£uiitrnlanö$d)c tijdingen. marine en leg-er. Zr. Ms. fregat de Ruyier, onder hevel van den kapitein ter zee H. J. van Maldeghem. van Port Mahon naar Vlissingen, is II. vrijdag in Duins fen anker gekomen. Oost'indisclie koloniën. Als belangrijk uit een judicieel oogpunt en voor de ken nis der toepassing van het. reglement op de drukwerken in Ncderlandsch-Iudie, deelt de Java bode mede, dat het hoogge- regtshof van Nederlandsch-ludie, bij arrest bekrachtigd heeft liet vonnis van den raad vau justitie te Batavia, dd. 9 december jl., geslagen, waarbij verklaard was, dat. zonder magtiging des regters, geene in beslagname van eenig drukwerk mag geschie den. Samarang, 12 februanj. Per rijks stoomschip Gedeh, kapitein ter zee Staring, zijn alhier van Rio Janeiro aangebragt en werden gisteren onder gewapend geleide afgehaald, 16 arres tanten (zeelieden en soldaten), die. zoo als vroeger gemeld is, aan boord van het barkschip Elise Susanne, gezagv. J. Kuijt, op cle reis van Holland naar Batavia, hadden gerebelleerd en daarom te Bio Janeiro waren aan wal gezet en in verzekerde bewaring achtergelaten. Celebes en onderhoorigheden. Den 5 januarijjl. verliet Z. M. stoomschip Amsterdam, kapitein luitenant ter zee A. de Vries, de reede van Makasser, met de kruisboot no. 23 op sleeptouw en met het doel om, na te Boniham de kruisboot. no. 3 afgehaald en mede op sleeptouw te hebben genomen, naar het eiland Floris te stoomen en aldaar volgens een onlangs in gesteld onderzoek, nog aanwezige en in slavernij verkcerende schipbreukelingen van den in die streken verongelukten schoo ner Kapoetran te bevrijden. Aan boord van de Amsterdam hadden zich ingescherpt de 2do luitenant der infanterie F. J. W. Mekern. met. 25 inland- sclic militairen uit let. garnizoen te Makasser, benevens de lui tenant der Maleijers. Den 9 januarij kwam het stoomschip met de kruisbooten te Abaie (eiland Plons) aan. Zonder moeite gelukte het daar een in liet bezit, van zekeren Abdullahi gevonden Javaan van de Ka poetran terug te bekomen, terwijl men tevens van Abdullahi te weten kwam, dat nog vijf schipbreukelingen in het bezit waren van den radja van Toto in de Gamongbaai. Den 1 lden stoomde de Amsterdam derwaarts De schipbreu kelingen werden echter niet aangetroffen, doch daar hel. duide lijk bleek, dat genoemde radja aan de gevangenneming der equipage van cle Kanoet ran, die in de Gamong baai vergaan was, schuld had, werd besloten hem eenc tuchtiging te doen ondergaan. In den morgen van den 14 werd een iaudiiigsdetacheméiit naar (Ten wal gezonden, te zamengesteld uit 122 manschappen onder den luitenant ter zee lste klasse J. C. H. van de Velde, onder wiens bevelen stonden de luitenant ter zee 2de klasse J. M. L. A. P. Wirix, de 2de luitenant der infanterie Mekern, cle adelborst lste klasse. A. F. van Sucbtelen, de officier van ge zondheid der 2de klasse C. T. T. llornmelen als vrijwilliger, de officier van administratie B M. E. Crevecoeur. Het detachement, rukte op, voor afgegaan door den luitenant, der infanterie Mekern met zijne 25 inlandschc soldaten en tirailleur, tot aan den voet der hoogte, waarop de kampong Toto gelegen was. Op den logt., langs een allermoeijclijkst terrein, werd het. de tachement verscheidene malen door vijanden verontrust, die onder veel geschreeuw, eenige schoten met geweer en pijl en boog op hetzelve deden. Zij werden echter door een goed on derhouden tirailleur-vuur telkens op de vlugt, gejaagd. Aan den voet der hoogte, waarop dc kampong Toto gelegen was, gekomen zijnde, rukte een gedeelte der troepen stormen derhand tegen de