MIDDELRURGSCHE COURANT. Donderdag 1 April. <3htnrnlanDscl)r tijDingen. i\°- 39. 1838. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Einnen deze gemeente ea Vlis- «iagen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. D© abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advercentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of dood bekend" makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buiteugewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 ceut voor zegel worden betaald. De betaliag geschiedt koatant. Editie van woensdag avond 8 ure. Uiildelburg 31 maart. In de zittiüg van den gemeenteraad van heden zijn benoemd tot makelaars de hoeren L. E. Hendrikse en K. Jacobson Sz.. beide bij eeue derde stemming. Uit. 's Gravenhage wordt aan L'indépendance beige geschre ven, dat ons gouvernement waarschijnlijk het haudelstractaat met Belgie niet zal vernieuwen. Men zal zich bepalen bij de regeling der belangrijkste onderwerpen, inzonderheid de tul; reglen op de rivieren, welke door beide staten loopen, terwijl de handel in het algemeen aan de gewone tarieven zal onder worpen worden. Dit moet ook van het begin der onderhande lingen afin de bedoeling van den burggraaf Vilain XIV gelegen hebben. Wat het wetsontwerp betreft tot vermindering van het tarief van invoer, verzekert men dat de heer van Bosse er niet over denkt om dit Ie laten rusten, iu tegendeel moet hij zich eene wijziging voorstellen in nog liberaler geest. Op die wijze kunnen de twee rijken hunne handelsbetrekkin gen zeer goed voortzetten zonder traktaat, vooral nu niets meer zal in den weg staan aan de belgischc vlag om te wedijve ren met de nederlandsche, voor zoo veel de vaart op de Oost- Indien betreft. Bij de dezer dagen te Amsterdam gehoudenctentoonsteliing van bloemen, gewassen enz. is onder anderen ook eeue beschik bare gouden medaiile toegekend, voorde meest wetenschappe lijke inzending, aan do verzameling cactussen, ingezonden door den heer de Jonge van Ellemeet, tc Ooslkapelle. Koning. Al dadelijk heeft dit vaartuig met geweldige stormen te kampen gehad, welke verscheidene dagen hebben aangehou den, en waarbij het een der zwaarden verloor, zoo dat de sche pelingen het ergste vreesden, doch, terwijl zich reeds gebrek aan leeftogt begon le openbaren, het geluk hadden te Blanken berg, op de kust van West-Vlaanderen, aan wal tegeraken. Zij zijn aldaar door de bevolking op de liefderijkste wijze ont vangen, en gedurende de li dagen, welke het herstel van het vaartuig vorderde, dadelijk van al het. noodige voorzien, bij hun vertrek met levensmiddelen verzorgd, en zelfs van eenig geld op voorschot, en dit alles kosteloos. Zij hebben zich verpligt. gerekend om openlijk hunne dankbaarheid voor dit onthaal te betuigen, en in de eerste plaats aan den reeder Pieter Broek en den aldaar gevestigden coriimissaris voor het zeewezen, als welke niets hebben verzuimd, wat strekkeu kou om hun van dienst te zijn. en dit loffelijk voorbeeld aan onze strandbewo ners ter navolging aan te bevelen. In de verleden weck zijn zij behouden te huis gekomen. Naar men verneemt, zal hel stafmuziekcorps van het regi ment grenadiers en jagers, in de maand julij aanstaande, eene kunstreis ondernemen naar Antwerpen, Gent, Brussel, Parijs en Londen, en zal die afwezigheid ruim drie weken duren. Vrijdag II. zijn le Amsterdam dc eerste nieuwe aardappelen aangebragt, geteeld op den kouden grond inden Haarlemmer- meerpolder op het land (Sloler.weg bij Jen Lisserweg) bebouwd door J. van der Wal ea toebehoorende aan den heer Douwe Eickama. Onder begunstiging van het schoone weder, is men thans le I 's Graveuhage ijverig bezig aan het behouwen vau liet Willems- j park, volgens het daarvan gemaakte plan van den architect van j der Waeijen Pietersen. Honderde