ijcmürlslimgtcn. Wijders verkondigt de gouverneur-generaal aan de bevol king van Oude, dat, met bovengenoemde uitzonderingen, het eigendomsregt op den grond van de provincie verbeurd ver klaard is, ten behoeve van het britsche gouvernement, hetwelk over dat regt zal beschikken zoo als het zal vinden te behooren. Aan die hoofden en landeigenaars, met hunne volgelingen, die onverwijld in ouderwerping zullen komen bij de regerings beambten in Oude, met overgaaf hunner wapenen, belooft de gouverneur generaal, dat hun leven eu eer gespaard zullen wor den, mits zij zich niet schuldig gemaakt hebben aan het moord dadig vergieten van engelsch bloed. Wat echter de verdere begenadiging aangaat, die hun betoond zal kunnen worden, enden toestand, waarin zij later geplaatst zullen kunnen worden, moeten zij de regtvaardigheid en de genade van het britsche gouvernement afwachten. Aan degenen, die spoedig in onderwerping komen en de regerings-beambten ondersteunen in het herstellen van de rust en orde, zal in groote mate vergiffenis geschonken worden, en de gouverneur-generaal zal bereid zijn om de aanspraak, die zij alzoo mogten verkrijgen op herstelling in hunne vroegere reg- ten, in een vrijgevigen geest beoordeelen. Gelijk deelneming aan het vermoorden van engelsche man nen en vrouwen degenen, die daaraan schuldig zijn, zal uitslui ten van alle genadebewijs, zoo zullen aan den anderen kant vooral degenen, die het leven van Engelschen beschermd heb ben, aanspraak hebben op verschooning en zachtmoedigheid." Dit stuk is door het gouvernement op een gewigtig punt afgekeurd, gelijk in de zitting van het lagerhuis van jl. don derdag gebleken is. In die zitting vroeg de heer Bright, of liet met voorkennis of goedkeuring van Harer Majesteits gou vernement was, dat de gouverneur-generaal den grondeigen dom van Oude grootendeels verbeurd verklaard had. Hierop is door een van de bewindslieden geantwoord, dat de bedoelde proclamatie, eenige weken geleden, door den gouverneur-gene raal aan het oordeel van Harer Majesteits gouvernement onder worpen en door hetzelve goedgekeurd was, doch dat de zinsne de betrekkelijk de verbeurdverklaring van den grondeigendom toen daarin niet voorkwam, maar er later door de indische regering eigenmagtig ingevoegd is, dat het gouvernement de daarin uitgedrukte staatkunde geheel afkeurt en hiervan aan den gouverneur-generaal kennisgeving heeft gezonden. Deze mededeeling is door de vergadering met blijkbaar ge noegen aangehoord. In het hoogerhuis hebben vrijdag avond lord Derby en lord Ellenborough insgelijks die proclamatie afgekeurd. Sir Canning zal niet teruggeroepen, doch maatregelen zullen genomen worden om dadelijk in het beheer van Indie te kun nen voorzien, indien de gouverneur generaal zijn ontslag mogt indienen. In het lagerhuis werden de beraadslagingen over de resolu- tien betreffende het indische beheer voortgezet, doch de verga dering kwam nog tot geen verder besluit. De heer Roebuck heeft aangekondigd dat hij in de zitting van het lagerhuis van 1 junij aanstaande een besluit betreffende het plan tot doorgraving der landengte van Suez zal voorstel len. Men meent te weten dat hij gunstiger voordat plan ge stemd is dan het kabinet. Bij het lagerhuis is eene'petitie van kooplieden van Man chester ingekomen, houdende verzoek om Serawak, de neder zettingvan den heer Brooke op',Borneo, van hem voor Engelauds rekening te koopen. Eergisteren is de maarschalk Pélissier, in de sociëteit van officieren der britsche land- en zeemagt, feestelijk onthaald. Hij dronk op de ^onafhankelijke vereeniging van de legers en vloten der twee landen," en wenschte iu zeer nadrukkelijke bewoordingen, dat er altijd vrede en vriendschap tusschen Frankrijk en Engeland mogt blijven heerschen. Met de City of Washington zijn berigten ontvangen uit New-York van 24 april. Betreffende de Kansas aangelegenheid verneemt men dal door de commissie der beide huizen van het congres een voorstel van den heer English was aangenomen, waardoor eenig uitzigt was ontstaan op eene vredelievende op lossing van het geschil. Dit voorstel bestaat daarin dat voor het geval dat de Lecompton-conventie in Kansas wordt ver worpen, niet terstond eene nieuwe conventie zal worden tot stand gcbragt, maar dit zal worden uitgesteld tot de bevolking van Kansas tot 93000 zielen zal zijn aangegroeid. Den 30steu zou over deze aangelegenheid weder worden beraadslaagd. DuitscEiland. Weenen 8 mei. Bij eene verordening