MIDDELBURGSCHE COURANT. r 45. Donderdag 1858. 15 April. Jlititlioit&tgtngetx TAN HEI IllJk'SBESTEER.PROVINCIALE EN GEMENTEBESTCREiN. fiHnncntcmüsdjr tijöingen. Dezo courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en "Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. Do abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franeo per post f 3,40. Do inzeudiug van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontan'. Editie van woensdag avond 8 ure. itauliesteding;. Gedeputeerde stalen van Zeeland, Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat op vrijdag den 30 april 1858,des voormiddags ten 11 ure, dooreen hunner Jedcu, in bijzijn van den hoofd ingenieur in het Ude district van den waterstaat, in een der localen van de provinciale griffie te Middelburg, onder nadere goedkeuring zal worden aanbe steed Hei uitvoeren van eenige werken aan ge bouwen in «ie abdij te Middelburg, in gebruik bij liet provinciaal bestuur van Zeeland, niet «1e levering «Ier vereisclite materialen. De aanbesteding geschiedt bij enkele inschrijving, zonder opbod. Het bestek ligt ter lezing ter provinciale griffie van Zeeland. Op dingsdag en woensdag voor de besteding wordt plaatse lijke aanwijzing gedaan Inlichtingen zijn te bekomen bij den hoofd ingenieur voor noemd, en bij den ingenieur Lebret, te Middelburg. Middelburg den 9 april 1S58. Gedeputeerde staten voornoemd, B E C 1 U S, loco-voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. In de nabijheid van het Oudemanncn- en vrouwenhuis, op de Heerengracht alhier, had gisteren middag plaats de plegtigheid der legging van den eersten steen voor het nieuw op te rigten armweeshuis binnen deze gemeente, in bijzijn van heeren bur gemeester en wethouders, eene commissie uit het burgerlijk armbestuur en van de genees- heelkundigen, met de prakt ijk in de gestichten belast, die allen daartoe van wege het bestuur der godshuizen waren uitgenoodigd, terwij) de heer burgemees ter welwillend had aanvaard de aanbieding om zich met de leg ging van den steen te belasten. Toen men op de bestemde plaats was bijeengekomen, werd door den voorzitter van het bestuur der godshuizen, de heer i 11. Rekker, een aan de gelegenheid passend woord gespro- ken en werd vervolgens, uit hoofde der afwezigheid van den j burgemeester jhr. mr. Paspoort van Grijpskerke, die door onge- steldheid verhinderd was tegenwoordig te zijn, de eerste steen gelegd door den wethouder mr. Bijteveld van Serooskerke. die j hierop de toespraak Van den voorzitter beantwoordde en daarbij j dec wensch uitte, dal het werk, waarvan door de aannemers M. A. van der Heil en Zoon. mrs. timmerlieden alhier, met zoo j veel ijver en naaijwkeurigheid cle grondslagen waren gelegd, op zoodanige.wijze moge worden ten einde gebragt, d<\t het nieuwe thans in aanbouw zijnde gesticht niet alleen tot een sieraad dezer gemeehte verstrekken, maar te gelijk moge voldoen aan het oogmefik van zijne oprigting, namelijk, de daarstclling van' een doelmatig ingerigt gesticht ten behoeve der armen weezen, die tot heden in het voormalig werkhuis op het Noord plein zijn gehuisvest. Mddelburg 94 april. De caudidaten. door de tweede kamer der stalen generaal in hare"zitting van heden gekozen, om aan Z. M. den koning te worden voorgesteld ter benoeming van een voorzitter, zijn de heeren W. A. baron Schimmelpeuninck van der Oije, mr. W. li. Dullert en mr. J. L. A. Ltiyben. Gisteren zijn de nieuw verkozen heeren Olivier en van Voort- huyzen als leden van de tweede kanier der staten generaal toe gelaten. De wet op de comptabiliteit en die nopens de wijziging der patenten,'zijn ingetrokken. Het ministerie heeft bij monde van den heer Rochussen zijn programma openhaar gemaakt. De hoofdtrekken van dit programma zijnEr moet eene vol komen eerlijke uitvoering der grondwet en een openhartig ge meen overleg tusschen de kroon en de staten generaal op den voorgrond staan. Er moet bij geene regeringsdaad op het uit sluitend belang van ecnige partij of eene godsdienstige gezindte maar enkel op 's lands belang worden gelet. Een bestuur in dien zin kwam voor, het gematigd liberaal bestuur te zijn, zoo als het door den koning wordt verlangd. Op die grondslagen heeft de benoeming van het nieuwe ministerie plaats gehad. Te dien aanzien zijn het de ministers onderling volkomen eens. Omtrent de voornemens van het ministerie zal hel. zich onthou den van beloften, maar het erkent, dal de indische comptabiliteit dringend voorziening eischtdat het. belastingstelsel, met het oog op dc behoeften van vele gemeenten, verbetering behoeft, cn dat de aanleg van spoorwegen bevorderd moet, worden. De koning weuscht, dat het der regering moge gelukken, dalver- trouwen te verwerven en te behouden, dat de eerste voorwaar de is voor de geregelde werking der grondwettige instellingen en van het gemeen overleg. Wij vermelden met genoegen dat het nieuw op ge rig te muziek- j korps der dienst doende schutterij alhier, jl. maandag is geinstal- j leerd en zijne gewone oefeningen heeft aangevangen. Zoo lang geen kapelmeester bij het korps is benoemd, blijven de heeren Liesoy en van Drutcu, wien de taak der oprigting was op gedragen, met de leiding der muziek belast. Wij twijfelen niet of eeue .ernstige studie zal het nieuwe korps spoedig in staat stellen de gewone diensten