MIDDELBURGSCHE COURANT. r 44. Dingsdag 1858. 13 April. <3innrnlanb5fl)f tijbingm. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- (en geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzendiug van advertcnticn kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertcntien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendmu- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandas; avond 8 ure. Sliddelliurg 13 april. De gemeenteraad alhier zal op woensdag namiddag één uur eene openbare vergadering houden, ter behandeling van de uavolgende onderwerpen: missives van gedeputeerde staten, goedkeuring van eenige raadsbesluitenmissive van den heer Borsius, kennis ontslagneming als lid van den raad. De heer E. N. F. van Wulven, gezagvoerder van het alhier te huis behoorende barkschip Maria, heeft dezer dagen namens het Koniuklijk nederlandsch meteorologisch instituut (at'dee- ling zeevaart), wederom eene zeer vleijende dankbetuiging ont vangen voor het ingezondene journaal der laatste reize met dat ■chip, hetwelk gezegd woidt groote waarde te bezit ter., terwijl in het oogvallend is gebleken dat. de door dien gezagvoerder gekozen weg de reis belangrijk heeft bespoedigd. Door de centrale direct ie van Walcheren is, ter vervanging van den heer C. M. van Visvliet, benoemd tot griffier bij dat eollegie de heer J. P. van Visvliet alhier. Ter teregtzitting voor correctionuelo appelzaken van het provinciaal geregtshof alhier, is heden behandeld het hooger beroep, door Willem Kasse ingesteld tegen een vonnis der ar- rondissements regtbauk. van 11 februarij jl. waarbij hij is ver oordeeld tot eene correcliounele gevangenisstraf van zes maanden, ter zake van het uitgeven en verspreiden van ge drukte werken waarin de ware naam, het beroep en de woning van den schrijver of drukker niet staat uitgedrukt (een week blaadje getiteld Middelburgsch nieuws.) Na het uitgebragt rapport door den raadsheer mr. A. J.van Deinse en verhoor van den beklaagde, heeft de heer procureur generaal geconclu deerd tot bevestiging vau het vonnis a quo, :net veroordeeling van den beklaagde in de kosten, ook van liet hooger beroep, invorderbaar bij lijfsdwang. De uitspraak is bepaald op lieden over acht dagen. schreven dat het opouthoud, hetwelk het vertrek nog onder vindt van ds. Boucher, predikant bij de walsche gemeente en als zoodanig beroepen naar Aix in Frankrijk, zou veroorzaakt zijn, doordien keizer Napoleon weigert zijne goedkeuring aan dat beroep te hechten, omdet, die leeraar omgang heeft, gehad met de heeren E. Sue, Barbèz.Cliarras en audere uitgewekenen, tijdens hun verblijf hier Ie lande welke heeren, zoo als van zelve spreekt, hunnen voormaligen landgenoot opzochten en ten gevolge waarvan ds. Boucher een gevaarlijk element in Frankrijk wordt geacht. Inmiddels verneemt men dat onze koning zich met deze zaak heeft ingelaten, zoo dat men eene vreedzame oplossing mag te gemoet zien. Gisteren avond werd door het muziekkorps der dieusldocude schutterij te Ylissiugeu, eene serenade gebragt aan deu baron F. C. R. Quarles de Quarles, doorZ. M- benoemd tot majoor bij het korps mariniers. Op den 7 dezer zijn door Z. M. in bijzonder gehoor ontvan gen de graaf Lupi de Monlalto, ter overhandiging zijner brie ven van rappel als buitengewoon gezanten gevolmagtigd minis ter van Z. M. den koning van Sardiniëmonsiguor Vecchiolti, ter uitreiking van liet antwoord van Z. 11. den paus op de ge loofsbrieven vanjhr. du Chastel. als minister-resident van Z. M. bij den heiligen stoel, en de markies de Migliorali, om als nieuw benoemd zaakgelast igde der sardinische regering te 's Graven- hage aan lioogstdcnzelve te worden voorgesteld. De commissaris des konings in de provincie Groningen, de lieer rar. van Roijen, is in de residentie aangekomen, en heeft jl. don derdag en vrijdag conferentiën gehad met zijne exc. den minis ter van binnenlandschezaken. Men brengt deze reis in verband