öuitcnlnnöscl]c tijdingen. uwe hooge vergadering vinden zullen hij beveelt, de belangen van den handel en de scheepvaart dezer stad, die in zoo onver brekelijk verband staan met de welvaart, des rijks, met. aandrang en vertrouwen in uwe bescherming aan, en verzoekt u mitsdien de verbetering der verbindingswegen, die tot onze stad leiden, door uwen vermogenden invloed te ondersteunen en te bevoi» deren." Men verneemt dat er eene overeenkomst is gesloten tus schen de spoorwegmaatschappij van Antwerpen naar Rotter dam, en de aanvragers om concessie voor den spoorweg van Luik naar Rotterdam, over Tongeren, Bilsen, Eindhoven, Til burg en Dordrecht, met een zijiak van Eindhoven naar 's Her- togenboseh, Nijmegen en Arnhem. Deze overeenkomst regelt de voorwaarden der exploitatie, voor rekening van de beide maatschappijen, van het gedeelte tusschen den Moerdijk en .Rotterdam. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij beschikking van 6 april bepaald, dat, de verkiezing van een lid voorde 1 weede kamer der stal en generaal in het kiesdistrict Amsterdam, welke moet plaats hebhen ten gevolge der benoeming van den heer J. Bosscha tot minister voor de zaken der hervormde en andere eerediensten behalve die der roomsch katholieken, zal geschieden op dingsdag den 27steu april 1 SaS. De hooge raad heeft jl. woensdag uitspraak gedaan inde zaak van den officier van justitie bij de regtbank te Gorin- chem tegen een vonnis in zake P. Kuijpers c s.waarbij de gerequireerden van alle regtsvervolging zijn ontslagen, op grond dat, naar liet- oordeel der regtbank, het vjsschen op zon dag niet verboden is. De raad heeft, overeenkomstig de con clusie van den advocaat generaal Romer en de pleidooijen van den heer mr. A. de Pinto, het vonnis bevestigd en mitsdien beslist, dat het, vissehen op zondag geoorloofd is. Benoeiniiigen en besluiten. Benoemd, bij besluit van den 7 dezer, lot ridder der militaire Willemsorde van de 3de klasse Zijne Hoogheid Willem Augus tus Eduard, prins van Saksen Weimar Eisenach, kolonel bij de er.gelschc grenadier-garde, adjudant van Hare Majesteit de koningin van Engeland. Benoemd lot commandeur van de orde van de Eikenkroon dc heer M. Syben, president van het provinciaal geregtshof in Limburg. Pensioen verleend, bij besluit van 5 dezer, aan J. Sluijter, gewezen brieven besteller van het postkantoor Ie Vii.-singen, ad f 40, en aan A. J. Wiessner, idem te Middelburg, ad f 47. Pensioen verleend, bij besluit van den 3 dezer, aan J. E. üriessen, gewezen adjunct-commies der 1ste klasse ter provin ciale griffie van Drenthe, ad f391. Benoemd, bij besluit van 5 dezer, tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te 't Zandt, deneer D.Toewater, thans ontvanger der zelfde middelen te Middelstem. Benoemd, bij besluit, van den 5 dezer, tot ontvanger der di recte belastingen en accijnsen te Sliedrecht, de heer W. Hop mans van Wurrnond, thans ontvanger der zelfde middelen te Veghcl. Benoemd, tot bewaarder der hypotheken, van hel kadaster en der scheepsbewijzen te Rotterdam de heer S. A. van Hoek, ihans ontvanger van het regt van successie te Amsterdam. Keerolos-ie. Jl. dingsdag is te's Hagein 84 jarigen ouderdom overle Ien de gepensioneerde luitenant-generaal graaf van Stirum, ridder van verschillende zoo nederlandsche als buitenlandsêhe orden. Mejuffrouw Louise Corneille'de achterkleindochter van den groolen Corneille, is te Aigues-Morles overleden. Dezer dagen is. in bijna 86 jarigen ouderdom, overleden sir J. M. Grigor Bart, die. als heelkundige, zeer vele diensten aan het engelsche