MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 24. Donderdag 1858. 25 Februarij. rianlionïitgingm öinnculrtnösrljf tijdingen. Deze courant verschijnt, des din^sdasrs, doucleritags en z«töil&ga. Linnen deze gemeente en Viis- r-icgen geschiedt de uitgave den avond te voren- fen 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van adverientien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone adverccntien is 22 cent per regel; van huwelijks, gebuurte ol doodt,ekend- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij iunemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Edilie van woensdag avond 8 ure. VAS HET RIJKSBESTUÜH.PRO VI.XCI.VLE E.\' GEMEEMEBESTCREJI. De hurpemeester en wethouders van Vlissingen Gezien hel besluit van den raad dier gemeente, dd. 20 februa rij 1858, maken bekend: Dat op vrijdag den 12 maart aanstaande, des namiddags ten twee ure, op liet raadhuis aldaar, onder nadere goedkeuring van genoemden raadzal worden overgegaan tot de openbare aan besteding van Het opvoegen niet geringe bemctseling, van al <le liaaimnren het schoonmaUen en teren van de houten bcschoeijjiiig-en, benevens het herstellen van het bescha digde muurwerk iu de onderscheidene havens binnen ile gemeente Vlissingen met het onderlioaid van dien ingaande primo mei 1858 en eindigende ultimo april 1859. De voorwaarden waarop die aanbesteding zal geschieden - «uilen, van af den 27 dezer maand lol en met den J i maart a.s., ter gemeente-secretarie en hij den gemeentehouwnieester Ier lezing liggen, van des voormiddags ten tien lot des namiddags ten drie ure (zon- en feestdagen uitgezonderd); zullende de aanwijzing in loco plaats hebben op maandag den 8 bevorens, te beginnen des voonniddags ten tien ure, door genoemden bouwmeester, bij wien inmiddels nadere inlichtingen te beko men zijn. Vlissingen den 23 februarij 1S5S. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS De secretaris MA BI LOT. Indien de oostelijke wind blijft aanhouden, worden er spoe dig nog meer verwacht. Uit Hulst wordt, ons het volgende medegedeeld Den 16 dezer gaf onze muziekonderwijzer P. de Pauw, bijge staan door liet harmoniegezelschap en vele andere liefhebbers alhier, een concert. De verwachting van het uitgelezen, talrijk opgekomen publiek werd niet teleurgesteld. Allen beijverden zich, om den.hoorderseenen genotrijken avond le verschaffen. De coiicerigevér spreidde op verschillende wijzen blijken van begaafdheid en smaak ten toon de heer -I. van Deinse oogstte onverdeelde toejuiching in, door zijn keurig en juist pianospel mevrouw de Lange, die weder met bereidwilligheid haar uit muntend talent leende, alsmede de dames Kluijskens en Serra- rens gaven bij vernieuwing herhaalde proeven barer bedreven heid in de toonkunst, terwijl de directeur van het gezelschap, de heer Mohr, door zang en keyirig spel, het kunstgenot der toehoorders niet weinig verhoogde. Bij afwisseling gaf het muziekgezelschap bewijzen van uitnemende vorderingen, en deed alzoo de onmiskenbare verdiensieu van den muziekmeester uil komen. Het. gemeentebest uur heeft door het. afstaan van de grooie benedenzaal van het raadhuis, lot opluistering van dit feest medegewerkt. IdiiSilelburg 34 februarij. Onder het hoofd Stalen generaal vinden onze lezers een vrij uitvoerig overzigt. van de rede van den minister van binnen- landscJie zaken, in antwoord op de inferplpStie van den lieer Thorbecke, betrekkelijk de spoorwegen. Het door de heeren Thorbecke en andere leden, vooral liet door dc zecuwschc af gevaardigden aangevoerde, zullen wij in een volgend nommer zoo volledig mogelijk mededeelen. De heer V. van Lissa heeft zich, naar wij vernemen, in cas satie voorzien