regering die bill niet zou indienen, ten zij door liet aanhangige proces tegen Bernard gebleken is, dat 's lands wetgeving op dat punt onvoldoende is. Zweden en doorwegen. Toen de kroonprins van Zweden tot regent benoemd werd in gevolge de ziekte des konings, werd door een der leden ▼au den stand der edelen voorgesteld, om hem jaarlijks een bui tengewone dotatie van 100,000 rd. toe te voegen. Dit voor stel, toenmaals met eene groote meerderheid verworpen, is dezerdagen door den voorsteller weder in stemming gebragt en andermaal mei 84 tegen 36 steramen afgestemd. ftiiitsclilAnd. Berlijn 7 maart. Naardien de koude der laatste dagen een uiterst gunst.igen invloed op den welstand des konings van Pruissen heeft uitgeoefend, is, zegt men, van het voornemen tot een langdurig verblijf in het zuiden van Europa afgezien, maar zou aan de oevers der Oostzee of op het eiland Rugen eene zomerresidentie voor Z. M. gezocht worden. Intusschen leidt het geen twijfel of het den prins van Pruissen verleend regeringsmandaat zal nog voor drie of zes maanden moeten worden verlengd. Op voordragt des grootadmiraals, den grootvorst Kon- stantijr., zijn bij de russische marine niet minder dan 69 liooge ambten opgeheven, hetwelk eene aanzienlijke besparing ten gevolge hebben zal. Den 2 dezer heeft, nabij de turksche vesting Lessandria, aan de oevers van het meer van Scutari, een gevecht tusschen de Turken en de Montenegrijnen plaats gegrepen. De Iaatsten hadden 7 dootlen en 17 gekwetsten, maar veroverden op hunne vijanden eene met geschut gewapende bark en onthoofden 25 in hunne handen gevallen Turken. De uitslag van het treffen bleef twijfelachtig. Ilelgie. Onlangs is alhier, onder de conservatieve partij eene politieke vereeniging opgerigt, met het doel om door onderlinge aan eensluiting der bchoudsgezinden, aan de liberale partij het overwigt te betwisten. In haar programma verklaarde die ver- eeniging ook, dat zij //de belangen van den landbouw en van den nationalen arbeid, welke door gewaagde theorien bedreigd werden, daartegen verdedigen wilde." Het bestuur der Maatschappij voor de hervorming der tarief wetgeving, in de uitdrukking van 'gewaagde theorien" ecnen aanval opliet vrij handelsstelsel ziende, beantwoordt thans het gemelde programma meteen manifest, waarin het aan de con servatieve vereeniging den oorlog verklaart. In dit manifest wordt gezegd dat de voorstanders van het politieke en van het industriële leenregt elkander in die vereeniging de hand reiken om al de monopoliën en voorregten van den ouden en van den nieuwen tijd te schragen of terug te brengen; dat hun doel is zich te verrijken door het voedsel van den arbeidsman en de grondstoffen der belgische nijverheid ten huuue bate te belasten. Kortom, het conservatieve genootschap wordt als eene nieuwe verecnigiug tot instandhouding der beschermende reglen uit gekreten. Franlirijk. Parijs 9 maart. Volgens den Moniteur heeft eene bende van ongeveer 40 personen, in den nacht van zaturdag op zondag, te Chalons-sur-Saor.e een post infanterie overrompeld en zich vervolgens naar liet spoorweg-station begeven, onderden kreet: //Leve de republiek!" Te gelijk werd gezegd, dat de republiek te Parijs en overal in Frankrijk geproclameerd %vas, en werden de inwoners van Chalons onder de wapens geroepen. De chef van het station vereenigde de geëmployeerden en verdreef de oproerlingen. Een troep begaf zich naar de brug over de Saöne ten