MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°- 43. Zaturdag 1858. 10 April. töinnrnltmïisrl)f tijöimjrn. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissiu- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. Do abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. Do inzeudiug van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. Dc betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. ITSiiidelburg 9 april. Bij de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten generaal in de hoofdkiesdistriclen Rotterdam en Utrecht, waarvan gisier de uitslag is opgemaakt, zijn respectievelijk verkozen de heeren mr.N. Olivier, wethouder te Leyden en nir. E. vau Voorthtiyzcn Hz., te Utrecht, thans lid van de eerste kamer der stalen generaal. Te Rotterdam werden 1002 stemmen uitgebragt, waarvan op den heer mr. N. Olivier 572, op nir. L. Met man 294 en op mr. E. J. A. graaf van Bylaudt. 110 stemmen. Te Utrecht waren ingekomen 1446 geldige stembiljetten, daarvan bekwamen de heeren mr. E. van Voorthuysen Hz. 952, mr. B. G. A. Pabst 369 en mr. J. J. L. van der Brugghcn 95 stemmen. Heden zijn, by afwezigheid van den beklaagde, door de arroudissements regtbauk gehoord tien getuigen ,iu de zaak ten laste van Jannis de Maker, koopman te Breskcns, beklaagd van gedurende de jaren 1856 en 1857 te Breskens aan een aan tal personen gelueu te hebben geleend, onder paudneining van allerlei soort van roerende goederen en onder voorwaarde van voor ieder beleend voorwerp 10 per Cent intrest bij de lossing te zullen betalen, en alzoo een leen buis op pand of zekerheid te hebben gehouden zonder daartoe wettige vergunning te heb ben bekomen. De officier van justitie requireerde, overeenkomstig art. 411 en 5? C. P., eene gevangenisstraf van teil minste 14 dagen en ten hoogste 3 maanden en eene geldboete van f50 tot f500 en de kosten. Vervolgens is bij vonnis (bij verstek) de beklaagde veroordeeld lot gevangenisstraf van 14 dagen en ineenegeld boete van f50 met de kosten, even als de boete des noods bij lijfsdwang te verhalen, met. hevel lot teruggave der overtuigings- stukken aan den eigenaar of regthebbende. fel in menig opzigt zeer nuttig is, zoo wel lot vermeerdering van TlD. staatkundige kennis, als-teiviiitte van Nederland. Onmiddelijk na Z. H. meerderjarigheids-verklaring betrekt de vorst het verblijf van wijlen Z. M. Willem II in het Voor hout, terwijl ven het plan des konings, om een nieuw paleis ie doen bouwen, in den jongsten tijd niet werd gesproken. Z. M. zou toch de aanzienlijke kosten voor een paleis, den prins-op volger waardig, alleen voor LID. rekening moeten nemen, want de grondwet, den kroonprins jaarlijks f 100,000 toeleggende, laat de zorg voor een betamelijk verblijf ten dienste des troons- opvolgers, ook dan, als 111). zich in het huwelijk mogt begeven, aan den koning over. Een inkomen van f 100,000 en van f200 000 na het voltrekken vaneen huwelijk voorden vorst, die eene eigene hof houding heeft, zal toch wel niemand groot genoeg achten, om daaronder ook de kosten van een vorstelijk verbijf Ie rekenen. (U- c.) Heden is gevankelijk alhier van Goes aangebragt de persoon van Pieter Panny, om den 23 dezer te worden te regt gesteld voor het provinciaal geregtshof. Zoo als men weet, zal 's Gravenitage, bij de meerderjarig verklaring van Z. K. H. don prins van Oranje, feesten geven, cu zijn daartoe op liet gemeente budget van dit jaar reeds gel den aangewezen. Sommigen willen weten, dat ook van staats wege het plegtige en heugelijke van dit belangrijk oogenblik op «enigerlei wijze zal worden verhoogd. Ten aanzien van den aard dier volksfeesten in de residentie, is nog niets bekend, maar zij zullen gewis geëvenredigd zijn aan liet gewigt van dat tijdstip, en dat gewigt springt ieder in het oog. Terwijl dc burgerlijke wet de meerderjarigheid op 23 jaren stelt, of die door ecu huwelijk voor dien tijd wordt ver kregen, heeft de grondwet de meerderjarigheid van den prins van Oranje vervroegd, ook, omdat