tegen het vonnis der arrondissements regtbank alhier van den 19 dezer, waarbij hij is veroordeeld Ier zake van onbevoegde uitoefening der inwendige geneeskunst. Wij vernemen dat aan de heeren Liesoy en van Drutcn. directeuren van de Harmonie-muziekschool A polio alhier, is opgedragen de zameuslelling van een nieuw korps muziekanten by dc dienstdoende schutterij, zoo dat. men zich vleijen mag dat hierin eerlang zal voorzien zijn, en alsdan ook spoedig de benoe ming van een kapelmeester zal volgen. Men zal zich herinneren dat. ten gevolge der aftreding van den heer van Emdou als kapelmeester, hét geheele korps is ont bonden. Heden morgen liepen te Vlissingen vier vischschui'.en de haven binnen, te huis behoorende te Scheveningen, Katwijk en Noordwijk, welke door den oostelijken wind verhinderd werden hunne bestemmingsplaatsen te bereiken, en die haven aandoen om hunne aan boord hebbende visch te verkoopen. Men schrijft uit Dordrecht, dd 21 februarij. Gisleren hebben de spoors toomhooien nog alle hare leizen volbragtde middel- burgsche, v 1 issi ugschc eu 's bossche stoomboot en hebben ook nog hare reizen voortgezet, niettegenstaande er veel drijfys was. lieden hebben de spoorboot en hare dienst gestaakt door het vele ijs, en hare dienst van Willemsdorp eu Rotterdam per rij tuig begonnen. Het heeft Z. M behaagd, naar het voorbeeld der fransche ridderorde van liet Legioen van Eer, ecne nieuwe klasse van ridders aan de orde van de Eikenkroon toe le voegen, onder de benaming van officier der orde; en onmiddelijk met dezen nieu wen rang der luxeinburgsche orde te begiftigen H. D.adjudant A. E- Mansfeit en den adjudant van Z. K. li. prins Frederik, jhr. G. A. C. II. von Goedecke. Aangaande den vorm en dc versierselen van het nieuwe oriderscheidingsteeken is nog niets bekend. (Handelsblad). Vrijdag middag den 12 dezer begaf zich een gezelschap van acht personen uit. Eelde en Paterswolde op schaatsen naar de Punt. Na zich eenigen tijd aldaar te hebben opgehouden, keer de men terug. Alsr.u wilde men Ier loops even het. nieuwe Noord-Willoms-Kanaal gaan zien, doch bemerkte met schrik, dat de heide zich hij het gezelschap bevindende kinderen, zijnde een 1 Ijarig zoontje van ds. P- K. Begemann, van^Eelde, eu het ruim Ojarig zoontje van den heer W. J. H. Tresliug, van Paters- wolde, regt toereden op een open vak, op de scheiding van het Noord-Willsms Kanaal en het Horcnsche diep. Men riep hun nog toe; doch de knapen schenen liet gevaar niet te bemerken, reden beiden in de opening en zonken. Dc heeren A. llesse- 1 ink, van Paterswolde, een grijsaard van ruim 70 jaren, en ds- Begemann, predikant le Eelde, 50 jaren oud, schoten onmid delijk ter hulpe toe. Ds. Begemann sprong zonder zich te bedenken zijn kind achterna, en verdween, naar het schijnt, terstond in de diepte. De dochter van den heer Hesselink wilde haren vader nog terughouden, doch de moedige grijsaard herin nerde haar, dut hij een goed zwemmer was, sprong mede in het water, en kwam weldra weder hoven, met het zoontje van den heer Tresling in den arm. Reeds wenkte hij zijne dochter, die hem, terwijl hij met het kind in den arm op den rug naar den kant zwom, haar boa wilde toewerpen, dat. alles goedging, toen hij plotseling met zijn last wegzonk, en nu, om niet weder te voorschijn te komen. Inmiddels kwamen ook de heer J. M. M. Timmerman, gepensioneerd luitenant-kolonel van liet Oost- indische leger te Eelde, en diens zuster, die mede tot het gezel schap behoorden, bij de plaats des ongehiks, en geraakte ook de laatstgenoemde in het wafer, doch had tevens het geluk er spoedig weder uit te komen. Maar, helaas, elke poging, om de beide andere heeren en kinderen