<3uitcnlanöscl]c tijdingen. Benoeminsen en besluiten. Benoemdtot kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw, de kolonel A. baron Göler von Ra vensburg, adjudant van Z. K. H. den groothertog van Baden. Goedgevondenbij besluit van 13 dezer, ten gevolge van het overlijden van O. baron van Wassenaer Catwijck, in leven jongsten kommandeur der Duitsche orde, balye van Utrecht, te agreëren de opklimming van J. D. graaf van ileehteren van Ahnem, lot jongsten kommandeur. Sïarine en leger. De Utrcchtsche courant deelt dc volgende berigten mede uit Curapao van den 23 jauuarij Gisteren is Z. M. korvet prins Maurits der Nederlanden, kommandant de schout bij nacht G. Vogelpoot, van Suriname alhier aangekomen, als passagier overbrengende den kapitein H. Boer. Z. M. brik Venus, kommandant de kapit.-luit. ter zee R. van Voss, heeft door hare tegenwoordigheid op de reede van Rio- Hacha veel toegebragt ter handhaving van de rust, en Neder land heeft te dien opzigte de republiek Nieuw Grenada zeer aan zich verpligt. De bevolking van llio-Hacha was den 7 novem ber jl. in opstand gekomen, omdat zij bij de provincie Magdale- na was ingelijfd, waarvan Santa Martha de hoofdstad is, onder welker regtsgebied zij niet verkoos te staan. De gouveme- ments-troepen, sterk 700 man, onder bevel van kolonel de Vega, trokken den 22 december tegen Rio-Hacha op, en na een gevecht van een uur, werden de opstandelingen verslagen en de stad bemagtigd. In dit gevecht telde men 29 dooden en 44 gekwetsten. Toen de troepen binnen de stad rukten werd er van hetnederlandsch consulaat.om bijstand geseind; terstond roeiden er van Z. M. brik Venus, gewapende sloepen naar de reede ter bescherming van het nederlandsch consulaat en van de consulaten van Engeland en Frankrijk. Onder bedekking van gewapende sloepen, onder bevel van den luit. ter zee 2de klasse J. S. O. von Schmidt auf Altenstadt, werd een detache ment troepen, sterk 35 onder-officierenen manschappen, onder bevel van den luit. ter zee 1ste klasse W. Enslie, aan wal gezet en geplaatst in de consulaten. Bij dit detachement werd een geneesheer gevoegd, de officier van gezondheid 2de klasse S. J. Goossens, die groote diensten aan de gekwetsten, zonder on derscheid, bewezen heeft, aangezien deze ongelukkigen genoeg zaam geheel van geneeskundige hulp ontbloot waren. De bedekking, door den kapit.-luit. van Voss verstrekt, heeft niet alleen gediend, om de vreemden te beschermen, maar ook om het leven en de bezittingen van de aan de regering getrouw gebleven inwoners te verzekeren, en plunde ring tegen te houden. Den 28 december was de orde iu Rio-ïïaclia hersteld, en waren er nieuwe gezagvoerders aangesteld. Een groot gedeelte der krijgsgevangenen is in vrijheid gesteld, en de hoofden der opstandelingen zullen voor een krijgsraad te regt staau. Zr. Ms. brik Venus zou, op verzoek van den gouverneur, nog eenigen tijd Ier bescherming van den handel van Rio-Hacha blijven liggen. Op dringend verzoek van de consuls, bleven ook de manschappen van de Venus in de consulaten de wacht hou den, tot dat orde cn veiligheid er hersteld zullen zijn. Den 23 jauuarij is een schip van St. Domingo alhier aange komen. Dc president Baez handhaafde zich nog, en had de ou- ra^aosche schooner Rigolette aangekocht en gewapend. Te St. Domingo werd een eskader uitgerust, om de zeehavens te blok keren, die in het bezit der opstandelingen zijn. £5firgerlijlie stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 14 dezer P. Polderman, jm. 23 j. met G. Jongepier. jd. 25 j. Vlissingen, van 27 februarij tot 13 