menscheu erlangen daardoor ai beid, en mag men nog voorliet einde dezes jaars de vollooi- jingvan de meeste in aanbouw zijnde villa's te gemoet zien, waardoor aan dat gedeelte eene wezenlijke verfraaijing zal wor den aangebragt. Ook de iu het park staande groote korenmolen zal insgelijks worden geamoveerd. Naar men verneemt zal Amsterdam dit jaar uict worden vereerd met hel bezoek, dal Z. M. de koning der hoofdstad in de maand april gewoonlijk brengt. Men schrijft uit Utrecht aan de Nieuwe rotlerdamsche cou rant, dd. 29 dezer: Volgens hel Zondagsblad noemt, men in het kiesdistrict Utrecht als candidalen voor dc tweede kamor, de heeren van der Brugghen en Boer; men kan daarbij nog anderen voegen, als de heeren Groen van Prins!crer, van Uoy- tema enz.; maar liet is te betwijfelen of het. met die caiulidalurcu wel ernst is. Volgens juistere berigten zal de strijd meer bepaald zijn tusschen de fusionisten en de constituliouelen. De fusionis- teu hebben grootendeels uit. de oude vereeniging//Koning en vaderland," voor het oogenblik eene nieuwe vereeniging ge maakt, onderden naam //Trouw aan vaderlanden koning" en totcaudidaat benoemd mr. E. van Voort huysen, lid van de eerste kamer. De constitutionelen hebben in hunne sedert 1851 be slaande vereeniging //Verbetering iu Utrecht," lolcandidaat gekozen mr. B. G. A. Pabst, lid van de provinciale staten van Utrecht. In de laatste helft der maan d april wordt de behandeling bij den hoogen raad der Nederlanden van de bekende zaak der Maleijers, verwacht. Voor omtrent vier weken is van Zandvoort ter vischvangst vertrokken de vischbom Vlijt en hoop, stuurman Leendeit Dezer dagen is door de heeren I/. E. Bosch zoon, te Utrecht.de uitgave aangekondigd van een prachtwerk, getiteld: //Nêerlands roem. Het tijdvak van Erederik Hendrik, voorge steld in levensbeschrijvingen en afbeeldingen van zoodanige Nederlanders, als gedurende zijn stadhouderschap in onder scheidene vakken hebben uitgeblonken." Daarvan is de hoofdiedactie opgedragen aan mr. J. van Len- uep, in wiens naam 'men den waarborg vindt voor eeue met kennis bewerkte uitvoering van den historischen tekst. De heeren Herman ten Kate en W. P. Hoevenaar belasten zich met het leekeueu der portretten, welke als men een oordcel mag vellen naar de reeds uitgegevene zeker geschikt zijn om ons nog meer bekend te maken met de eigenaardige kostumen, huisselijke inrigting enz. onzer voorouders in dat tijdvak, niet ten onregte genoemdde schoone dagen van Nêerlands roem. In hoe verre het geheel op den naam van prachtwerk, regl- matige aanspraak zal kunnen maken, zal echter geheel van de wijze waarop de uitvoering wordt voortgezet afhangen, cn voor alsnog valt daaromtrent weinig met zekerheid op le maken. Bereids is het werk vereerd met de iuteekeniug van 'L. M. den koning, HH.KK. HH. prins en prinses Erederik en prinses Marianne der Nederlanden, en Z. D. H. den hertog Bernard vau Saxeu-Weimar. Kerk- en schoolnleuws. Naar men verneemt heeft ds. Blaauw, predikant bij de ned. hervormde gemeente te Rotterdam, het op hem uitgebragte beroep naar Amsterdam aanvaard. Het gebrek aan hulponderwijzers vertoont zich thans door het gcheele land; hoofdonderwijzers uit verschillende aan- zienlyke dorpen wenden alle pogingen aan, om in de bestaande behoefte le voorzien, doch zij zien tevergeefs uit naar aanbie dingen. Indien er door het oprigteu van drie scholen, in het aanmoedigen van onderwijzers, overeenkomstig art. 12 der wel, door de regering niet weldra wordt voorzien, dan zal er al heel spoedig stagnatie in het openbaar onderwijs ontstaan. Afloop verkoopingen eu aanbestedingen. Middelburg, 30 maart. Een huis en erve iu de Korte noordstraat, E no. 3, verkocht voor f350.Een dito hoek Korte lombardslraat, D no. 23 verkocht voor f 157. Vlissingen, 31 maart. Een huis en erve in de Brcewaterstraat, D no. 125, verkocht voorflöOl.