öuitcnlanösclje tijïiinflm. Van ouds her was de pennekunst in ons vaderland geliefden al zijn ook de //pronkschrift" uit de scholen, de peuneteekenin- gen van de muren, de sierlijke trekletters uit onze dagelijksche correspondentie grootendeels verdwenen, toch staat het schoonschrift nog hoog bij ons in aanzien, is een //mooije hand" een aanbeveling, en wordt een vaardige en sierlijke pen hoog gewaardeerd. Het toppunt inderdaad van hetgeen door middel van haar kan worden voortgebragt is in het //Grafisch museum" te bewonderen. Het laat zich gevoegelijk in twee af deelingen scheiden: penteekeningen, en schrift in allerlei vormen. Beide categoriën zijn rijk aan voortbrengselen, die den beschouwer waarlijk verbaasd doen staan. Zoo vindt men onder de eerste b. v. een groot kunststuk van Magnenat te Utrecht, vervaar digd ter gedachtenis aan het 25jarig jubilé van Willem I, aan welk werk de vervaardiger drie jaren arbeidde, dat door den feniks in het vak, den beroemden engelschen hofkalligraaf W. Paton op 1000 guiojes waarde werd geschat, en waarop niet minder dan 18 portretten voorkomen. Verder vindt men er de nationale kleederdragten, symbolische voorstellingen, en de voornaamste punten der vaderlandsche geschiedenis op afge beeld. Een ander kunstwerk, dat in de eerstgenoemde catego rie vermelding verdient, is ecu Christuskop, met de pen in één enkelen trek vervaardigd. Naauwlettend onderzoek met een sterke loupe alleen overtuigt den twijfelenden beschouwer van de waarheid dezer schier ongeloofelijke tour de force. Ons be stek laat geene uitvoerige opsomming toe; ons geheele blad zou te klein zijn zelfs voor de eenvoudigste katalogische opgave. De tweede categorie, schrift, bevat niet minder verbazingwekken de voortbrengselen. Uit de oude school vindt men allervoor treffelijkst schrift, o. a. van Meurs, den schrijfmeester van Johan de Wit, Brouwer, de Bruin en anderen alsJ. van de Velden (1598), Carpentier (1600), J. Heuvelman (1667). Een reeks kalligrafien van buitenlandsche celebriteiten sluit zich hierbij aan, als van Tonkius, Greiner, Warsow, Ivurka, Mars hall, kalligraaf der beroemde staatsdrukkerij in Weenen, en van den reeds hierboven genoemden Paton, wiens pen het in vast heid en juistheid van de graveerstift wint. Hocongeloofelijk dit schijne, het onderzoek niet de loupe bewijst het. Men vindt schrift, en gravure daarnaar gevolgd, nevens elkander. Met het bloole oog bespeurt men geen onderscheid maar met een uiterst sterk vergrootglas gewapend, ziet men met verbazing dat Paton den graveur in vastheid en zuiverheid overwonnen heeft. Voorts vindt men eene reeks portretten, met. de pen ge schreven Al de omtrekken, haar, baard, schaduwlijnen, enz. zijn regels schrift, met het vergrootglas leesbaar, en veelal de biografie uitmakende van den aldus geportretteerde. Het geheele werk van Eredcrik den Grooten over de krijgskunde is o. a. op deze wijze uitgeschreven in den vorm van een correkt geteekend ruiterstandbeeld. Naauwelijks kan de beschouwer zijne oogen gelooven. Opmerkelijk is ook nog in deze afdeeling het «/Onze Vader" in 814 talen en tongvallen, hetwelk op de lundensche tentoonstelling algemeen verbazing wekte, alsook liet kleinst bekende schrift, mede aldaar ten toon gesteld, zijnde het //Onze Vader" op elpen heen, zóó klein geschreven, dat men moeile heeft met eene sterke loupe letters te onderscheiden en slechts met behulp van een mikroskoop lezen kan. Voeg bij dit alles voortreffelijk schoone proeven van gewoon schrift, door oefening tot volmaaktheid gebragt; heerlijke exemplaren van ualuur-zelfdruk uit de