met de opengevallen betrekking van commissaris des konings in de provincie Utrecht, vacerende door de benoeming van den baron v. Heemstra, als zoodanig, in de provincie Zeeland. De emeritus hoogleeraar in de regteu aan de hoogescliool te Leydeti, mr. li. W. Tydeman, heeft dezer dagen bij advertentie in liet Weekblad van het regt en het Algemeen handelsblad, aan zijne voormalige leerlingen verzocht geen gevolg te geven ■an het opgevatte voornemen om hem, bij zijnen in de maand augustus dezes jaars invallenden 8Üsten verjaardag, een ge schenk aan te bieden, onder dankbetuiging voor dc op prijs ge stelde goede bedoeliug. Aan de Arnhemsche courant wordt uit 's Gravenhage se- Het Staatsblad no. 15 bevat een koninklijk besluit van 30 maart, houdende goedkeuring der Vereeniging tot droogmaking der Tienhovenscli-maarsseveensche plassen, en erkenning dier vereeniging als regtspersoon. Hel rapport der commissie voor het ruilstelsel van voorwer pen van wetenschap en kunst, over het jaar 1857 (bestaande uit de heeren L. F. J. Janssen, J. W. Holtrop en R. C. Bakhui zen van den Brink), wordt in de Staats-courant, van jl. donder dag medegedeeld. Daaruit blijkt hoofdzakelijk, dat in weerwil van de herhaalde opwekkingen der commissie, ook bij hare vroegere rapporten, in weerwil van de aanbeveling der staat huishoudkundige wetenschap, hi-weerwil van de goedkeuring der vertegenwoordigers onzer natie, in weerwil van het guuslig verschijnsel, dat zich iu dit jaar eene sub-commissie te Zwolle gevestigd heeft, de sympathie voor liet ruilstelsel in Nederland niet is toegenomen, ja inderdaad verminderd is. Aan liet Koninklijk nederlandsch meteorologisch instituut te Utrecht zijn door vier en veertig stuurlieden vau haringsche pen waarnemingen geleverd, door heu in 1857 gedaan, ten be hoeve der zamenstelling van eene haringkaart. De minister van binnenlandsche zaken, daartoe gemagtigd bij koninklijk besluit van 1 jumjl857, heeft, overeenkomstig het advies van den hoofddirecteur der genoemde instelling, wegens het leveren der beste waarnemingen, de navolgende premien toegekend, als aan: 1. M. den Admirant, stuurman van De noordster, uitge rust te Vlaardingen, honderd gulden2. A. Kaars, stuurman van De hopende visser, uitgerust tc Wormerveer, vijftig gul- deu3. K. Storm, stuurman van De toekomst, uitgerust te Vlaardingen, vijftig gulden; 4. G. Visser, stuurman van Zee- lust, uitgerust te Vlaardingen, vijf en twintig gulden, en 5. W. Schouten, stuurman van 's Lands welvaren, uitgerust te Vlaar dingen, vijf en twintig gulden. Eene zesde premie, groot vijf en twintig gulden, door deu hoofddirecteur uitgeloofd, is toege- kei.d aan K. Visser, stuurman van Johanna Magarellia, uitge rust te Kakhuizen. Aan eencu brief uit Batavia ontleent de Arnhemsche courant het volgende: Nog moetik u mededeeleu dat dr. J. K. van den Broek onlangs hier is aangekomen. Gij weet dat hij op üecima was aangesteld als gouvernemeuts-geneeshecr. en tevens belast was met liet doen van geneeskundige onderzoekingen. Die kun- dige niau heeft, daar wat gewerkt en gesloofd; maar ik moet zeg gen met veel succes en tot groot nut en voordeel voor Japan. Verbeeld u toch, dat het hem gelukt is, door de Japanezeu eene 1 stoommachine van lage drukking van een paardenkracht te doen vervaardigen. Ruim twee jareu was hij bezig om zulk een zamcngesteld werktuig met zulke geringe hulpmiddelen, als hem ten dienste stonden, in gereedheid te brengenmaar hij spaarde lijd noch moeite om zijn doel te bereiken, al had hij in den beginne ook met vele moeijelijklieden te kampen, die hem destijds nog werden in den weg gelegd, bij hel geven van les aan Landheers dienaren. Gelijk ik u zeide, is hij evenwel in zijne onderneming geslaagd, en om u een bewijs te geven hoe zeer men met zijnen arbeid is ingenomen, kan ik hier bijvoegen dat de dienaren van den vorst van Tsikoezen, die niet weinig trotsch zijn, de eersten te zijn die zulk eene