des keizers van den 27 der vorige maand is bepaald dat het bij patent van 19 september 1857 vastgestelde nieuwe muntstelsel, volgens hetwelk uit een pond fijn zilver 45 gulden gemunt moet worden, den 1 novem ber aanstaande zal worden ingevoerd. Van dat tijdstip af zul len alle betalingen moeten geschieden naar den maatstaf van 105 nieuwe gulden voor flor. conventions Miinz, en van 42 pjeuwe gulden voor 100 flor. zoogenaamde Wiener Wahrung. De zelfde maatstaf zal ook ten opzigte van de staatsschuld in acht worden genomen. In den loop der week zal in deze hoofdstad eene voor- loopige conferentie worden gehouden over hetgeen later te Parijs in de algemeene conferentie zal worden besproken. Fuad- bassa wordt morgen uit Triest alhier gewachtde oostenrijksche gezant te Parijs, baron von Hubner, bevindt zich reeds in deze stad, en de baron de Bourqueney, de fransche ambassadeur, is herwaarts op weg. Dat deze laatstgenoemde staatsman zoo spoedig den heer von Hubner zal volgen, wordt als een gunstig voorteeken, ten aanzien van de stemming van het hof der Tuiilerien jegens de oostenrijksche regering, aangemerkt. Ware het anders, dan zou welligt de genoemde staatsman wel eene aanleiding hebben gevonden om zijnen terugkeer te vertragen. Naar men verneemt, heeft Fuad-bassa volmagt om, het zij in Parijs, het zij in Londen, over liet aangaan eerier geldleening ten behoeve van de verhevene porte te onderhandelen. In zijn gevolg bevindt zich Sawfet-effendi, welke de porte in de inter nationale commissie te Bucharest heeft vertegenwoordigd. Men verneemt, dat de heer v. Hubner, die gisteren in deze hoofdstad is aangekomen, zeer belangrijke mededeelingen ge daan heeft, van welke sommige niet zoo geheim zijn gehouden, dat zij voor allen onbekend zijn gebleven. Zoo verhaalt men onder anderen, dat het artikel van Le constitutionnel, betref fende de vrijspraak van Bernard, hetwelk zoo veel gerucht heeft gemaakt, inderdaad van de hand des keizers was. Frankfort 8 mei. Men meldt van Maintz dat de overeen komst tot het leggen van een vasten brug over den Rijn gisteren in die stad is geteekcnd door de commissarissen van al de be langhebbende gouvernementen. Frankrijk. Parijs 9 mei. De koningin der Nederlanden is eergisteren hier aangekomen. H. M. had verzocht, zonder statie ontvangen te worden, doch het schijnt, dat men aan dien wensch niet ge heel en al gevolg heeft gegeven, want men zegt, dat de receptie aan den hoogen rang van den gast zal beantwoorden. De wur- tembergsche gezant, de baronnes von Waechter en verder het geheele personeel van de wurtembergsche legat ie, waren aan het station van den spoorweg, alsmede het personeel van het nederlandsche gezantschap. Er zal ter eere van de koningin geen feest op het stadhuis gegeven worden; daarentegen zal de geletterde vorstin eenige zittingen van geleerde genootschappen bijwonen. Dekoningin zal op de Tuiilerien het paviljoen Marsan bewonen, terwijl de groothertog van Wurtemberg. na hare aan komst, de apartementen der groothertogin van Baden zal be trekken, welke laatste op het punt staat Parijs te verlaten. Men zegt dat mevrouw de Montebello als eeredame bij H. M. geplaatst zal worden. Na eenigen tijd hier vertoefd te hebben, zal de koningin mogelijk Biarritz bezoeken, welks ligging H. M. als zeer bekoorlijk geschilderd is. Den lödcn zal een bal op het paleis der Tuiilerien plaats hebben, waarop 15U0 personen genoodigd zullen worden. De koningin der Nederlanden zal hier ongetwijfeld met eene levendige sympathie ontvangen worden. Zij staat bekend als eene vrouw van kennis eu smaak, die steeds gewoon is beroem de Franschen, die 'sGravenhagebezoeken,rondom haar per soon te vereenigen. Daar de keizer en de keizerin den 22 dezer naar Fontaine- bleau vertrekken, zal de koningin hoogstwaarschijnlijk ook daar eenigen tijd gaan doorbrengen, alvorens zich naar de Py- renéeu te begeven. De heer Lightenvelt.nederlandsch minister was naar Straatsburg gereisd, om de nederlandsche vorstin te begroeten. De Moniteur bevat nog de volgende bijzonderheden nopens de aankomst van H. M. de koningin der Nederlanden alhier. Z. K. H. prins Napoleon had zich, op bevel des keizers, naar Straats burg begeven, in gezelschap van den burggraaf de Laferrière, kamerheer van Z. M., ten einde de doorluchtige vorstin te ont vangen en naar Parijs te begeleiden. Bij hare aankomst aan het station alhier werd de koningin ontvangen door den keizer in persoon en door prinses