MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 50. Dingsdag 1858. 27 April. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissin- geu geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboveD 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Wij vangen dit nommer der Middelburgsclie courant aan met een kort overzigt van haar lOOjarig bestaan, bij gelegenheid dat wij daarvan den gedenkdag vieren. Den 26 april 1758 werd door Callenfels, Mandelgreen en Taillefert in het licht gezonden eene „Eerste, en maar tot eene proeve dienende Middelburgfe courant," als zijnde deze overeenkomstig de toen bestaande wetten, daartoe gemagtigd door de „Edele Agtbare Heerende Re- gcering dezer Stad Middelburg," en begunstigd met het Privilegie, in dato 25 Maart 1758, om deze Courant al leen, en met feclufie van alle anderen, te mogen drukken en uitgeven." Sedert dien dag is dan ook door hengeregeld twee maal 's weeks daar mede voortgegaan tot den 23 november 1762, toen de uitgave door J. J. Callenfels A. Lz. is overgeno men en voortgezet tot den 29 julij 1780. Van dit tijdstip is de uitgave op de zelfde wijze door Willem en Johannes Abrahams, grootvader en oudoom van den tegenwoordigen eigenaar, en vervolgens door hunne weduwen en de nakomelingen van laatstgenoemden bijna onafgebroken, hoewel in onderscheidenen vorm, met af wisselend geluk en onder opvolgende wetgevingen voort gezet. De eerste belangrijke wijziging had plaats in 1811, toen ten gevolge der inlijving van Nederland in het Eransche keizerrijk in liet vorige jaar, op last van het bestuur den 26 februarij de uitgave zoo in defransche als de nederduit- sche taal aanving, in twee nevens elkander geplaatste ko lommen, ten opschrift voerende Gazette de Middelbourg en Middelburgsclie Courant. Den 1 junij daaraanvolgende werden deze namen bij autorisatie van den prefect van het departement van de monden van de Schelde reeds verwisseld met dien van Journal du département des bouches de l'Escaut; de uit. gave in beide talen bleef daarbij in stand. Deze nieuwe inrigting bleef niet lang voortduren, want bij keizerlijk decreet van 26 september van het zelfde jaar, werd bepaald dat het dagblad voortaan alleen mogt zijn zamengesteld uit staatsnieuws, artikelen betrekkelijk dc let terkunde, de wetenschappen en kunsten, uit de werkzaam heden van het bestuur en verhalen van bijzondere voor vallen doch tevens werden de uitgevers gemagtigd tot het drukken van een afzonderlijk blad van advertentien, aankondigingen en berigten der stad Middelburg. Dien ten gevolge verscheen des dingsdags en vrijdags een Jour nal politique du département des bouches de l'Escaut, en des woensdags en zaturdags een Eeuille d'affiches, Annon ces et avis divers de la ville de Middelbourg, beide in twee talen en in 4°. formaat. Deze bladen werden aldus voort gezet tot 2 maart 1814. Volgens het besluit der prefecture van die dagteeke- ning werden „uit overweging dat omstandigheden niet toelieten dat er te Middelburg een politiek en een adver tentieblad zij," beide dagbladen tot nader orde geschorst en vervangen door een wekelijksch blad dat in de beide talen des zaturdags van iedere week, onder den titel van Eeuille hebdomadaire de Middelbourg, zou uitkomen, en „in zich bevatten de tijdingen van het vasteland, de akten van de prefecture en onder-préfecture en de onderscheidene advertentien." Aan dezen toestand kwam echter spoedig een einde, want reeds den IS der volgende maand ver scheen een Buitengewoon dagblad tot mededeeling der proclamatien van den generaal van divisie, gouverneur van het eiland Walcheren, Gilly, waarbij de afschaffing van het keizerlijk bestuur in Er ankrijk werd bekend gemaakt. Bij de terugkeering onder het nederlandsch bestuur trad de Middelburgsclie courant den 26 April weder vol gens de inrigting van vroeger te voorschijn, om van dien tijdaf, onafgebroken drie maal's weeks, des dingsdags, don derdags en zaturdags, zonder belangrijke veranderingen, te worden voortgezet. Want mogt van tijd tot tijd eene vergrooting van formaat of eene andere indeeling der tijdingen worden vereischt, aard en strekking bleven de zelfde. Immers, bepaalde de Middelburgsclie courant zich van den beginne af hoofdzakelijk tot het mededeelen van ge beurtenissen en verschijnselen, zonder het leveren van staat- j kundige beschouwingen tot haren werkkring te nemen, ook i j nu nog strekt de inhoud grootendeels tot bekendmaking I van hetgeen op het gebied van staatkunde, wetenschap, kunst en nijverheid merkwaardigs voorvalt of wordt ont dekt, voor zoo verre dit tot den kring van een dagblad kan gerekend worden te behooren, benevens hetgeen meer in het bijzonder met de gewestelijke of gemeente belangen in verband staat. In hoe verre zij te dien opzigte aan regtmatige eischen heeft beantwoord, aan billijke verwachtingen is te gemoet gekomen, is eene vraag welker beantwoording wij aan anderen moeten overlaten. Want wilden wij naar aanlei ding van den tegenwoordigen materiëelen bloei eene ge volgtrekking maken tot de wezenlijke waarde van het blad, wij weten het: de ervaring, dat het aantal abonne menten tot eene hoogte geklommen is, vroeger niet gekend, dat tot het plaatsèn van advertentien er nimmer een zoo algemeen gebruik van is gemaakt, zou alligt tot eene te hooge waardering onzer pogingen leiden. Wij zeiven zijn te zeer bekend met het gebrekkige dat aan onze courant nog eigen is, even als wij doordrongen zijn van de behoefte, maar ook van voornemens, tot voortdurende verbetering. Bij de erkenning daarvan behoeft dan ook geene opzette lijke verzekering gevoegd te worden van ons ijverig stre ven, om trapsgewijze, naar mate van de eischen van het publiek, de omstandigheden en onze krachten, de ge- wenschte hoogte te bereiken. Eene zaak in het bijzonder hebben wij ons steeds leven dig voor oogen gesteld, n. 1. dat waarheid en onpartijdig heid aan de vermelding van zaken moet teu grondslag liggen. Dat het dikwijls inoeijelijkheden oplevert dit begin sel met volkomene getrouwheid gestand te doen, kan alleen door hen, die met het redigeren van een dagblad en de in vloeden die daarop trachten te werken, bekend zijn, met juistheid worden beoordeeld. Wij hebben echter daarnaar gestreefd, en ter wille daarvan het ons getroost, als onze zucht om onafhankelijk te blijven soms grove miskenning en bittere teleurstelling ten gevolge had. Maar wij willen van geene ondervondene teleurstelling spreken, waar wij ons zoo vele blijken van welwillendheid hebben te herinneren; want, is het ons gelukt goedkeuring te verwerven, wij hebben dat grootendeels te danken aan veler bereidvaardigheid en ondersteuning. Met hartelijke gezindheid, zeggen wij daarom dank aan de vele openbare raagten, instellingen en bijzondere per sonen, die ons geregeld of van tijd tot tijd hebben onder steund, aangemoedigd, ingelicht of te regt gewezen. Terwijl wij ons in de welwillendheid van allen bij ver nieuwing aanbevelen, drukken wij den wensch uit dat de Middelburgsclie courant bij voortduring aan hare lezers- welgevallig mag blijven, en voor het vervolg even bevredi gende uitkomsten zal opleveren. Middelburg 26 april 1S58. DE GEBROEDERS ABRAHAMS. y p

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1