K. K. staatsdrukkerij te Weenenschoo ne photografien, curiositeiten enz. enz. cn wij gelooven ge noeg gezegd te hebben, om de begeerte tot bezigtigiug der tentoonstelling levendig gaande te maken. De heer Dekker heeft haar bovendien met een menschlievend doel opengesteld eene vrije gift voorde algemeene armen,ziedaar den entreeprijs. ISenoeisaing'ea en besluiten. W(V^en°eralL tot voorzitter van de tweede kamer der staten ifeiïQtaaly gedurende hare tegenwoordige zitting, de minister *ah stctat W. A. baron Schimmelpenninck van der Oije, lid djêi* kanier, •EërvqEbnfslag verleend, bij besluit van 15 dezer, aan mr. N. .^.^ÊitajSfcëcktsen van Rit them, uit zijne betrekking van plaats vervangend kantonregter te Middelburg, en aan mr. T. A. Lambrechtsen, uit zijne betrekking van plaatsvervangend kantonregter te Vlissingen. Bij besluit van 15 dezer, is het kantoor der directe belastin gen en accijnsen te Naaldwijk c. a., ingetrokken enzijnver- eenigd de gemeenten Naaldwijk met het kantoor van Monster c. a. (residentie 's Gravesande), op den voet van één kantoor onder voortdurend beheer van den ontvanger J. J. van den Bosch aldaar; dat van Wateringen met het kantoor van Rijs wijk, op den voet van één kantoor, onder voortdurend beheer van den ontvanger mr. J. Ueurnius van Galen aldaar. Benoemd, bij besluit van 18 dezer, tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Eel hen c. a., de heer L. E. Krabben dam, thans ontvanger te Stavoren. Bevorderd, bij besluit van 12 dezer, de heer C. T. Kamp, thans landmeter van de 2de klasse bij het kadaster, tot land meter van de 1ste klasse. Met Zr. Ms. goedkeuring is door den consul op Malta tot zijnen vice-consul benoemd, de heer O. F. Gollcher. Erkend, als consul van Mecklenburg-Schwerin voor Surina me, de heer W. E. Riihmann. Xecrolog-ie. Vrijdag is in den vroegen morgen te 's Hage zacht en kalm in 79jarigen ouderdom, overleden, de heer mr. W, B. Donker Curtius van Tienhoven, minister van staat, oud-president van den hoogen raad der Nederlanden, kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw en ridder met de ster der orde van de Eikenkroon. Hij was geboren te 's Hertogeubosch, den 29 december 1778. Gedurende eene reeks van jaren vervulde hij de betrekking van advocaat te Dordrecht. Vele jaren werd hij door de provinciale staten van Holland als lid van de tweede kamer der staten generaal afgevaardigd. Als zoodanig nam hij aan den gewigtigen arbeid tot vervaardiging van onze nationale wetgeving een ijverig deel. Gedurende langen tijd vervulde hij de betrekking van president der regtbank van eersten aanleg te 's Gravenhage. In 1838 bij de invoering der nieuwe wetgeving, werd hij aan het hoofd der magistratuur geplaatst en wel eerst als vice-president, later als president van den hoogen raad dei- Nederlanden. Hij heeft die betrekking tot voor weinige jaren geleden vervuld, toen hij ten gevolge van hoogen ouderdom, zijn eervol ontslag vroeg en bekwam. In zijne verschillende betrekkingen legde hij steeds eene bijzondere toewijding en groote zorg aan den dag. Zelfstandigheid, onafhankelijkheid, regtvaardigheid werden door hem niet alleen aaugeprezen, maar stipt en streng gehandhaafd. Met de meeste naauwgezetheid nam hij de hem toevertrouwde belangen waar. In de moeije- lijke tijden, die hij soms doorbragt, toonde hij steeds onwankel bare trouw aan koning en vaderland. Zijn verlies zal door velen gevoeld worden, daar, hoezeer hij in de laatste jaren stil en afgezonderd leefde, weldoen in verschillende omstandigheden, waar hij slechts kon, zijne vreugde uitmaakte. De overledene heeft