<3uitfnlit«ï»ecl)r tijömgm. de, provincie Vriesland, een dag van grootcn angst. Reeds 1 sedert eenige dagen had men met bekommering opgemerkt, hoe er in de rigting van Oudega op het vlakke veld hevige vuren waren ontstoken, en dat zij, by de sterke droogte, door den aanhoudenden hevigen oostenwind, ligt derwaarts konden overgevoerd worden. Den daarop volgenden dag zag men het vuur weder hoog opvlammen en met onbeteugelde snelheid het dorp naderen, en weldra waren de landen, oostwaarts van het dorp geiegen, als in eene zee van vuur herschapen. De bewo ners der eerst bedreigde huizen namen de vlugt, en hunne meubelen werden voorloopig bij anderen geborgen. Iedereen verzamelde zijne kleinodiën, om ze in de handen mede te dra gen bij de algemeene vlugt, die het eenig redmiddel scheen te zijn. Na dezen maatregel van voorzorg, trokken de bewoners als één man uit, om tc beproeven het vuur te blusscheu.in vereeni- ging met diegenen, die daarmede reeds eeu aanvang hadden gemaakt, en door de vcreenigde pogingen mogt het gelukken den brand in zoo verre meesier te worden, dat er geene nieuwe uitbarsting volgde. De schade echter aan verwoeste landerijen ouder Oudega, Eernewoude eu Garijp valt niet te berekenen. Bij Zr-Ms. besluit van 17 februarij, no. 61, is het ontwerp van wijziging van het reglement van het geneeskundig wedu- wenfonds, zooals dit door de jongste algemeene vergadering is aangenomen, goedgekeurd, zoodat nu op 1 maart e. k. het nieu we reglement in werking treedt. Men schrijft aan De tijd uit Rome, 20 februarij "Ik heb eene tijding mede te deelen, die zeker in ons land nogniet bekend, en aan een iedereen aangenaam zal zijn. Te' weten, dat inliet eerstdaags (waarschijnlijk deze vasten nog) te houden consistorie, onder anderen stellig tot kardinaal zal worden benoemd mgr. Antouucci, vroeger vice-superior van de uederlandsche missie, thans bisschop van Ancona." De thans uitNoord-Araerika komende berigten worden min der gunstig omtrent den toestand der landverhuizers, althans wordt er nu medegedeeld uit een onlangs ontvangen brief, dat onderscheidene drentsche landverhuizers voornemens waren uit Noord-Amerika in het aanslaande voorjaar naar hel vader land terug te keeren. Reeds hebben velen hunner aan de in hunne voormalige woonplaats achtergelaten familie en kennis sen verzocht te willen zorgen voor het verkrijgen van nieuwe woningen. Tot het een en ander droeg vooral ook bij de ongun stige oogst, die velen aldaar had getroffen ten gevolge van liet schrale en regenachtige voorjaar, waardoor velerwege de vruch ten in meer of minder mate waren mislukt. Overigens waren er vele artikelen zeer duur, veel duurder dan hier te lande, voor al ten opzigte van de kleedingstoffen; daarenboven liet ook het verkeer in de zamenleving veel te wensclien over, vooral om de engelsche taal, die er algemeen gesproken wordt en voor velen zeer moeijelijk is om aan te leeren. Het een en ander maakt dat men er een vreemdeling is en blijft. Het nieuw oorspronkelijk tooneelstuk van den heer mr. J. vau Lennep, getiteld//De stichting van Batavia," waarvan wij reeds melding hebben gemaakt, is zaturdag avond in eene bui tengewone benelice-voorstelling op den stads schouwburg te Amsterdam voor het eerst opgevoerd. De hoofdpersoon in het voornoemde nieuwe werk, tooneel- spcl in vijf bedrijven en elf tafereelen, is Klara, huisvrouw van den geneesheer Antonie van Dienien, te Amsterdam, (in het begin der 17de eeuw). Deze jonge vrouw, wier echtgenoot plotseling verdwenen is, heeft twee jaren te vergeefs op zijne terugkomst gewacht, als wanneer zij een brief van hem uit de Oost ontvangt, waarheen