einde te beletten, dat in de kazerne alarm geslagen wierd. Eenige officieren, die zich in allerhaast naar de prefectuur be geven hadden, ten einde iulichtingeu te bekomen, baanden zich een weg met de sabel in de vuist. De eerste verschijning van de troepen was genoeg om de zamensclioling uiteen te drijven, en voor middernacht waren 15 schuldigen in liandeu der justitie. In de diplomatieke kringen hier ter stede was heden een gerucht in omloop, dat ernstige gevolgen na zich zou kunnen slepen. De door lord Malmesbury aan lord Cowley gezonden depêche was namelijk door den Iaatsten naar Engeland terug gezonden, niet verzoek daarin eenige wijzigingen te brengen, waarop de britsche gezant alhier thans in antwoord berigtzou hebben outvangen, dat de nieuwe raadslieden van koningin Victoria meenden niet te kunnen bewilligen in de door hunnen gezant bij liet hof der Tuillerien verlangde wijzigingen. Lord Cowley moet thans stellig besloten hebben alhier te blijven, nadat koningin Victoria hem in een eigenhandig schrijven den wensch heeft kenbaar gemaakt,dal hij zijnen post. alhier niet zou verlaten. Alhier uit Londen ontvangen brieven zeggen dat de graaf de Persigny een langdurig onderhoud met graaf Derby gehad heeft, jegens wien hij de gevoelens vau achting en vertrouwen uitte welke de keizer voor de engelsclie natie koestert, aan welke Z. M. geheel alleen de beoordeeling der maatregelen wil overlaten die jegens de politieke uitgewekenen zouden moeten worden genomen. Wat Engeland dienaangaande ook beslui ten moge, zijne innige verbindtenis met Frankrijk zal daar door niets te lijden hebben. Het wetgevend ligchaam heeft zich in zijne zitting van den 5den dezer met 210 tegen 3 stemmen vereenigd met liet ontwerp van wet, waarbij de post van geheime uitgaven voor de openbare veiligheid op de begroot ing vau hel loopende dienst jaar niet 1,200,000 francs verhoogd wordt- Men had verwacht dat dit ontwerp aanleiding tot eene belangrijke discussie zou geven; maar niemand heeft daarover het woord gevoerd. Van de onlangs allerwege alhier gearresteerde personen zijn velen weder op vrije voeten gesteldde overigen zullen, naar het gerucht wil, naar Algerie of naar Zuid Amerika gede porteerd worden; welken maatregel het gouvernement,gelijk men weet, krachtens eene onlangs gemaakte wet, zonder reg- terlijk vonnis nemen kan jegens al zijne tegenpartijders welke het reeds vroeger vervolgd heeft. De zuster van Orsini. eene brave huismoeder in den ker- kelijken staat, heeft verlof bekomen om zich naar Parijs te be geven, ten einde haren broeder te bezoeken. Ook de vrouw van den veroordeelde Rudio, welke ongelukkige niet ouder is dan 18 jaren, is met hare beide kinderen herwaarts gekomen, om de genade des keizers af te smeeken. Naar men thans weder verzekert, is liet gerucht, als of de Eransclien een aanval op het schiereiland Corea beraamden, van allen grond ontbloot. Men beweert nu, even als vroeger, dat de admiraal Genouilly zijne krachten zal gaan beproeven tegen de voornaamste stad van het rijk van Anam. Canton zoude hij alzoo voorloopig aan de Engelschen overlaten. Gelukt deze vijandelijke demonstratie, met behulp de spaansche troe pen, dan zoude de admiraal zich daarna weder bij de cngelsche strijdkrachten in China aansluiten. De fransche en engelsche marine zoude dan den zetel harer operalien in de golf van Pet- cheli, en dus in de onmiddelijke nabijheid van Peking, verplaat sen, in de hoop van daardoor den keizer van China tot het sluiten van een handelstractaat te dwingen. Het behoeft echter geen betoog, dat een en ander nadere bevestiging behoeft. In liet jaar 1857 zijn tc Neuzen aangekomenvoor Gent 270 schepeu en uitgevaren 193schepen; direct uit zee voor Neu zen bestemd: aangekomen J 0 schepen met steenkolen, 1 met ballast en 1 met hout, de lading in transito naar Gent opgezon den, toiaal 12 schepen. 