MIDDELRURGSCHE COURANT. Donderdag 8 April. Qinnrnlimösclje tijïringcn. i\* 42. 1858. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- fea geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franeo per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. middelburg 7 april. Ter burgerlijke teregtzitting van heden heeft de arrondisse- nients regtbank alhier, overeenkomstig de conclusie van het openbaar ministerie, in de vordering vanjhr. mr. J. van Reigers berg Versluijs tegen de gemeente Middelburg, lot het geven van restitutie van den hoofdelijken omslag, zich onbevoegd verklaard oin van het geding kennis te nemen, met vcroordee- ling van den eischer in de kosten, ook die welke gereserveerd waren. Men zal zich herinneren dat de regtbank op den 3 maart j!. zich bereids onbevoegd had verklaard, in zake de incidentele vordering door de oorspronkelijke gedaagde in dit geding tegen den oorspronkelijke» eischer gerigt. Jl. dingsdag was het 25 jaren geleden, dat de heer M. M. de Lange de betrekking van dijkgraaf der vrije polders te Poort vliet had aanvaard. Degeheele gemeente had bij die gelegen heid een feestelijk aauzien. Eene eercwacht te paard en te voet toog den jubilaris te gemoet om hem bij zijne aankomst op de grenzen der gemeente te verwelkomen en tot liet gemeente huis te begeleiden. Daar werd hij door eene commissie ontvan gen. Na den afloop der werkzaamheden van heeren ingelandeuj hield een lid dier commissie eene korte doch hartelijke toe spraak, waarin deze de verdiensten van den dijkgraaf schetste, gedurende dat tijdvak ook aan de polders van Poortvliet bewe zen, en waarhij door het jongste lid der directie hem een zilve ren inktkoker met toepasselijke inscriptie werd overhandigd, gevolgd van eene zeer fraai bewerkte lijst, bevattende de namen van al de leden die daaraan iets hebben willen bydragen. Het feest eindigde met cenen vriendschappelyken maaltijd, mede ter eere van den jubilaris, waarbij het hartelijkste genoegen heerschte. De gansche gemeente wedijverde om de vreugde van den dag te verhoogen. Te Axe! is lot lid van den raad verkozen de heer Maarten van Dixhoorn. arrondissements-regtbank, en, op de pleidooijen vanjhr. mr. H. W. J. Rutgers van Rozenburg voor den appellant en mr. J. A. Molster voor de geïntimeerden, alsmede op de conclusie van den substituut-officier van justitie mr. C. H. Backer, oordeelde de regtbank.dat het gemeentebest uur, en in armenzaken, krach tens de wet van den 28 junij 1854, het algemeen armbestuur, moesten beschouwd worden te zijn getreden in de regten van bailluw en schepenen,terwijl niet, gelijk beweerd was, predikant, ouderlingen en diakenen, ingevolge kerkelijke reglementen, wa ren vreemd geworden aan de armenzorg, zoo dat de overeen komst door ontstentenis der contraclerende partijen moest gerekend worden te zijn vervallenvoorts dat gemelde wet van 1854-, huldigende het beginsel van onafhankelijkheid der diaco- nieu, daarom wel alle vroegere wetten, reglementen en verorde ningen had afgeschaft, maar, wel verre van verbindtenissen, uit overeeukomsten geboren, op te heffen, deze zoo als uit on derscheidene artikelen blijkt, had erkend en bevestigd, en dat dus zoodanige verbindtenissen, welke ook niet in strijd zijn met het beginsel der onafhankelijkheid, nooit door eenzijdige opzegging konden vervallen. Het eerste vonnis werd op die gronden te niet gedaan en het kerkbestuur tot restitutie van den verleenden onderstand veroordeeld. Volgens eene parijsche correspondentie van L'indépendance beige, wordt H. M. de koningin der Nederlanden in het laatst van deze of hel begin der volgende maand ten bezoeke verwacht bij de keizerlijke familie van Erankrijk te Eontaiuebleau. Naar men verzekert, moeten als voorbarig geacht worden de geruchten of berigtcn in bclgische dagbladen voorkomende, aangaande de voornemeus der regering ten aauzien van hetgeen haar te doen staat na de plaats gehad hebbende afstemming van liet