MIDDELRURGSCHE COURANT. i\°- 38. Donderdag 1858. 18 Maart. 2tmtkcmïrigingen öinnrnlanöscl)f tijöingcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. E innen deze gemeente en Vlis- •Ingen geschiedt de uitgave den avond te yoren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 8franco per post f 8,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot' zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. VAN HET RIJKSBESTUUR,PROVIffiALE BA GEMEENTEBESTUREN. Beltenilinaliing, De burgemeester en wethouders van Vlissingen doen te we- teildat door den raad dier gemeente in zijne zitting van den 20sten februarij 1858 is vastgesteld de navolgende "VERORDENING op de zetting van het brood binnen de gemeente Vlissingen. Art. 1. De soorten van brood, als het voornaamst en dage- lijksch voedsel der ingezetenen binnen de gemeente Vlissingen, aan de zetting onderworpen, zijn de volgende: Fijn tarwe brood; bestaande uit gebuild tarwe meel. alleen ontdaan van de zemelen en het grof kort Grof tarwe broodbestaande uit tarwe kropmeel Rogge broodbestaaude uit rogge kropmeel. Art. 2. Het is aan de bakkers geoorloofd al zoodanig ander brood te bakken, als hun mogt worden besteld. Dergelijk brood zal echter door een bijzonder merk onder scheiden moeten worden, en zullen de bakkers of broodverkoo- pers hetzelve niet in hunne winkels mogen leggen, noch ver mengen ouder ander aan de zetting onderworpen brood, hetwelk op de gewone wijze in wagenljes, manden enz., wordt rondgebragt. Van deze bepaling zijn evenwel uitgezonderd koekjes en brooden met krenten of specerijen, en dergelijke gebakken, welke eerder als lekkernijen dan als gewoon voedsel zijn aan te merken. Art. 3. Iedere bakker of broodverkooper zal, alvorens dit bedrijf te mogen uitoefenen, gehouden zijn aan den commissa ris van policie schriftelijk opgaaf te doen van naam en voorna men, alsmede van de wijk en het nummer der woon plaats, ook ten einde door tusscheukomst van dezen ambtenaar, van de vereischte broodmerken te worden voorzien. Bij verandering van woonplaats zal daarvan desgelijks schrif telijk aan den commissaris van policie moeten worden ken nis gegeven. Art. 4-. Brood dat buiten de stad gebakken is, zal niet mogen worden ingevoerd en verkocht of rond gedragen, tenzij hetzelve behoort tot eeue der aan de zetting onderworpen soorten, en daarvau de vereischten heeft. Het bewijs der keuring van het brood zal bij den invoérdoor den rondveuter of verkooper, op de eerste aanvraag moeten vertoond worden. Art. 5. Geen ander meel mag bij de bakkers voorhanden zijn, dan hetgeen gezond, goed, onvermengd en onvervalscht is. Art. 6. Wanneer bij de bakkers en brood verkoopers, in strijd met art. 1 van deze verordening brood aangetroffen wordt, het geen niet aan de zetting onderworpen is, zal hetzelve in beslag worden genomen, om in regten tot bewijs der begane overtre ding te strekken. Art. 7. Indien er bij de visitatie meel wordt aangetroffen, dat niet gezond, goed, onvermengd en onvervalscht is, zal daarmede gehandeld worden overeenkomstig het bepaalde bij het vorig artikel. Art. 8. Bij de regeling der zetting zal tot grondslag worden gelegd de hoeveelheid van iedere broodsoort, uit te leveren per mud, de tarwe van 75 pond, en de rogge van 70 pond netto meer of minder bij verschillende proeven, ten overstaan van deskundigen, en der policie naauwgezet te couslateereu en wel van het gewas dat dan actueel gebruikt wordt, en zulks bij aan merkelijk verschil van gewas te herhalen. Art. 9. Voor onkosten om een mud graan tot brood