23 schepen uitgevaren naar Engeland met aardappelen. Onder het aantal schepen sedert den 10 dezer ter reede van Vlissiugen gearriveerd, zijnde allen voor Antwerpen be stemd. bevond zich de fransche schooner Doradegez P. Rous- sel. van Camillas (Spanje) met zinkerts, welke bodem nabij Heijst tegen den vasten wal aan den grond heeft gezeten, en met lekkagie en verlies van ankers en ket tingen in de koop manshaven te Vlissingen is binnengeloopen om telossenen nagezien te worden. In den nacht van 8 dezer zijn voor Brouwershaven door hel hevige stormweder van hunne ankers geslagen de schepen Doelwijk, gez. K. J. Swart, van Batavia naar Rotterdam en Anna Agatha, gez. J. Klingen, van Trapani naar Rotterdam. Eerstgemelde bodem zit. op Dwars in den weg aan den grond, zoo verre zigtbaar nog geen schade en heeft niet veel geleden, men zal waarschijnlijk verpligt. zijn de geheele lading te lossen, waarmede de meest mogelijke spoed wordt gemaakt. De Anna Agatha zit, bij Borren brood tegen den vasten wal aan den grond. Assistentie wordt verleend. üjanörlsbmgten. itSeekrajiprijzeu. Avignon 6 maart. De vraag voor alizaris houdt aan tot fr. 44 a 45 voor rosé, fr. 48 a 49 voor palud van 18 maanden en fr. 50 a 51 voor palud van 30 maanden. Er worden steeds weinig zaken gedaan bij gebrek aan voorraad, daar de koopers voor liet. oogenblik niet boven de vermelde prijzen willen gaan. Gemalen wordt gehou den op fr. 58 a 60 voorSEEE rosé van goede kwaliteit, fr. 55 a 56 voor SEEE rosé van miudcre kwaliteit eu fr. 63 a 64 voor palud. Cilraanmarliten. Oostburg 10 maart. De aanvoer van granen was heden ruim en de kooplust voor tarwe, gerst en paardebooneu redelijk. Houders waren echter hoog gestemd vooral rnet tarwe, en er kwamen daardoor weinig verkoopen tot stand. Voor tarwe is betaald in gewone tot beste soort f8—, f8,10 a f 8,25mindere f 7,75 a f 7,50blaauwe f7.a f6,50 naar kwaliteit. Rogge niet dan aan gebruikers verkocht van f5,— tot f5,40. Wintergest f 5 50 a f 5.70, en kele f 5,80zomer dito met iets meer vraag f 5.20 a f 5.50. Ha ver bijna niet aan. Paardeboonen mede niet veel aangebragt.cn f6,- voor blanke drooge en f 5,80 voor mindere soort besteed. Erwten niet ter veil. Middelburg 11 maart. Hedeu hadden wij een vrij goeden aanvoer uil onze naburige eilauden, ook uit Walcheren was er meer graan dau vorige week ter veil. De vraag naar tarwe was ecliter zeer beperkt, terwijl houders ruim vorigen week prijs wilden, waardoor het ge passeerde in den handel niet van die beteekeuis was, als men had kunnen verwachten: voor uitvoer is ook weinig tarwe ge kocht, daar men te hoog hield. Men kocht, puike zeeuwsche tarwe f 8,20, f 8,15 a f 8. mindere f 8 a f 7,70, geringe f 7.50 a f7,35 per mud. Puike walchersche tarwe f 8,50 a f 8, mindere f7,90 a f7,80 naar kwaliteit. Puike zeeuwsche rogge f 5,35, mindere f 5,25. Gerst met genegen koopers, puike winter f 5,50, mindere f5,30 a f5,40; puike zomer gerst f 5.15, mindere 5, per mud. Walchersche witteboorien niet getoond, aan