leger heeft bewezen. Onder anderen vervul de hij diebelrekking bij de landing der Eugelschenop het eiland Walcheren, bij Badajoz en Viltoria. Hij werd tot. baronet ver heven en ontving verscheidene ridderorden van Engeland, Portugal en Turkije. Marine en leg-er. Naar men verneemt is de officier van gezondheid "2de klasse H. J. van Wessem, bevorderd lof officier ran gezondheid Isic klasse, en zal hij binnen kort naar West Indie vertrekken als chef van de geneeskundige dienst aldaar. ïtODril-lmerilia. Blijkens de berigten uit New-York van 25 maart jl. is de sc- aaat der Vereenigde staten eindelijk tot eene stemming geko- a»en over het door de regering ingediende wetsontwerp tot op- nemingder landstreek Kansas onder de verbonden staten. Het gold hierbij, gelijk men weet, de vraag of door de opneming van Kansas het aantal slavenhoudende of wel dat der slavernij- werende staten vermeerderd zou wordenen de voordragt. der eedgenootschappelijke regering strekte om de slavernij als eene der instellingen van den nieuwen staat te erkennen. Deze voordragt is door den senaat, met wijziging van eenige bijzon dere bepalingen, aangenomen. De aangehaalde berigten luiden iets gunstiger voor de zaak van den generaal Zuloaga, die in Mexico met behulp van de conservatieve en de kerkelijke partij den president Comonfort verdreven en een nieuw bewind opgerigt heeft. Zij melden dat die generaal aan zijne tegenpartijders niet zonder geluk het hoofd bood. Engeland. Londen 7 april. De door het ministerie Derby ingediende bill tol hervorming van het indische bestuur vindt zelfs ouder zijne aanhangers geenen algemeenen bijval. Bij liet ontwerpen daarvan is zoo weinig op de aloude beginselen der tory-partij, eu zoo zeer op de kenbare of vermoedelijke wenschen des pu blieks gelet, dat zij door tegenpartijders als eene voordragt van demokratische strekking wordt, uitgekreten, welke een conser vatief ministerie niet anders dan mei verzaking zijner beginse len en tot verwerving der volksgunst kon indienen. Er waren dan ook reeds velen die hoopten of vreesden dat die bill een struikelblok zou worden, waarover het pas gevormde kabinet zou vallen. Lord Derby heeft de eerste gelegenheid aangegrepen om openlijk te verklaren dat hij die bill niet als eene zaak beschouw de, waarvan het stand houden van zijn kabinet, afhankelijk was. Deze verklaring heeft, hij gisteren afgelegd aan een gastmaal hetwelk op het, stadhuis alhier door het. hoofd van het stedelijk bestuur gegeven werd- IIij weidde daarbij uit over hetgewigt dier aangelegenheid, daar de regeling van bel indische bestuur van beslisseuden invloed op het lot van een groot deel des menschdoms was; zulk eene zaak achtte hij te groot eu te verheven, om lot een onderwerp van partijstrijd gemaakt en aan partijbelangen ondergeschikt te worden; hij vertrouwde daareutegen dat de medewerking van het parlement en van de natie, welke het, ministerie bij eene zoo groote taak volstrekt, behoefde, aan liet zelve niet geweigerd zou w,orden. Verder sprak lord Derby vol gerustheid over den afloop van den beslisseuden strijd in Oude, welke, bij het afzenden der jongste berigten uit Indie, op het punt. was van te ont branden. Hij vertrouwde dat Lucknow nu reeds in de magt. der Engel- schen was en hij hoopte dat Engeland ia Indie, na regt te heb ben gedaan, nu voortaan ook in staat zou zijn om genade te oefenen, en om aan Indie ca aan de wereld tetoonen dat de brilsche heerschappij niet baatzuchtig is, maar op nieuw verze kerd en bevestigd, voor het belaag der indische bevolking werk