MIDDELBURGSCHE N°- 59. Dingsdag 1858. COURANT. 18 Mei. £5hmralcmï»èchf tijtrmgen. Deze courant verschijnt des dipgsdagsdpnderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post 3,4-0. De inzending van adverteutien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz.van één tot zes regels 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. UtiddeRiajr;; 17 iiaeï. De gemeenteraad alhier zal aanstaanden woensdag, des na middags half twee ure, eene openbare vergadering houden, ter behandeling der navolgende onderwerpen: Missive van gedeputeerde statengoedkeuring rekening der dd. schutterij; missive van id., looneu; missive van id., goed keuring raadsbesluit verdediging in hooger beroep in zake hoof- delijken omslag; missive van het bestuur der godshuizen, voor- dragt vacature secretaris-penningmeester; rapport commissie voor het adres jaarmarkt. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft heden uitspraak gedaan in de voor acht dagen behandelde zaak van L. de 5onge, te Kralingen, c. s., beklaagd van het houden eener klopjagt in het bosch van den Wilhelminapolder, gemeente Katteudijke, zonder in het bezit te zijn van een consent, door den commissa ris des konings in de provincie afgegeven, haar het voorschrift van art. 16 der toen nog vigerende wet tot regeling der jagt en visscherij van den G maart 1852 (staatsblad no. 47.) Het hof heeft, overwegende dat in de wet geene juiste om schrijving van klopjagt voorkomt en even min uit de geschiede nis dier wet de ware beteekenis van dat woord is op te maken, aangenomen dat het alzoo r.an den regter is overgelaten zulks te onderzoeken, en voorts dat de aan de beklaagden te laste gelegde feiten geenszins daarstellen eene zoodanige klopjagt of bacnle tot vernietiging van den wildstand, doch de beklaagden veeleer eene algemeen in gebruik en voor den wildstand onscha delijke haudelwijze hebben gevolgd, welker nuttelooze beper king niet in de bedoeling van den wetgever kan gelegen hebben. Met bevestiging van het vonnis des kantonregters te Goes van 23 mei 1857 is dus verklaard dat de te laste gelegde en als bewezen aangenomene feiten noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding daarstellen, en zijn de beklaagden alzoo ont slagen van alle regtsvervolging. Betrekkelijk het op 10 en 11 junij e. k. te Zierikzee te hon den vijfde zeeuwsch muziekfeest, vernemen wij thans eenige nadere bijzonderheden, die in hooge mate de belangstelling zullen trekken. Men i? namelijk in de vervulling der solo-par tijen voorloopig gelukkig geslaagd. Mejufvrouw C. J. Erosch- hart, sopraan, van Amsterdam, de heer Theodore Gübbels, tenor, van Aken en de heer K. A. Craaijvanger, van Utrecht, bas, hebben zich daartoe reeds welwillend bereid verklaard, terwijl eene tegenwoordig in Pruissen woonachtige hoogst ver dienstelijke dilettante de alt-solo's heeft op zich genomen. Men mag zich alzoo met grond vleijeii dat alle solo-partijen uitmuntend zullen bezet zijn. Even als bij vroegere feesten hebben de directien der onder scheidene zeeuwsche stoombootmaatschappijen met de meeste welwillendheid besloten aan de medewerkenden vrijen overtogt naar en van Zierikzee toe te Staan. Zeer waarschijnlijk zullen medewerkenden en hoorders het feest besluiten met èene réunie in de lokalen van het gebouw De eendragt, en bij gunstig weder zullen velen ongetwijfeld gaarne van deze gelegenheid gebruik maken, om eenige schooue en weinig bekende stEeken van Schouwen en Duiveland te be zoeken. Door Z. M. den koning is eene staatscommissie benoemd, om te dienen van raad, betrekkelijk de wijze waarop het in art. 59 van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor liet loopende dienstjaar bedoelde centraal bureau van statistiek behoort te worden zamengestcld en werkzaam te zijn, en omtrent de uit voering vau het voorgeschrevene bij art. 162, laatste