MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N" 30. Donderdag 1858. 11 Maart. t3innmlanDsd)c tijïringcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Pinnen deze gemeente en Vlis- Mngen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone adverrentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekem makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg lO maart. Omtrent de ministeriele crisis is (ot lieden niets met zeker heid bekend. Jhr. mr. van Tets van Goudriaau is gisteren avond in de residentie aangekomen. De hollandsche post van zondag is alhier eerst maandag avond, die van maandag, gisteren, en heden die van dingsdag aangekomen, dus een dag le Iaat. Aangezien die van heden avond tot op het afdrukken dezer nog niet ontvangen is, ont breken ons nog de brieven en dagbladen van heden. De storing op de telegraaflijn tus schei) Amsterdam en Rot terdam, waardoor wij ook gisteren het beursberigt niet hebben ontvangen, is nog niet geheel hersteld. Volgens een telegrafisch berigt, heden morgen ten 9 ure van Dordrecht afgezonden, was de Kil nog vol ijs, zoo dat de vaart aldaar voor alsnog onmogelijk is. Den 5 dezer passeerde men de rivier over het ijs te voet en met zwaar geladene schouwen aan het zwijndrechtsche veer. Men zag aldaar een ijssohuitje zeilen en zeer velen vermaakten zich met schaatsenrijden voor de Walevest. Verder de rivier op ziet men haar door ysschouwen en voetgangers passeren in verschillende rigtingen. Maandag avond had alhier in gevolge het reglement een jaar- lijksch openbaar examen plaats van de leerlingen der industrie school, in het gebouw der teekenakademie. 44 jongelingen die den nu afgeloopenen wintercursus hadden gevolgd, toonden in verschillende mate, al naar hunne meerdere of mindere ont wikkeling en aanleg, van het gegeven onderwijs vrucht te heb ben getrokken. Daar het, naar wij vernemen, om bijzondere omstandigheden aan het bestuur wenschelijk was voorgekomen aan dit examen voorafgeene algemeene bekendheid te geven, waren er slechts weinige belangstellenden bij tegenwoordig; maar aan die wei nigen hopen wij dat het onderzoek naar de vorderingen dier leerlingen, een overtuigend bewijs zal hebben geleverd van hoe gunstigen invloed eene dergelijke instelling, bij doelmatig on derwijs, zijn kan op de ontwikkeling niet alleen van toekom stige handwerkslieden hoewel hoofdzakelijk met het oog op de behoeften van dezen de lessen zijn ingerigt maar ook van vele andere jongelingen voor wien de school toegankelijk is. Door het provinciaal geregtshof in Zeeland is benoemd iot deurwaarder bij de arrondisscments regtbank te Zierikzee, standpaats Zierikzee, de heer J. Bethe, thans beëedigd klerk ter griffie dier regtbank. Men schrijft uit Rotterdam van den 6 dezer het volgende Gisteren is, hoewel met veel moeite, voor deze stad aangeko men het engelsche stoomschip Enchantress, van Hull, en ma- keu zich verscheidene stoombooten tot vertrek gereed, worden de de ladingen hier grootendeels per spoor van verschillende punten des lands en van het buitenland daarvoor aangebragt. Hel ijs voor deze stad is heden morgen ten 64 ure in beweging geraakt, en de schepen in de Maas vóór de Boompjes liggende, hebben daardoor belangrijke schade bekomen. Eene driemast schooner heeft daardoor den bezaanmast verloren met veel schade aan het tuig. Van de bark Everdina Elizabeth is de spiegel door een ander schip ingeloopen en het tuig heeft ook veel geleden, terwijl bijna alle daar liggende schepen van hunne plaatsen zijn gerukt en daardoor schade aan koper, enz., hebben beloopen. Een uur daarna heeft het ijs zich wederom gezet. In eene oude zeeuwsciie kronijk leest men het volgende omtrent een paar drooge jaren. //In het jaar 1471 was er eene groote droogte inde soomer en groote sterfte overall in het ge meen die beesten verstorven met de droogte omdat er geen waater te