kampong op. Deze werd echter verlaten gevonden er\, nadat de troepen eeuige oogcuhlikken hadden uitgerust, in den brand gestoken. Op don terugtogt werden de troepen weder door vijandelijke kogels en pijlen beschotenonze troepen beantwoordden deze scholen echter met dat gevolg, dat men verscheidene vijanden zag vallen. Niemand der onzen werd bij die gelegenheid zwaar gekwetst of gewond. Tegen 1 «re van dien dag was het. detachement weder in de beste orde aan boord van de Amsterdam teruggekeerd. E4iiïa4o3ig;ereg-t te ]?2i«lclelï»sair«j. Bij vonnissen van den 13 dezer zijn 1. II. en V., ter zake van nagelaten te hebben genoeg zaam ter reglcrzijde uit te wijken, om een ander sneller rijdend voertuig dat hen had ingehaald, voorbij te laten rijden, toen zij met hun voertuig rijdende over een buurt weg in de provincie Zeeland, daartoe aangezocht werden, hoewel de gelegenheid van den weg dit toeliet, veroordeeld ieder in eene geldhoele van f'10, bij onvermogen ieder tol twee dagen gevangenis en dc kosten. II. en A., wegens de door ben gevoerd wordende paarden gespannen voor een kar en wagen, alleen en zonder opzigt te hebben laten staan op den openbaren weg te Grijpskerke en Middelburg, veroordeeld ieder in eeiie geldboete van f3 en de kosten. 3. D. en F., ter zake van het arglistig wegnemen en zich toeeigenen van groen gehakt en droog doornenliout, veroor deeld ieder in eene gevangenisstraf, de eerste van acht en de tweede van drie dagen en de kosten. 4. P., ter zake van het, rijden met. zijn steek wagen over het klinkerpad op de Seisdam alhier, zonder dat daartoe eenige noodzakelykheid bestond, veroordeeld in eene geldboete van f 3 en de kosten. Altoop verltoopingen en aaiilicsteiliM&en. Middelburg den 13 april. Een huis en erve genaamd De vergulde os, staande en gele gen binnen Middelburg in de Sint, Geeriruidstraat, gemeikt wijk H no. 72, sectie C numero 62, iuhoudsgrootie 72 ellen. Verkocht voor f 1676. Kngelnnd. Londen 13april. In het huis der gemeenten is gisteren avond een voorstel ingekomen van lord John Russell om de beraadsla ging over het, wetsontwerp tot regeling van liet bestuur in In- die, in beslotene zitting te houden. Lord Palmerslon heeft zich verzet tegen die voordragt, welke echter door den lieer Disraëli ondersteund werd. Men verzekert dat de discussien over die bill tegen het einde dezer maand zullen aanvangen. Het nieuwe budget van de marine, door den tegen woor- digen minister Pakington opgemaakt, wijst eene vermindering van 318.756 p. st. op het door sir 0. Wood aangekondigde aan. Daar liet nu, zegt The evening star, uiterst onwaarschijnlijk is dat het tegenwoordig ministerie iets zou willen doen wat onze zeemagt minder maakt dan zij behoort te zijn, mogen wij deze som als eene wezenlijke uit. de aftreding san lord Palmerslon voor de natie voortspruitende besparing aanmerken, en hopen dat dit slechts een begin van verdere bezuinigingen zijn zai. De zaak vau den Cagltari is door de regtsgeleerden, die thans in dienst der brilsche kroon zijn, op nieuw onderzocht, nadat de toedragl der zaak juister bekend geworden was. Zij hebben hun advies uitgebragt, en, afwijkende van liet gei oelen I hunner voorgangers, de aanhouding vau hetgeaoemde vaartuig voor onregtmatig verklaard. Jiitusscheu heeft de koning van Napels weder een en stap ge daan met het doel om ernstige moeijelijkhedeu met Engeland voor te komen; hij heeft bij een besluit vau den S dezer den ma chinist Park, even als vroeger diens lotgenoot Watt,, om redenen vau gezondheid buiten liet geding gesteld en hem vrijheid ge geven om onverwijld naar