6uitrnlanöscl)c tijömgeu. Afloop verkooplngen en aanbestedingen. Middelburg 11 mei. Een huis en erf in de Sint Geertruistraat, H no. 71, opgehou den voor f900, en een huis en erve op hetSchouwvegerssingel, wijk Q, no. 96, verkocht voor f 150. Staten-generaal. De eerste kamer der staten-generaal is bijeengeroepen tegen 26 mei, tot hervatting van hare werkzaamheden. Deze zullen bestaan in het in behandeling neinen van de, volgende wetsont werpen, waaronder nog eenige afkomstig zijn van het vorig ministerie 1. regeling der benoembaarheid van vreemdelingen tot lands bedieningen; 2. koloniaal batig slot over 1855; 3. goedkeu ring eener overeenkomst tusschen den staat en de provincie Utrecht;!, maatregelen van bezuiniging met opzigt tot het hoog militair geregtshof; 5. afstand van rijksgrond aan den polder Haarlemmermeer6. bekrachtiging der ordonnantie van den heer gouverneur generaal van Nederlandsch Indie, betrekke lijk de vernieuwing van het verbod op den invoer van vuurwa penen en buskruid in de havens van de residentie Palembang en het rijk van Djambi, tot ultimo december 1S62 7- goedkeu ring van het tractaat, den 22 maart 1856 tusschen Nederlaud en Guatemala gesloten; 8. uitgaven wegens verstrekkingen, dienst 1S58 (departement van marine); 9. verhooging van hoofd stuk IX B der staatsbegrooting voor 1858 (entrepot inrigting te Rotterdam); 10. nadere begrooting voor het departement van oorlog voor hetdienstjaar 1858 (Xde hoofdstuk); 11. wij ziging van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor 185712. verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1858 (uitgaven voor tijdelijke instandhouding van de koloniale in stellingen der Maatschappij van weldadigheid)13. verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1858 (verlenging van het Apeldoornsche kanaal naar den IJssel bij Dieren); 14. inkoop en amortisatie van rentegevende nationale schuld15. verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 185S (bijdrage voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van de drentsche hoofdvaart te Assen met de haven te Groningen); 16. verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1S57 en 1858-(onderstand aan de gemeente Haarlemmermeer); 17. amortisatie der nationale schuld, ingekocht krachtens de wet van den 13 augustus IS57 (staatsblad no. 101), en 18. ra ming van uitgaven wegens verstrekkingen voor het. departe ment van oorlog, dienst 1858. In gevolge art. 100 der kieswet is de gewone tijd ter verkie zing der leden van de tweede kamer, die met den derden maan dag van september moeten aftreden, den tweeden dingsdag der maand junij. Dit jaar zullen die verkiezingen plaats hebben op dingsdag 8 junij. Wij laten hier volgen eene lijst der leden wier tijd van aftreding in september invalt, doch die dadelijk herkies baar zijn. Hoofdkiesdistricten Zuidhorn, G. Reinders. Appingadam, J. E. Zijlker. Assen, mr. P. van der Veen. Leeawarden, mr. J. Bieruma Oosting. Sneek, jhr. mr. P. B. J. yegelin van Claerbergen. Dokkum, J. T. ter Bruggen Hugenholtz. Zwolle, mr. J. P. P. baron van Zuyten van Nijevelt. Almelo, mr. G. M. van der Linden. Zut- phen, mr. W. H. Dullert. Arnhem, mr. 2É. baron Mackay. Nij megen, jhr. J. A. C. A. van Nispen van Sevenaer. Tiel, mr. J. M. de Kernpenaer. Amersfoort, jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck. Utrecht, rar. N. P. J. Kien. Hoorn, jhr. mr. D. van Akerlaken. Alkmaar, mr. K. A. Poortman. Haarlem, mr. J. Heemskerk Bz. Amsterdam, S. R. vanFranck, mr. G. C. J. van Reenen, J. C. Baud. Leyden, P. H. baron Taets van Amcron- gen. Gouda, M. A. F. H. Hoffman. Delft, mr. W. Wiutgens. Rotterdam, mr. A. Hoynck van Papendrecht. 