MIDDELBURGSCHE COURANT. l\°- 35. Dingsdag 1858. 23 Maart. t8innmlcmïrsrl)f tijömgen. Dete courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Eiunen deze gemeente en Vlis- lingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 8,40. De inzending van advertenticn kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der nitgave. De prijs van gewone advercentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodhekend- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 85 ceut voor zegel worden betaald. De betalmg geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. 3anlv0!tï>tQin£jm VAN HEI RIJKSBESTUUR,PROVINCIALE EN GEMEEXTEBESTCREN. PROVINCIE ZEELAND. 19Kit STRAATWEtiKI¥ De commissaris des konings in de provincie Zeeland, Gezien de voordragt van den hoofd-ingenieur in het 11de district van den waterstaat, Besluit: De op deu 10 dezer uitgevaardigde bepalingen, omtrent het berijden der straatwegen in deze provincie, worden opgeheven, met middernacht tusschen deu 21 en den 22 dezer. Dit besluit zal iu het provinciaal blad geplaatst en door de gemeentebesturen afgekondigd worden. Afdrukken daarvan zullen aangeplakt worden op de gebrui kelijke plaatsen, alsmede aan de poorten en tolkantoren. Afdrukken zullen worden gezonden aan den hoofd ingenieur in het 11de district van den waterstaat, aai; den bevelhebber van het luitenantschap der maréchaussee te Sas van Gent, aan het provinciaal geregtshof en aan den heer procureur-generaal bij dat hof. Middelburg, den 19 maart 1858. De commissaris des konings voornoemd, B E C IU S, I.e., lid van gedeputeerde staten. ministers hunne audienlie-urea hebben bepaald als volgt: de minister van binnenlandsche zaken des zaturdags ten 12 ure, te beginnen met 3 aprilde minister van justitie des dingsdags ten een ure, en de minister van financiën des donderdags ten 12 ure. De audieutie-uren van de aangebleven ministers blijven de zelfde. Men verneemt dat de tweede kamer der stateu-generaal legen dingsdag den 13 april, hare werkzaamheden zal hervatten. 38Ilïiirgr 22 maait. Wij vernemen dat door jlir. mr. J. G. 11. van Tets van Goudri- aau, als afgetreden commissaris des konings iu deze provincie, voor zijn vertrek van hier nog openbare audiëntie zal worden verleend, en wel op donderdag eerstkomende. De gemeenteraad alhier zal op woensdag, des namiddags één ure, eene openbare vergadering houden, ter behandeling der navolgende onderwerpen Missive gedeputeerde staten goedkeuring raadsbesluiten; missive bestuur godshuizen, vacature lid collegie; adressen om gemeentegrond in erfpacht; adres bestuur bijzondere school: vaststelling stalen restitutie en oninbare posten, met kohier hoofdelijken omslagvaststelling staat af- en overschrijving ge- mcentebegrooting; idem staat verhuring gemeen te eigendom men. In hare openbare zitting van jl. vrijdag heeft de arrondisse- ments regtbank alhier uitspraak gedaan in de zaak van Laurens Back, vroeger magazijnmeester op dc scheepstimmerwerf De volharding alhier, beklaagd van diefstal van koper. De regt bank heeft hem schuldig verklaard aan diefstal, gepleegd door een werkman in het pakhuis van zijnen meester, waarin hij ge woon was te werken, en hem dien ten gevolge veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes maanden, alsmede in de kosten van het geding, met bevel dat de overtuigingstukken aan den eigenaar of regthebbende zullen worden teruggegeven. De verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten- generaal, respectievelijk in de hoofdkiesdistricten Utrecht en Rotterdam, Ier vervanging vande heeren mr. J. K. baron van Goltstein en mr. P. P. van I'osse, is door den minister van bin nenlandsche zaken bepaald op woensdag 7 april aanstaande. In den loop dezes jaars zal er voor drie jongelieden de gele