tusschen-regeringen niet in het belang van den staat zijn. Met de meerderjarigheid van den prins van Oranje, heeft hij, als kroonprins, van regtswege zitting in den raad van stale en. even als de overige ledeu van dat collegia, eene raadgevende stem. Op dat tijdstip dus, en daarom noemen wij het vooral gewigtig, is de mogelijkheid van een regentschap zeer verminderd. Overigens brengt de meer derjarigheid geene de minste verandering in de koninklijke re gering, wijl zich het gevolg daarvan alleen bepaalt lot hetgeen wij zoo even mededeelden. Dat de kroonprins du zittingen van den raad van state ge trouw zal bijwonen, mag men, gedachtig aan de zorgvuldige opvoeding, den vorst door 's konings zorg te beurt gevallen, wel ▼oorspellen, althans wanneer Hl), zich hier tc lande bevindt, want hoogst waarschijnlijk zal de kroonprins in de eerste jaren verschillende europesche staten bezoeken, 't welk zonder lwij- Men verneemt dat de minister van staat, jhr, W. G. van de Poll, benoemd is tot commissaris des konings bij de Nedcrland- schc handelmaatschappij in plaats van den minister van slaat, J. J. Rochus3en,aan wien op zijn verzoek eervol ontslag is ver leend. De Monitenr van Belgie behelsde gisteren de bevestiging van het reeds vroeger medegedeelde gerucht, dat, de baron Aldephonse Du Jardin, thans buitengewoon gezant en gevol- magtigd minister te Frankfort, als zoodanig is overgeplaatst bij het nederlaudsche hof te 's Gravenhage. Bij koninklijk besluit van 5 april 18 58 zijn ,op devoordragt van den minister vau biunenlandsche zaken vari 3 april 1858, 5de atdeeling, begeleidende een voorstel der provinciale inspec teurs op het lager onderwijs tot hel vaststellen van program- mata voor de examens, vermeld in de arlt 44, 48 en 72 der wet van 13 augustus 1857vastgesteld deprogrammata voor liet examen ter verkrijging eeneracte van bekwaamheid: l.als hulponderwijzeres en als hulponderwijzer; 2. als hoofdonder wijzeres 3. als hoofdonderwijzer4. als onderwijzer en onder wijzeres in de vakken, vermeld onder de letters k—p van art. 1 der wet op liet lager onderwijs, en 5. als ouderwijzere!) on derwijzeres inde vakken, bedoeld bij art. 72 dier wet. Aan dc leden van de tweede kamer der staten generaal is rondgedeeld het volgende adres, door den gemeenteraad van Amsterdam den 31 maart jl. vastgesteld //Aan de tweede kamer der staten generaal. Mijne heeren Met geheel Nederland heeft dc gemeente van Amsterdam zich levendig verblijd, dal èn bij de regering èu bij de volksver tegenwoordiging de overtuiging veld wint, dat de beschikbare baten van 's rijks schatkist mede aan de bevordering en den aanleg van werken van nut dienstbaar behooren te worden ge- maakt. De gemeenteraad hield met de grootste belangstelling het oog op uwe beraadslagingen,door de voordrag! der regering 1ot den aanleg van spoorwegen uitgelokt, doch bespeurde met. leed wezen uit het verslag der heeren rapporteurs, dat leden uwer vergadering twijfelden of Amsterdam eenig belang stelt, in eene spoorweglijn van het Nieuwediep naar hel entrepot dok, in ver binding met. den Rijnspoorweg, en of de handel daarvan niet veeleer nadeel ducht. De raad acht zich verpligt te verklaren» dat Amsterdam niet alleen doordrongen is van het groote nut van versnelde middelen van verkeer in het algemeen, maar ook belangrijke voordeden verwacht, van den spoorweg van het Nieuwediep naar hel entrepot, dok, al moge ook meer de tran sitohandel op Midden-Europa dan het plaatselijk belang daar door in de eerste plaats bevorderd schijnenimmers een nieuw verkeer onzer oostelijke naburen niet alle bevaarbare oorden der wereld, over deze plaats geleid, moet ook tot uitbreiding van den vegtstveekschen handel dezer laatste krachtig mede werken; lerwijl tevens van die spoorweglijn met voordeel partij zal kunnen getrokken worden om, bij besloten water, uit zee aarigebragte goederen herwaarts of ladingen naar het Nieuwe diep over te brengen, waardoor de uitzending der koopvaarders ook hij gestremde