's Gravenhage, een der beide heeren die den IS mei zal gekozen worden, zijnde de heeren mr. L. Metman of J. P. Del prat. Dordrecht, nir. P. A. Sander. Middelburg, mr. J. J. Slicher van Domburg. Zie- rikzee, mr. S. H. Anemaet. Breda, mr. K. A. Meeussen. Til burg, mr. F. J. Jespers. Eindhoven, mr. A. A. J. Meylink. Maastricht, M. de Limpens. Roermond, mr. P. L. de Lom de Berg. 's Bosch, mr. J. L. A. Luyben. Engeland. Londen 11 mei. In de zitting van het huis der gemeenten van gisteren avond heeft de heer Cardwell aangekondigd dat hij donderdag een voorstel zal indienen om de handelswijze van het gouvernement af te keuren ter zake der door hetzelve ver leende goedkeuring van de proclamatie, door lord Canning in het koningrijk Oude afgekondigd. In het hoogerhuis heeft lord Shaftesbury aangekondigd dat hij vrijdag een gelijksoortige motie wenscht voor te dragen. Het lagerhuis heeft met 263 tegen 150 stemmen aangeno men de bill op den parlementairen eed, strekkende om israeli- ten zitting te doen nemen in het huis; zooals men weet was die door het huis der lords verworpen. Het hoogerhuis zal zich nu moeien verklaren of het dezen meer stijfhoofdigen dan redelijken strijd, sedent lang tegen het huis der gemeenten gevoerd, wil voortzetten tot het uiterste toe. Intusschen behoeft het geen twijfel te lijden of het lager huis zal, wanneer de lords volharden m hunnen tegenstand, op eigen gezag de kwestie beeindigen, door zijn regt te doen gel- i den om, buiten de kroon en het huis der lords om, al wat betrek king heeft op de toelating zijner leden, eigenmagtig te regelen. De regerings-depeche aan lord Canning is gedateerd van 19 april II. en bevat omtrent de proclamatie van den gouverneur generaal van Oude onder anderen het volgendeMet deze offi- cieele uitdrukking van den wil des gouvernements wordt aan het volk kennis gegeven, dat zes personen, die standvastige en loyale leden genoemd worden, voortaan de eenige wettige eige naars zijn van de landen die zij in bezit hadden, tijdens het rijk van Oude onder britsche heerschappij kwam, onder voorbehoud van de betaliug eener gematigde belastingdat aan anderen, die op dergeljjke gunsten aanspraak mogten hebben, naar even redigheid belooningen of eerbewijzen zullen worden toegekend, en dat, behoudens deze uitzonderingen, het regt van grondei gendom in dit gewest aan de britsche kroon vervallen is. Wij kunnen hierbij niet nalaten u onze vrees te kennen te geven, dat dit besluit, hetwelk de onterving van een geheel volk ver klaart, aan de herstelling des vredes schier onoverkomelijke zwarigheden in den weg zal leggen. Het komt ons voordat het populair karakter van den oorlog in Oude grootendeels is toe te schrijven aan de strenge handelingen, die uwe ambtenaren zich in een groot gedeelte dier gewesten veroorloofd hebben, zon der acht te geven op hetgeen de voornaamste grondbezitters gewoon waren als hun goed regt te beschouwen. De grondei genaars in Indie zijn toch even zoo gehecht aan den erfgrond hunner voorouders en even zoo gevoelig op het punt van hunne vermeende regt.en, als de grondbezitters van alle overige ons bekende landen. Wat gij hiermede ook moogt bedoeld hebben, het zal al den schijn hebben, als of de massa des volks door uwe proclamatie beroofd wordt van datgene, wat haar individueel het dierbaarste is; terwijl, door onze heerschappij voor de regering harer inland- sche vorsten in de plaats te stellen, het nationaal gevoel natuur lijk tegen ons is opgewekt. Wij moeten erkennen dat, ouder zulke omstandigheden, de vijandelijkheden, die in Oude zijn uitgebroken, veeleer het. karakter van een wettigen strijd dan van eene opstand hebben, en dat het'hater is de bevolking van Oude met toegevendheid te behandelen, dan haar tot het voor werp eener tuchtiging