F13 zou den die koopers gehad hebben. Een partij walchersche bruine is voor f 12 gekocht. Walchersche paardeboonen bijna niet ter veil,aan f 6 a f 6,10 waren er grage koopers. men hield veelal op f 6,25. Walchersche groene erwten zeer weinig ter veil en voor f 8 a f 8,20 gekocht. Groote hield men op f 9 eu f 8 naar deugd, Zeeuwsche paardeboonen hadden in puike blanke soorten grage koopers aan f 6, geringe soort f 5,50 a f 5.25 per mud, zeeuwsche groene erwten op de kook f7,35 a f7,25, niet koken de bleven onverkocht over. Koolzaad puike soort, f 14,50 per mud. Men vreest algemeen, dat de te velde zijnde koolzaad- plant geheel zal bevroren zijn, waardoor houders vau koolzaad dan ook merkelijk hooger gestemd waren. Raapolie f 44,50. Patcntolie f 46,75. Lijnolie f 36,50 per vat. Gemiddelde marktprijzen. Middelburg 11 maart. per ncd. mud. farwe oudea Dito nieuwe - 7.50 a- 8,50 Rogge oude - 5,35 h- 5.35 Gerst wint. - 5,50 a- 5,50 Dito zom.- 5,15 h- 5,15 Haver a Boekweit - a - Witleboon. - 13,a - 13, per ned. mud. Bruineboon. /12,a/12, Paardeboonen- 5 50a- 6.25 Gr. ervvt.en - - 6,50 h- 8. Graauwe erwt - h Kool en raapz. - 14,50 a -14.50 Aardappelen - 2,40 a - 2,60 per ned. pond. Versche boter 1,10 a 1,20 Middelprijzen van bakbare tarwe/8,25 en rogge 5,35. Prijzen van effecten. NB. Het beursberigt van heden was heden avond ten 7 ure nog niet ontvangen. Amsterdam 11 maart. Nederland. Werkelijke schuld2fc pet 63 J- dito dito 3 u 76 J dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4£ u 1351 Obl. Maatschappij van weldadigheid 4 Oblig. 1789/18165 102| dito Hope co4 811 dito dito 1855, 6de serie 5 n 99 Certificaten 6 65 Spoorweg73 j Obligatien11 26 Binnenlandsch3 u 37$ Coupons bewijzen Credict instelling74 Obligatieu (schoon)19 Oostenrijk. Obligatien5 h 73£ Amsterdamsche5 S6j Nationale5 «- 76$ 1847/185221 381 Bank actiën3 u bij Rothschild21 Obligatien3 éf nieuwe Rusland. Spanje. Grenada. Belgie. Portugal. Venezuela. Mexico Illinois. 45 f 44 i 301 191 861 Beurs van Londen, 11 maart, ten 12 ure. Consols 97 Beui's van Weenen, 11 maart, (slotprijzen.) Metalliek 5 pet. 81J. Beurs vau Parijs, 11 maart, (slotprijzen.)41 pet. comp pet. 69,20. iïliïiöclm nan vmuu'r. Van Vlïssïneren op ESotterdnm. Vastgestelde uren van vertrek Van Vlissingen des Maandags, Woensdags en Vrijdags, des morgeus om 8 ure. Van Rotterdam des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags, des morgens om (te ure. In verbinding met de diligences van Zijpe naar Zierikzeevan Wolfaarlsdijk naar Goes en met het Veer van Sloe naar Middelburg, en zoo veel mogelijk met de beide spoorwegen. llVlöaöttjijciiX Westkappclle, den 10 maart 1853. Met den hartelijksten dank maakt liet gemeentebestuur van Westkapelle melding van de outvangst der volgende giften, ten behoeve der arme lijders aldaar, bij den lieer Juli Lievensc te Middelburg ingekomen, als: van G. M., onder hot postmerk Vlissingen een coupon werkelijke schuld no 221. groot f 2.97 van A. B.een muntbiljet no. 729 groot f 10, gevonden ia de collecte der Nieuwe kerkte Middelburg opzondugden 7 dezer; van M. 2 muntbiljetten, no. 404 en 890, ieder groot f10, cn van B. D. een muntbiljet no. 461 mede van f 10. Mogen de edele gevers hierop des Hemels besten zegen in- oogsten, zoo Slier als ter plaatse, waar geene armoede of lijden meer gekend zal worden. A.G. PEPER, b urge mees Ier. P. DE VOS, secretaris.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3