MIDDELBURGSCHE COURANT. w u. Donderdag 1858. 6 Mei. töitmmlanöscfie tijdingen. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending ran advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, c den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarbovcD 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. ^tanhoitLittjuttjcn Aanbesteding. Op vrijdag den 14 mei 1858, des voormiddags ten 11 ure, zal onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofd ingenieur van den waterstaat in het II de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het verdedigen van den onderzeesclten oever, liet opmaken van den zeedijk en liet leggen van rijsbeslag aan liet dis trict Flaauivers, polder Schouwen, bij «lijkpaal no. 16, in den dijkval van den 3 maart 1858, met inbegrip der leveran- cie van al de benoodlgde materialen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsclie zaken, aan dat ran het provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen al waar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemel de provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den vierden, derden en tweeden dag voor de beste ding, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den hoofd-ingenieur van den waterstaat te Middelburg en den ingenieur de Quartel, te Zierikzee. De minister van binnenlandsclie zaken, VAN TETS. Middelburg 5 mei. In de zitting van den gemeenteraad van heden is eervol ont slag verleend aan den heer J. P. van Visvliet, op zijn verzoek, als secretaris-penningmeester bij het bestuur der godshuizen, in gaande met de in diensttreding van zijnen opvolger. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van een raadslid op maandag 17 dezer zijn benoemd, de heeren Sifflé en Damme, en tot plaatsvervangers, de heeren van Diggelen, de Jonge en Rekker. Tegen de inrigting van het Vlissingsche poortgebouw tot be waarplaats van buskruid voor neringdoenden, onderscheidene bezwaren ingebragt zijnde, is besloten aan de commissie van fabriecage het onderzoek op te dragen in hoe verre de Koepoort geheel tot bewaarplaats van buskruid in terigten,eu totdat einde te isoleren zij. De heden te 's Gravenhage plaats gehad hebbende verkie zing van een lid der tweede kamer van de stateü-generaal heeft den volgenden uitslag gehad. Er waren uitgebragt 1085 stem men waarvan 11 van onwaarde zijn verklaard. Op de heeren mr. L. Metman waren 530, J. P. Delprat 367 en C. SchiiFer van Bleiswijk 177 stemmen uitgebragt. Tusschen de heeren Metman en Delprat zal dus moeten overgestemd worden. Naar men verneemt zal Z. M. de koning gedurende deze maand nog in de residentie verblijven en in het begin der vol gende maand zich voor korten tijd naar het Loo begeven; voorts zullen HH.KK. HH. prins en prinses Hendrik zich voor eeui- gen tijd naar Aix (Frankrijk) begeven en welligt ook Zwitser land bezoeken. Naar men verzekert zal H. M. de koningin-moeder in de eerste dagen van de maand junij naar haar lustslot Soestdijk vertrekken. Door den heer Westerhoff waren vroeger in de tweede kamer klagten aangeheven tegen de toepassing en uitvoering der wet op het personeel door sommige ambtenaren, en bepaaldelijk te gen vexatoire en onwettige handelingen. Daarop is gevolgd eene nota van den afgetreden minister van financien, die strek ken moest om aan te toonen, dat die klagten ralle of geheel ongegrond of overdreven zijn geweest." Naar aanleiding daar van nu heeft de heer Westerhoff op zijne beurt een zeer uitvoe rig antwoord aan de kamer ingezonden, ten betooge dat de minister in zijne poging tot ontzenuwing der gerezen klagten niet is geslaagd, noch het bewijs heeft geleverd voor het onge gronde of overdrevene van het door genoemd lid der kamer aangevoerde. Deze vraagt ten slotte of, na al hetgeen in zijn antwoord wordt medegedeeld, de beschuldiging des ministers op zijn zachtst genomen, niet hoogst ongepast is, indien men het tegendeel niet met krachtiger argumenten kan betoogen, of door meer afdoende daadzaken kan bevestigen of bewijzen. De conclusie van den advocaat-generaal Römer, bij den hoo- gen raad der Nederlanden in de bekende zaak van de Maleijers is, wegens eene ligte ongesteldheid van den vice-president van dien raad, veertien dagen uitgesteld. Benoemingen en besluiten. Benoemd, bij besluit van 1 dezer, tot ontvangers der directe belastingen, in- en uitgaande regteu en accijusen te Texel, de heer J. Kleynhens, thans ontvanger der directe belastingeu en accijnsen te Ovezande, en der directe belastingen en accijusen te Ovezande c. a., de heetH. J. Wessels, thans ontvanger der zelfde middelen te Strijen, Benoemd, bij besluit van 30 april, bij het personeel van de militaire veterinaire dienst, tot paardenarts van de lste kl. bij het 2de regement dragonders, de paardenarts der 2de klasse C. H. M. Houba, van het 5de regement dragonders. I£erk- en sclioolnieuws. Den 1 dezer heeft de openbare onderwijzer C. Pleyte, te Oost- en Westsouburg, na een ongewoon lange dienst van 62 jaren, ontslag uit die betrekking verzocht. Hy was den 10 april 1796 aangesteld en is zijn vader opgevolgd, die van 1764 tot 1796 die betrekking had vervuld, zoo dat vader en zoon bijna eene eeuw opeenvolgend in die gemeente zijn werkzaam ge weest. Jl. zondag is de nieuwgebouwde protestantsche kerk in de gemeente Haarlemmermeer, onder het gehoor van den predi- kaut van Limburg Brouwer, zeer plegtig ingewijd. Afloop verkooplngen en aaiibestetlin&en. Middelburg 3 mei. 1. Huis en erve, 's Gravestraat I no. 271. Verk. voor f411. 