lid der provinciale wet, luidende: een algemeen reglement van inwen dig bestuur regelt de oprigting van bureaus van statistiek in de onderscheidene provinciën. Tot leden daarvan zijn gekozen de heeren mr. J. Ackersdyck, hoogleeraar te Utrecht, voorzitter; mr. P. W. AJstorphius Gre- velink, hoofdinspecteur der >licie en gevangenissen te 's Gra- venhage; mr. G. A. Eokker, lid van gedeputeerde staten van Zeéland te Middelburg; mr. L. A. J. W. baron Sloet, griffier der staten van Gelderland te Arnhem, en mr. S. Vissering, hoog leeraar te Leyden. De heer mr. M. M. von Baumhauer, referen daris bij het departement van binnenlaudsche zaken, is aan die commissie toegevoegd, ten einde deze de nooaigo inlichtingen en bescheiden te doen geworden. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn de bark schepen Zeepaard, Noordster en Minerva in liare gewone be vrachting opgenomen, alle met besteraming voor Middelburg. Bij de op vrijdag plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van de kamer van koophandel en fabrieken te Goes, hebben van de 101 kiezers 1G gestemd. Daarbij bekwamen de heeren J. A. A. Pransen van de Putte 6, J. H. C. Kakebeeke 5 eu C. P. Souteudam 2 stemmen, terwijl de heeren C. II. Schetsberg, J. C. Janssen en J. Eransen van de Putte ieder 1 stem bekwamen. Er zal dus eene herstemming moeten plaats hebben tusschen de beide eerstgenoemden, welke bepaald is op vrijdag den 28 dezer maand. In de zitting van dingsdag 11 dezer van den hoogen raad der Nederlanden, kamer van strafzaken, is door het openbaar mi nisterie conclusie genomen in zake den procureur-generaal bij het provinciaal geregtshof in Zeeland, tegen eeu arrest van dat hof van den 15 maart dezes jaars, in zake P. Adriaaijse, J. de Rijkeen D. Adriaanse (waarvan wij herhaaldelijk hebben mel ding gemaakt, als vinders van kontante gelden op een stuk land in de nabijheid dezer gemeente), waarbij die personen, beklaagd van eenvoudige diefstal en medepligtigheid daaraan, zijn ontsla gen van alle regtsvervolging. De advocaat-generaal Römer concludeerde1. tot niet-ont- vaukelijk verklaring, en 2. subsidiair lot verwerping. De uit spraak is bepaald op den 25 dezer. Met. betrekking tot de zaak der ontvolking'van het eiland Schokland, vernemen wij dat een ontwerp van wet tot het ver- leenen van een crediet tot dat einde in gereedheid is, dat het uiteen gaan van de tweede kamer der staten generaal de indie ning van dat ontwerp in de nu afgeloopene bijeenkomst dier kamer heeft verhinderd, doch dat die indiening by de eerste bijeenkomst der kamer mag worden te gemoet gezien. De ingenieur van den waterstaat Miehaelis is, volgens eeu berigt uit 's Hage in de Amsterdamsche courant, met den civiel- ingenieur van Meurs naar Amsterdam vertrokken, ten einde de noodige opnemingen te doen voor een spoorweg van Amster dam naar het Nieuwediep. Het vervoer van kiewitseijcren is, volgens art. 22 der jagt- wet, slechts toegestaan tot en met 5 mei. De burgemeester van lluinen schijnt dit anders begrepen te hebben, daar, volgens een berigt, voorkomende in de Arnhemsche courant, wordt medegedeeld, dat door de rijks policie te Meppel den 10 dezer eene aanhaling is gedaan, die met regt eenig in hare soort mag heeten. Bij het afrijden eener diligence naar Zwolle viel door toeval een verzegeld kisje van den bok, dat door den val open gegaan kiewitseijeren bleek in te houden. Het merkwaardige van dit berigt is, dat, volgens de zelfde courant, het kistje was ver zonden geworden door den burgemeester van Ruinen, geadres seerd aan den heer mr. Grevelink, hoofdinspecteur der rijks policie te' sGravenhage. Benoemingen en besluiten. Benoemd, bij besluit van 13 dezer, tot plaatsvervangend kan- tonregter te Vlissingen de heer P. P. Wels, griffier ter secre tarie dier gemeente. Pensioen verleend, bij besluit van 4 dezer o. a. ter zake van