krijgen was en dat witte coorn was van de velde voc r de oogstmaand er. men dranck overall in Holland! en Zeeland nieuwen most op den eersten dag van septemberdat bier van Delft was soulig als peekei, ten vroor van alle de winter niet en weinig waaters viel er uit de lugt. //In het jaar 1473 was die meeste droogte als ooit te vooren^ gesieu was, alle cruyden en cleynoodien bedorven van droogte, die waaieren stoncken, die hitte was onverdraagelyck zoo dat men veel arbeiders zag van hitte sterven, alle vruchten der aarde die het outquaamen waren ryp voor haar gewoonlyken tydt, men droncq op den eersten sept. nieuwe wyn en het regende nooit van meye afF tot Bamisse toe n worden in het land van Schouwen gevangen meer den twee duysent carpeleu." Jl. zaturdag zou aan het ministerie van marine de aanbeste ding plaats hebben, van het maken van een gemetseld droog dok in den daartoe op het maritieme etablissemeutWillemsoord gemaaktenfunderingsput, met de daarvoor bcnoodigde aroeids- loonen en de leverantie van een groot gedeelte der bouwstoffen. 1 Er waren echter geene inschrijvingsbilletlen ingekomen. Aan de tegenwoordig zijnde aannemers, ruim 80 in getal, werd nog de gelegenheid gegeven op het bestaande bestek met de daarin gemaakte wijzigingen in te schrijven, doch ook hiervan werd I geen gebruik gemaakt. De minister heeft daarop te kennen ge- geven, dat het werk werd aangehouden en de dag der herbeste- j ding nader zal worden bepaald. Men merkte onder de aanne- mers ook Eugelschen op. #-- - - I Omtrent een woensdag geheerscht hebbenden brand in 't gesticht Veenhuizen berigt men nader, dat den 3 maart des middags ten 3 ure de brand uitbrak in het 2de gesticht van de koloniën der Maatschappij van weldadigheid te Veenhuizen, en wel in een der ziekenzalen. Aangewakkerd door den feilen j wind en bij gebrek aan water tot. blussching, is een derde ge- deeltc van dit gebouw, met de ziekenzalen enz., door de vlam- men vernield. Spoedig begreep men, dal alleen het omverhalen j van een gedeelte des gebouws redding kon aanbrengen, en hieraan is het toe te schrijven, dat.de brand is gestuit. De kolo- j nisten hebben hierbij krachtdadige hulp bezwezen. Een zeer groot aantal meuschcn, men noemt 400, was woens- dag avond zonder huisvest ing, en is voor een gedeelte naar het 3de gesticht gezonden, vooreen deel ook naar de wagen makerij en smederij en andere op eenigen afstand gelegen huizen. De oorzaak van dezen brand is onbekend. Uit Eede, bij Wageningen, wordt aan het Nieuw handels- en effectenblad geschreven: Sedert cenigedagen hebben hier,door de drooge weergesteldheid, zware heidebranden plaats.Verschei dene malen ontslaat er dagelijks brand in de dennenboschjes en in de heidevlakte, die aan weerszijde van den spoorweg ge legen zijn en door de vonken van den locomotief ontstoken worden. Op meer afgelegen plaatsen wordt de heide door de schaapherders in brand gezet, waarna zij, door de daaruit voort vloeiende aschbemesting, eenig gras in het voorjaar oplevert. Den 4 dezer is een dezer brandstichters gevankelijk naar Arn hem o verge brag t. Vrijdag jl. is in de fabriek van de heeren L. J.Eulhoven comp., te 's Gravenhage, een ijzeren spil gegoten, ter zwaarte van ongeveer 16,500 ned. ponden. Deze spil is bestemd voor eene kolossale ijzeren weegkraan, welke door gezegde fabrie kanten naar Rusland moet geleverd worden. Zeer zelden wor den hier te lande zulke zware stukken gegoten. ■Benoemingen en besluiten. Goedgevondenbij besluit van 5 dezer, 1. aan den heer E. C. B. ridder van Rappard, ingenieur van den waterstaat van de lsle klasse, op zijn daartoe gedaan verzoek, met 1 april aansl., eervol ontslag te verleenen uit die betrekking, onder dankzeg ging voor zijne langdurige aan den lande bewezenc diensten; 2. te bevorderentot ingenieur van den waterstaat van de 1ste klasse den ingenieur van de 2de klasse