2. Idem Singel P no. 54. Verkocht voor f 300. Marine en leger. Uit de dezer dagen bij het departement van marine ontvan- geue brieven van den bevelvoerenden officier van Zr.Ms. schroef- stoomschip Groningen, blijkt dat die bodem den 1 maart jl. aan de Kaap de Goede Hoop is aangekomen en den 16 dier maand de reis naar Oost-Indie zoude voortzetten. Aan boord van dien bodem was alles wel. De état-raajor van de ter reede van liet Nieuwediep met bestemming naar de West-Indien zeilree liggende korvet Juno is als volgt: kapitein ter zee A. baron Collot d'Escury, kom- mandaut,'; luitenants ter zee lste kl. C. L. J. d'Ilamecourt, lste officier, en J. E. Buysluitenants ter zee 2de kl. jhr. C. J P. von Mühlen, F. J. G. van Thiel en E. H. T. Troester; officier van ge zondheid lste kl. H. J. van Wessem 2de kl. C. G. de Jong, 3de klasse J. de Clercq Zubli; officier van administratie 2de klasse J. B. Baakadjunct administrateur W. H. Waldeckscheeps klerk G. D. van Werdt; 2de luitenant der mariniers W. van Bevervoorde. De Staats-coufant bevat een koninklijk besluit van 30 april 11.waarbij gelast wordt de vorming van speciale comile's van permanenten aard, ten einde den minister van oorlog van advies te dienen, omtrent alle onderwerpen die betrekking heb ben tot het technische van elk wapen der landmagt, en alzoo op de indeeling, bewapening, kleeding, uitrusting, oefening enz. toepasselijk zijn. Stagen-generaal. De heer van Reen en, nieuw benoemd lid van de tweede ka mer voor het hoofdkiesdistrict Amsterdam heeft in de zitting van maandag als zoodanig de gevorderde eeden afgelegd en zitting genomen. Bij de voortzetting der beraadslagingen over de verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor dit jaar, voor de kosten der verlenging van het Apeldoomsche kanaal naar den IJssel bij Dieren, heeft de heer Thorbeckedeopmerking gemaakt dat, als dit werk, waarvan het provinciaal belang ontegenzeg gelijk zwaarder weegt dan dat van het rijk, voor rekening van den staat wordt uitgevoerd, dit dan ook geheel het karakter van rijks werk erlange, en deze verlenging worde beschouwd als een middenstuk tot verbetering van de communicatie tusschen den IJssel en den Rijn. In zoodanig geval gelooft hij echter dat de afmetingen te klein zyn. Nadat nog eenige sprekers het woord gevoerd hadden, heeft de minister van binnenlandsclie zaken zich gaarne bereid ver klaard op die hoogst belangrijke werken te letten, doch gewe zen op de verhooging van uitgaaf die zulks welligt ten gevolge heeft. Ten slotte is het ontwerp aangenomen met 46 st emmen tegen 3 (van de heeren Storm van 's Gravesande, Meeussen en Taets van Amerougen.) Bij de behandeling van het wetsontwerp tot amortisatie van nationale schuld, ingekocht krachtens de wet van den 13 augus tus 1857 (Staatsblad no. 101), werden door de heeren ministers van binnenlandsclie zaken en van financien inlichtingen gege ven op eenige in het eindverslag der commissie van rapporteurs voorkomende opmerkingen, waarna het wetsontwerp met 4S tegen ééne stem, die van den heer Meylink, aangenomen werd. De minister van binnenlandsclie zaken heeft bij die gelegen heid de verklaring afgelegd dat aan de zaak der spoorwegen inet den meesten ijver wordt gearbeidjdat het tegenwoordige kabinet niet geheel het zelfde plan ten aanzien van een spoor wegnet van het vorige ministerie is toegedaan dat zij, in over eenstemming met den uitgedrukten wensch der kamer, een voor- dragtwil doen om met eenigen aanleg te beginnen en iets tot stand te brengen, en dat welligt. reeds inden loop van dezen zomer een daartoe strekkend ontwerp zal worden aangeboden. Door den heer Mackay is verslag uitgebragt namens de com missie, beiast niet het onderzoek der inlichtingen door den minister van koloniën verstrekt, betrekkelijk het verslag van het beheer over West-Indie en Guinea. Wijl het hoofd van het. departement van koloniën, dat deze inlichtingen heeft ingezon den, bereids is afgetreden, drukt de commissie de hoop uit, dat de tegenwoordige minister wel de geopperde bezwaren za! trach ten op te heffen, en stelt zij derhalve voor thans degegevene inlichtingen voor kennisgeving aan te nemen. De kamer zal op een naderen dag over deze conclusie beraadslagen. Voorts zijn eenige eindverslagen uitgebragt, onder anderen over het wetsontwerp tot nadere vaststelling der begrooting voor het departement van oorlog voor het loopende dienstjaar, waarvan de behandeling voorloopig is bepaald op heden, woens dag, na afloop van het reeds aan de orde gestelde. De voorzitter heeft daarbij kennis gegeven dat in ieder geval dit wetsontwerp het laatste zal zijn, hetwelk nog voor het op handen zijnde'reces door de kamer in behandeling zal genomen worden. Bij het onderzoek van het wetsontwerp tot. verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1S5S (uitgaven voor tijdelijke instandhouding van de koloniale instellingen der Maatschappij van weldadigheid) hebben de meeste leden der tweede kamer zich verklaard voor het verleenen van liet aange vraagde subsidie. Er werden echter aan de regering nadere inlichtingen gevraagd nopens den tegeiiwoordigen stand der maatschappij*. "In antwoord daarop heeft de regering medege deeld, dat jij aan de staatscommissie o. a. geantwoord heeft

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1