Naar men gelooft, zal Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal Evertsen, nog dezen zomer,onder bevel van den kapi tein ter zee J. May, met Z. K. H. den prins van Oranje, een togt naar Rusland, Amerika en de Middellandsche zee ondernemen; de korvet Pallas, kommandant kapt. luit. ter zee H. E. Valentini, is ter reede gehaald en zal den 1 mei naar Java onder zeil gaan. Naar men verneemt zullen de kadetten van het 4e studie jaar van de koninklijke militaire akademie te Breda, van 1 junij tot 15 julij kamperen. Men verneemt dat bij Z. M. het voornemen bestaat om de bataillons grenadiers, in plaats van de schako, als hoofdtooi sel te geven, een casque of zoogenaamden pikkelhouwer, rus- sisch model. Alloop verkoopiogen en aankesteilingen. Op heden is in een der localen van de provinciale griffie te Middelburg, onder nadere goedkeuring aanbesteedhet uit-1 voeren van eenige werken aan gebouwen in de abdij te Middel burg, in gebruik bij het provinciaal bestuur van Zeeland, met de levering der vereischte materialen, waarvan aannemer is ge worden de heer 1). Jeras voor f 998. Goes 30 april. De meekrapfabrick Zuidbeveland, met stoom- en andere werktuigen en aanhoorigheden zoo mede den grond, gedeelte lijk in erfpacht. Verkocht voor f 64000, De losse goederen over te nemen voor f 10,400. Middelburg 29 april. Een huis en erve, Wal, B no. 52. Verkocht voor f337. Een huis en erve, Nederstraat O no. 202. Verkocht voor f433. Een huis en erve, Heerenstraat H uo. 134. Verkocht voor f 280. Een huis en erve, Nieuwe Kerkstraat B no. 109. Verkocht voor f270. Een huis en erve. Brakstraat O no. 262. Verkocht voor f509. Een huis en erve, Heerenstraat H no. 127- Verkocht voor f288. Brigdamme, 29 april. Een winkelhuis en erf, genaamd De zon. Verkocht voor f675,25. Goes 28 april. Eene kapitale hofstede, woonhuis, schuur en verderen timmer, in den Reigerbergschen polder, gemeente Rilland en Bath, met 55 bunders, 8 roeden, 71 el hof, boomgaard, wei- en bouwland. Verkocht voor f 1030 per bunder boven de 12 pet. voor onkos ten, alsmede f1843 voor houtgewas en den mestput. Stateu-generaal. In de dingsdag door de tweede kamer gehoudene zitting zijn o. a- ingekomen en naar de afdeelingen verzonden wetsontwer pen tot verleenen van onderstand aan de gemeente Haarlem mermeer en goedkeuring der met de Vereenigde staten van Amerika geslotene overeenkomst tot uitlevering van voort- vlugtige misdadigers in zekere omstandigheden. Voorts zijn ingekomen: het verslag over de verrigtingen aangaande het armbestuur over 1856; afschrift van het tus- schen Nederland en Japan in 1856 gesloten verdrag de raming van uitgaven voor de kamer voor het jaar 1859. Na het uitbrengen van eenige rapporten en eindverslagen is in behandeling genomen het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1858, voor de verlen ging van het Apeldoornsche kanaal naar den IJssel bij Dieren. Onderscheidene leden hebben daarbij, eeusdeels het overwe gend provinciaal belang betoogd en anderdeels, ter wederleg ging daarvan, op het nut voor het geheelc rijk gewezen. Die beraadslaging is beëindigd doordien de vergadering met algemeene stemmen, op ééne na, die van den heer Schimmel- penninck, heeft goedgekeurd eene motie van orde van den heer Storm van 'sGravesande, waarmede ook de minister van bin- nenlandsche zaken zich vereenigde, daartoe strekkende dat de beraadslaging over het wetsontwerp zou worden verdaagd, ten einde de regering gelegenheid te geven om schriftelijk te ant woorden op de in den loop der discussie door onderscheidene