MIDDELRURGSCHE COURANT. fll* 56. Dingsdag 1858. I I Mei. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekeiulma kingen enz., van céu tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontaut. Edilie van maandag avond 8 ure. vJanfconöigingm m HET RlJKSBESTlJL'H.PRÖVIAXIALE BMEMTIBiSTOBM. OPROEPING V l\ SOLLICITANTEN. De post van gemeentebouwmeester, waaraan eene jaarwedde van duizend gulden is verbonden, met den 1 julij dezes jaars zullende openvallen, zoo worden alle de genen die bij de vervulling dier betrekking verlangen in aanmerking te komen, en vermeenen daartoe de vereischte bekwaamheden te bezitten, verzocht om zich in persoon of anders franco bij geschrifte, onder overlegging van de noodige bewijzen van bekwaamheid en goed gedrag, aan te melden bij het gemeentebestuur van Vlissingen, uiterlijk vóór den lsten junij aanstaande. Vlissingen den 24 april 185S. Burgemeester en wethouders van Vlissingen, J. \V. CALLENEELS. De secretaris, M A B I L O T. Ümnrnlanbscljc tijïrmgm. middelburg fltó onel. Voor het provinciaal geregtshof in Zeeland alhier, is heden behandeld de zaak vanL. de Jonge, Ie Kralingen, c. s., beklaagd van het op IC) october 1856 houden eener klopjagt in het boseh inden Wilhclminapolder, gemeente Kattendijke, zonder in het bezit te zijn van een consent, door den commissaris des koniugs in de provincie afgegeven. Men zal zich herinneren dat bij vonnis van het kantouge- regt te Goes van 23 mei 1857,de tien beklaaagden bij verstek zijn ontslagen van alle regtsvervolging, hoofdzakelijk op grond dat in de wet op de jagt en visscherij wel is verboden hel hou den eener klopjagt zonder vergunning, maar in die wet niet is omschreven wat de wetgever door klopjagt verstaat, en ten deze, waar sprake is van een jagtveld van 1300 bunders, (waar van slechts 3:1 bunder zijn afgejaagd met behulp van dertien jongens, met stokken gewapend en daarmede slaande, terwijl de jagers zich rondom het boseh hadden geschaard) niet te den ken valt aan eene vernietiging van den wildstand van het. jagt veld, en dat bovendien deze wijze van jagen bij of in bosschen noodzakelijk en gebruikelijk is. Vau dit vonnis werd door het openbaar ministerie bij de ar- rondissements regtbank te Goes hooger beroep aangeteekend. Bij vonnis dier regtbank van 26 november 1S57 werd echter het vonnis de.s kantonregters bevestigd. liet openbaar miuisterie deed daarvan cassatie aanteekenen, en bij arrest van den hoogen raad der Nederlanden van 10 febru- arij dezes jaars (zie no.19 dezer courant., van 13 fobruarij 1858) is liet vonnis vernietigd en de zaak naar dit geregtshof verwezen, op grond dat de liooge raad niet bij magie was ten principale regt te doen, aangezien de regtbank slechts in ceiiige regtskun- dige beschouwingen is getreden omtrent hetgeen onder klop jagt moet worden verstaan, doch niet, heeft, onderzocht of de aan de beklaagden te laste gelegde 'feiten werkelijk door hen zijn bedreven. Evenals voorde regtbank te Goes, is ook voor het hof als ver dediger opgetreden de heer mr. Verniers van der Loeff, advo caat te Botterdam, voor een der beklaagden, zijnde tegen de 9 overigen de zaak bij verstek behandeld. De jaglopziener B. üui- zer en de onbezoldigde rijksveldwachter N. Huizer zijn als ge tuigen gehoord, na uitgebragt verslag door den raadsheer jhr. Schorer. De beklaagde, de heer J. vau Vollenhoven, gehooid zijnde, is door den procureur-generaal zijn requisitoir genomen tot schuldigverklaring aan de te laste gelegde overtreding, en toepassing der bij de wet bepaalde straf op de beklaagden. De advocaat van der Loeff heeft daarop de verdediging van den verschenen beklaagde voorgedragen. Na re-en dupliek is de uitspraak bepaald op maandag den 17 dezer, des voormid. dags 11 ure. j Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ingeko- men en ligt ter lezing liet verslag van den handel