MIDDELRURGSCHE COURANT. N°' 47. Dingsdag 1838. 20 April. 3rtitIion&ii}iTtgm m HET RIJKSBESTDGR.PROraCIALE O CEUEEiïïEBESTCRES. I3inncnltmiï3fl]c tijöingcn. Deze courant verschijut des dingsdagsdonderdags eu zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- ;en geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboveD 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Ktlilie van maandag avond 8 ure. Aanhestudiiig'. Op Zatnrdag den 1 mei 1858, des voormiddags ten 9 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des ko rt ings in de provincie Zeeland, of hij zijne afwezigheid door een der leden van de gedepnleerrle stalen, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Met inbegrip van het ieveren van alle benoodigde materialen. 1. fiïet maken der gewone aarde-, lirasn-, rijs- en steenglooijingwerlieu, aan de zeedijken der Calainttcusc scolders van Seeland, in het jaar B8S§, niet liet on derhoud van al de werken tot den 3. mei eu zulks in perceelen van aan besteding; eu 3. B3et beplanten der domaniale duinen langs de westkust van bet eiland Schou wen, met helm, stroo en riet, benevens liet onderhoud tot 1 mei £§.>9, en zulks in 3 perceelen van aanbesteding. Deze aanbestedingen zullen geschieden hij inschrijving en opbod. De bestekken liggen ter lezing aan het lokaal van hel minis terie van binncnlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg, liet eerste bestek bij de ontvangers griffier van al de calamiteusepolders.cn het tweede bestek bij dien van Schouwen en voorts op alle zoodanige plaat sen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende acht dagen te voren, met uitzondering van den dag vóór de besteding, de noodige aanwijzing in loco worden ge daan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn bij de inge nieurs van den waterstaat te iMiddelburg, te Goes, teTholen, te Zierikzee, te Breskens en te Neuzen, bij elk voor zoo veel zijn arrondissement aangaat en bij den hoofdingenieur te Mid delburg voor het geheel. Dc minister van binnenlandsche zaken, Namens den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRöDEIt. NB. De gegadigden worden verzocht volledige biljetten in te leveren, aanduidende hunne namen en voornamen (voluit), hunne woonplaats, het nummer van het perceel en de som (vol uit.) Gedrukte biljetten zijn te bekomen bij den drukker van bet gewestelijk bestuur U. F. Auer. De algemeene regeleu en voorwaarden zijn Ier provinciale griffie verkrijgbaar tegen vergoeding der kosten ad 35 cent. Hfiithlelbtirg 19 april. De garnizoensverwisseling van het Se. regement infanterie, dat thans in deze provincie gelegen is, en van het 5e. regement hetwelk de plaats daarvan komt innemen, zal reeds met den 26 dezer maand een aanvang nemen. Dien dag zullen namelijk destaf en 4 compagnien van het 3e bataillon, 5e regement van Breda over Moerdijk per bijzondere stoomboot naar Neuzen vertrekken, bestemd voor het garni zoen aldaar en de detachementen te Philippine en Ellewouts- dijk. Van het 4e bataillon, 8e regement, zullen de staf en drie compagnien mede per bijzondere stoomboot van Vlissingen over Rotterdam en Amsterdam, naar hunne destinatien Zwolle en Delfzijl vertrekken. Den 27 april zal eene bijzondere stoomboot de staf en 3 kom- pagnien van het 4o baltaillo'u 5e regement, bestemd voor de bezetting dezer gemeente, alhier aanvoeren, terwijl den 28 nog twee kompagnien, waarvan eene voor Veere bestemd, per stoomboot alhier zullen aankomen. Op den 28 vertrekken de staf en 4 kompagnien van het le bataillon 5e regement, met eene bijzondere stoomboot van Go- riuchem naar Vlissingen, bestemd voor die gemeente en Ram- mekensterwijl van het 8e regement op dien dag de staf en 2 kompagnien van het le bataillon per bijzondere stoomboot van hier naar Rotterdam vertrekken, bestemd voor het garnizoen te Leeuwarden, nadat de stafeu 4 kompagnien van het 2e batail lon den vorigen dag bereids van Neuzen naar de zelfde destilla tie zijn vertrokken per afzonderlijke stoomboot. Den 29 april zal van het 5e regement de regementsslaf bene vens 2 kompagnien van het 2e en eene kompagnie van het 3e bataillon van Breda, over de Moerdijk per ext ra stoomboot te Vlissingen aankomen om, wat die kompagnien betreft, den volgenden dag de reis naar Breskens en SJuis voort te zetten. Dien zelfden dag vertrekken van het 8e regement, de staf en 2 kompagnien van het 3e bataillon en 2 kompagnien van liet 4e bataillon per afzonderlijke stoomboot naar Rotterdam, bestemd voor Leeuwarden. Den 30 april komt per stoomboot te Middelburg, eene kom pagnie van het le bataillon 5e regement aan, bestemd voor Veere; terwijl eene kompagnie van het 3e bataillon Se regement van Vlissingen, per gewone stoomboot naar Rotterdam vertrekt, bestemd voor Assen. Den 1 mei ver! rekt de staf van het 8e regement met. eene kompagnie van het 2e bataillon en twee van het 3e, per afzon derlijke stoomboot van Vlissingen naar Rotterdam, met desti llatie naar Leeuwarden en voorzoo veel de twee laalstgemelde kompagnien betreft naar Groningen. Deu 2 mei vertrekken 3 kompagnien van het le bataillon 8e regement, van Middelburg per stoomboot naar Rotterdam, waarvan 2 bestemd voor Leeuwarden en een voor llarlingen. Eindelijk komen den 3 