sprekers gemaakte opmerkingen, welke niet in het verslag der commissie van rapporteurs waren opgenomen. Ten slotte heeft de kamer zich vereenigd met de conclusien van twee rapporten van de commissien tot onderzoek van a. de rekening over 1856 der commissie van liquidatie der wees- en momboirkamers, en b. de inlichtingen door den afge- 1 reden minister van financien gegeven op een adres aan T. C. B. ten Hagen, uitgever van L'écho universel, betrekkelijk de te zijnen aanzien gepleegde toepassing der wet op het zegel. De heer Thorbecke besprak daarbij drie punten, als 1, de toepassing van de zegelwet; 2, hetjzegelregt op dc advertentien, en 3, het zegelregt op de dagbladen zei ven. Hij dringt bij deze gelegenheid aan, voor het minst op eene verlichting van den last, die op de dagbladen en daardoor op de nijverheid drukt. Hij twijfelt niet aan de goede voornemens van den minister, maar hoopt dat de uitkomst van zijne overwegingen zich niet te lang zou laten wachten. De heer van Eek heeft in het, algemeen deze gevoelens gedeeld, maar wijdt bijzonder uit over de ongelijke toepassing van de bestaande wet en de onbillijkheid en hardheid die de adressant heeft ondervonden. De heer van Hoëvell dringt er op aan, het buitenlandsch zegel, waarmede de dagbladen uit de koloniën worden bezwaard, le verminderen of op te heffen. De heer van Reede verdedigde het verslag van de commissie. De heer van der Linden zette de ongelijke toe passing van het zegelregt op de advertentien nader uiteen. De minister van financiën heeft, geconstateerd, dat van wege de regering noch de wensch geuit, noch het denkbeeld aange geven is, dat de kamer niet voor september weder zou bijeen komen. Wat de zaak zelve betreft, bleek het dat de minister doordrongen was van de noodzakelijkheid om de wet op het zegel, zoowel wat het zegelregt op de dagbladen als op de ad vertentien aangaat, aan eene herziening te onderwerpen, maar dat hij dit in verband wil breugeu met eeue algemeene herzie ning van de zegelwet, terwijl hij thans geen tijd bepalen kon, waarop dit zou geschieden. De heer van Eek heeft zijn leedwezen betuigd, dat de minis ter nog geene toezegging heeft kunnen geven, dat er reeds in het begin van de volgende zitting eene verbeterde wet op het zegel van de dagbladen zal worden voorgedragen. Hij heeft toegegeven, dat er gewigtige belangen bestaan, waarin behoort te worden voorzien, maar dat het onderwerpelijk belang als een der meest gewigtige moet worden beschouwd, omdat het de toepassing betreft onzer constitutionele begrippen. De minister heeft zwarigheid gemaakt om toe te geven, dat vóór alles aan de verbetering der bedoelde wet zou 'oehooreu te worden ge dacht, en heeft, wat betreft het voorbeeld der constitutionele staten, gewezen op het naburige Groot-Brittanje, alwaar nog veel hooger zegel van de dagbladen wordt geheven, dan hier te lande. SuitcnlanDscljc tijdingen. Engeland. Londen 28 april. Gisteren avond heeft het hoogerhuis op voorstel van den kanselier der schatkist met 118 tegen 80 stem men verworpen het vijfde artikel van het wetsontwerp op den parlementairen eed, welk artikel bepaalde dat israelieten leden van het parlement kunnen worden. Men schrijft den 15 maart uit Hong Kong dat de tijde lijke gouverneur van Canton bij proclamatie de aanstaande komst van zijnen door den keizer benoemden opvolger aange kondigd en tevens de Chinezen vermaand heeft de bevelen van hunnen souverein af te wachten en als broeders met de vreem delingen te leven. De heeren Contader en Oliphant zijn naar Souchon