en de scheep- vaart te Triest gedurende het jaar 1857. j De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat de zwarte tonnen no. 1 en 2 en de witte tonnen no. 1, 2 eu 3 in de monding van het Veergat, langs de bank de Schotsman zijn opgenomen; doch daarentegen een nieuw ont staan vaarwater, langs het voormalige fort, ten Haak of de Schans is betond metdrie zwarte en twee witte tonnen, op het droogste waarvan, bij gewoon laag water, eene diepte van 24 palmen is, bij eene breedte van ruim twee kabel lengtenterwijl de strek king van dit vaarwater is Z. Z. O. en N. N. W. De merken en peilingen bij deze nieuw geplaatste tonnen zijn: De zwarte ton no. 1. Het huisje op den Bierdijk tegen den zuidkant van het fort ten Haak; De oostelijke boomen van een bosclije in een hompel of duin op Walcheren, iu peilingVeere Z. t. O. O. en diepte 25 palmen. De zwarte ton no. 2. Eene boeren schuur even buiten den zuidkant van fort de Haak Eene hof stede op Noord-Beveland, twee scheepslengten binnen het duin, in peilingVeere Z. t.. O. en diepte 29 palmen. De zwarte ton no. 3. De molen van den polder aan den zuidkant, en de toren van den polder aan den nooraicant van fort, len Haak, in peiling: Veere Z. O. en diepte 42 palmen. De wit,te ton no. 1. De stadhuistoren van Veere tegen den hoek van fort ten Haak De eerste holstede op Noord-Beveland li- scheepslengte in den hoek van liet duin, iu peiling de Kampveersche toren Z.O O. en diepte 28 palmen. De witte Ion no. 2. De molen de Koe inliet wachthuis; Eene hofstede op Noord-Beveland tegen den zuidkant van het duin, in peiling Veere Z. t. O. O. en diepte 31 palmen. De peilingen hierin vermeld, zijn volgeus het miswijzend kompas, en de diepten bij gewoon laagwater. Men leest in de Nieuwe rotterdamsche courant: Do heer vau Bosse heeft in de zitting der tweede kamer vau den 27 april 11., aan den heer van Eek op zijne bewering, dat in geen constilulionneel land de dagbladpers aan een zegelregt onderworpen is, zoo hoog als hier te laude, geantwoord, dat dit iu Engeland het dubbele zoude bedragen van hetgeen in Neder land betaald wordt. Toen wij dit in het verslag van het. verhan delde iu de kamer lazen, begrepen wij onmiddelijk dat de minis ter zich had vergist. Wij wilden hem echter niet tegenspreken, alvorens wij ons omtrent de zaak zekerheid hadden verschaft. Ouze iufornialien, die wij redenen iiebbeu volkomen te vertrou wen, zijn de volgende: Iu Engeland is geen dagblad hoege naamd tot betaling van eenig zegelregt verpJigt. Bladen, die iu de stad waarin zij uitkomen ciculeren, eu die paar buiten 's lands verzonden wordqu, zijn dan ook niet gezegeld. Alleen die politieke bladen welke binnen's lands per post verzonden wordeu, kan men, als men dit wenscht, doen zegelen en daar door verkrijgt uien het regt, om ze 8 dagen lang franco per post te verzenden. Het zegelregt in Engeland is dus voor de politie ke bladen ecu voorregt, dat zuiver liiierarische of andere we tenschappelijke niet hebben. Zoo kan b. v.The times iu Londen vrij circuleren, zonder eenig zegelregt le betalen. Wil men liet blad echter naar Glasgow verzenden, dan laat men liet ze gelen. Gedurende S dagen nu kan dit blad in het binnenland steeds per post van de eene plaats naar de andere franco verzon den worden. Zoo kan de ontvanger le Glasgow het naar Dublin, die te Dublin het weder naaf Londen en elders verzenden, zonder eenig postgeld te betalen, eu dit S dagen lang. Het hangt dus geheel en al van den uitgever af. welke eu hoevele exemplaren hij wil laten zegelen. Natuurlijk laat hij dus, die hij iu het binnenlaud niet per post verzendt en dienaar het buiten land gaan, ongezegeld. De heer van Eek had dus volkomeu gelijk, dat nergens eene schatting van de dagbladpers wordt geheven, als hier te lande. Engeland is in geen geval als voor beeld van een land waar hoog zegelregt betaald