ie ver bakken, zal bij de zettiug worden te goed gedaan Voor het fijn tarwe brood f 2,16 grof f2,16 u roggebrood*' 12,00, Alles zonder inbegrip van het maalloon en buiten aftrek van de korling voor de waarde vatv^eineleu en grof kort, hetwelk jaarlijks door burgemeester en wethouders zal worden bepaald. Art. 10. De winst van den bakker per mud graan wordt be paald: voor het fijn en grof tarwe brood op f 2,60. en van het rogge brood f2,10. Art. 11. Voorts zal bij de zetting worden te goed gedaan de belast ing op het gemaal, thans bestaande of in der t ijd le heffen en het maalloon bij art. 9 genoemd. Art. 12. De prijs van het graan zal bij zetting geregeld wor den naar den marktprijs te Middelburg. Art. 13. De zetting van het brood zal door burgemeester en wethouders geschieden en wekelijks plaats hebben, voor zoo ver de prijs der granen, sedert de laatste zetting zoodanig mogt zijn gerezen of gedaald, dat daaruit eene vermeerdering of vermin dering van een ha! ven cent of meer inden prijs van het brood zal worden te weeg gebragt. In geval bij de berekening der zetting honderdsten van cents worden verkregen, zal, wanneer die vallen boven de 75/100 daarvoor een centen tusschen de 25 en 75/100 een halve cent worden gerekend. Art. 14. Het. toezigt over de broodzetting kan, onverminderd dat van de policie-beambten, door burgemeester en wethouders worden opgedrageu aan de keurmeesters benoemd, en aange steld in gevolge de verordening op het keuren van brood in deze gemeente van den 17 november 1857. Deze keurmeesters zullen uit kracht hunner aanstelling al mede bevoegd zijn tot het bezoeken van de molens in deze ge meente, ten einde het graan, door de bakkers ter maling bezorgd, te kunnen onderzoeken, zonder dat hiertoe na zonnen op-, en voor zonnen ondergang, eene nadere magtigiug zal worden vereischt. Art. 15. Alle overtredingen bij de bepalingen dezer verorde ning zullen, voor zooveel daartegen bij geene wet, algemeene maatregel van bestuur of proviuciale verordening is voorzien, worden gestraft met eene geldboete van drie tot tien'gulden. Art. 16. Aan de beambten der policie en de keurmeesters bij art. 14 aangewezen, wordt de bevoegdheid toegekend en de last gegeven om, tot het doen van bekeuringen, naar aanleiding van de artt. 5 en 7, en tot het onderzoek op de molens volgens art. 14, de winkels en werkplaatsen der bakkers, en de molens in deze gemeente, ondanks derzelver bewoners of gebruikers binnen treden, ten einde te zorgen voor de naleving der voorschriften in deze verordening vervat, Zij zullen echter, van deze bevoegdheid gebruik makende, zich gedragen naar de bepalingen van art. 3 eerste alinea der wet van den 31 augustus 1853 (staatsblad no. S3). Aldus vastgesteld door den gemeenteraad van Vlissingen den 20 februarij 1858. De burgemeester, (Get.) J. W. ÜALLENEELS. De secretaris, (Get.) M A B I L O T. Zijnde deze verordening aan heeren gedeputeerde staten van Zeeland, volgens hun berigt van den 26 februarij 1S5S no. 506/B no. 11S6 56, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort. Vlissingen, den 2 maart 185S. De burgemeester en wethouders van Vlissingen J. W. CALLENEELS. De secretaris, M A B I L O T. Sfiddellstii'ff IJ inaarb Aan de hoogeschool te Leyden is jl. maandag na verdediging van theses, tot doctor in de heelkunde bevorderd de heer C. P. Pous Koolhaas, med. et art. obst. doctor alhier. -f- De in de afgeloopene week te Zierikzeegehoudene loterij van dames handwerken en andere voorwerpen ten voordeele der armen, heeft f385 onzuiver opgebragt. Onder