machine in hun land heb ben vervaardigd, den naam van van den Broek met het jaartal, van de voltooijing op liet stoomschip hebben geplaatst. Tijdens zijn verblijf op Decima heeft onze esculaap de keizerlijke leer lingen, zoogenaamde onderbanjoosten, ook de glyphographie onderwezen. Gij kunt niet gelooven van hoeveel nut dit is voor de japansclie drukkunst, daar de Japanezen hunne boekwerken alleen konden versiereu en verduidelijken met houtsneeplaten en nu van kopergravuren kunnen gebruik maken. De tijd dringt mij te eiudigen, anders zou ik u nog veel kunnen vertellen van andere wetenschappelijke, zoo chemische als technische lessen, die van den Broek aldaar heeft gegeven. Dit wil ik er alleen bijvoegen, dat de Japannezen zijn vertrek zeer betreuren docii vergeten doen zij hem niet, en ten bewijze, hoe dankbaar zij hem zijn voor zijn onderrigt, en hoe hoog zij hem eeren, hebben zij zijne beeldtenis, door een japanscheii docter geteekend, iu lioulsnee-druk geplaatst in een werkje, dat in de japansclie taal is gedrukt. Kan ik er nog eens een magtig worden, dan zend ik u hetboekje met de gelijkenis van vau den Broek per eerste gelegenheid. ISeiioeining-en eii besluiten. Benoemd, hij besluit van 10 dezer, tot burgemeester der ge meente Amsterdam, met ingang van den 15 dezer, dc lieer mr. J. Messchert van Vollenhoveu. Benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde derde klasse, derussische kapitein-luitenant ter zee Istomine. Benoemd, bij besluit van 29 inaart jlde hier te lande terug gekeerde gegageerde korporaal van het wapen der infanterie van liet leger in Oost-Indie S. Zijlaar, tot ridder der 4de kl. van de Militaire Willemsorde, ter zake zijner verrigtingen op den 3 junij 1852, bij liet stormenderhand innemeu der versterking de Marga Boelau Tanga (Palembang.) Vergunning verleend, bij besluit van 29 maart, jl., aau den lieer mr. J. H. Donker Curtius, nederlandsclien commissaris iu Japan, tot het aannemen van de onderscheidingsteekenen iu diamanten der orde van St. Anna 2de kl., liern door 2. M. deu keizer aller llussen geschonken. Verplaatst, bij besluit van 9 dezer, de volgende controleurs der directe belastingen, in- eu uitgaande regten en accijnseu, als: naar Dordrecht (2de afdeeling) de heer F. Hover, thans te Gorinchem, en naar Gorinchem de heer J. E. Loder, thans op de liuie te Enschedé. Bevorderd, bij besluit van 9 dezer, de officier van gezondheid der 2de klasse bij de uederlandschezeemagt H. J.van Wessem, met ingang van den 1 dezer, tot, officier vau gezondheid di r 1ste klasse, met bepaling dat hij zal rang nemen tussclien de of ficieren van gezondheid der 1 klasse W. H. Vermeulen en J. van Hattem. Pensioen verleend, bij besluit van 31 maart, aan den heer li 11. W. baron van Goltstein, laatst minister-resident der Neder landen bij de Hanzesteden, ad f 3010. Pensioen verleend, bij besluit van 8 dezer, aan den luitenant- kolonel bij het korps mariniers L. Oudraat, wegens langdurige dienst, met 1 mei aanstaande, ad f 1500; en tevens met ingang j van den 1 mei bij het korps mariniers bevorderd: 1ot majoor, de kapitein der 1ste kl. F. O. lt. baron Quarles de Quarles; tot kapitein der lsle kl., de kapitein der 2de kl. H. de Haan liugeu- holtz; tot kapitein der 2de kl., de 1ste luitenant W. G. Tu ning, eu tol lsten luitenant, de 2de luitenant K. 11. Koentze. Goedgevonden, bij besluit van 5 dezer, den 2den luitenant P. A. Janssen, van iiet 4de regement infanterie, Yoor den tijd vau vijfjaren te detacheren bij liet wapen der infanterie van het leger in Oost -Indie. Op pensioeu gesteld, bij besluit van 7 dezer, de kapitein der lste klasse bij het korps mariniers P. Velius Baert, thans op non-activiteit, met ingang van den 1 dezer, ad f 1011. marine en lege*. Vrijdag is van Hellevoetsluis vertrokken Zr. Ms. transport schip Mèr'wedeVondér bevel van den kapitein luitenant 'er zee w

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1