zaam zou zijn. Eea schatrijk ingezetene te Liverpool, die in geenegerin ge mate aan de spleen laboreert, zoekt onder de liefhebbers van weddingschappen iemand die zich bereid toont om tegen hem de enorme som van 50,000 p. st. te verwedden, op de onderne ming eener voetreis, waarin hij zich voorstelteen radicaal mid del teiren zijne kwaal Ie zullen vinden. Zijn voorstel is niets minder dan dat. hij verpligt zal zijn, tot. bet winnen van genoem de som, binnen den tijd van zes jaren dc volgende wandeling af te leggen: Vooreerst wil hij Frankrijk, Duilschland,Pruissen, Rusland, Siherie en Tartarije doorioopen, om vervolgens, na den groolen cbineschen muur in de geheele lengte te zijn ge volgd, door Indie. Perzie, Zuid-Rusland. Griekenland, Italië en Frankrijk terug te komen en zoo weer Ie Londen te arriveren Volgeiiszijti plan zou die togt den 1 januanj 1S50 moeten aan vangen en de geheele reis dus vdór of op dien zelfden datum van het jaar 1S65 volbragt moeten zijn. Bij het, publiek wordt algemeen verwacht dat, er zich wel de een of andere liefhebber zal opdoen om, het zij alleen het zij met anderen gecombineerd, die zonderlinge weddingschap aan Ie nemen. Te Newcastle u/T. heeft dezer dagen eene gewigtige manifestatie plaats gehad. Op eene zeer talrijke meeting werd eene lofrede op Felice Orsini niet geestdrift begroet en de pre sident, de heer Jos. Covven. verhoovaardigde er zich op, de vriendschap te hebben bezeten van dien ter dood veroordeelde. Op deze meeting heeft verder de londensche boekverkooper J. G. Holyoake, die tot nu toe geweigerd had brochures over den tirannenmoord uit te geven, gezegd dat hij zich nu reeds zoude bezig houden met de uitgave van eene vertaliug eener fransche brochure, omdat, naar hij zeidebij de door de rege ring gevolgde staatkunde, er geen ander middel overblijft voor de verdediging van de vrijheid van discussie; de uitgevers moe ten het dus zoo aanleggen, dat de regering zich zelve zoo vele processen op den hals haalt, dat het haar onmogelijk wordt die te kunnen voeren, en hierdoor moet men een einde maken aan deze staatkunde." Dit plan schijnt reeds navolging gevonden te hebben, ten minste er zijn reeds drie prospectussen van drie verschillende uitgevers verschenen, van brochures in den geest als die, waar van de heer Holyoake op de meeting te Newcastle gesproken heeft. Muitschlanil. Ween en 6 april. Naar men verneemt, za! de verwisseling van het papier der oostenrijksche bank legen klinkende munt den eersten november aanstaande beginnen, en zal alsdan tevens dé nieuwe oostenrijksche munt worden ingevoerd. Men beweert dat men dit tijdpunt voor het in werking brengen der bedoelde maatregelen heeft uilgekozen, omdat alsdan het, dienstjaar van het staatsbeheer begint. Het gerucht, volgens hetwelk de moldavjsche nationale bank hare betalingen gestaakt zou hebben, schijnt volgens hier ont vangen stellige berigten, gegrond te zijn. Berlijn 6 april. De leden der linkerzijde hebben tot heden nog geen besluit genomen, ten opzigte van de rigting, door hen te volgen in de beraadslagingen over de verlenging van den termijn van plaatsvervanging des prinsen van Pruissen. Het voorstel vau de zijde der regering zal tot grond hebben de ver klaringen der geneesheeren, welke thans nog minder dan vroe ger iets bepaalds omtrent den toestand des konings zullen bevallen; men acht het. waarschijnlijk, dat. zij eene bepaalde uitspraak zullen verschuiven tot aan het einde van het aan slaande zomersaizoen. Het gevolg hiervan zal zijn, dat door de regering het voorstel zal worden