traclaat met Belgie, zoo mede omtrent de dadelijke in behandeling neming van het aanhangig ontwerp tarief, na het aanbrengeu van wijzigingen. Beide kwestien slaan, naar wij vernemen, nog in verband met andere zaken, die nog niet rijp tot beslissing zijn. Een voor de armbesturen niet onbelangrijk vonnis werd den 31 maart door de eerste kamer der arrondissêments regtbank te Amsterdam gewezen. Overeenkomsten toch als die, over welke liet geschil liep, beslaan er vele, terwijl hare verbindbaar heid ua de jongste armenwet meei malen in twijfel was getrokken. Een algemeen armbestuur had predikant, ouderlingen en diakeuen der hervormde gemeente ter zelfder plaatse gedag, vaard, tot restitutie van verleenden onderstand, uit kracht eener overeenkomst door het bestuur der zelfde kerkgemeente in den jare 1740 met bailluw en schepeueu gesloten nopens het onderhoud van armen, die anders zouden komen ten laste van de burgelijke of van de kerkelijke armverzorging. De kanton- regter, voor wien de zaak in het eerste ressort gebragt was, be sliste dat het. contract door de verandering, welke sedert 1740 en de wetgeving op het armbestuur èn de verhouding tusschen den staat en de kerkgenootschappen had ondergaan, in zoo ver was geinfirmeerd, dat. bet, als behoorende meer tot het publiek dan tot privaat regt, door de eene partij ondanks de andere kon worden opgezegd, daar dit hier werkelijk het geval was, den eischer geen grond van vordering meer geven kon. Van dit von nis kwam het algemeen armbestuur in hooger beroep bij de Van den eersten trein, donderdag morgen van Roozendaal naar Antwerpen vertrokken, bleven op den weg tusschen Roo zendaal en Esschen, door het breken van eene ketting, eenige wagens staan. Van Roozendaal werd een locomotief afgezon den, om deze wagens voort te stuwen, die spoedig den slechts langzaam voortgaanden trein inhaalde, en met zoo veel kracht daartegen aankwam, dat den eersten trein een hevige stoot werd toegebragt. Gelukkig kwamen de reizigers, die zich in den trein bevonden, bijna allen met den schrik vrij, daar slechts enkelen ligte kneuzingen bekwamen; de trein kon ook verder de reis dadelijk vervolgen. Den 15 dezer zullen 25 policiebeambten bestemd voor West- Indie, te Amsterdam aan boord worden opgenomen om de reis derwaarts te ondernemen. In de Arnhemschecourant leest men het volgende: //Men verneemt dat dezen zomer in de gemeente onzer in woning, daartoe zoo bijzonder geschikt, behalve de verceniging der uederlandsche liedertafels, een concours zal plaats hebben j van verschillende zoo uederlandsche als duilsche scherpschut- tcrs-genootschappen, welk concours zal worden uitgeschreven j door de beide schuttersgenootschappcn hier ter slede: Mik wis cn schiet niet mis, en Willem III, het laatste staande onder i het hooge beschermheerschap van onzen koning. Dit concours j zou plaats hebben in den loop der maand julij aanstaande." Het jaarlijkscli verslag van het staatsdepartemerit van land- j verhuizing toont, volgens de Washington states, dathetgan- sclic getal der in 1857 in de Vereenigde staten aangekomene» bedroeg: inannelijken 162,538, vrouwelijken 109,020; totaal 271,558op den overtogt gestorven 424; totaal der ingescheep te» 271,982. Van dit getal waren er uit Engeland 27,800 i Ierland 57,361, Schotland 4,182, Wales 760, Erankrijk 2.397, j Pruissen 7,983, Duitschiand 83,798, China 5,944, Groot Brit tanjc en Ierland, behalve de boveugeraclde 25,754het totaal I der buitenlanders was 251,306. Het getal in Amerika gevestij den die van buiten's lands terugkeerden bedroeg 20,676.Van de landverhuizers zijn er 97,053 onder de twintigjaar oud, 130,558 I boven de twintig en onder de veertig, 22.808 boven de veertig j jaar. Er waren 34,702 laudbouwers ouder, 18074 ambachls- j ieden, en 43,249 arbeiders, liet getal der passagiers, die voor I nemens waren in deVereenigdestaten te blijven wonen, bedroeg 243,562. Het getal der aangekomenen bedraagt 41,506 meer dan in 1855, en 47,486 meer dan in 1856. Dejvoornaamste aanwas van het getal der landverhuizers is uit Groot Brittanje Pruissen en Duitschiand. Het getal uit Ierland is slechts 12 meer dan in 1856. Er kwamen er vijf duizend minder dan in het vorige jaar uit Fraukcyk, en duizend meer uit China. Ilenoeminsen en besluiten. Benoemd, bij besluit van den 2 dezer, tot railitie-eommissaris in de provincie Nooidholland, de luit.