Mathilda. H. M. besteeg daarop een voor haar gereed staand rijtuigen begaf zich langs de boulevard Sebastopol en de straat llivoli, naar het paleis der Tuiilerien, alwaar H. M. werd opgewacht door de keizerin, prins Jerome, de groothertogen Stephanie van Baden eu de hertogin van Ha milton. De ontvangst was allerhartelijkst. In den. Moniteur van heden wordt bekend gemaakt dat het wetsontwerp betrekkelijk de verfraaijingen van deze hoofd stad door het wetgevend ligciiaam in zijne laatste zitting van gisteren aangenomen is met ISO tegen 45 stemmen. De zitting is daarop gesloten onder het aanheffen der kreten vanLeve de keizer. In de rapporten, welke de prefekten alle veertien dagen betreffende den algemeenen toestand der departementen moe ten indienen, moet ditmaal veel gesproken worden van de vor deringen, welke het geheime genootschap La Larianne overal maakf. De regering meent derhalve een verdubbelden ijver in de toepassing van veiligheidsmaatregelen aan den dag te moeten leggeu. Van St. Omer wordt van den 5den berigt, dat er den vo- rigen dag, ten 3 ure des namiddags, eene verschrikkelijke ont ploffing heeft plaats gehad van het kruidhuis van Esquerdes. Eenige timmerlieden waren bezig met het herstellen van eene tafel, waarop het kruid gestampt werd. Deze tafel bestond uit 8 stukken hout, en daar er naden tusschen die stukken gekomen waren, waarin het kruid zich verzameld hadmoest men die uit elkander nemen. De bevelhebber van het kruidhuis gaf order, de tafel eerst nat te maken, opdat het kruid niet kon ontbranden; aan dit bevel schijnt niet voldaan te zijn, want weinige minuten later volgde eene uitbarstiug, waardoor acht personen gedood zijn. Spanje en Portugal. Men weet dat de oprigting van een standbeeld voor den heer Mendizabal eene staatkundige aangelegenheid van ge- wigt geworden is, daar die staatsman, op wien de liberalen roem dragen, door.de conservatieve partij en door de geestelijken verfoeid wordt. Het wetsontwerp, hetwelk het geschil in den zin der conservatieven beslist, is door den senaat met eene groote meerderheid van stemmen (57 tegen 24) aangenomen en moet nu bij de kamer in behandeling komen. Het bepaalt dat aan uitstekende Spanjaarden eerst vijftig jaren na hunnen dood, en niet anders dan bij eene afzonderlijke wet, openbare eereblijken toegekend mogen worden, en het strekt alzoo tevens tot beper king van de magt der kroon. De zitting der cortes is donderdag bij koninklijk besluit geschorst. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Ventura-Diaz, heeft zijn ontslag verzochtde minister van jus titie zal hem ad interim vervangen. De hertog San Miguel heeft zijn ontslag ingezonden als opperbevelhebber van het korps helle'oardiers, ten gevolge der aanneming door de cortes van de wet op openbare gedenk- teekenen. Men weet dat de portugesche kamer van afgevaardigden onlangsjdoor het gouvernement ontbonden is, omdat zij, het zij door gebrek aan ijver, gelijk tijdens het heerschen der gele koorts in de hoofdstad, of door verschil van inzigten, belet werd met het ministerie zamen le werken. De verkiezingen totzamenstel- ling eener nieuwe kamer zijn afgeloopen eu wel, volgens een tele gram uit Lissabon van den 4 dezer, naar den wensch des gou- vernements. Het gemelde berigt zegt dat in de hoofdstad alle en in de provinciën meest alle keuzen op kandidaten der rege ring gevallen zijn. 51 eekrappr ijzen. Rotterdam 10 mei. Meekrap redelijk geveild; tot iets vastereprijzen veel verkocht. GraanuiarUten. Amsterdam 10 mei. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken 471 Lijnolie op zes weken 37. Koolzaad 82 p. vl. t Rotterdam 10 mei. Tarwe en paardeboonen 10, wit zaad 75 en koolzaad 60 cent hooger. Anders alles de zelfde prijzen. Prijzen van effecten. Amsterdam 10 mei. Nederland Werkelijke schuld 2i pet. 64 dito dito 3 u dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4* H 141 Obl.Maatschappij van weldadigheid 4 V Rusland. Oblig. 1789/18.16 5 M 104} 4 H 85A dito dito 1855, 6de serie 5 U 1004 6 H 72} Spanje. H U 261 3 H 37} Coupons bewijzen m Grenada. Obligatien (schoon) w* Oostenrijk. Obligatien 5 n 75 5 H 86 5 n 76} 1847/1852 2* H 3 n HOS Belgie. 2* M Portugal. 3 46 44} Venezuela H 3.5} Mexico 19} Illinois. 7 87} Beurs van Londen, 8 mei ten 12 ure. Consols 97}. Beurs van Weenen, 8 mei (slotprijzen.) Metalliek 5 pet. S2jj. Beurs vau Parijs, 8 mei (slotprijzen.) 4} pet. compt. 3 pet. 69,75.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3