binnenvaart, mogelijk zal worden. De gemeenteraad mag echter zijne innige overtuiging niet verzwijgen, dal. handel eu nijverheid niet uitsluitend door spoor wegen kunnen bevorderd worden. Het goederen verkeer op spoorwegen, zal het van biocides handels getuigen, moet hoofd zakelijk gevoerd worden uit de vooriaden der groote handelste den en de producten die daar ter markt worden gebragt.onbe lemmerde gemeenschap dier groote middelpunten van handel met de zee kan alleen èn binrieulandscheu èu transitohandel èu spoorwegen doen gedijen. Daarom vraagt de gemeenteraad met bescheiden aandrang, dat gij, mijne heeren, in hel wel begrepen belang van het vader- i land niet minder dan in dat der stad, wier belangen bij den raad. j uit den aard zijner roeping, meer op den voorgrond moeten I slaan, uwe aandacht op de dringend gevorderde verbetering der waterwegen, die lot onze haven leiden,gevestigd houdt. Het doc-1 ware te bereiken door verbetering van het groot Noordhollandsch kanaal, dat met de voortreffelijke haven van j het Nieuwediep uitstekende diensten aan den handel bewezen heeft, maar sedert de uitbreiding der scheepvaart, der stoom- i vaart vooral, en de verandering in den bouw der schepen, ten J eeneninale onvoldoende is geworden. Eene door den koning j benoemde commissie vau hoofd ingenieurs bragt over dit ou- derwerp een uitvoerig verslag uit met bijvoeging van een voile- j dig ontwerp, welk een en andt r in het verslag over de openbare werken 1855/56 is opgenomen. Maar niet minder belangrijk, ook met het oog op het voordeel dat de aanzienlijke uitgestrektheid droog te maken grond zal opleveren, is hel grootsche ontwerp der doorgraving van Hol land op zijn smalst, een werk dat, sedert er eerst sprake van was, niet opgehouden heeft de levendigste belangstelling dezer gemeente te wekken. Met onverholen blijdschap werd dan ook vernomen, dat, hel eindelijk de door hooger bestuur geopperde bezwaren overwonnen schijnen, en dat hel den koning behaagd heelt eene commissie te benoemen lot onderzoek der voorwaar den, waarop concessie zou kunnen verleend worden tot het. maken van een kanaal, door hetwelk schepen, ook vau het grootste charter, niet volle lading en uitrusting van deze stad zeewaarts of uit zee herwaarts zullen komen, hetgeen niet alleen van overgroot gewigt zou zijn voor liet hoofd-etablissement der marine alhier, maar ook door besparing van tijd en kosten, die door liet wachten op eeu guustigen zeilwind in de haven van liet Nieuwediep zoo menigmaal ten laste der schepen komen, van buitengemeen voordeel voor de nationale reederyen zou zijn. De gemeenteraad acht zich niet geroepen over de betrekke lijke voordeden der beide genoemde ontwerpen uit te weiden, maar houdt zich overtuigd dal het laatst besprokene door deze gemeente van zoo overwegend nut geacht wordt, dat., ter uit voering daarvan, bij eene voldoende ondersteuning van rijks wege, fondsen zullen te vinden zijn terwijl de omstandigheid, dat de verbetering van helNoordhoitandsch kanaal zeer aan zienlijke opr.fferingen van de schatkist en veel langeren tijd ter uitvoering zou 'eischen, op het oordeel uwer vergadering niet zonder invloed zal zijn. De raad magevenwel niet verzwijgen,dal hij zijne belangstel ling in de verbetering van waterwegen, die naar deze stad voe ren, krachtiger dan door woorden heeft geopenbaard, daar hij niet geaarzeld heeft,na rijp oveidegzecr aanzienlijke sommen be schikbaar te stellen tot verbetering der havenwerken, opdat die volkomen geschikt zouden zijn om schepenen sloombooten van groote afmetingen veilige ligplaats Ie verschaffen, en zulks, niettegenstaande de burgerij reeds zware lasten te draden heeft, niet slechts ter voorziening in de plaatselijke behoeften, maar ook ter voldoening aan de groote eischen van l^ot rijTcn Jer provincie. De raad vertrouw't-,-m\fhe heeren 1 dat de enfèligtf j>.ogi«geri J dezer genieènte, tot opbeuring van baren handel, weefliJaiVtt bij

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1