S. H. J. Rose; tot inge nieur van de 2de klasseden aspirant-ingenieur J. van der Toorn; tot aspirant-ingenieur van den waterstaat den surnumerair J. H. Buugenberg. Benoemd: bij besluit van 5 dezer, tot adjunct commies bij het departement van binnenlandsche zaken de lieer rar. W. van der Jagt. Benoemd: bij besluit van 2 dezer, tot ontvanger der in-en uitgaande reglen en accijnsen aan het grenskantoor te Holter- hoek, de heer H. Wichers, thans visiteur dier middelen bij de ambulante dienst te water in de tweede afdeeiing. Eervol ontslag verleendbij besluit van 4 dezer, aan jhr. mr. J. F. van Breugel, op zijn verzoek, als bewaarder der hypothe ken, van het kadaster en der scheepsbewijzen te Rotterdam, behoudens aanspraak op pensioen, en aan jhr. F. W. A. Bee- laerts van Blokland, op zijn verzoek, als ontvanger der directe belastingen te Dordrecht c.a., behoudens aanspraak, op pensioen. Benoemd: bij besluit van 4 dezer, tot ontvanger der regis tratie en domeinen: te Bolsward de heer H. Rolfl, thans ont vanger der registratie en domeinen te Dokkum; te Dokkum tic lieer mr. J. D. Quint us, thans ontvanger der registratie en do meinen te Beetsterzwaag; te Beetsterzwaag de heer mr. J. F. d'Aumerie, thans ontvanger der registratie en domeinen te Lemmer; te Lemmer de heer F. T. Posthumus, thans ontvanger der registratie en domeinen le Korlgeen; te Kortgcen de heer C. Jiskoot, thans surnumerair der registratie en domeinen. Z. M. heeft bij besluit van 5 dezer, den luitenaut ter zee der lste klasse 11. Engelsman Kleynhens, op zijn verzoek, met den laatsten maart aansf., eervol afgevoerd uit hel corps zeeofficieren der ncderlandsohe marine, en met den 1 april daaraanvolgende benoemd lot inspecteur over het loodswezen, de betonning, be- bakening en verlichting in het 5de district te Hellevoelslais, welke betrekking thans aan hem tijdelijk is opgedragen. Marine en leger. Volgens berigten, bij het departement van marine ontvangen, is Zr. Ms. brik De cachelot, onder bevel van den kapitein-luite nant. ter zee A. F. Siedenburg, op den 12 january jl., en Zr. Ms. schoonerbrik Makassar, onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse J. Vos, op den 16 january jl. aan de Kaap de Goede Hoop aangekomen. Aan boord dezerbeidenaarOost- Indie bestemde bodems was alles wel. Eiaiitongcregt te Middelburg. Bij vonnissen van den S dezer, zijn 1. W., ter zake van het op twee verschillende tijdstippen laten losloopen van zijn ezel, langs den buurtweg genaamd de Schrocweg, onder deze gemeente, veroordeeld in twee geldboe ten ieder van f 10, bij onvermogen te vervangen door eene ge- van genisstraf van twee dagen voor iedere boete, en de kosten. 2. L-, ter zake van de door hem gevoerd wordende paarden. gespannen voor een wagen, alleen en zonder opzigt te hebben laten staan op de openbare straat te Ooslkapelle, verootdoeld j in eene geldboete van f 3, en de kosten. 3. P., ter zake van het tijdens het. bij publicatie van heeren burgemeester en wethouders van Middelburg verboden was. j schuren der stoep, gelegen voor eeue woning alhier, veroordeeld in eene geldboete van f 3, bij wanbetaling lot een dag gevangc- nis en dc kosten. j 4. B., Ier zake van het als slijlsler of verkoopster van brood, in haar winkel of ter plaatse waar zij hel brood verkoopt, niet j voorhanden hebben van schalen en gewigten om het aan do koopers voor te wegen, veroordeeld iu eeue geldboete van f3. I bij wanbetaling tot een dag gevangenis en de kosten, i 5. F., ter zake van het dragen van een pot met vuur die or- 1 gedekt, was, over de openbare straal alhier, veroordeeld in eene geldboete van f3, bij wanbetaling tot. een dag gevangenis en I de kosten. burgerlijke Stand. Ingeschreven iu de registers van den burgerlijken stand gedurende de maand februarij 1858 In de gemeente Middelburg, als: Gehuwd 2 paren.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1