genheid worden geopend, om geheel voor rekening van den lande aan het Koninklijk instituut voor de marine te Willems oord als adelborsten voor den scheepsbouw ten diensteder marinewerven in Nederlandsch Oost-Iudie te worden opgeleid, mits zij behoorlijk voldoen aan het voor de betrekking van adel borst bij de marine vastgesteld examen. Ten vervolge op eene vroegere mededeeling, heeft de minister van buitenlandsche zaken ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dat in deu loop des vorigen jaars, op last der deensche regering, aan onderscheidene nederlaudsche kapiteins zijn terug betaald de in der tijd te Tönniug enz. wcderregtelijk van neder laudsche schepen geheven vuurgelden. Volgens een berigt van Zr. Ms. minister resident te Kopen hagen, hebben sommige regthebbenden in dezen zich tot nu toe niet bij den nederlandschen consul te flensburg aangemeld- zoo dat thans bij dien consul een saldo der van de deensche regering terug ontvangen, doch nog niet uitbetaalde gelden is berustende. De belanghebbenden worden op deze omstandigheid opmerk zaam gemaakt, en middelerwijl dat zij zich wenden tot Zr. Ms. consul te Flensburg, zal deze de bedoelde gelden onder zich houden. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier liggen ter inzage de volgende stukken: Statistieke bescheiden nopens deu handel te Koningsberg, Elbing en Pillau, en een staat van katoenen goederen, naar Oost Indie verzonden, gedurende de maand februarij laatstleden. Dezer dagen werd melding gemaakt van een adres dat vijf en veertig advocaten bij den hoogen raad der Nederlanden ge- rigt hadden aan den raad van toezigt en discipline voor de orde van advocaten, ten einde den raad aan te sporen voor de eer en de waardigheid van de orde op te komen tegen de uitdrukkin gen, die dc advocaat-generaal bij het provinciaal geregtshof in Gelderland, onlangs in de zaak der vier Maleijers, tegen twee advocaten van den hoogen raad zou hebben gebezigd. De raad van toezigt heeft, naar wij vernemen, besloten aan dit verzoek gevolg te geven en hun adres te verzenden aan den minister van justitie. De raad heeft zich verder vereeuigd met de zienswijze van de adressanten en de gebezigde uitdrukkingen ten sterkste afgekeurd, zoo namelijk de door de dagbladen medegedeelde en in het adres aangeduide feilen juist mogten ziju. Van zijnen kant heeft (volgens de Arnhemsche courant) de advocaat-generaal Pringle eene aanklagt ingeleverd tegen de heeren Stipriaan Luiscius en Pols, ter zake van het door die advocaten in het Weekblad van het regt geleverde verslag van de meergemelde zitting van het geregtshof in Gelderland. De Nederlandsche staatscourant van 19 dezer bevat het koninklijk besluit van 12 dezer betrekkelijk het reglement voor de binnenlandsche dienst van den rijkstelegraaf, dat met den 1 april in werking treedt. Daaraan ontleenen wij o. a. de bepaling, dat voortaan uitslui tend hel aantal woorden en niet meer de afstand ten grondslag ligt voor het tarief, en een berigt van niet meer dan 20 woorden 50 ceiil kost,en voor iedere 10 woorden daarboven 25 cent. In de Staats-courant van 19 dezer leest men, dat de nieuwe Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegrafisch berigt, gedagteekeud Batavia 25 jauuarij 185S, heerscht iu de oost-indische bezittingen eene volmaakte rust. Het stoomschip Soerabaya, van den heer Cores de Vries, was op zijne reis van Pontianak naar Batavia vergaan; de beman ning en passagiers waren echter gered. Dit jaar zullen van Vlaardingen drie schepen vertrekken ter kabeljaauwvissclrerij op de kust van IJsland, en zullen deze vermoedelijk in deze week de reis aanvaarden. Naar men verneemt zullen den 30 april aanst., voor den hoo gen raad, burgerlijke kamer, de pleidooijen wordeu gehouden in de zaak van den