hij door het verraad van zijn broeder, "Willem van Diemeu, en op het schip van een slechten scheeps kapitein, David Dirkszoon, als soldaat onder een valschen naam met geweld vervoerd is. Hij schrijft dat hij op Java tot een &anzienlij.k«H)rpo&t opgeklommen is, en na den afloop van den hem opgeawongen diensttijd van vijf jaren, terug zal keeren. Maar'-Klara kan zoo lang niet wachtenzij besluit, als kadet, als zpoii van "haren vaderlijken vriend, TeeuwisTeeuwissen.een oud (zeeman, op de naar Java vertrekkende handelsvloot der Oost indische compagnie dienst te nemen. Zij raakt opliet schip vaii/deii scl\urkachtigen kapitein Dirkszoon, die hare kunne ontdekt' en haar onteerende voorstellen doet. Teeuwis, die een wakend oggjQpJHara houdt, dreigt den wulpschen ka pitein met ecuJwi^paakaNod te slaan, maar wordt hierin belet door een ^rfuruian. De sc&^epsraad wordt belegd, onder het voorzitterschap van Willem van Diemen, den bevelhebber der vloot, en i'eeuwis ter döod veroordeeld, maar door gezegden stuurman gered, die blijkt de beroemde zeeheld Jan Pieterszoon Koen te zijnen-die aan dei»'raad zijne aanstelling van de com pagnie als vlootvoogd en gouverneur generaal van de Oost overlegt. Klara vindt op Java haren echtgenoot niet, en nie mand weet ook iets van hem te zeggen, daar hij onder een vreemden naam gecnrolleerd is en dient. Zij verzorgt de zieken en gewonden in het hospitaal gedurende een half jaar, en wordt alsdan op aandringen van hare vervolgers, Willem en Dirkszoon, door een Chinees opgeligt en aan den rajah Wiadik Rama als slavin verkocht en in diens harem gebragt. Hierheen weet ook baar getrouwe beschermer Teeuwis, als chineesch marskramer door te dringen, en op zijn raad veinst zij krankzinnigheid, waardoor zij voor geweld en schending van haar eer bewaard wordt. Zij vindt hier ook haren echtgenoot, die, bij denjavaan- sclien vorst te gast genoodigd, door dezen verraderlijk gevangen genomen en in dc gevangenis geworpen is. Hij bewijst intus- schen deu rajah geneeskundige diensten, wordt derhalve gespaard en nu ook belast de geveinsde krankzinnige te gene zen. De door Teeuwis beraamde vlugt derechtgcnooten wordt intusscheu door de komst van Dirkszoon verijdeld, die, uit vrees voor straf voorzeerooverij, tot de Engelschen is overgegaan en als gezant bij den rajah verschijnt, om hem tot de partij der Engelschen over te halen, die, even als de Hollanders, een fort op Java hebbeu opgerigt en hun de inbezitneming van dat eiland betwisten. Door tusschenkomst van den sultan van Ban tam, door de getrouwe diensten van Teeuwis en door de dappere vlotelingen van den ter hulp snellenden Jan Pieterszoon Koen, wordt het holiandsche fort behouden, dat der Engelschen en Javanen (Jacatra) vernield en op zijne puinhoopen de stad Batavia gesticht, terwijl de echlgenooten hereenigd, de verra der Dirkszoon gestraft en aan den tot inkeer en wroeging ge- bragten broeder-verkooper Willem van Diemen vergiffenis geschonken wordt. De intrigue, waaraan historische feiten zijn ten grondslag ge legd. is goed gevonden, ofschoon hare uilwerking hier en daar wordt verzwakt door hei gerekte van eenige tafereelen, door zangen, dansen en optogten, en doordien enkele tafereelen te kort zijn om de aandacht te boeyen. Daar tegenover staan echter weder andere van een verrassend effect, terwijl de taal over het geheel bondig is en gekruid met oud vaderlandsche ge zegden en spreekwoorden. benoemingen en hesluiten. Benoemd tot secretaris van de hoofdcommissie tot de zaken der israeüeten, de heer A. B. Wolff, thans adjunct-secretaris dier commissie. Overgeplaatst met 1 mei eerstkomende