gedaan, om den duurder plaatsvervanging voor een jaar te verlengen. Men leest in de Kölnische Zeitung: /i-Naar men verneemt heeft het door de technische commissie in Keulen ingestelde onderzoek tot de overtuiging geleid, dat de weigering om de vaste Rijnbrug aldaar van een beweegbaar vak te voorzien even zeer iu het. belang van de scheepvaart is, als in dat van het. spoorweg verkeer. De deskundigen jfloeten eenstemmig verklaard hebben dat een beweegbaar vak ondoel matig en onuitvoerbaar zou wezen. Minder eenstemmig was hunne uitspraak omtrent de hoogte die aan de brug zou moeten worden gegeven; infusschen was het meeste wat,gevorderd werd eene verhooging vau vijfvoet, en over de mogelijkheid om deze vordering te bewilligen, wordt thans in Berlijn beraad slaagd. Vau den beginne af is men voornemens geweest aan de schippers eene tegemoetkoming te verleenen in de kosten van het inrigteti hunner schepen voor het strijken der masten. Pruissen gaat daarbij uit van de onderstelling, dat de andere oeverstaten, die insgelijks vaste bruggen zonder beweegbaar middenvak ten behoeve der scheepvaart over den Rijn willen bouwen, hun aandeel in deze schadevergoeding zullen dragen." Kelgie. Bij een besluit van koning Leopold van 30 maart jl. is be paald dat de scheepvaart regt en op het kanaal van Ier Neuzen en op dat van Maastricht naar 's Ilertogeubosch tot, nader or der, even als thans, zullen worden geheven naar het verlaagde tarief, hetwelk bij het besluit van 17 februarij 1852 is vastge steld. Bij een ander besluit, insgelijks van 30 maart jlv is door den koning bepaald dat de nederlandsche schepen tot nader order de gelijkstelling met de belgische ten aanzien van het patent- regl zullen blijven genieten, zoo wel voor het vervoer binnen Belgie als voor den in- en uitvoer. Eenige gemeenteraden hebben in den laatsten tijd be sloten te verklaren dat aan de ouders wettelijk en onder Strafbedreiging de verpligting opgelegd diende te worden om hunne kinderen ter school te zenclen. Dit denkbeeld wordt niet alleen door de conservatieve, maar ook door sommige libe rale dagbladen bestreden. Zoo beweert L'observateur, dat zulk eene wetsbepaling met den geest, der belgische staatsinstellin gen, en bepaaldelijk met. het beginsel der vrijheid van ouder wijs onvereenigbaar zou zijn. Frankrijk' Parijs 0 april. Men gelooft hier dat de door den beer Cavour ingeslagen weg om de kwestie van de Cagliari aan de uitspraak van de mogendheden, die het parysche tract aal, hebben onder teekend, te onderwerpen, tot eene gewenscfite uit komst zal leiden. Men spreekt reeds van eene i weede memorandum, dat de napelsche regering, in antwoord op het document van het sardinische kabinet, aan die mogendheden zal toezenden. Hoe wel de koning van Napels niet. meent tegenover Sardinië de zelfde gedragslijn te moeten volgen, als hij, ai is het dan ook wat laat, geweest, tegenover Engeland gevolgd heeft, zoo hoopt men toch door middel vau het congres tot eeuc oplossing van het geschil te geraken, vooral daar bij de eigenaardige omstan digheden, onder welke de in beslagname van de Cagliari plaats vond, eene meer naauwkeurige vaststelling van een tot nu toe nog niet uitgemaakt beginsel van het volkenregt, als hoogst noodig beschouwd wordt. In zijne aanspraak, bij gelegenheid der feestelijke opening van den boulevard de Sebastopol. heeft de keizer o. a. gezegd, dat de aanleg en uil voering van het thans volbragte werk niet a' leen voor het uiterlijke voorkomen der hoofdstad, maar in du

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2