in vroegeren en lateren tijd ook door menig geschrift doen blijken van zijne kennis en op prijsstelling der wetensehappen. Nog in de eerste weken van dit jaar, van het ziekbed waaraan hij gekluisterd was, zond hij nog in het lichtEen woord aan mr. de Bosch Kemper, hoogleeraar te Amsterdam, met een kort naschrift aan den minister van justitie, waarin hij het vraagstuk over het hooger beroep in strafzaken behandelde. Uit dat geschrift bleek onder anderen, dat, zoo lang hij zitting had in den hoogen raad, hij slechts in één geval gestemd heeft tegen 1 het verlceuen van gratie van de doodstraf, dat is in de be kende zaak van den te Amsterdam ter dood gebragten Kamper. Dat feit levert bij zoo menig ander een afdoend bewijs van de menschlievende gevoelens des afgestorvenen, die als mensch niet minder dan als regt.sgeleerde en eerste leider van Neêrlands hoogste vierschaar onuitwischbare herinneringen achterlaat. Kerk- en sdioolnienuü. De algemeene kerkeraad der nederduitsche hervormde ge meente te Zwolle heeft het volgende drietal predikanten za- mengesteld: J. G. van Rijn, te Amersfoort; E. W. Merens, le Baarn c. a.; L. Steinfort, te Bloemendaal. llarïne en lesjer. Zr. Ms. brik De zeehond, kommandant de kapitein luitenant, ter zee M. C. van Vreeland, van Malta naar Nederland, is den 3 dezer de straat van Gibraltar gepasseerd. Zr. Ms. fregat De Ruyter is gisteren met assistentie van de stoomboot De stadVlissingen no. 2, in de haven van Vlissingen gebragt. De zeildag van Zr. Ms. korvet Pallas is bepaald op 1 mei. ISurgerBijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 18 dezer: H. vanWijn- 1 gaarden, jm. 31 j. met C. W. P. Muller, jd. 21 j. A. Geldhof, jm. 27 j. met L. Karremau, jd. 33 j. J. J. van den Broeke, jm. 38 j. met C. Willemse, jd. 30 j. J. K. Kokje, jm. 33 j. met J. P. Bouman, jd. 30 j. B. J. Franke, jm. 32 j. met A. C. Bruirise, jd. 27 j- J. G. Schwartz, jm. 30 j. met J. M. G. van Maleote, jd, 18 j. P. Boone.jm.23 j. met A. Midavaine, jd. 21 j. Vlissingen, van 10 tot 17 april. Gehuwd D.Jansen, jm. 38 j. met A. Thijs, jd. 31 j. Bevallen A. E. Mallet, weduwe van J. D. Verhage, d. M. Koole geb. Jobse, d. H. M. de Reeper geb. Bos, d. E. Souli mans geb. Vollenbroek, d. H. Frits geb. van Alphen, z. D. Prins geb. Cannegieter, z. 11. van Loo geb. Sap, d. J. C. Blij geb. Gallier, z. A. C. Berends geb. Kappelhof, z. (doodgeb.) U. van Leeuwen geb. Lems, d. (doodgeb.) N. Niesen geb. Hogerwerf, z. Overleden W. Wisse, d. 4 maanden. Goes, van 10 tot 17 april. Bevallen P. Danielse geb. Bruggeman, d. M- A. Schuer- veld ge'o. Goeree, z. M. A. Swart geb. de Fouw, d. Overleden: C. C. Pals, wed. T. Briels, 67 j. A. M. de Bruy- ne d. 13 m. A. Zandijk, jd. 28 jaren. Zierikzee, van 10 tot 17 april. Gehuwd J. van Sas, jm. 26 j., met N. Q,uist, jd. 23 jaren. Bevallen: K. vau der Stel geb. Hoogeuboorn, d. C. Flik- weert geb. de Vlieger, twee zonen. M. W. A. Morijn geb. Trij- zelaar, z. M. Moriju geb. Tomsou, d. M. Appel geb. Huson, z. A. M. Rensep geb. van Setten, z. J. J. Teyen geb. Leunis,z- A. Reynenberg geb. Appels, z. Overleden C. de Graaf, d. 9 weken. A. de Vos, z. 6 maand- J. Flik weert, z. 4 dagen. P. Kloote, d. 5 weken. Hulst, van 1 tot 15 april. Bevallen L. Rombout geb. Jonkers, d. V. P. van Waes- berghe geb. Schuerman, d. P. Rombout geb. Loos, d. E. J. de Kok geb. van Kerkhoven, z. B. Pieters geb. Timmermans, z. Overleden M.J.Verstraeten, 3 in. 3. de Rijk, 50 j. E. A. van Kemseke, 22 j. J. J. Vernimmen, vrouw van L. E. Wit- toek, 65 j. D. de Brauwer, man van P. Waelepoel, 53 j. W. J. van Homberg, man van D. Voet, 43 j. A.C. Everaard, 67 j. E. M.Fleischer, wed. J.Cornelissen, 56 j. A. M.de Bruyn, 44j. J. de Silva, man van C. de Smit, 38 j. C. M. Eggermont, 8 m. Meteorologische waarnemingen 9 gedaau op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. April 1858. Wind. SS 1 o Laa Dfste bb S temperas. •p tï S "5 .i? f? enverschil Aanmerkingen Q '-£ c3 o is "u a a met de 5 ÊH O O sq hoo £ste. 11 Noord. 