maart. Gehuwd: J. Lind, jm. 23 j. met B. Remmers, jd. 34j. W. Meyueke, jm. 23 j. met J. van de Velde, jd. 20 j. ,W. Govers, jm. 38 j. met C.G. van Leeuwen, jd. 25 j. J. Louwerse, we- duwn. van M.P. Begars, 24 j. met M. Kemeling, jd. 21 j. P. Q,uaars, jm. 23 j. met A. C. Handeier, jd. 26 j. Bevallen J. M. Timmerman geb. de Messemaker, d. J. M. Boekhout geb. Parras, d. P. van den Bovenkamp geb. den Exter, z. M. H. van Hecke geb. Boogaards, d. E.Preycrgeb. Roelse, d. C. Kokelaar geb. Bouwens, d. T. Aernouts geb. Collé, d. C. C. C. Dagnelie geb. Houbaer, z. J. M. Koene geb_ Blom, d. J. Boogaard geb. Jobse, z. C. Harte geb. de Bree, d. H. E. Terwoerd geb. Romijn, d. C. van der Hout geb. Neste ling, z. P. Miuderaa geb. Maquelin, z. J. Polak geb. de Haas, z. E. Labout geb. van den Broek, z. C. de Munck geb. Braam, z. (doodgeb.) E. Hageman geb. Tanis, z. Overleden: M. J. Adriaanse, man van C. Schade, 55 j. M. J. van Acker, wed. van P. F. Brand, 72 j. A. Labeur, man van A. M. Brand, 55 j. M. P. de Wit, z. 19 m. J. C. Michaëlson, z. 3 w. M. W. Kolu, jd. 67 j. J. Hage, vrouw van J. Beuus, 46 j. M. van Alphen, vrouw vau H. van Deïst, 55 j. P. S. Schultz, *ved. van H. P. van Os, 78 j. F. C. Kekelaar, d. 9 d. Goes, van 6 tot 13 maart. Bevallen: A. v.d. Mark geb. van Boven, z. A. C. v. d. HoelF geb. Visser, z. G. v. d. Hofstede geb. John, z. M. C. Lindeman geb. Dirkse, z. P. van Lier geb. Molhoek, d. M. Siepman geb. Zandee, d. Overleden: F. van Hoeve, z. 3 j. J. K. Dekker, wed. C. A. van deSande, 46 j. J. Magielse, man van C. Tris, 79 j. A. Wa genaar, vrouw van A. Otte, 49 j. Zierikzee, van 6 tot 13 maart. Gehuwd A. Anker, jm. 23 j. met A. den Boer, jd. 24 j. BevallenC. Karreman geb. van der Schelde, z. M. A. Rer- stein geb. Vos, d. E. Kloote geb. Holdriks, z. en d. N. Plier- nambucx geb. Trouw, z. (levenl.) Overleden: B. Quist, z. 14 d. P. Brouwer (den 4 februarij te Norg.) J. Rodoe, man van J. Snoodijk, 96 j. Staten-generaal. Bij de tweede kamer is ingekomen een wetsontwerp van het aftredend ministerie, houdende aanvraag van f 160,000 tot tijdelijke instandhouding der Maatschappij van weldadigheid, alsmede een ander, de som van f 71,250 vorderende voor het verlengen van het Apeldoornschc kanaal naar den Ysscl bij Dieren. Overigens is het verslag der kamer, betreffende het voorstel tot amortisatie van 16 millioen, bekend gemaakt. Men is het vrij algemeen hieromtrent eens, dat het wetsontwerp tot afschaffing van den accijns op het geslagt in zijn zaraenhaug met dat tot amortisatie geen afdoend bezwaar oplevert. Einde lijk is aan den minister van financiën definitief afgevraagd of de 16 millioen in de schatkist aanwezig zijn. Engeland. Londen 15 maart. The times bevat het antwoord van graaf Walewsky op de nota van graaf Malmesbury. De minister zegt, dat keizer Napoleon niets zou hebben kunnen vorderen onbe staanbaar met Frankrijks eer, en dat de eisch tot het nemen van maatregelen door de engelsche regering legen de uitgewekenen in het belang van het anglo-fransch verbond zelf was gedaan. Keizer Napoleon zal zich met het punt van geschil niet meer inlaten, trekt zijn eisch in en vertrouwt op Engelands vriend schap. The times zegt, doch alleen als gerucht, dat, ten gevolge van het onlangs gerezen misverstand met Frankrijk, de graaf de Persigny keizer Napoleon III niet langer bij het hof van St. James zal blijven vertegenwoordigen. In weerwil der geruststellende verzekeringen van den lieer Disraeli wegens de betrekkingeu tusschen Frankrijk en Enge land, maakte bovenstaand gerucht en vooral de vijandige taal van