MIDDELRURGSCHE COURANT. N0- 32. Zaturdag 1858. 1 Mei. il3tnnmlcmiöscl)c tijöirtgra. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissin- fon geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. archief, en de besturen van godshuizen en verdere instellingen welke daartoe in aanmerking kunnen komen, dat zelfde verzoek over te brengen. ^anlionïugmgcn Aanbesteding. Op Zaturdag den 1 mei 1858, des voormiddags ten 9 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des ko- nings in de provincie Zeelaud, of bij zijne afwezigheid door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur vau den waterstaat in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Met inbegrip van het leveren van alle benoodigde materialen. 1. Het maken der gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooijingwerken, aan de zeedijken der Calamiteuse polders van Keeland, in liet jaar 1S5§, met het on derhoud van al de werken tot den 1. mei 1§59, en zulks in 36 p^rceelen van aan besteding; en 2. 81 et beplanten der domaniale duinen langs de westkust vau liet eiland Schou wen, met helm, stroo en riet, benevens het onderhoud tot 1 mei 1§S9, eu zulks in 3 perceelen van aanbesteding-. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod. De bestekken liggen ter lezing aan het lokaal van het minis terie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg, het eerste bestek bij de ontvangersgriffier vau al de calamiteuse polders, en het tweede bestek bij dien van Schouwen en voorts op alle zoodanige plaat sen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende acht dagen te voren, met uitzondering van den dag vóór de besteding, de noodige aanwijzing in loco worden ge daan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn bij de inge nieurs van den waterstaat te Middelburg, te Goes, teTholen, te Zierikzee, te Breskeus en te Neuzen, bij elk voor zoo veel zijn arrondissement aangaat en bij den hoofdingenieur te Mid delburg voor het geheel. De minister van binnenlandsche zaken, Namens den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRöDER. NB. De gegadigden worden verzocht volledige biljetten in te leveren, aanduidende hunne namen en voornamen (voluit), hunne woonplaats, het nummer van het perceel en de som (vol uit.) Gedrukte biljetten zijn te bekomen bij den drukker vau het gewestelijk bestuur U. F. Auer. De algemeene regeleu en voorwaarden zijn ter provinciale griffie verkrijgbaar tegen vergoeding der kosten ad 35 cent. 92i(l<Ielburg 3® april. Bij circulaire van 26 dezer (provinciaal blad no. 40) heeft de commissaris des koniugs in Zeeland de gemeente- en polder besturen in dit gewest medegedeeld, dat de letterkundige afdee- lin0, van de Koninklijke akademie van wetenschappen het plan heeft gevormd om een nieuw hollandsch eu zeeuvvsch charter boek in het licht te geven. Daarbij is ceneuitnoodiging gevoegd om der commissie aan welke die taak is opgedragen of haren ge- magtigden, toegang te verieeticn tot het gemeente- en polder- Het provinciaal blad no. 41 strekt ten geleide van een afdruk eeuer missive van den minister van binnenlandsche zaken, waarbij van de gemeentebesturen inlichtingen worden gevraagd betrekkelijk de spelling van den naam der gemeente en de daar onder behoorende dorpen en gehuchten; het al of niet vaste en eenparige, of wel onzekere van dat gebruik, en de daarnevens in zwang zijnde spellingen. Voorts wordt gevraagd of uit de archieven of van elders iets bekend is omtrent den oudsten en oorspronkelijken vorm waarin de naam in de geschiedenis voor komt, en eindelijk of vvelligt iets bekend is omtrent den oor sprong of de beteekenis van dien naam. Wij vernemen dat P. Panny zich in cassatie heeft voorzien tegen het arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland van 26 dezer, waarbij hij ter zake van moedwilligen doodslag tot eeue tuchthuisstraf van acht jaren is veroordeeld. Door het openbaar ministerie is cassatie aangeteekend van een arrest van 19 dezer, in zake W. Kasse, daarbij in hooger beroep tot eene geldboete van f5 veroordeeld voor het uitgeven van gedrukte stukkeu waarin de ware naam van den drukker niet staat uitgedrukt, doch welke op de eerste aauvrage is opgege ven. Uit Veere meldt men ons van den 27 dezer In den laatsten tijd werd eene verandering ten goede in het vaarwater Het veergat, door de loodsen van hier waargenomen. Dit heeft van de zijde der directie over het loodswezen aanlei ding gegeven om door peilingen en opneming daarnaar onder zoek te doen. Het is daarbij gebleken dat zich weder een zeer geschikt breed en veilig vaarwater heeft gevormd, voor schepen van meer dan gewone diepgang bevaarbaar, en is thans in dat vaarwater, dat behoorlijk is afgetond, bij laagwater 24 a25 pal men water. De engelsche brik Chance, gezagvoerder J. Martin, van Sea- ham geladen met steenkolen bestemd naar Middelburg, is heden dan ook met een diepgang van 36 palmen 'oij half vloed binnen gekomen. Deze verandering strekt tot. bemoediging voorde loekomst, en geeft Veeres ingezeleuen de hoop dat voortaan voor sche pen van 46 ii 50 palmen diepgang uit of