2 760.3 5.3 0.76 5.35 0.0 1.5 f 9.5 helder. 12 N. t. O. 3 762.3 4.4 0.62 4.13 0.0 2.0 9.0 betrokk. buijig. 13 West. 2 764.7 5.2 0.65 4.53 o.o 2.0 6.0 dik bewolkt. 14 O. ZO. 2 770.0 8.4 0.66 5.65 0.0 0.5 «14.5 helder. 15 z.zo. 2 767.8 11.5 0.72 7.42 0.0 5.0 «13.0 heijig. 16 z.zo 2 763.S 15.2 0.71 9-17 0.0 8.0 «1.4.0 bijna li elder. 17 Zw.t.Z. 3 762.3 9.4 0.93 8.32 0.0 8.5 4.5 dik betr. hcijig. Staleu-geueraal. De tweede kamer heeft iu hare zaturdag gehoudene zitting kennisgenomen van het koninklijk besluit, waarbij de heer Schiminelpeuninck van der Oije tot voorzitter is benoemd voor het overige gedeelte van dit zittingjaar. De nieuw benoemde voorzitter heeft zijne betrekking aan vaard met het uitspreken der volgende rede: Mijne heeren Het was niet mijn wensch en nog veel minder mijne ver wachting, dat de koning, door uwe stemming, genoopt zoude worden om mij te benoemen tot het bezetten van dezen zetel, maar ik waardeer zeer hoog het ontvangen bewijs van genegen heid of van goedkeuring mijner antecedenten. Ik heb u geen ander programma hoegenaamd te geven, dan dat ik wensch te handhaven hetgeen wordt voorgeschreven bij art. 8 van ons reglement van orde. Niet de betuiging maar de daad moet later toonen of ik beantwoord aan de eischen vaneen president. Ik aanvaard zonder meer het presidie. Onder de ingekomene stukken zijn eenige verslagen en voorts een wetsontwerp lot amortisatie van rentegevende nationale schuld, benevens een tractaat van handel en vriendschap, met Perzie gesloten. Aanstaanden woensdag zullen behandeld worden de wetsont werpen omtrent den invoer van vuurwapenen tePalembang; regelende het gebruik van het koloniaal batig slot over 1855 (waarvan de beraadslaging niet is afgeloopen, en waarbij tevens ter sprake zullen worden gebragt de inlichtingen die de heeren van der Linden en van Iloevell in der tijd hebben gevraagd aan den vorigcu minister van koloniën, ten aanzien der uitgifte vau cultuurcontracten en tot vaststelling der begrooting van uitgaven wegens verstrekkingen door het departement van marine voor 1858. De kamer heeft hare afdeclingen hernieuwd en gekozen tot voorzitters de heerenvan Lynden, Dullert, Jespers, ter Brug gen Hugenhollz en van Heiden Reinestein tot ondervoor zitters de heeren: Thorbecke, de Kempenaar, Meeussen, de Brauw en Wintgensen tot leden der commissie voor de ver zoekschriften, de heeren: Gevers Deynoot, van Voorthuijsen, Schimmelpenninck, Olivier en de Poorter. Engeland. Londen 17 april. De jury belast met het onderzoek en de uit spraak in de zaak van Bernard, begaf zich twintig minuten vóór drie ure in zijne vergaderzaal, en keerde terug twee minuten over drie ure in de zaal van het geregtshof. De foreman bragt nu het verdict uit//niet schuldig." Een oorverdoovendgejuich bij het wuiven met de hoeden volgde op deze uitspraak, zoo binnen de zaal als bij degenen die daar buiten den uitslag ver beidden In de zitting van het hoogerhuis van den 15 dezer is de briefwisseling, welke sedert den aanslag van 14 januarij jl. tus- schen het fransche cn engelsche gouvernement over het paswe zen gevoerd is, door den minister van buitenlandsphe zaken ter

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2