MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 1858. 4 Maart. r 27. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en z«.tir lags. tinnen deze gemeenteen Vlis- tingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van adverteutien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone adverrentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbt-keni!- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. rianlionöitjingm TAN BEI R1JKSBES1DCR,PROVINCIALE KJ liEJIEENTEIlESTCMN. lienioisg-eving-. Üc commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat, volgens het daartoe door heeren gedeputeerde staten van deze provincie genomen besluit 1. De jagt op houtsnippen en op waterwild, den 31 steil maart, doch die op watersnippen den 30sten april van dit jaar zal gesloten zijn 2. Het weispel van kwarlelen alleen van den lsten mei tot en met.den löden julij dezes jaarszal geoorloofd zijn; 3. De visscherij van den löden maart tot en met den lödcn april gesloten zal wezen 4. Gedurende den gesloten vischtijd echter het visschen van paling, doch alleen met aalkorven van wisschen of teenen ge vlochten, zal mogen plaats hebben. Deze kennisgeving zal in het provinciaal blad geplaatst en aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg den lsten maart 1858. De commissaris des konings voornoemd, VAN T E T S. Dc burgemeester cri wethouders van Vlissingen Gezien het besluit van den raad dier gemeente, dd. 20 februa- rij 185Smaken bekend: Dat op vrijdag den 12 maart aanstaande, des namiddags ten twee ure. op liet raadhuis.aldaar, ouder nadere goedkeuring v:.n genoemden raadzal worden overgegaan tot de openbare aan besteding van l!et opvoegen met gerSaig-e bcnietseliug van al «ie liaaimurcu liet sclinonsitaSien esi teren van «Ie Siouten bescSioeijicsgen, benevens Biet liersteBleaa van lietbescha- digde iniiaarvyerüi in «Ie «n«Iersclae5<lea»e Iiavctiü binnen degemcenle Wlissingeu; met liet oucJerlsmml van dien ingaande primo «nei Ï.S58 esi eindigende ciitimo agsi-ül EJ4 De voorwaarden waarop die aanbesteding zal geschieden, zullen, van af den 27 dezer maand lot en met. den 11 maart a.s., ter gemeente-secretarie en bij den gemeentebouwmeester ter lezing liggen, van des voormiddags ten tien tot des namiddags ten drie ure (zon- en feestdagen uitgezonderd); zullende de aanwijzing in loco plaats hebben op maandag den 8 bevorens, te beginnen des voormiddags ten tien ure, door genoemden bouwmeester, bij wieu inmiddels nadere inlichtingen te beko men zijn. Vlissingen den 23 februari) lSöS. De burgemeester en wethouders voornoemd J. W. CALLENEELS De secretaris MA BI LOT. öinncnlanï»sei)r tijïringcn. Nitldelburg S nianrt. In de heden gehoudene zitting van den gemeenteraad is o. a. ingekomen een voorstel van burgemeester en wethouders tot weder invoering van den accijns op het gemaal, als eigen mid del, «net 1 jiinuarij 1859, ii f 2,30 per 100 ncd. pond tarwe en GO cent per 100 ned. pond rogge, ter voorkoming eener anders onvermijdelijke hoogere opvoering van den hoofdelijke» omslag. Dit voorstel is tot onderzoek gesteld in handen der commissie voor de financiën, met toevoeging van de heeren Caland en Borsius. Gisteren morgen heeft het provinciaal geregtshof uitspraak gedaan in hel den vorigen dag behandelde hooger beroep, inge steld door liet openbaar ministerie, van eeu vonnis der arrondis- sements regtbank alhier van 15 januarijjl., waarbij C.Hermanui, beklaagd van bedelarij, is ontslagen van alle regtsvervolging. Het hof heeft als wettig en overtuigend bewezen aangeno men, dat de beklaagde, nu geïntimeerde, van de maand julij tot zijne aauhouding in september 1857, bij een aantal personen heeft rondgeloopen onder aanbieding van eeno