MIDDELBURGSCHE COURANT. r 38. Dingsdag 1858. 30 Maart. tSmncnlcmöscl)e tijöiugen. Dew courant verschijnt des dingsdags, donderdags eu zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- logen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 8,40. De inzending van advertcntien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advercentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. sa id «Iel bur" 39 maart. De gemeenteraad alhier zal op woensdag aanslaande, des namiddags teu één ure, eene openbare vergadering houden, ter behandeling der navolgende onderwerpenbenoeming make laars; reclames en kohier hoofdelijken omslag 1858. By de kamer van koophaudel en fabrieken alhier zijn inge komen :cen verslag nopens denhandei van Hamburg gedurende het jaar 1857; opgaveu nopens deu handel eu de scheepvaart van Groot Brittanje eu Ierland over 1857 en de maand januarij 1858, en een overzigt van den in-en uitvoer te Stettin gedu rende het jaar 1857. Heden is door de policie op heeler daad betrapt een persoon die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van scheepsmate rialen en brood, aan boord van een schip waarop hij als sjouwer werkzaam was. Dezer dagen werd door de marechaussee te Aarden burg ge arresteerd Klaas Schaap. Der justitie was daaraan veel gelegen. Naar het schijnt heeft hij valschheid in geschrift gepleegd, door voor een ander op de registers van den burgerlijken stand eene geboorte aangifte te doen en met diens naam te teekenen. De Staats courant van 25 dezer bevat het koninklijk besluit van 19 dezer, tot regeling van het telegrafisch verkeer tusschen de nederlandsche en overige duitsch-oostcnrijksche telegraaf kantoren, met de ministeriële beschikking deswege; de nieuwe bepalingen treden in werking met 1 april aanstaande. Sedert aan jhr. W. G. van de Poll, op diens herhaald verzoek,eervol ontslag werd verleend als lid en voorzittend lid i van den raad van state, is de aandacht weder op den ledigen presidenlsstoel gevestigd, en hooit men zelfs als kandidaat noemen den heer Thorbecke. ('s Grav. Nieuwsb.) Naar men verneemt zal op 7 april e. k. bij het provinciaal geregtshof van Noordholland behandeld worden de zaak van Hendrik Bulder, Jan Fop Vegter, Alexander Lorenz Eeck en Pieter Storm, beschuldigd van: 1, op ofonistreeks 21 augus tus des jaars 185G, zeilende met het kofschip Henriëlte in de Middellandsche zee, op de terugreis van Galatz naarNederland, oj) welk schip de eerste beschuldigde als gezagvoeder en de drie overige als schepelingen geplaatst waren, met voorbedachten rade en in vereeniging met elkander, moedwillig aangegrepen en opzettelijk over boord iu zee geworpen le hebben den stuur man Sjoerd Zeelt, van IJlst, die in zee liggende nog de rust van het want. greep, doch genoodzaakt werd die los te laten, door eenigc trappen met den voet, hem door den tweeden be schuldigde moedwillig toegebragt, ten gevolge waarvan ge noemde stuurman den dood in de golven heeft moeten vinden, en 2, van vroeger gedurende de zelfde reis, moedwillig aan genoemden stuurman, op onderscheidene tijdstippen, schoppen en slagen toegebragt te hebben, en mitsdien 1, vau doodslag met voorbedachten rade gepleegd (moord) en 2, vau het moed willig toebrengen van slagen of stoolen. De heer mr, L. H. Kuhn zal voor den lsten, 2den en 4den beschuldigde, als door hen gekozen verdediger, optreden. De 3de beschuldigde is voortvlugtig. Den 22sten heeft te Rotterdam, in 't bijzijn van Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden en van een aantal belangstel lenden, de jaarlijksche openbare vergadering plaats gehad van de commissie tot bevordering van het onderzoek naar de ver schijnselen op den oceaan. Nadat de vergadering door den voorzitter der commissie, den heer Joost vau Vollenhoven, was geopend, en deze den prins in hartelijke bewoordingen had verwelkomd, heeft de hoogleer aar Buijs Ballot, hoofddirecleurvan het Nederlandsche meteo rologische instituut te Utrecht., in eene belangrijke redevoering