gezonden om te onderhandelen, en brengen ook brie ven van de russische en noordamerikaansche bevelhebbers over. Lord Elgin heeft op zijne reis naar het noorden Swatow be zocht, waar talrijke Engelschen, die den opium-handel drijven, koelies in dienst nemen. De meeningen over het al of niet stand houden van het Derby-ministerie loopen sterk uiteen. Zij die gelooven, dat het zich zal weten te handhaven, voeren daarvoor de blijkbare ge neigdheid der ministers aan, om zich zoo veel mogelijk inwilli gingen te getroosten, alsmede dat de klove tusscheu de whigs en de radicalen te diep is, om de vestiging van een krachtig libe raal kabinet mogelijk te maken, waarbij nog het mistrouwen komt, hetwelk lord Palmerston en lord J. Russell wederkeerig jegens elkander voeden, weshalve eene verzoening tusscben die twee staatslieden hoogst onwaarschijnlijk is. Van den anderen kant wordt beweerd, dat de tegenwoordige raadslieden der kroon den algemeencn volksgeest niet vertegenwoordigen, zoo dat de engelsche natie haren toestand zelfs in het oog van het buitenland als vernederend aanmerkt, en daarom hoopt dat de debatten over de voorstelleu wegens Indie een einde aan het ministerie Derby maken zullen. Usiitschlaiid. Berlijn 28 april. De eerste kamer heeft dingsdag jl., het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst met de staten der tolvereeniging, waarbij de belasting op de beetwor telsuiker verhoogd is, niet 89 tegen 40 stemmen aangenomen. De aanzienlijke meerderheid, waarmede dit besluit genomen is, heeft te meer verrast, daar de commissie, welke met het voor- loopig onderzoek van het ontwerp belast is geweest, tot ver werping van hetzelve geconcludeerd had, en daar meu wist dat onder de leden van het huis eene sterke oppositie tegen de voordragt bestond. Gisteren is de zitting der pruissische kamers door den minis ter von Manteuffel gesloten. In zyne rede heeft hij herinnerd dat met de tegenwoordige zitting ook het tijdvak, voor hetwelk de vertegenwoordigers des volks verkozen zijn. afgeloopen is. Werpen wij eenen blik terug op dat. tijdvak, zeide hij, dan vin den wij ruime aanleiding tot dank voor de bescherming en de zegeningen, welke aan ons vaderland door Gods genade onder de landsvaderlijke regering van Z. M. den koning ten deel zijn gevallen. De dreigende oorlogsgevareu zijn van ons afgewend de openbare welvaart heeft in weerwil van vele hinderpalen zigtbare vorderingen gemaaktdaardoor dat regering en ver tegenwoordiging elkander met vertrouwen te gemoet gekomen zijn en in moeijelijke oogenblikken ondersteund hebben, is veel tot heil des vaderlands uitgewerkt. Worden deze beschouwin gen thans nog verduisterd door de smart over de nog altijd niet volkomen geweken zware ziekte, waardoor Z. M. de koning be zocht is geworden, dan mogen wij toch de gegronde hoop koes teren, dat het onzen allergenadigsten koning door toeneming van beterschap met Gods hulp vergund zal worden tot vreugde van alle getrouwe onderdanen, de leiding der regering weder met onverminderde kracht te aauvaarden." In gevolge de in het najaar van 1S57 plaats gehad hebben de conferentie van de Duitsch-oostenrijksche telegraaf vereeni- ging, tot welke ook Nederland is toegetreden, zullen voortaan, op 38 stations van kantoren hier te lande, depeches worden aangenomen' en ontvangen in de hollandsche taal, daaronder Keulen, Aken, Bonn, Coblentz, Dusseldorp, Elberfeld enz. Belgie. Bij koninklijk besluit van dingsdag is de heer Partoes, minis ter van openbare werken ad interim, difinitief met die porte feuille