lijst ter inteeke- ning, en daarbij, zoo door de opgave zijner omstandigheden als door bepaalde aanvrage, reisgeld bekomen heeft. Hoezeer niet elk verzoek om reisgeld bedelarij daarstelt, is aangenomen dat de feiten in casu in allen deelc liet karakter van bedelarij bezitten, en is dien ten gevolge het bovengenoemde vonnis der regtbank te niet gedaan, de gein timeerde schuldig verklaard aan bedelarij, in ecne plaats voor welke eene openbare inrigting tot voorkoming van bedelarij bestaat, en te dier zake ver oordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van veertien dagen, eu de kosten van het geding in beide instantien. Heden heeft de arrondissemeots regtbank alhier (burgerlijke teregtzitting) uitspraak gedaan in zake de incidentele vorde ring van de gemeente Middelburg (gedaagde tot het geven van restitutie van den hoofdelijken omslag, door jhr. mr. J. van Reigersberg Versluys), dat. die oorspronkelijke eischer zal mo gen worden gehoord op vraagpunten. De regtbank heeft zich daarbij, conform de op 20 januarijjl. door het openbaar ministerie genomene conclusie, verklaard onbevoegd om van deze zaak keunis te nemen, mei reserve van de kosten. Naar het voorschrift van art. 32S wetboek van burgerlijke regtsvordering, had de oorspronkelijke eischer, na die geno mene conclusie, eene aantekening aan den president overge legd, houdende mcderiecling dat ten deze de administratieve beslissing bereids ingeroepen, doch hij naar den gewonen regler verwezen was. De regtbank heeft echter aangenomen, dat aan de regterlijke magt nergens bij de wet is opgedragen liet kennis nemen van geschillen betrekkelijk de wettigheid of hoegroot heid van rijks en plaatselijke directe belastingen, en dat, zelfs j voor het geval dat de administratieve magt. den oorspronkelij- j ken eischer naar den gewonen regter had verwezen, zulks aan dien regter nog geenszins eene bevoegdheid verstrekt welke j hem niet bij de wet verleend is. j Van eene goed onderrigte zijde wordt ons medegedeeld dat Zr. Ms. schooner Atalanto, welke van Vlissingen naar het Nieuwediep moest verzeilen, niet derwaarts kan vertrekken, daar dc reede van laatstgenoemde plaats reeds siuls eenige da gen vol ijs is. Dit feit logenstraft op gceue onaardige wijze het nog onlangs door den gemeenteraad van den Helder aangevoerde, omtrent de voorkeur welke de haven en reede van het Nieuwediep, ook I des winters, boven die van Vlissingen zouden verdienen. Men schrijft ons heden uit Vlissingen De vischsloep Zee- en landbouw, schipper A. Verschoor, gisteren morgen voor het keltiughoofd der dokhaven op het d'rooge gezet zijnde, om met laag water te worden nagezien en I schoongemaakt, schijnt te kort aan den kant, der havengeul i gebleven te zijn althans tegen laag water is zij van den kant i gedeeltelijk in de geul gegleden en heeft daardoor zulk een ou- j gunstige ligging bekomen dat eenige planken van de bun zijn gesprongen. Dien ten gevolge is de sloep met hoog water naar de koopmanshaven gezeild, ten einde op de scheepstimmer werf van den heer J. Borghmans te worden nagezien en gerepa reerd. J1. maandag vermaakten zich twee knapen op het ijs, onder de gemeente Zuiddorpe. De oudste geraakte daarbij op het diepste gedeelte in het water, terwijl zijn 13jarige broeder, die hem dadelijk te hulp snelde, mede door het zwakke ijs viel. De jongste werd spoedig door twee personen gered, doch den oud sten vermogten twee andere personen niet dan met het grootste levensgevaar, eu na dat hij meer dan een uur in het water gele. gen had, bewusteloos daaruit ophalen. Dadelijk toegebragle volijverige geneeskundige hulp heeft ook den laatstgenoemde behouden. De ontvanger der gemeente llontenisse, A. T. van Water schoot