wordt, aan le halen. Ten blijke. dat het comité van defensie van zijne verrigün- gen heeft doen blijken, heeft de minister van oorlog aan de tweede kamer medegedeeld, dat men op voorstel van dal. co mité, heeft doen opruimen de zoogenaamde Bovenschaus, Bour- lagne, Coevorden en Harden berg; dat, het van de steden De venter en Zutphen, behoorende tot de aefenlielinie van den IJssel, de buitenwerken geheel vrij heeft gegeven en dat het ook de linie van Steenbergen heeft doen opruimen. Bij dispositie vau den minister van binnenJandsc.bezaken van den 4 dezer zijn tot leden der commissie voor het examine ren der aspiranten naar de Koninklijke akademic te Delft, be noemd de heeren: R. Lobatto, hoogleeraar in de wiskunde aan genoemde akademie, voorzitterdr. M. O. Mensing, arrou- dissements ijker der maten en gewigten te Rotterdam; dr. C- P. Burger, leeraar in de wiskunde aan het gymnasium te Gouda dr. A. J. van Deinse, leeraar in de wiskunde aan het gymna sium te Dordrecht; dr. G. van Wieringhen Borski, leeraar in de nederlandsche taal en letterkunde aan de akademie te Delft M. J. A. Masthoiï, prreceptor voor de nieuwe talen aan het gymnasium te Delft; dr. J. Pijnappel, leeraar in de taal- en vol kenkunde van Nederlnndseti "ïndie aan de akademie te Delft. Met den 15 dezer wordt I e Haarlem een kantoor van den rijkslelegraaf, met beperkte dagdienst, geopend. De prijs van een enkel burigt van daar naar een der nederlandsche rijksteie- graafkantoren bedraagt 50 cent. j Men berigt uit. Leyden, dat door het studentencorps der I hoogeschool besloten is aan Z. K. tl. den prins van Oranje, bij het verlaten dier gemeente, vóór het begin der groote vacantie een afscheidsfeest aan te bieden, ten einde een gering blijk te geven van den hoogen prijs, waarop hoogstdeszelfs verblijf aan de leydsche akademie werd geschat. Gedurende den afeeloo- pen winter zijn door Z. K. H. onderscheidene soirées gegeven, ter cere van het studentencorps, waarop degeuoodigden rnet de meeste minzaamheid zijn ontvangen en geregaleerd. Den 5 dezer heeft, te Londen de 54ste jaarlijksche algemeeno vergadering van het britschcen buitenlandsche bijbelgenoot schap plaats gehad. De voorzitter, lord Shaftesbury, heeft in zijne bij die gelegenheid gehoudene toespraak medegedeeld, dat het genootschap bij voortduring met. den besten uitslag werk zaam is. Iu het bijzonder gaf hij zijne blijdschap te kennen, dat de zeer donkere vooruitzigten, welke een jaar geleden beston den, ter zake van den in Oost Indie uitgebroken opstand, nu reeds geheel verdwenen waren; zelfs was het t,e verwachten, dat. de verspreiding vau de heilige schrift en de uitbreiding van het christendom in dat land nu met beter gevolg dan ooit te voren voortgezet zouden worden. Hij wees daarbij op de reeds vroeger opgemerkte omstandigheid, dat de opstand niet inde presidentschappen Madras en Bombay, waar de bij bel versprei- dincen het christendom reeds zoo vele vorderingen gemaakt i 1 hebben, gewoed heeft, maar wel in Bengalen, waarde prediking I van liet evangelie tegengewerkt en de mahoifledaansche en de j heidensche godsdienst zelfs beschermd werden. In het den laat sten maart jl. geëindigde jaar hebben de ontvangsten van bet genootschap uit de gewone middelen van inkomsten 149,308 p. st. bedragen, dat is 11,551 p. st. meer dan in eenig vorig jaar. Met inbegrip van de buitengewone fondsen en bijdragen hebben de ontvangsten 152,574 p. st. beloopen. De uitgaven hebben 153,177 p. st. bedragen. In het laatste jaar zijn 976,563 af drukken van de heilige schriftaiit het biunenlandsche depot eu 625,623 uit de buitenlandsche depots verspreid, tezamen 1,602,187 exemplarei>v-dat is 84,329 meer dan in eenig vorig jaar. In het geheel /zijri nu door het genootschap 33,983,940 exemplaren der heiligé schrift verspreid.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1