van Biczelinge naar Walzoorden, de opzigter vau den waterstaat A. Eagelvan Walzoorden naar Ylissingen de opzigter A. Scliraver, en van Vlissingen naar Ivruiningen de opzigter Th. Heyblom. Hier It- eu scliuulnieuwüt, Op den 28 februarij jl. is in de Willemskerk te 's Gravenhagc door den heer G. P. Kils van Heyifingen, namens de commissie voor de zaken der protestantsche kerken in Neerlands Oost- en West-Indië, plegtig als predikant der gemeente Lijdenburg iu de Transvaalsche republiek, in. Zuid-Afrika, ingezegend de heer P. A. C. van Heyningen, kandidaat tot de heilige dienst bij het provinciaal kerkbestuur van Gelderland. Deze kerke lijke handeling geschiedde op verzoek van de commissie ter be hartiging der godsdienstige en zedelijke belangen dezer repu bliek, en onder medewerking van drie barer leden, daartoe afgevaardigd. Uit de handelingen van de algemeene synode der neder- landsche hervormde kerk van het jaarl857 blijkt, dat de collec te ten behoeve van dc noodlijdende kerken in dat jaar heeft op- gebragt f28,432,89, waaraan door Middelburg f 366,11 is bijgedragen. In de andere gemeenten dezer provincie bleef dit bedrag be neden de f 100. Hantongeregt <e Middelburg. Bij vonnissen, van den I dezer zijn 1. P, ter zake van het gebruiken van onherijkt gewigt en alzoo verschillende van die, welke b'y de kracht hebbende wet- ten zijn vastgesteld, veroordeeld in eene geldboete van f 7, en de kosten. 2. J, C, L, S en R, ter zake van het, tijdens het bij publicatie van heeren burgemeester eu wethouders dezer gemeente ver boden was, schuren der stoepen en straten, veroordeeld ieder in eene gelboete van f 3, bij wanbetaling ieder tot 1 dag gevan genis, en de kosten. 3. J. en A, ter zake van het wateren op de openbare straat dezer stad, buiten een daartoe bestemde waterbak, veroordeeld ieder in eene geldboete van f 1, bij wanbetaling ieder tot 1 dag gevangenis, en de kosten. 4. R. en E, ter zake van het op de openbare straat alhier, uitslaan van een vloermat op een ander uur, dan van 6 9 uur des morgens, veroordeeld ieder iu eene geldboete van f 3, by wanbetaling ieder tot 1 dag gevangenis, en de kosten. Tlierinomelcrsiand. 1 maart 's avonds II ure 30 gr. 2 's morgens 7 27 's middags I 34 u 0 's avonds 6 u 32 a 0 's avonds 11 o 29 a 3 0 's morgens 7 27 0 's middags 1 0 31 0 0 's avonds 6 '35 a Stat en-generaal. In ons vorig nomtner hebben wij de aftreding der ministers van financien en justitie, en de intrekking van de wetsontwer pen betrekkelijk de belasting op het personeel en de daarmede in verband staande financiële voordragten, benevens van dat op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie, medegedeeld. Tot aanvulling van het voorgevallene in de zitting der twee de kamer van maandag, hebben wij daarb'ij alleen nog te voegen dat de vergadering tot nadere bijeenroeping is gescheiden, na dat onder anderen was bcrigt het inkomen van een wetsont werp, strekkende tot nadere vaststelling der staatsbegrooting voor het departement van oorlog, dienst 1858, en het benoemen door de afdeelingen tot rapporteurs over het voorstel tot amor tisatie van schuld, de heeren van Eek, Strens, ter Bruggen Hu- genholtz, Reinders en van Bosse. Kngeland. Londen 1 maart. Eeneregerings-depeche uit Indie bevat het volgende: De opperbevelhebber te Pulttychur maakt toebe reidselen om naar Oude op te rukken, waar het britsche leger tegen 25 februarij zal kunnen invallen. Het getal opstandelin gen te Lucknow wordt op 100,000 geschat; zij moeten echter den moed verloren hebben en wachten in hunne angst op eene gelegenheid om te kunnen onderhandelen. Ratyark isbemag- tigd en