naar zee, bij guustige gelegenheid van dit nieuw bestaande vaarwater gebruik zal gemaakt worden. Volgens berigten uit Kruiuingen maken zich vele arbeiders welke ontslagen zijn ten gevolge van het staken der werkzaam heden aan het kanaal door Zuidbeveland, gereed om als land verhuizers naar Brazilië te vertrekken, waartoe zij bijzonder worden aangezocht door belgische agenten. X Dozer dagen heeft te Utrecht het examen plaats gehad voor hen, die voor de betrekking van surnumerair bij de regis tratie in aanmerking wenschten te komen. Van de ruim dertig aspiranten, die aan het. vergelijkend examen hebben deel geno men, ziju er, behalve drie meesters in de regten, nog acht ande ren ter benoeming tot surnumerair voorgedragen. Onder de voorgedragenen, wier benoeming men eerstdaags tegemoet ziet, zijn er vijf, die zich voorde tweede maal tot het afleggen van examen hadden aangemeld. Bij de woensdag in het kiesdistrict Amsterdam plaats gehad hebbende verkiezing is tot lid van de tweede kamer der staten- generaal gekozen de heer mr. G. C. J. van Reenen, met 839 van de 886 uitgebragte stemmen. De heer mr. G. Groen van Prin- sterer bekwam 14 stemmen. De ministers van financien en van binnenlandsche zaken hebben, in verband met de overwegingen omtrent het rijks en plaatselijk belastingstelsel, verlangd, dat door elk gemeentebe stuur worde ingevuld een uitgewerkte staat van de in het jaar 1857 werkelijk geheven plaatselijke belastingen; zoodanigin- gerigt, dat daaruit duidelijk blijke, welke de zuivere opbrengst der verschillende belastingen geweest is, en naar welke maat staven of taxen die zijn geheven. De gemeentebesturen ziju tevens uitgenoodigd, aan het hoofd van dien staat te vermelden de bevolking van de geheele gemeente en de bevolking van de kom of het geiigglomereerd gedeelte. Het provinciaal geregtshof in Noordholland heeft jl. dingsdag in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van den uitgever P. M. van Cleef te Hilversum, beklaagd van nadruk der gedich ten van Tollens. Het hof heeft geoordeeld, dat omtrent onder scheidene geïncrimineerde stukken bij den appellant gebleken is aanwezig te zijn goede trouw, doch niet omtrent alle; dat, wat deze laatstgenoemde gedichten betreft, het kepijregtis ver bleven bij den auteur; dat hier geene aanleiding bestaat tot schorsing, op grond van art. 6 wetboek aan strafvordering, enz. Het hof heeft dien tengevolge den appellant schuldig verklaard aan nadruk en veroordeeld, even als bij het vonnis in eersten aanleg, met vermindering evenwel van de boete op f3120. De vordering der civiele partij tot publicatie is ontzegd. Men wil weten dat Zr. Ms. adjudant-generaal, de luitenant- generaal baron Forstner van Dambenoy, minister van staat, bij den koning zijn eervol ontslag als Zr. Ms. adjudant-generaal zou hebben aangevraagd. Benoemingen en besluiten. Vergunning verleend aan den heer mr. P. Mijer, laatstelijk minister van koloniën, tot het aannemen en dragen van de versierselen van ridder der 1ste klasse der orde van Medjiaie en van ridder grootkruis der orde van den Zahringer leeuw; en aau de heeren mrs. L. W. C. Keuchenius en H. W. Mees, fun gerend secretaris generaal en fungerend refendaris bij het de partement van koloniën, van de versierselen van ridder der 3de klasse der orde van Medjidie; respectievelijk door Z.M. den kei zer van Turkije en Z. K. H. den groothertog van Baden ge schonken. Aan den kolonel W. C. von Schierbrand tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van kommandeur der 2de klasse der orde van Albrccht, hem door Z. M. den koning van Saksen geschonken. Erkend als vice consul van Belgie te Soerabaija de heer H. E. R. Carton. Pensioen verleend aan den gewezen wachter bij de verlich ting aan de Ven, H. Terschuur, ad f 107. Wariiie en 3egjer. Uit Hellevoetsluis schrijft men van 25 dezer: Met den 10 mei aanstaande zijn op non-activiteit gesteld, de luitenant ter zee 1ste kl. P. W. Stort, kommandaut van Zr. Ms. kanonneerboot no. 29, en in diens plaats benoemd de luit. ter zee 1ste kl. J. 11. A. de Ruuk, eu de officier van administratie 3de kl. W. K. F. Vogel, van Zs. Ms. wachtschip Arend, te Rot terdam, in wiens plaats is benoemd de officier 3de kl. M. G. J. A. Huisman van Dueren. Met den 1 mei zullen op non-activiteit gesteld worden de kapitein ter zee, kommandaut van Zr. Ms. brik Zeehond. M. C. van Vreeland, de kapitein luitenant C. V. Zwaans hals (eerste officier), en den luitenant ter zee 2de klasse H. van Goeus; benoemd als kommandant van dien bodem, de kapitein luitenant ter zee F. A. A. Gregoryals 1ste officier, de luitenant Ier zee lste kl. jhr. A. Meijer; verder de luit. ter zee 2de kl. B. W. A. Halberisma, en de adelborst lste kl. A. J. Thurkow. Van dien bodem zijn overgeplaatst met 1 mei op Zr. Ms. fregat de Ruyter, de adelborsten Isle kl. E. L.Ehnle, J. A. Waldeck, C. L. van Woelderen, P. Koning, J. M. A. van Mui ken, A. J. Dumont, A. M. Swellengrebel. A. L. K. graaf van Limburg ^tirumj' F'. H. Coblijn, J. C. Joekcs, D. L. Weyz en C. A. L. Bromde Vex oio.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1