-kolonel P. Pistorius, ad judant in het provinciaal kommandement van Zeeland, lierli- en sclieoliiieutvs. Het eerstvolgend examen voor candidaten, tot bekoming van de verschillende acten van bekwaamheid als onderwijzer, zal plaats hebben tusschen 14 en 28 junij van dit jaar. Het afleg- geu van het examen wordt vooral aangeraden aan allen, die nu. zonder aan de vereischten der wet te voldoen, in eenig vak of op eenige school onderwijs geven, daar elke overtreding der wet na dit tijdstip zal worden tegengegaan. Zoo zal na het lerslvolgend examen niet langer kunnen toegelaten worden het zonder behoorlijke acte van toelating onderwijs geven in die vakken, welke in de vorige wet niet afzonderlijk als leervak werden opgenoemd, of waarin geen afzonderlijk examen werd afgenomen, zoo als de wiskunde. Marine en leger. Wij vernemen dat Zr. Ms. fregat De Ruyter, naar Vlissingen bestemd, in het Kanaal is ontmoet en van een loods voorzien. Naar men verneemt, zal in het personeel van liet departe ment van oorlog eene reorganisatie plaats hebben, en zulle» verschillende ambtenaren gepensioneerd worden. Allooi» verlioopingen en aaubcstediiigen. lieden voormiddag is, onder nadere goedkeuring van het de partement van marine, aan's rijks werf te Vlissingen, by in schrijving in massa, aanbesteed Het gedeeltelijk vernieuwen der papieren bedekking van do kappen over de hellingen no. 1 en 2, benevens het vernieuwen of herstellen van een gedeelte der bcschoeijing op de werf van uitrusting te Vlissingen; met bijlevering van5000 pond ge teerd papier, 800 pond papierspijkers, en 50 kub. el eiken balken. Dit werk is aangenomen door den heer N. A. van Goethem. te Vlissingen, voor/5047. Staten-generaal De^conimissie van rapporteurs uit de tweede kamer der sta- ten-generaal omtrent liet wetsontwerp lot vernieuwing van het verbod op den invoer van vuurwapenen cn buskruid in de havens van de residcnlic Palembang en het rijk van Djambi, tot ultimo decembcrlS62 hcefl haar eindverslag uitgebragt. waaruit blijkt 1. dat de doelmatigheid der overeenkomsten met de hoofdei: van liet palembaiigsehc gedeelte der Makakau gesloten, tot in voering van de vrije grensbewaking en den aan de bevolking opgelegden last om degrenspolicie te handhaven, wel eeniger- inate betwijfeld mag worden. Immers meermalen is liet door (ie regering gezegd, dat op den vreedzaineu zin dier bevolking niet kan worden gerekend, en dat het van algerneene bekendheid is hoe tuk" zij op het bezit van vuurwapenen blijft. Is dit zoo, dan kunnen van eene poiicie, door die bevolking uitgeoefend, geene voordeelige uitkomsten verwacht worden lot wering van wapenen en tot bevordering van de rust in die gewesten2. de den eenige leden de vraag, of het niet mogelijk is, aan deze steeds terugkeerende verbodsbepalingen cn de blijvende onrust in deze gewesten op eene doelmatige wijs voor goed een einde te maken. Er is gevraagd, of de beoogde reorganisatie van het binncn- landsch bestuur in de residentie Palembang daartoe niet ka» worden benuttigd, en zoo zulks dc bedoeling mogt zijn, waar- om de invoering dier reorganisatie op nieuw werd vertraagd. Eindelijk is nog de vraag gedaan, of het niet doelmatig kan zijn. in de wet eene bepaling op te nemen, waarbij aan den gouver neur-generaal, met het oog op de langdurigheid van den thans gestelden termijn, dj bevoegdheid wordt verleend om, des gevorderd, het tijdstip te vervroegen, waarop de wet zal ophou den van kracht te zijn.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1