temaken, wier gestrengheid in de ge schiedenis van onderworpen volken bijna zonder voorbeeld is. Andere veroveraars hebben altoos, wanneer zij den tegenstand waren Ie boven gekomen, slechts een klein getal personen als strafwaardigen uitgezonderd en de volksmassa grootmoedig gespaard. Gij zijt. juist van het tegenovergestelde standpunt uitgegaangij hebt de meerderheid des volks gestraft en de gunst lot. eene uitzondering gemaakt. Wij verlangen, dat gij de strengheid van het besluit tot ver beurdverklaring, in de uitvoering verzachten zult. Wij verlan- gen het britsch gezag in Indie gevestigd te zien op de vrijwillige gehoorzaamheid van een tevreden volk; zulk eene tevredenheid kan bij eene algemeene confiscatie niet bestaan. In een land, waar het. gehecle volk, door liet gevoel van geleden onregt vij andig gestemd wordt, kan de regering zich zelfs door de groot ste militaire magt niet staande houden; en zoo zij dit ook al koude, het zou iu allen gevalle voor haar niet wenschelijk zijn. The times de proclamatie besprekende van den gouver neur-generaal van Britsch-Indie, waarbij ten behoeve der indi- sche regering het grondgebied van Oude, behalve de gronden van zes aan Engeland getrouw geblevene zemindars, verbeurd verklaard wordt, keurt de handel wijze van lord Canning ten hoogste af en zegt dat de grondbezitters van Oude niet gelijk ge steld kunnen worden met. de opgestane cipayers, of de moorde naars van Delhi, Jhansi ofCawnpore. Men behoort vergiffenis te schenken aan die inwoners, die de wapenen nederleggen en vreedzaam naar hun werk terugkeeren. Oude is een veroverd land en niets meer, en omdat de bewoners van dat rijk de gele genheid van den opstand der cipayers hebben aangegrepen, om de verloren onafhankelijkheid op nieuw te proclameren, moet men hen niet beschouwen als monsters, die geen medelijden verdienen, en op wie men zich op de zelfde wijze moet wreken. Het blad houdt vol, dat wanneer Engeland er niet toe besluit Indie door een ontzagwekkend europeesch leger te bezetten, liet thans vergiffenis en bescherming moet verleenen aan al de inboorlingen, die niet in open opstand zijn, en dat elke andere gedragslijn eene groote verbittering tusschen de Engelschen en de inboorlingen zal doen ontstaan, welke na de overwinning, eene groote vermeerdering van moeijelijkheden voor de over winnaars ten gevolge zoude hebben. Per telegraaf is alhier van Korfu de volgende depeche van eergisteren ontvangen. l De mails van Calcutta en China zijn aangekomen. Den 8 april was eene sterke krijgsmagt op wegnaar Bareilly. Het )3de regemeut, afgezonderd om Azimghur te ontzetten, moest een ernstig gevecht leveren, en verloor daarbij 25 dooden. Kolonel Seaton had den 7 eene bende opstandelingen ontrtioct en verslagen; drie stukken geschut vielen hem in handen. Lucknow is volkomen rustig. De rad ical§ pn ook vela liberale leden van het parlement worden het irtóedé ('evért dMibé publiek) om het ambt van mier steeds betwist te zien door drie of vier personen, lor Palmerston, lord John Russell en gfaaf Derby, als of er geene andere staatsmannen gevormd konden worden. De vergade ring van onafhankelijke liberale parlementsleden nam dezer dagen eenstemmig het volgende voorstel aan*Dat de vergade ring hare tevredenheid niet kan te kennen geven over de ministe- rien die tot heden door de liberalen ondersteund werden, en dat geen toekomstig bewind bijstand waard is, wanneer het niet van eene nuttige en opregte begeertedoet blijkenommaat- regelen tot verbetering en hervorming voor te dragen. Het lid Baxter (van Montrose) beklaagde zich over de uitsluitende strekking der etigelsche ministerien, die weinig anders waren dan een particuliere of familiekring, eu verklaarde