Sangar ontzet. Aan een honderdtal vrouwen en kinde ren is leven en vrijheid geschonken. Avas, de versterkte stad in Rajpootana, is den opstandelingen ontnomen. In de om streken van Delhi heerscht volmaakte rust. The globe, welke thans tot de organen der oppositie be hoort, zegt iu haar noramer van jl. zaturdag: Wij kunnen op onbetwistbaar gezag berigten dat lord Derby en de heer Dis raeli vroeger beide aan den franschen gezant verklaard hadden, lord Palmerstons bill tot verbetering der wetsbepalingen tegen moordzuchtige zamenzweringen met alle magt te zullen onder steunen, terwijl de heer Disraeli ongevraagd zeide dat de be palingen der bill zyns oordeels niet half krachtig genoeg waren. Met nieuwsgierigheid vragen wij ons af, hoe de zaak door die mannen nu zal behandeld worden en welke verklaring zij zullen geven aan de schending hunner belofte aan het franschegou vernement, waarmede zij zoo gaarne in vriendschap willen zijn. Het zelfde blad laat zich uit Parijs onder meer het volgende schrijvenEngeland weet niet hoezeer de goede verstandhou ding tusschen zijn en het fransche gouvernement tot nog toe van lord Palmcrston en van hem alleen afhing; maarditzal weldra blijkbaar worden. Daar de eenige staatsman iu Europa, welke eenigen invloed bij keizer Napoleon had, door de wijsheid van de heeren Milner Gibson, Bright en hunnen aanhang ter zijde geschoven is, bestaat er geen tegenwigt meer voor den invloed der heeren Moray, Pould en Walewski; en door hun toedoen zal Erankrijks staatkunde, naar men vreest, geheel tot Rusland overhellen. Van de drie genoemde raadslieden des keizers heeft Engeland niet veel welwillendheid te verwachten. Eergisteren is alhier door de jury uitspraak gedaan in de zaak van dc bestuurders der Royal british bank, eene crediet- inrigting welke in het vorige jaar bankroet gegaan is, en wier val vele aandeelhouders iu armoede heeft gestort. Het alge meene gerucht zeide dat hare zaken oneerlijk en roekeloos be heerd waren; en daar er zoo velezwendelarijenopgrooteschaal in Engeland voorkwamen, welke het vertrouwen in het alge meene verkeer doodden, achtte het gouvernement dienstig deze zaak geregtelijk te vervolgen, hoewel het te voorzien was dat de door de schatkist te betalen geregtskosten zeer hoog zouden loopen. De openbare behandeling van het geding duurde vele dagen en werd door het publiek met ongemeene belangstelling bijgewoond. De uitspraak voldoet echter niet geheel aan do verwachting. De aangeklaagden zijn schuldig verklaarden ver oordeeld drie tot een jaar gevangenisstraf, een tot negen maan den, een tot zes en een ander tot drie maanden. Alvorens het reuzenschip Leviathan geheel gereed is om in zee te steken, zal nog de som van 120,000 p. st. vereischt worden. Men vleit zich dat het uiterlijk in de maand julij gereed za! zijn. De kleine stad Peterhead, op de oostkust van Schotland, zendt dit jaar 28 schepen uit ter groenlandsche robben- en walvischvangst. Aan deze onderneming is een kapitaal van 200,000 p. st. verbonden;zij levert aan 1500 manschappen een bestaan op. Het naburige Eraserburgh rust 4 schepen uit voor dc zelfde industrie,waarvan twee geheel naar de beginselen van het matigheidsgenootschap zijn ingcrigt. De Arabia is te Liverpool binnengekomen, met berig ten van 17 februarij en 598,300 dollars in specie. De senaat te Washington heeft aan zijne commissie voor buitenland- sche zaken de taak opgedragen een onderzoek in te stellen naar de middelen op welke wijze een einde zou kunnen worden gemaakt aan het niet Groot-Brittanje bestaaüde tractaat van wederkeerigheid.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2