heer van Vlissingen, tegen den staat der Nederlanden, over de bekende kwestie der O. I. duitenplaatjes. EBmioemcti?en en besliiêten. Benoemd tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw, de heeren mr. A. M. Becius enjhr. P. Damas van Citters, beide leden van gedeputeerde stalen der provincie Zeeland. Benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon, de heer T.Sanders, rustend predikant bij de hervormde gemeente te Woerden. Eervol ontslagen, bij besluit van 17 dezer, jhr. W. G. vande Poll, opzijn daartoe herhaaldelijk gedaan verzoek, met den 2 april aanslaande, als lid en voorzittend lid van den raad van state, onder dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten door hem Z M. enden lande bewezen, en hem gelijktijdig be noemd tot minister van staat. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 17 dezer, op zijn ge daan verzoek, aan den heer A. Oudesluys, als dijkgraaf van deu calamiteusen polder Muijen (Zeeland/) Eervol ontslag verleend, bij besluit van 17 dezer, bij de rustende schutterij in de provincie Zeeland, op zijn gedaan verzoek, bij liet bataillon no. 4, aan P. D. A. Schouten, als majoor en kommaudaiit, uit hoofde van verandering vau woonplaats, en benoemd bij het zelfde bataillon tol majoor en kommandant E. Maerlens, laatstelijk kapitein bij de voormalige mobile zeeuwsclre schutterij. Eervol ontslagen, bij besluit van 4 dezer, de heer 11. R. W. baron van Goltstein, laatst minister resident der Nederlanden bij de Hanzeesteden, thans buiten werkelijke dienst, opzijn verzoek en behoudens aanspraak op pensioen, onder dankbetui ging voor de trouwe en langdurige diensten aan den lande be wezen. Bevorderd, bij besluit van 17 dezer, de heer A. M. fJuygens, lste klerk bij het departement van buitenlandsche zaken, te rekenen met 1 april aanslaande, tot adjunct-commies. Benoemd, bij besluit van 18 dezer, bij liet 2de regem. inf. tot lsten luit. de 2de luits A. J. den Exler van den Brink, van het korps en A. J. Thijssens, van het koloniaal werfdepot; bij het 3de regem. inf. tot lsten luitenant de 2de luit. F. K. H. G. Die- mont, van het korps; bij het 4de regem. inf. tot kapitein van de 3de kl., de lste luit. adjudant C. L. Loder, van hel 8ste regem. van het wapen; bij het 5de regem. inf. tot kapitein van de 3de kl., de lste luit. adjudant A. E. J. Charlier, van het 2de regem. van het wapen; bij het 6de regem. inf. tot majoor, de kapitein der lste kl. L. C. Bolmer, van het Ode regem. inf. Overgeplaatst bij het regernent grenadiers en jagers, de ma joor J. C. W. Beekman, van het 6de regem. inf., en zulks met. afwijking der formatie voor eerstgemeld regernent vastgesteld, en voor den tijd van een jaar op non-activiteit gesteld, de luit.-kolonel J. Tegelberg, van het regem. grenadiers en jagers. Marine ea leger. Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno, onder bevel van den kapitein- luitenant ter zee J. A. K. van Hasselt, bestemd naar Oost- Indie, is den 7 dezer te Madera aangekomen. Aau boord was alles wel. Uit het Nicuwediep schrijft men van 18 dezer: Met den 15 dezer is de officier van administratie lste klasse C. W.Uhlenbeek, officier van het wachtschip te Willemsoord, in non-activiteit getreden en vervangen door den officier van administratie lste kl. J. A. Ij. den Ouden. SEargerlijke stasnS. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 21 dezer: J.J. den En gelsman, weduwn. 67 j. niet C. Dobbelaar, jd. 53 jaren. Vlissingen, van 13 tot 20 maart. Gehuwd: H. Caljouw, weduwn. 42 jaren, met O. Louwerse, jd. 26 j. A. H.SclTey, jm. 27 j-, niet W. dePierre, jd. 23 jaren. Bevallen G. de Koning geb. van Leeuwen, z. J. Meijer geb. Bastiaansö'n, z.' C.-Gillissen geb. Joossej-^t M.J. Bos eeb

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1