dat hij tegen alle bestrijding van het bestaande bewind is, omdat het heil zaam was voor de whigs van het kussen geraakt te zijn. Het lid Clay (uit Hull) merkte evenzeer aan dat, hoe zwak het tegen woordige bewind ook zij, hij geen kans zag op een sterker. Lord Palmerston had het vertrouwen van een groot gedeelte der libe rale partij onherroepelijk verbeurd. De gemeenten waren de oude whigfamilien hartelijk moede, en der natie hadd en ze reeds lang genoeg verveeld. De koningin van Portugal, te Dover aangekomen, is met de gewone eerbewijzen, aan een gekroond hoofd verschuldigd, ontvangen en naar het Buckiugham-paleis geleid, waar zij door de koningin en de leden van het koninklijk geslacht, omgeven door een grooten hofstoet, ontvangen werd. Na de presentatie was er gala-diner. Men verzekert dat maarschalk Pélissier, hertog van Ma- lakoff, een bezoek heeft afgelegd bij de ex-koningin der Fran- sclien Marie-Amélie, en hij den hertog van Aumale. Het is bijna overtollig hierbij te voegen dat. die stap in geen het min ste verband staat noch strijdig is met de gedragslijn, welke den j gezant door het fransche bewind is aangewezen. Men wil weten dat. de regering ook afgezien heeft van liet voornemen, om de uitgevers van de brochure van Félix Pyat te vervolgen, waarin zoo als men weet, de tyrannenmoord aangeprezen wordt. De I weerle onderzeesrlie electro-magnetische telegraaf, die de European and americari submarine-telegraph-company van Plymouth naar Amerika voornemens is te leggen, zal van eerstgenoemde plaats over kaap Finisterre, Lissabon en deAzo- rische eilanden naar Boston en van daar naar kaap Hatteras in Noord-Caroline loopen. De gehecle lengte zal 4000 zeemijlen bedragen. Den ondernemers zouden reeds eenige concessien eu bijzondere privilegiën cloor de fransche, spaansche en portu- gesche regeringen verleend zijn. Een groot voordeel van deze lijn zou in hare voortzetting van Lissabon naar Gibraltar be staan, waardoor de Middellandsche zee met Indie in verbinding kan gebragt worden. In Hyclepark zal een monument worden opgerigt voor de wereldtentoonstelling van 1S51. Uit de ingekomene teeke- ningen is die van mr. Durham, met 10 tegen 2 stemmen als de beste gekozen. Het stelt voor bet beeld van Brittannia, ter hoogte van 11 voet, op een voetstuk, dat aan de vier hoeken is versierd met. beelden, ter hoogte van 81 voet, die dc vier wcreld- deelen voorstellen en van geheel nieuwe vinding zijn. Dit mo nument zal worden vervaardigd van brons en graniet of marmer. Het wordt als eene bijzonderheid aangemerkt, dat een werk van dien omvang aan een Engeischman wordt toevertrouwd. De hollandsche bark Ida Elizabeth, van Cardiff naar Ba tavia, is den 4den dezer door de stoomboot Candoce van Afrika naar Plymouth overzeild en onmiddclijk gezonken. De kapi tein, twee passagiers en vier man der equipage zijn in de golven omgekomen. De overige personen die zich aan boord bevon den, ten getale van 50, hebben al hunne kleederen verloren. Rusland. Uit Petersburg is berigt ontvangen, dat de heer Goshkevitch door de regering is benoemd tot, consul in Japan. Deze heer, die zijn verblijf op het eiland Yéso zal houden, zal met zijne vrouw derwaarts vertrekken, en vermelding verdient het, dat zij de eerste europesclie vrouw zal ziju, wie het geoorloofd is het grondgebied van Japan te betreden. Wat haren echtgenoot aangaat, deze is waarschijnlijk zeer goed met de chinesche en japanesche gewoonten bekend, daar hij tien jaren te Peking heeft doorgebragt. Gedurende den oosterschen krijg was hij aan boord van hetrussische fregat Diana, hetwelk door de brit sche oorlogschepen werd gejaagd. Het is bekend, dat de Diana

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2