de prijzen munt ten eenige sierlijke geschenken van leden van het koninklijke huis uit. Wij vernemen dat, volgens resolutie van z. exc. den minister van financien, van 27 februarij II., met den 1 april aanstaande een hulpkantoor der brievenpost erij te Schoondijke zal worden geopend, en dat de tegenwoordige bestelhuishouder T. J. de Jonge, tegen dat tijdstip als brievengaarder is benoemd. Door den amerikaanschen sterrekundige Richard Mac Cor- inick is berekend dat er tusschen den 1 en 2 april aanstaande, van 2 tot 3 ure in den morgen, een buitengewone vloed zal plaats hebben, welke over alle deelen der aarde, maar meer bij zonder op het noordelijk halfrond, zal worden waargenomen. Hij vermeent zelfs dat er gedeeltelijke overstroomingen uit zul len voortvloeijen. Volgens zijne berekeningen zal de waterhoogte iu de haven van Nieuw-York dertig voet boven den gemiddelden vloed bedragen. De oorzaak van dit verschijnsel wordt toegeschre ven aan den stand, welke de aarde op dat tijdstip met betrek king tot de zon zal innemen, vcreenigd met den invloed der maan. die zich alsdan zoo digt mogelijk bij de aarde zal bevin den, en tevens op de grens harer grootste inclinatie ten noorden. Ten gevolge der plaats gehad hebbende benoemingen van nieuwe ministers, zullen er verschillende verkiezingen moeten plaats hebben. In de eerste plaats zal er moeten worden overge gaan tot benoeming van een voorzitter der tweede kamer, in de plaats van den baron van Goltstein. Volgens de bepalingen van het reglement van orde dier kamer, moet de tweede kandidaat voor het voorzitterschap het presidium bekleedeu totdat er een nieuwe voorzitter zal zijn benoemd. Mitsdien zou de heer Baud deze betrekking moeten waarnemen. Daar deze heer evenwel tot nu toe ongesteld is, zal het voorzitterschap waarschijnlijk worden bekleed door den derden kandidaat, de heer Dullert. Ten tweede zullen er in de kiesdistricten Utrechten Rotterdam nieuwe benoemingen plaats hebben voor leden van de tweede kamer der staten generaal, in de plaats van de hoeren van Golt stein en van Bosse. Ook zal er eeue nieuwe benoeming tot commissaris des konings in deze provincie moeten plaats hebben, ter vervanging van den heer van Tets van Goudriaan. Verder zal er, in de plaats van den heer Boot, een burgemeester van Amsterdam moeten worden benoemd, en zal ook aldaar eene verkiezing voor lid van den gemeenteraad en van de proviuciale stalen van Noordholland moeten plaats hebben. Eindelijk zal er te 'sGravenhage eene verkiezing plaais hebben voor een lid vau den gemeenteraad, Ier vervanging van den heer van Bosse. Naar men verzekert, zal het nieuw optredend ministerie, bij de hervatting der werkzaamheden van'de kamers zijn program ma blootleggen. Men spreekt op nieuw van eene ambassade, welke de keizer van Japau naar Europa zou zenden. Men zegt dat die ambas sade denöjanuarij naar Amerika is vertrokken, van waar zij zich naar Europa zou begeven. Men voegt er bij, dat. aan het hoofd van het gezantschap slaat Tsi-Cuzen. neef des keizers, vergezeld van 30 personen, die zich te Simoda ingescheept heb ben op het nederlandsch schip Samarang, hetwelk door het hof van Jedo bevracht is. Jl. vrijdag_js te Nieuwediep bimieng^o'mèaltk opgelsche clippefsch+p Glenrimf, gezagvoerder LaiiYg; mefgcnefiïSmg rijst van. Akyab. Hof is, het grootste koopvaardijschip, di$t inmer die'-kaven .liéeft bezocht, hetgeen men kan opmaken <ii| eene l'hding van 17,505 balen rijst. Ilct schip lieeft ceiré /engte v\^tr546 voet.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1