Engeland terug te keeren. The times berigt vrij stellig dat het gouvernement op hel punt is om mei liet weener kabinet eene overeenkomst, aan te gaan, waarbij Oostenrijk zieli verbindt om eene telegraaf- liuie van Malta tot Alexandria aan te leggen, in verhand met.de reeds bestaande telegraaf verbinding tusschen dat eiland en het vasteland vau Europa, terwijl Engeland eene bepaalde opbrengst van die onderneming aan Oostenrijk zou waarborgen. Waarom Engeland die voor zijn verkeer ruel ludie gewigtige verbinding niet zelf, maar door anderen en wel door ccne builunlandsche mogendheid zou willen laten aanleggen, blijk niet. De reden is volgens The times welligt gelegen in de vrees dat Egypte anders schijnen zou geheel onder Engeland» invloed te geraken, en dat, hierdoor Europa's naijver zou worden gaande gemaakt. Vol gens de bewering van liet genoemde blad zou Engeland de be doelde telegraafverbinding met mindere kosten zelf kunnen aanleggen, en behoorde het deze lijn iu geen geval in de rnagt eener buitenlaridsclie mogendheid te stellen. De jongste berigteu uit Indie hebben in Engeland niet geheel aan de verwachting voldaan. "Al is deopstand niet ver nietigd, zegt. The times, wij hebben deszelfs laatste bolwerk verineesterd, eu de muiters gedreven naar eeue landstreek al waar zij niet. gevaarlijk kunnen zijn en waar zij zicil waarschijn lijk niet lang in veiligheid zullen bevinden. Onze blijdschap zou meer volkomen geweest zijn, indien de iudisehe opstand door kapilulatie van liet.garnizoen van Lucknow een eind had genomen maar dat zou aan ons leger veel grootor verliezen gehost hebben." Tijdingen uit Bombay van 17 maart melden, dat de En- gelschcn bijna geheel Lucknow in hunne magt hadden. Men had geweigerd den koning vau Oude in vrijheid te stellen. De heer John Mitchell, boek- en kunsthandelaar van koningin Victoria, directeur van Her majesty's theater alhier, bevindt zich te Parijs en onderhandelt niet, den heer Foult, mi nister van staat, over gas1 voorstellingen, te Londen te geven door hel looncelgczelschap van het Theatre fran9ais, dal hier vier weken zal vertoeven. De heer Mitchell wil het geheele personeel, 80 leden sterk, doen overkomen. Nog is niets beslo ten. Jl. donderdag had de heer Mitchell, die den keizer reeds sedert, geruimen tijd kent. en bijzonder bij hem in gunst staat, een particuli. re audiëntie bij Napoleon, om dezen een door hem besteld kunstwerk te overhandigen, zijnde een door middel van kleuren steendruk(chroino lilliograplti«)ovcrgedrukteaquarelle (teekening met sapverw).waartoe gekozen was een fruitstuk van William Hunt, gechromolitliogralieerd door den lieer Haubart. Het kunsls uk is voortreffelijk uitgevallen eu overtreft zelfs de verdienstelijke voort brengselen door Weeuen in dat kunst vak geleverd, liet origineel werd met 2Ü00 p. st. betaald elke afdruk kost 2 p. st. De berigteu uit New-York, door de stoomboot North American Ie Liverpool aangebragt, gaan tot 26 maart en be helzen weinig nieuws vau staalkundig belang. De senaat had zijne zittingen tot. 29 maart, verdaagd. In het huis der repre sentanten zijn de beraadslagingen over de Kansaswet uitge steld. Een duilsch bankier, niet name Ferdinand Al.leder, is te New York in verzekerde hewaring gesteld, als beschuldigd van het bankiershuis Atlederen Reiss, waarvan hij een der vennoo- ten was, voor eene aanzienlijke waarde te hebben bestolen. Hij wachtte in de gevangenis de verdere handelingen der noord- amerikaausche autoriteiten ten zijnen opzigteaf. DeteSan- Francisco woonachtige Franschen hebben eene bijeenkomst gehouden, tot