te presteren. Uit Bath werd ons gisteren geschreven llet is niet meer twijfelachtig dal de Maatschappij'van land aanwinning in de OosterSclielde besloten heeft hare werken,zoo wel met betrekking tot het kanaal als dc bedijkingen, te slaken. Dit is althans zeker, dat het geheele personeel van beambten, in Zuidbeveland verblijf houdende, met 1 mei aanstaande is ontslagen, en de werklieden zijn aangezegd dat er hier voor hen na zaturdag aanstaande op geen verderen arbeid te rekenen is. Deze omstandigheid heeft hier een treurigen indruk gemaakt zoo ais door ieder zal worden beseft, ook bij die enkelen die J vroeger misschien, om deze of gene redenen eene mindere gun stige meening omtrent die werken waren toegedaan, als men in aanmerking neemt, dal, nog in het afgeloopen jaar, ruim 3000 menschen aan die werken arbeid en brood vonden. ken en voort brengselen van den geest,. Het congres zal vier of vijf dagen duren. Aan vele personen is eene uitnoodising toe gezonden, om daaraan deel te nemen en tevens om reeds vooraf aan de commissie betreffende de punten, die in behandeling zullen worden gebragt, zoodanige mededeelingen te doen, die een grondig onderzoek dier vragen zouden kunnen bevorderen. Wij laten de belangrijkste dezer vragen hier volgen I. Moet het, beginsel van internationale erkenning van den eigendom van kunstwerken en voortbrengselen van den geest in de wetgeving van aile beschaafde voiken worden opgenomen en moet men daarin het beginsel van reciprociteit handhaven? Moeten de vreemde kunstenaars en schrijvers volkomen met de inlandsche worden gelijkgesteld II. Moe lang moet dit regt van eigendom kunnen worden gehandhaafd, cn moet men ten opzigte van dit punt eenig on derscheid maken naar gelang van den aard der werken Kan dit regt van eigendom ook worden toegepast op mondelinge voordraaien, redevoeringen door snelschrijvers in schrift ge bragt enz.? Vloeit uit liet regt, van eigendom op den oorspron- kelijken tekst het. uitsluitend regt van vertaling voort, en kan ook dat in de zelfde mate en gedurende den zelfden tijd worden gehandhaafd als het eerste III. Is het. regt. van opvoeren van tooneel- en muziekwer ken onafhankelijk van het uitsluitend regt van uitgeven Bevat, het regt van eigendom van muziekwerken het uitsluitend regt tot liet maken van variation op de motieven van het oorspron kelijke IV. Moet de vervaardiger van eenig kunstwerk het uitslui tend regt hebben, om het door eene gei ij kei} f andere kunst ie doen nabootsen Welke middelen kunnen worden aangewend, om den eigen dom van werken van kunst te verzekeren V. Bestaat er reden om de navolgende punten aan de rege ringen aan te bevelen,«.afschaffing van invoerregten op boeken en kunstwerken often minste vermindering daarvan b. de be voegdheid, om de werken, die in commissie naar den vreemde zijn verzonden, doch niet verkocht zijn, weder vrij in te voeren; c. vermindering van het porto op drukwerken, enz. Volgens L'iticffipeiidance beige is het thans zeker, dat II. M. de koningin der Nederlanden zich naar Erankrijk zaljbegeven, doch eerst den 23 mei. H. M. zal or dan tot het. einde dier maand blijven en al dien tyd te Eoutainebleau resideren. Prins Napoleon zal haar tot aan de duitsche grenzen Ie gemoet gaan, want men weet dat H. M. zich eerst naar Slutgart begeefi en van daar naar Erankrijk zal vertrekken, vergezeld van haren jongsteu zoon en van haren broeder, den kroonprins van Wur- temberg. Blijkens een dezer dagen rondgezonden programma zal er op 27 september van dit. jaar te Brussel, in het gebouw van de academie van kunsten en wetenschappen, onder het voorzit terschap vauden heer C. Eaider, oud minister van justitie, ecu congres worden gehouden, waarop het belangrijke vraagstuk zal behandeld worden betreffende den eigendom van kunst wer Naar men uit eene goede bron verneemt, heeft voor eenige dagen de onteigening plaats gehad van de woningen op Schok land, zoodat het. vooruitzigt bestaat, dat dit eiland binnen kort niet meer bevolkt, zal zijn, behalve door den lichtopsteker, en ceti paar anderen tof, het houden van opzigt over 's rijks wer ken. Schokland zal evenwel eene veilige haven voor zeelieden blijven en, doordien er cenige menschen moe ten wonen, zal er altijd hulp kunnen worden aangebragt Sten«)em:nsen en besluiten. Benoemd, bij besluit van gisteren, tot commissaris des koniugs in de provincie Utrecht, jhr. mr. H. H.Höell, griffier der staten van Noordholland. Eervol ontslagen, bij besluit van 10 dezer, op zijn verzoek met den laatsten dezer maand, de luitenant ter zee der 1ste kl. J. Osti. ïierïi- en selinolnieuws. Ds. L. E. H.Creulzberg, predikant, te Ooslerland, hoeft, voor het op hem uitgebragte beroep naar Veere bedankt. Bij beschikking van den 2 maart had de minister voor de hervormde eeredienst eenige wijziging gebragt in het reglement oml rent de wijze, waarop de examina der israëlilische godsdienst onderwijzers zullen behooren te worden afgelegd. Naar men verneemt, zal deze verordening slechts tijdelijk werken, en zoo lang dc zaak van het godsdienstig onderwijs nog niet heeft on dergaan de veranderingen welke het gevolg moeten zijn van de invoering der nieuwe wetgeving op liet lager onderwijs; met j welk onderwerp dc hoofdcommissie zich ijverig bezig houdt.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1