— Een dito aldaar, D no. 126, verk voorfGOO. Behoudens de nadere goedkeuring van den minister van marine is op lieden cioor den heer directeur en kornmandant der marine le Vlissingen bij inschrijving aanbesteedhet sloopeu van het voor 's rijks dienst afgekeurde brikschip dc Koecrier. De minste inschrijver bleek te zijn K. Lust voor de som van f 496. Oost-in<lisclie koloniën. Iu de javasche couranten tot en met 10 febrnarij komt voor dat, naar luid vau berigten van de westkust van Borneo, de welvaart van Pontianak zigtbaar loenam. Zoo wel in deciiiue- scheals iu de inlandsche kampongs werd druk aangebouwd. Uit Palembang werd gemeld, dat onlangs bij Kramason twee menscheu door krokodillen waven weg gehaald, en dat het dcor den hoogen waterstand bezwaarlijk was deze roofdieren tc van een. In de Kommering Ilier werd aan de veldvruchten veel schade toegebragt door olifanten. De bevolking had deze die ren bij kuddeu van omstreeks 200 moeten verjagen. Verschei dene waren aangeschoten, doch het was nietgelukt een eenïgeu te vangeu. Men weet dat ten gevolge der eigendunkelijke handelin gen vau zekeren Wilsou, wonende le Singapoera. in het rijk van Siak, door den sultan van Siak de hulp van het nederlandsche gouvernement is ingeroepen, op grond der oude betrekkingen tusschen de Oost-imlische compagnie eu Siak. Hieraan is vol daan en de bevelhebber der Merapi, voor Klapa-peti aange komen, heeft, aldaar zekeren Crarnie gevonden die onder engel- sche vlag bezig was eeue versterking op te werpen, en met eenig geschut, ten getale van zeven stukken vau verschillend ka liher te bezet ten. Crarniedceci zich voor als zaakgelastigde vau Wilson,en beweerde dat de verstcrkingalleen moestdienen tor. beveiliging van diens bijzonder eigendom. Hij werd schriftelijk gelast om de versterkingonmiildelijk op lebreken, doch had uit stel verlangd om bevelen van den britschen gouverneur van Sin- gapora te vragen, zulks is hem geweigerd, met de bedreiging da: indien de verdere arbeid aan het fort niet werd gestaakt., hij daartoe door het geschut van de Merapi zou worden genood zaakt. Dit had de bedoelde uitwerking, doch inmiddels was Wilson zelf gekomen, in hel bezit vau eene acte van afstand van grondgebied van den sultan, welker echtheid allezins werd ontkend. Alstoen is hem te kennen gegeven dat, indien hij de versterking niet binnen den gesteideu termijn had opgeruimd, men zoodanige maatregelen zonde nemen, ais de handhaving der regten van Nederland vorderde. Terwijl den 22 december nog bij voortduring aan de versterking werd gearbeid, werden er op de Merapi maatregelen genomen om de bedreiging ten uitvoer te leggen, en werden gewapende sloepen naar de wal gezonden, welk een en ander ten gevolge had, dat Wilson, of schoon onder protest, dc versterking ontruimde eu deze door onze militairen werd bezet. Met waar genoegen doelen wij mede, zegt de Javabode, dat. naar men ons verzekert, het onderwijs in Nederlandsch-Indie eene belangrijke uitbreiding te wachten staat. Het bestuur toch moet voornemens zijn tuee gymnasien, een te Batavia en een te Soerabaija op te rigten, en men wil dat de daartoe gevor derde koninklijke goedkeuring bereids hier ontvangen is. Naar men ons mededeelde, zullen de leerlingen op die gyrauasieu tor een graad van wetenschap worden gebragt, welke hen in staat, stelt, het examen, voor de toelating op de akademieu vereischt te kunnen afleggen. Bij besluit van den gouverneur-generaal van den 26 januarij 11. is bepaald, dat voortaan overtogt naar Nederland voor rekening van den lande als passagier der 2de klasse zul worden verleend: aaan het wettig gozin van eeuen naar Ne-

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1