het overwegen van een adres van^gelukwen- scliing aan keizer Napoleon, wegens het. ontkomen aan den tegen hem gerigten aanslag. In Mexico heeft Vivanco Arica bemagtigd. Nadat, de stad alvorens door liet fregat Apurimac was beschoten,zette hij 350 man troepen aan wai en nam haar in he/it.. Aan wederzijde telde men 200 dooden en een gelijk aantal gekwetsten. De halve stad is in een puinhoop veran derd. "Vivanco heeft zijne troepen uit Iquique teruggetrokken. Weenen 10 april. De oneenigheid in den boezem der euro- pcsclic commissie ter reorganisatie der Donau-vorstendommen, is thans ook merkbaar bij de, leden der commissie voor de regeling der scheepvaart op den Doiiau. De engelsche commis saris had voorgesteld, om de oplossing der nog onafgedane vraagstukken op te drageu aan eene commissie, die te Parijs zitting zou houden en haar advies aan het oordeel der conferen tie moest onderwerpen; doch Oostenrijk heeft in overeenstem ming met Turkye, daartegen ingebragt. dat het mandaat dezer commissie beeft opgehouden, nu de door liet congres gestelde termijn van twee jaren verloopen is, en dal thans haar mandaat op de commissie der oeverstaten, die te Weeuen zitting houdt, behoort over te gaan. Men beschuldigt dieusvolgens Oostenrijk dat liet al het mogelijke aanwendt, om de uitvoering van het vredestraktaat legen Ie werken en zijne eigene inzigten eu be langen meer dan die van liet algemeen behartigt. Sedert eenigen tijd is in onderscheidene duitsclie staten veel geklaagd over de gestadige verhooging der uitgaven voor het krijgswezen, als een gevolg van de besluiten der bondsverga dering; uitgaven die door velen geacht, worden de krachten der kleinere stalen te boven te gaan en deze alzoo met, een ernstig gevaar te bedreigen. Uit aanmerking daarvan heeft, dezer dagen de commissie van den verecnigden landdag van Saksen-Coburg- Gotha, welke met het onderzoek der begrooting van oorlog be last, was, voorgesteld van die begroot ing onderscheidene posten, ten bedrage vau omtreeks 4000 gulden te schrappen, waarmede zij ditmaal verhoogd was geworden. Ofschoon van wege de re gering aangevoerd werd dat verscheidene dier posten ter vol doening aan bondgenootschappelijke verpligtingen op dc be grooting gebragt waren, werd toch liet voorstel der commissie met meerderheid van stemmen aangenomen. Tevens heeft de landdag besloten de regering te verzoeken om ten aanzien van hetopperbevelhebborschap der beide bataillons, waarmede thans lijdelijk een pruissisch officier belast, is, eenen dclinitieveu maat regel te nemen, en het voortaan aan een inlandsch officier op te dragen. Berigten uit Petersburg van 10 dezer, met. den telegraaf overgebragt, melden, dat men aldaar tijding had bekomen, dat het gros der troepen van de Tschelsna de hoogte van Dargo had vermeesterd. en daarmede de laatste belemmering had uit den weg geruimd, welke aan eene algenieeue uitbreiding van de russische strijdkrachten door de bergengte van Arguri was in den weg gelegd. Uit Rome wordt berigt dat cle nederlandsche gezant bij den pauselijken stoel, de graaf Duchastel, voor korten lijd tot minister-resident benoemd, als gezant, naar Napels is vertrok ken, ten einde zijne geloofsbrieven den koning aan te bieden. Berlijn 12 april. De president van den ministerraad heeft heden ter kennis der beide kamers gebragtdat de koning den prins van Pruissen andermaal liet regentschap heeft opgedra gen en wel voor den tijd vau drie maanden, ingaande den 23 dezer. Daarbij was weder overgelegd een rapport van de gcneeshcc-

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2