mei per afzonderlijke stoomboot te Vlissingen aan, de staf en 3 kompagnien van het 2e bataillon 5e regement, waarvan eene kompagnie den volgenden dag naar Veere marcheren zal. De Vereenigitig tot bevordering van toonkunst heeft jl. za- lurdag avond alhier het aangekondigde concert gegeven, waarop zich de gunstig bekende mevr. Offermans- vanHove benevens de heer Leenderts (violist) hebben doen hooren. Dit concert heeft algemeen genoegen gegeven, daar beide solisten met on- verdeelden bijval zijn gehoord. In de vrijdag te Ivrabbendijke gehoudene vergadering van ingelanden der Krabbendijke-, Maags-Monniken-, Oost-Maire* en Valkenissepolders is de heer C. C. van den Brink, met al gemeene stemmen, benoemd tot penningmeester of ontvanger griffier voor deze polders. _j_ De leden der afdeeling Schouwen en Duiveland der Zeeuwsche maatschappij van landbouw hebben in hunne den 5 dezer te Zierikzee gehoudene vergadering tot hunnen voor zitter gekozeu de heer J.van der Have, te Ouwerkerk en tot vice-president de heer J. van der Maas, te Zierikzee; zijnde in die vergadering ook onderscheidene commissien benoemd ter voorbereiding of regeling van de tentoonstelling,welke van wege de maatschappij op den 17 junij aldaar zal gehouden wor den, en tevens gelden aangewezen voor eenigc op den 16 junij e. k te doen plaats hebben openbare vermakelijkheden, als harddraverij, ringrijden, enz. Volgens eene opgave in de Staats courant bedraagt het getal der personeu die in het jaar 1857 als landverhuizers uit Neder- j land zijn vertrokken 1663, waarvan uit Zeeland 539 en uit Gel derland 462. Uit de opgegeven redenen voor het vertrek blijkt dat bij de mcesten verbetering van stand en bestaan de drijfveer was5 waren vertrokken om gevangenisstraf te ontgaan, één om zich vrij te maken van de militaire dienst en één om zijnen schuldeischers te ontvlugten. Bij arrest van liet provinciaal geregtshof in Zeelaud van heden is uitspraak gedaan in de zaak van W. Kasse.deu 12 dezer in hooger beroep behandeld, liet hof heeft overwogen dat, door den beklaagde aanstonds bij de opmaking van het pro ces verbaal opgave geschied zijnde van den naam des drukkers, de feiten door de regtbank verkeerdelijk zijn gequalificeerd, en alleen daarslellen het als schrijver, uitgeven van gedrukte stukken, waarin de ware naam van den drukker niet staat uit gedrukt, doch welke op de eerste aanvrage is opgegeven. Met vernietiging van het vonnis, is de beklaagde veroordeeld tot eene geldboete van f5 en de kosten, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen. De persoon van Murkus, in het laatst des vorigen jaars alhier voorloopig aangehouden, als verdacht in betrekking te staan tot eenen voor eenige jaren in de nabijheid dezer gemeente ge- pleegden diefstal van kontante gelden, is vrijdag op vrije voeten gesteld, ten gevolge eener beslissing van de arrondissements- regtbank in raadkamer, waarbij verklaard is dat ergeene termen aanwezig zijn om hem naar de openbare teregtzitting te ver wijzen. Door den advocaat generaal bij den hoogen raad is den 12 dezer conclusie genomen in zake J. R. Jeronimus tegen een ar rest van het provinciaal geregtshof in Zeeland van 1 februari) dezes jaars, waarbij een vonnis der regtbank van den 4 decem ber 1857 is bevestigd. De conclusie strekt tot verwerping van den eisch tot cassatie. De nitspraak is bepaald op den 28 dezer. In de afgcloopcne week zijn weder omstreeks SO personen van het eiland Schouwen naar Brazilië vertrokken. Bij beschikking van den 16 april heeft de minister van bin nenlandsche zaken bepaald, dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten generaal in liet hoofdkiesdistricf, 's Gravenhage, welke moet plaats hebben ten gevolge van de bevordering van den heer J. P. Delprat tot gcneraal-majoor, zal geschieden op dingsdag den 4 mei aanstaande. Ten gevolge van de benoeming van den heermr. J. Bieruma Oosting tot kantonregter te Heerenveen, houdt die heer op lid der kamer te zijn (ingevolge art. 91, laatste zinsnede, der grondwet), en moet hij zich aan eene nieuwe verkiezing onder werpen, maar is dadelijk wederom verkiesbaar. Men schrijft uit 's Hage Naar men verzekert, en 'tis ook reeds gezegd, zal het depar tement van oorlog eene nog al belangrijke reorganisatie onder gaan; ook is er sprake van de aanstaande vraag van den secre taris generaal bij dit departement, jhr. F. A. ridder van Rappard, om ontslag, 'tgeen dan eene promotie ten gevolge zal hebben. Als zijn opvolger noemt men dan mr. O. W. Stavenisse dtï Brauw, referendaris bij 'tministerie van oorlog, terwijl diens betrekking zou worden opgedragen aan jhr. mr. A. P. van Karnebeek, commies van staat. De raad der gemeente Rotterdam heeft een adres vastgesteld aan de t weede kamer der staten-generaal aandringende op de verbetering der waterwegen van de handelsteden naar zee en bepaaldelijk van die zijner gemeente. Men leest in de Amsterdamsche courant het volgende: Wij hebben dezer dagen het //Grafisch museum" van deu heer Dekker in Tecum Habila op de Heerengracht bij de Har tenstraat bezocht, en bevelen onzen beschaafden stadgenoot en aan die in waarheid eenige tentoonstelling te gaan bezigt igen.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1