belast. Hiermede is het ministerie van 9 november voltallig gemaakt. Frankrijk. Parijs 29 april. De Moniteur berigt heden dat 42,000 mili ciens van de ligting van 1856 iu actieve dienst zijn opgeroepen om het cijfer van 392,400 man, voor de dienst benoodigd, vol tallig te maken. Hetzelfde blad berigt dat een politiek vlugschrift van Proud- hon, dezer dagen in het licht verschenen, is in beslag genomen. Bijna alle dagbladen kondigen de op handenzijnde opening van het congres aan, hoewel men het omtrent den juisten dag niet eeus is. Sommigen geven op tusschen den 10 en 12, en anderen in de tweede helft van de volgende maand mei. Intus- schen stemt men daarin overeen, dat het congres zich uitslui tend zal bezig houden met de bij het sluiten der vorige confe- reutien aanhangig geblevene onderwerpen. Ofschoon die beperking van den arbeid der gevolmagtigdcn, gevoegd bij de lange onderhandelingen die aan deze zitting zijn voorafgegaan, een korten duur en eene volkomene overeenstemming schijnen aan te toonen, moet er nog eene mocijelijkheid zijn overgebleven dieniet zonder groote bezwaren is uit den weg te ruimen. Heeft Brankrijk namelijk ter wille van Engeland, vrijwillig afstand gedaan van de staatkundige vereeniging der vorsten dommen, daarentegen zal dit rijk blijven aandringen op de zeer getrouwe nakoming van de beginselen, door de conferentie reeds vastgesteld voor het reglement op den Donauvaart. Men weet dat Oostenrijk na eenig dralen heeft toegegeven aan den algemeenen wensch om het onlangs te Weenen ont worpen reglement aan het congres voor te leggen, maar Frank rijk heeft, toen eenmaal die toezegging gegeven was, de billijk heid doen opmerken dat ten deze de oeverstaten moeten gehoord worden,en daarom heeft het.voor dit onderwerp alleen, de toelating voorgesteld van gevolmagtigden van Moldo-Wal- lachije. Het kabinet van Weenen moet zich hevig verzetten tegen dit verlangen. De Moniteur berigt dat de heer de Talleyrand, Frankrijks vertegenwoordiger in de europesche commissie voor de hervor ming van het bestuur der Donau-vorstendommen, zijne taak als zoodanig volbragt heeft en uit Bucharestalhier terugge komen is. Italië. Reeds is gemeld dat de sarditiische kamer van afgevaardig den zich in het algemeen vereenigd heeft met de door de rege ring voorgedragen wet, strekkende om vorstenmoord te weren en om de zamenstelling der regtbanken van gezworenen in een conservatieven geest te wijzigen. Dat besluit is iu de zitting van den 23 dezer genomen, met 129 tegen 29 stemmen. Al de con servatieve leden, welke doorgaans liet kabinet bestrijden, gaven hunne stem aan de voordragt, die over het geheel met, hunne beginselen strookt. De minderheid bestond uitsluitend uit le den van de linker zijde, voorstanders van ultra liberale begrip pen en afgevaardigden uit de stad Genua, welke gewoonlijk in oppositie tegen de hooge regering is. Hierdoor is het liberale bewind van den heer Cavour voor eerst bestendigd; bet had, gelijk men weet, verklaard te zullen aftreden, indien het welsontwerp verworpen wierd. In de zitting der kamer van den 24sten is het eerste artikel der voordragt, hetwelk zamenspauning tegen het leven van eenen buitenlandschen souverein met straf bedreigt, rnet eene groote meerderheid van stemmen, doch eenigermate gewijzigd aangenomen. -Srrtijömgm. Den 29 dezer arriveerde ter reede van Ylissingen voor Ant werpen bestemd: Arethusa, gez. Kirkpatrick, Buenos-Ayres; Triton, gez. Bum, Stockton; Solid, gez. Koch, Gotbeburg

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2