j gewaagd van het gewigt der vermeerdering en uitbreiding dezer kennis, en zich' voorts bij uitsluiting bezig gehouden j met de behandeling van den metaal-barometer, aan boord der j schepen, met of in plaats van den kwikbarometer. Hij besloot met eene aanbeveling tot het doeu vau opgaven, nopens den gelijktijdigen barometerstand, als zeer belangrijk voor Holland, Belgie, Frankrijk en Engeland, alwaar men de pogingen, welke ter bevordering dezer aangelegenheid worden aangewend, nog niet naar waarde ondersteunt. Vervolgens heeft, na het afdoen van eenige werkzaamheid, de heer Franjois, de secretaris der commissie, het jaarlyksch verslag uitgebragt. Men heeft zich daarbij dankbaar betoond voor de geuoteue medewerking en ondersteuning, maar tevens aangedrongen op nog meerdere medewerking van de zijde der gezagvoerders. Oin te dien aanzien, wel geene belooning, maar eerder een prikkel te verleeuen, heeft de commissie besloten tot het uitreiken van zilveren medailles voor elke twee ingekomen journalen, die der bekrooning waardig zijn bevonden, met de bepaling, dat de inzender vau een derde dergelijk journaal de gouden medaille zal erlangen, terwijl ook eervolle melding zal kunnen worden gemaakt van stuurlieden, welke, in stede van den kapitein moetende optreden, het schip behouden te huis brengen en de journalen bijhouden. Verder zijn door Z. K. H. de zilveren medailles, mei getuig schrift, uitgereikt aan de navolgende in alphabetische orde ge stelde gezagvoerders: J. G. Appel, F. C. Bauditz, P. II. de Boer, E, T. Borijer, J. R. N. Bijl, T. Cars Tz. W. "-ut Ier Hoe ven, T. Keus (twee medailles) C. H. Pompen,P. F. Rijken. L. VV. van Rijn van Alkemade, A. Schaap eu J. van Volleuhoven. Z. K. II. prins Hendrik heeft daarop het woord opgenomen en, zijnen dank betuigende voor de wijze, op welke hij was ont vangen, verklaard, dat hij ten aanzien van hetgeen hij meende te kunnen doen in het. belang van ous zeewezen, niets anders deed dan dat wat zijn pligt en overtuiging hem geboden dat hij reeds vroeg het gewigt van den zeemansstand had leeren be vroeden, en zijn grootvader hem in zijne jeugd reeds had bewo gen tot het ondernemen van belangrijke zeereizen; dat hij alzoo de scheepvaart in al haren omvang en van hare practische zijde heeft leeren waarderen, en eerbied heeft voor deu regt- schapen zeeman, wiens werkkring dikwerf zwaarwigtiger en nuttiger is, dan menigeen, die rustig aan wal blijft, kan ver moeden. Z. K. H. heeft insgelijks aangedrongen op medewer king van de zijde der gezagvoerders, en heeft, de bekroonden geluk wenscheude, zijn verlangen te kennen gegeven, dal ook de stuurlieden en de mindere zeevarenden de zaak ter harte zouden nemen, vermits de waarneming ook van den geriugsten zeeman soms van onberekenbaar nut kan worden bevonden. Na dat verscheidene der aanwezigen den prins in hartelijke bewoordingen hunnen dank hadden betuigd voor H. U. zoo loffelijke medewerking ter bevordering vau het belang der scheepvaart en der menschheid, is de vergadering gesloten. Men schrijft uit 's llage aan het Nieuw amslerdamsch han dels- en effectenblad Uwe stadgenoot en vooral zullen zich zeker herinneren, dat hun afgetreden burgemeester mr. C. H. B. Bool, in eene der raadsvergaderingen zijn voornemen heeft kenbaar gemaakt, de policie te Amsterdam te reorganiseren en nog bij zijn aftreden zijn leedwezen heeft betuigd, dat plan door net verlaten van de plaats van burgemeester niet te kunnen volvoeren. Ik kan u thans uit tamelijk goed onderrigte bronnen raededeelen, dat de nieuwe minister van justitie als een voorwaarde aan zijne op- trediug 'eene geheele reorganisatie der policie heeft verbonden, waardoor de geheele plaatselijke policie door rijks policie zou worden vervangen. Vooral voor de hoofdstad is dit van belang, daar zij hierdoor een meer uitgebreid policiepersoneel bekomen eu de gemeente kas van de policiekosten zal worden ontheven. Uit Hedikhuizen wordt geklaagd, dat men personen patent laat nemen of voor