. A. de Laat dc Kanter, als bewaarder der hypotheken vau liet kadaster en descheepsbcwijzcn.en ontvanger der regis tratie eu domeinen te Goes, behoudens aanspraak op pensioen. Benoemd, tot surnumerairen bij den waterstaat, met ingang

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1