The times tegen de frausche regering gisteren ter beurs een ongunstigen indruk. Het hof tan policie in Bowstreet alhier heeft jl. zaluvdag Simon Bernard, als handlanger tot den moordaanslag tan 14 januarij, naar het hof van assises verwezen en naar de gevan genis van Newgate doen overvoeren. Het verhoor had niet, zoo als bedreigd was, met gesloten deuren plaats. Slechts drie getuigeu zijn in deze laatste zitting gehoord geworden. - Volgens een der dagbladen bevindt Thomas Allsop zich thans in de Yereenigde staten. Is dit zoo.dau zal het moeijelijk vraagstuk der uitlevering denkelijk op nieuw ter sprake komen. Te Portsmouth werd den 12 dezer bevel van de admirali teit ontvangen om te onderzoeken in hoeveel tijd een 50-tal stoomkanouneerbooten konden zeilree zijn. Daarop werd eenc dier booten (die gedurende den winter op den wal worden ge haald en onder loodsen geplaatst) in zes minuten tijds te water gebragt. Men gelooft dus, dat in weinig meer dan 48 uren, 50 zulke vaartuigen gereed kunnen zijn om dienst te doen. Alhier is eene depeche openbaar gemaakt, houdende of- ciele berigten uit Iudie, waaruit blijkt dat de Engelschen zon der tegenspoed voortgingen de muiters ten onder te brengen, hoewel zij daarmede niet zoo snel vorderden als men verwacht en wegens het naderen van het heete jaargetijde gewenscht had. De generaal Campbell was naar Alumbagh, de door den gene raal Outram bezette positie in de landstreek Oude, opgerukt, en zou op of omstreeks den 25 februarij Lucknow, de hoofdstad van Oudeen den zetel des opstands, met 20,000 maa en 100 stukken geschut aangrijpen. Verder wordt gemeld dat de gewezen koning van Delhi, die zich tijdens de inneming dier stad onder beding van lijfsbehoud overgegeven heeft, door den engelschen krijgsraad tot levens lange ballingschap op de Andaman-eilanden, in de Indische zee, veroordeeld is. In de vrijdag gchoudene zitting van het lagerhuis (waar van wij in ons vorig no. reeds het belangrijkste hebben me degedeeld) is door den minister van oorlog berigt, dat de aanwerving van vrijwilligers voor de landmagt thans zeer goede uitkomsten opleverde, daar in de afgeloopene maand ruim 7500 man dienst genomen hadden. Eeuige leden spoorden de ministers aan, om het huis dadelijk met de inzigten en staatkunde van het nieuwe kabinet in het algemeen bekend te maken maar aan deze wensch werd niet voldaan. De zitting van vrijdag is dan ook voorbijgegaan, zonder dat het kabinet, ernstige aanvallen had af te weren. De mededeeling, waarmede de heer Disraeli de zitting opende, werd met bijval aangehoorddoch eerst bij de overlegging der stukken kan blijken of de jongste nota van het fransche gou vernement geschikt is om het huis der gemeenten tevreden te stellen. Op verlangen van lord Palmerston is het voorstel tot tweede lezing der bill betreffende het indische bestuur, die door hem als president-minister ingediend en door het lagerhuis reeds eenmaal gelezen was, uitgesteld tot eene der eerste zittingen na de Paaschvacantie. Hij gaf te kennen dat hij deze voordragt niet intrekken wilde, maar ze in weerwil van den tegenstand der ministeriele partij tot stand zou trachten te brengen, indien de door het tegenwoordige bewind voor te dragen bili in belang rijke punten verschilde van de beginselen, waarmede bet huis door de eerste lezing zijner bill in het algemeen verklaard heeft zich te kunnen vereenigen. Mititschland. Weenen 12 maart. Ten blijke, hoe hoog de openbare voorle zing van het testament van Orsiui, met goedvinden van den keizer der Franschen, door de oostenrijksche regering is