gefingeerde bezittingen in de belastingen doet aanslaan, om hen tot kiezers te maken en hunne stemmen te kunnen gebruiken. Te dien opzigte wordt door de Arnhem - sche courant de weusch geuit, dat, om aan dien schandelijken handel een einde temaken, ook hier de regter mogt beslissen, gelijk het hof van cassatie in Belgie dit deed bij arrest van 7 juli} 185G, namelijk: *dat. de betaling van belasting als vereischte voor den kiezer niet genoegzaam is, en dat alleen het werkelijk bezit vau de belaste goederen den waarborg geeft bij de wet ge vorderd." Door de Bergwerk vereeniging voor Nederland, in Limburg, is eene derde steenkolenader ontdekt, waarvan het bestaan door de bevoegde magt van Wiebach, gemeente Kerkrade, is erkend. Volgens berigt van Zr. Ms. consul te Hong-Kong, van 29 29 januarij jl., was aldaar officieel door de admiraals der brit - sche en fransche eskaders bekend gemaakt, dat de blokkade der rivier van Canton met den 10 februarij eerstvolgende zou zijn opgeheven, en dat die stad en hare voorsteden van gemeldcn dag af voor vreemdelingen zouden toegankelijk zijn, onder nader bekend te maken bepalingen. In de stad zouden inmid dels de krijgswetten worden gehandhaafdvau bepalingen aan gaande den handel was voorloopig nog geen melding gemaakt Benoemingen esi bes!teilen. Bevorderd, bij besluit van 21 dezer, de ingenieur der 1ste k'. H. G. Jansen, (geplaatst bij 's rijks werf le Vlissingcn) met in gang van I april aanst., tot hoofdingenieur der marine; alsmede, aan den ingenieur der lste kl. C. Scheller, met gemeld tijdstip de titulaire rang verleend van hoofd-ingenieur der marine. Pensioen verleend, bij besluit van 27 dezer o. a. aan J. Ver linde, wed. van J. Klaassen Azin leven ontvanger der directe belastingen enz. te Neuzen, ad f 613. Pensioen verleend, bij besluit van den 13 dezer, aan J. A. Braun, gewezen brugwachter op hel Zcdcrikkanaal, ad f 178. Bij besluit van G dezer, is, ten vervolge opdat van deu 19 julij 1851, houdende toekenning van eervolle belooningen voor de op deu 11 cn 12 september en den 21 november 1859 plaats ge had hebbende krijgsverrigtingen in de Wester afdeeling van Borneo (Pamangkat) alsnog benoemd tot ridder clcr éde klasse van de militaire Willemsorde, de sergeant der infanterie van liet leger in Oost Indie J. A. Bresier. Bij besluit van 2G dezer, is het kantoor der directe belastin gen eu accijnsen te Sappemeer, ingetrokken en vereenigd met dat der zelfde middelen te Hoogezand, op deu voet van één kantoor, en is voorts benoemd tot ontvanger der clirecle belas tingen eu accijusen te Hoogezand c. a-, de heer li. H. Burgh- graef, thans ontvanger der zelfde middelen te Wildervank. Toegekend, bij besluit van 19 dezer, ter belooning van menschlievende daden, de zilveren medailleeu getuigschrift uau J. E. en S. Proverbs, visschers, voor het redden van eeu matroos bij het vergaan van het nederlandsche barkschip Snelheid, op do Coblersrotsen nabij Karbados, op den 21 maart 1857; aan A. llooft, te Rotterdam, voor het redden op verschillende tijden van vijftien menschen uil het water; aan Frans, slaaf aanko mende aan den heer G. Duyckink, le Paramaribo, voor het reit - den van twee menschen op 25 april 1857, uil het kanaal van Sarainacca; aan J. J. van Leeuwen, eerste stuurman op het. stoomschip Ambon, voor het redden bij storm en onweder van 22 personen, die in den nacht van 24 op 25 april 1S55 van een omgeslagen vaartuig in de Javazee waren gevallenaan A.N. Mooijart, matroos der 3de klasse op Zr. Ms. sloomkorvet. Gro ningen, voor zijn kloekmoedig gehouden gedrag bij den brand tc Middelburg, op 28 junij 1857aan M. van Gijzelen, 2de zeii maker op de schoonerbrik Padang, voor het redden van een matroos die van de fokkera dier brik in zee was gevallen en ii dien val het been had gebroken, op de reize vau Batavia maai Padang, op 17 september 1S55. Eene graiificatic van tien gui- den en getuigschrift aau S. Noorlman, appointé van liet 4de

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1