ligebaamsgebreken aan de rijksveldwachters J. Moelaert, van 233 en H. de Groot, van f148. Benoemd bij besluit van 10 dezer, tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, de heer G, P. Wilmer, deken van 's Hertogenbosch en pastoor der St. Janskerk aldaar. Merk- en schoitinieuu's. Na het bedanken van den heer Creutzberg voor het op hem' uitgebragt beroep, heeft de kejjceraad der nederduitsche her vormde gemeente te Yeere vrijdag een zes- en drietal predi kanten geformeerd, waarop in alfabetische orde zijn geplaatst de heeren: J. J. Crébas teGapinge, L. D.G. Kroll teSeroos- kerke, (Schouwen) W- P. Menzel te Renesse en Noordwelle, J. Renier te 's Gravenpolder, C. G. Slotemaker te Kats, N. E. Ernst Vetten te Serooskerke, Walcheren drietal Krol, Menzel en Vetten. Daaruit is beroepen ds. Menzel. Vitrine en leg-er. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen tele gram, heeft Zr. Ms. stoomfregat Admiraal van Wassenaer in den morgen van den 13 dezer de reede van Malta verlaten en de reis naar Port-Mahon voortgezet. De minister van marine heeft bij de gcweerschool te Delft gedetacheerd, den lsten luitenant L. E. Geill, van het korps mariniers, ten einde den leercursus bij genoemde school bij te wonen. Oost-Smlische koloniën. Per overlandmail zijn de volgende berigten uit Batavia ont vangen, loopende tot den 25 maart In den morgen van den 14 maart is van hier vertrokken, om met het nederlandsche koopvaardijschip Zephir, gezagvoerder de Vries, naar Nederland terug te keeren, de afgetreden vice- president van den raad van Nederlandsch Indie, de heer J. P. G. Ruloffs. Aan boord van Z. M. schroefkorvet prinses Amelia, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee A. D. S. Clarckson, lig gende ter reede van Hongkong (China), werd op den 1 febru- arij jl. met de gebruikelijke militaire eerbewijzingeu, de geboor tedag gevierd van H. K. H. prinses Erederik. Aan het op den middag van dien dag gedaan saluut van 21 schoten, werd deelgenomen door al de aanwezige vreemde oor logschepen, die ook de nederlandsche vlag van dengrooten top hadden waaijen. Den 17 maart is te Batavia gearriveerd Zr. Ms. schooner- brik Makasser, onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klas se J. Vos, van Vlissingen, laatst van de Kaap de Goede Hoop. Zr. Ms. brik Cachelot, kapitein-luitenant ter zee A. F. Sieden- burg, is den 23 maart van Batavia naar Amboina vertrokken. Krachtens magtiging des kouings, heeft de gouverneur generaal bij besluit van 15 maart goedgevonden, art. 22 van het reglement voor het corps pupillen aan te vullen met de volgen de bepalingen1. dat mede kosteloos zullen worden opgenomen kinderen van het mannelijk geslacht, zonen van als onvermo gend erkende particulieren, en 2. dat voor zonen van minder gegoede particulieren, voor wie eene admissie bij het corps pupillen verlangd wordt, zal betaald worden eene geldelijke bijdrage, vast te stellen door het militair departement, in over leg met het betrekkelijk hoofd van het gewestelijk best uur, en zulks in verband met. het voor zonen van gegoede particulieren vastgestelde cijfer van f 25 's maands. Uit deLampongs verueemt men, dat aldaar vroeger een vrij aanzienlijke smokkelhandel in amfioen moet gedreven zijn, waaraan thans waarschijnlijk paal en perk is gesteld. In de eerste maanden van dit jaar namelijk, zijn door den waarnemen- den resident, in de lampongsche baai, 2 kisten met 72 bollen achterhaald, terwijl in de, bij de jongste espeditie onderworpen districten, door den civielen en militairen gezaghebber aldaar, achtereenvolgens 4 kisten inhoudende 178 bollen, (zijn in be slag genomen. Wanneer men weet, dat iedere kist, die de pachter bij het .gouvernement moet koopen,met tien duizend guldens wordt bef|ald, zal men de belangrijkheid dezer aanhalingen kunnen

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1