opge nomen, kan strekken de navolgende aaumerking van een der erkende half-officiele bladen, welke hier ter stede het licht zien *De fransche regering heeft een misslag begaan, en het zoude haar nu betamen, een openlijken stap te doen, ten einde dien misslag weder goed te maken. Eene verklaring iu den Moniteur over het gebeurde bij de verdediging van Orsinieene betui ging, dat de fransche regering elke onwettige beweging, 'onder welk voorwendsel ook ondernomen, hoogelijk afkeurt,zoude alleen kunnen strekken om de gevolgen van het komedie-spel van den 26 februarij onschadelijk te maken. De fransche rege ring zoude dan alleen regtvaardig en voorzigtig te werk gaan, als zij den bevorderaars van wanorde iu Italië allen moeden hoop benam." Berlijn 14 maart. De commissie uit de kamer der afgevaar digden, belast met het onderzoek der met de tolvereeniging gesloten overeenkomst, tot verhooging der regten op de beet wortelsuiker, heeft de verwerping dier oyereenkomst voorge steld. Men ziet een nog grooteren tegenstand bij liet. heerenhuis te gemoet. Onder de leden van de uiterste regterz ijde in Pruissen, is men zeer verdeeld ten opzigte van het gevoelen, of de kamer zich heeft bezig te houden met de verlenging van het regent schap, hetgeen tijdelijk aan den prins van Pruissen is opgedra gen. De Neue Preussische Zeituug, een orgaan van die partij, is van oordeel dat de kamer in deze zaak het initiatief niet kan nemen, terwijl een ander orgaan van die partij integendeel vol houdt, dat de kamer verpligt is zich met deze aangelegenheid bezig te houden. Er hcerscht. dus eene scheuring in den boezem van die partij en het is moeïjelijk te voorzien, wat het einde van deze aangelegenheid zijn zal. In Beijeren zal voortaan door de regering geene concessie tot het oprigfen ecner fabriek verleend worden, dan onder de voorwaarde, dat hiermede gepaard ga de vestiging van eene speciale kas voor de verzorging van de zieke, oude of zwakke arbeiders. Frankrijk- Parijs 14 maart. Gelijk bereids in ons vorig uommer gemeld is, zijn ürsini en Pierri gisteren ter dood gebragt. Reeds den vorigen avond was het bekend geworden dat de cassatie der drie veroordeelden was verworpen. Men wist dat de Rudio gratie van de doodstraf had bekomen, en dat de executie van Orsiui en Pierri den volgenden morgen zou plaats hebben. Er was dan ook reeds in den vroegen morgen eene ontzettende menigte op de been. Intusschen was ook van overheidswege eene groote militaire magt ontwikkeld, ten einde op alle mogelijke gebeur tenissen voorbereid te zijn, en werd de menigte op behoorlijken afstand van de strafplaats gehouden. Men zegt dat onderschei dene vensters, het uitzigt op liet plein hebbende, tot buitenspo rig hooge prijzen zijn verhuurd, en dat de huurders er den geheelen nacht hebbeu doorgebragt, omdat reeds des morgens vroeg het plein afgezet was. Ten 7 ure des morgeus werden in de gevangenis de laatste toebereidselen gemaakt, welke de vol voering van het vonnis vooraf gaan. De houding der veroor deelden was daarbij de zelfde als gedurende den loop der debat ten. Orsini, kalm en bedaard, liet door niets blijken dat hij in het minst getroffen was. Pierri daarentegen, verraadde door zijne ontstelde gelaatstrekken, zijne gezochte aardigheden en zijne koortsachtige vrolijkheid, onwillekeurig zijne inwendige ontroering. Toen zij beiden vereenigd waren in de kamer, waar de scherpregters tot de zoogenaamde toilette overgingen, zeide Pierri tot Orsini//welnu, (iet laatste uur heeft, dus geslageu."

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2