overleden zijnde, zoo is jl. zaturdag in zijne plaats be noemd de heer J. van Braband, secretaris dier gemeente. Volgens de officiële rivierberigten van zondag zat liet ijs in de Maas te Grave en bij Heusdeu vast. In de Nieuwe Maas te Bridle was hel ijs, dat den vorigen dag zich had gezet, weder los geraakt. De rivier was lot Rotterdam vol drijfijs, waarmede het Haringvliet dan ook bijkans geheel was overdekt. linie Merwede te Gorinchem zat het ijs steeds vast, hoewel op ver schillende plaatsen gaten zijn omstaan. Vrijdag is het ijs, hetwelk zich in dc rivier de Maas voor Schiedam had vastgezet, en waarover men zoowel van de Heide als van Pernis met scliietschouvven is gekomen, aan het krnijen gegaan, met zulk een geweld, dat de ijsboom aan de haven is gebroken en schade aan een in de haven liggend schip is ver oorzaakt. Men schrijft uit Enschedé: De conferentie tusschen de commissarissen van Nederland, Pruissen en Hanover, over de spoorwegaansluiting, op 22 fi'- bruarij te Munster geopend, duurt steeds voort, zonder dat de belanghebbende partijen tot een eindbesluit hebben kunnen komen. De pruissische regering staat er op, dat dc verbinding van Enschedé over Gvonau naar Rheinc en niet, door het graaf schap Bentheim (hanoversoh grondgebied), maaralleen over pruissisch gebied zal Ioopen. Hoezeer dit nu in openbaren strijd moge zijn met den geest van het traktaat tusschen Pruissen en Hanover, van 27januarij 1852, volgens welken ecncaansluil ing van den Rheine-Osnabrückschen spoorweg met. Nederland door hanoversch grondgebied zoude Ioopen, maar door de pruissische regering geëxploiteerd worden, zoo schijnt Pruissen, datsints jaren reeds op eene verbinding met Sleinfürt en Munster ge dacht heeft, thans hiervau niets te willen welen, en zoo veel invloed op het hanoversche gouvernement uit te oefenen, dat men vreest, dit te zullen zien toegeven, in stede van met voor. bijgang van Pruissen, te Salzbcrgen in Ilanover aan te sluiten, waarover de stenden zich reeds zeer gunstig hebben uitgelaten. Met gespannen verwachting wordt de ontknooping te gemoet gezien, waaraan ook nederlandsche belangen door de gilhauser- cn bentheinisclie steengroeven weder naauw verknocht zijn. Uit Koppel wordt gemeld dat eerlang een begin zal worden gemaakt met het aanleggen van den spoorweg Zcvenaar-Rheine. en dat men van dit punt af beiderzijds de werkzaamheden zal aanvangen. Naar men verneemt heeft de heer mr. H. J. Cars ten (e Hoo- geveen, het voornemen opgevat, om van dc regering concessie te vragen tot den aanleg van een kanaal van lioogevecu naar Coevordcn. Een brief uit Batavia behelst o. a.: De eerste telegraaflijn voor Java van Batavia naar Soerabaya, met een zijtak van Sa- marang naar Ambarawa, is reeds sedert een geruimen tijd in orde, en alle voorbereidende maatregelen zijn of worden geno men om, wanneer de benoodigde materialen tijdig uit Holland aankomen, in den loop van 1858 een geheel net tot stand te brengen, waardoor alle residentien onderling verbonden zullen zijn. Veelvuldig wordt van den telegraaf gebruikgemaakt, en voorzeker waar men, zoo als hier, minstens tien dagen noodig heeft om een berigt. over Soerabaya te zenden en daarop ant woord te hebben, wanneer de gewone post gebruikt wordt, daar is de telegraaf eene geheele uilkomst en meer dan elders eene behoefte." De menigte te Daarlo dit jaar geëxploiteerde turf, is in de laatste dagen op het onverwachtst eene prooi der vlammen ge worden. Men weet alsnog niet of dit ougeval aan moedwillig heid dan wel aan toeval moet worden toegeschreven. Men begroot de schade nu reeds op circa f 500,000. LI. diugsdag was voor de bewoners van het dorp Eernewou-

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1