te redden, bleef vruchteloos Ook was redding hier hoogst moeijelijk, zoo door desteileen gladde boorden van het. kanaal, als door een waterstand van 10 of meer voet, terwijl er bovendien niemand om te helpen, dan de heer Timmerman en de dames, waarvan de eenc, mejufvrouw Hesselink, haren hoogbejaarden vader, en de andere, mevrouw Tresling, haar eenig kind moest zien omkomen, eu die tevens getuige moesten zyn van den rampspoediqen dood van ds. Begemann en zijn zoontje. Men stelle zich den vreesselijken toestand dezer vrouwen voor, vooral ook, toen zij later getuigen moesten wezen van het ophalen van vier lijken: eerst dat van ds. Begemann en diens zoontje, bet laaiste dat van den heer Hesselink, die ook nu nog den knaap, dien hij bad willen red den. vast iu zijnen arm hield geklemd. Ds. P. K. Begemann was de algemeen geliefde herder en voorganger zijner gemeenle, en de heer A. Hesselink eene milde bron ran lïulp cu ondersteu' ning voor zijne minder bedeelde natuurgenooten. De Amsterdamschc courant meldt, dat op woensdag, 24 dezer, in den groolen schouwburg aldaar een nieuw stuk door mr. J. van Lennep vervaardigd, en De stichting van Batavia getiteld, opgevoerd zal worden. Het is een tooneelspel in 5 bedrijven en 11 tafereeleu, voor welker decoratief men, wat de voorstelling op Java betreft, gebruik heeft gemaakt van oorspronkelijke tcckeningen, op 's rijks archief berustende. De lafereelen dragen deze opschriften: Een zielverkooper inde herberg Het vergulde anker. Een brief uit dc Oost. Een dub bele redding op het dek van liet. schip de Fortuin. De krijgs raad in de kajuit. De vesting hij Jakatra in aanbouw. De schaking door een Siuces. Een holland-che doctor in een oos- tersche haven. De opeisching der hollandschc sterkte. Een ge stoord feest bij den koning van Jakatra. Een vreemdsoortige gezant. Batavia uit het puin van Jakatra. Het spreekt van zelf, dat men de opvoering van dit. niemve voorlbreugsel van van Lenneps genie met verlangen te gemoet ziet. liantangeregt te Middelburg. Bij vonnissen van den 22 dezer zijn: 1. P., M en J., terzake van het plegen van diefstal van dor en groen hout, veroordeeld de eerste in eene gevangenisstraf van 4 dagen, de tweede van één dag, en de derde iu eene geld boete van f3 en de. kosten. 2. K.. wegens het als neringdoende in zijne werkplaats aan wezig hebben van een houten maat, verschillende van die welke bij de kracht hebbende wellen zijn vastgesteld, cn het als ne ringdoende, na den door gedeputeerde stalen dezer provincie voor den herijk vastgestelden termijn, aanwezig hebben van een onherijkte maat,, zijnde eenc kan, veroordeeld in twee geld boeten ieder van f 10 en de kosien. 3. C., wegens het iu zijne wcrkplaais voorhanden hebben van een afgeschaft gewigt, en na den door gedeputeerde staten van Zeeland, voorden herijk vastgestelden termijn, in zijne werk plaats voorhanden hebben van twee stukken ou herijkt gewigt, veroordeeld in twee geldboeten ieder van f 10 en in dc kosten. Afloop lyrJioojsiKgen en aanbesieflingein. Middelburg 23 februarij. Een huis en erve, genaamd Sint Anna, in den Korteudeift, wijk F no. 12, sectie B no 5SL Verkocht voor f 1050. Sinten-generaal. Tweede kanier. Zitting van 22 februarij. De minister van binnenlaudschezaken heeft in deze zitting geantwoord op de interpellatie door den heer Thorbecke gedaan Al dadelijk geeft hij te kennen, dat. hij de beschouwingen in de inleiding der rede vervat, zal behandelen als hij over de motto van orde spreekt. Geiijk men weet, had de heer Thorbecke ziju» rede in drie deelen gesplitst, als: I. Aanleg van nieuwe spoorwegen. De spreker heeft ccnig-«?

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1