Jöuitcnlrtnösclje tijïnngm. f 1,404,749 meer dan de raining, zoodat het totaal der opbrengst bedraagt f 75,548,945. De raming voor 1859, kan dus met het oog hierop, op ruim 75} millioen gesteld worden. De uitgaven voor 1858 zijn geraamd op f 73,372,678maar deze zullen in 1859 belangrijk verminderd kunnen worden als de vergade ring in de eerste plaats goedkeurt, om de bijdrage uit de kolo niën uit de aanwezige baten te nemen, dan kunnen de renten voor de schatkistbiljetten voor memorie worden uitgetrokken, omdat dan het jaar begint met eene werkelijke groote baat, en men dus vooraf weet, dat die renten ten bedrage van f 415,000 niet zullen benoodigd zijn. Ook kan nog door amortisatien f 445,000 bespaard worden, dus te zamen f S61,500. Het bud get voor 1S59 kan dan op 72$ millioen gebragt worden. Ja maar, zegt men, er zullen supplementaire begrootingen komen. De minister erkent dit. Er zullen suppletoire begrootingen komen voor het entrepot te Rotterdam, ten bedrage van f 60,000, en ook voor de Maatschappij van weldadigheid, waarvoor mede bijdragen gevorderd zullen worden. Maar dit kan gevonden worden uit de batige saldo's, die er steeds uit vorige diensten bestaan. Du toestand in 1859 zal dus zijnf75.} millioen voor de middelen en 72} millioen voor uitgaven. Vervolgens merkt de minister op dat de vermindering der opbrengst van den accijns op de brandstoffen, door de uitbrei ding van de vrijdom, niet meer dan twee ton bedragen zal. De heer van Bosse had ook gevraagd, hoe dc minister dacht over de opcen'en opliet geslagt. Hierop antwoordt hij, dat hij cr nog evenzoo over denkt als in december. Hij wenscht den accijns te behouden, maar binnen behoorlijke grenzen. Men moet geene belasting overdrijven, en dit is juist deschadelijke zijde van eene rerbrnik-belasting. Er pleiten echter thans alle redenen tot vermindering van den bedoelden accijnsin 1847 bragt deze f 1,617,843,97 op, met behoud van den varkens- en schapen-accijns, en in 1857 f 1,808,275,35 zonder dien accijns. De regering meent dus thans vrijheid te hebben, dien accijns te verminderen, door afschaffing der opcenten. Als hij nu alles zamentrekt, dan zal er zijn eene vermindering van het. geslagt met f250,000; brandstoffen f200,000 en personeel 900,000 in het geheel zal hel verlies dus bedragen f 1,350,000. Dit nu iu aanmerking genomen, dan zullen de middelen in 1S59 kun nen opbrengen/"73} miilioen; de raming voor uat jaar kan zijn 72} millioen, er zal dus dan nog een overschot zijn van een half millioen.Maar, zal men zeggen, dan zou de mogelijkheid niet overblijven om de 21 opcenten op de grondbelasting af te schaf fen. Dit punt zal hij later behandelen. De slotsom van het eerste deel zijner rede is dat. uit een financieel oogpunt en zonder in liet vervolg op meer dan 14} millioen uit de koloniale baten te rekenen, het personeel niet 9 ton kan verminderd worden. Vervolgens treedt de minister in eene beschouwing van de voorstellen der regering iu het algemeen, en geeft de motieven aan, welke haar geleid hebben tot liet thans in behandeling zijnde ontwerp. Daarna gaat de minister na of de middelen, door de regering voorgesteld, kunnen leiden tot. het beoogde doel, waarna z. exc. de bedenkingen beantwoordt tegen de belasting op het perso neel ingebragt. De minister is thans aan het, einde zijner rede. Hij zegt dat het zijne overtuiging is, dat de gemeenten ge holpen moeten worden, hetzij nu of later, liij is ook van mce- ning, dat afgescheiden daarvan, het toch noodzakelijk is liet personeel te herzien, en dit te doen in den voorgestelden zin, om namelijk eene meer billijke verhouding daar te stellen tus- schen de groote en kleine gemeenten. De heer van Akerlaken is van oordeel, dat in al de voorge stelde verminderingen de groote sleden veel meer dan de klei nere gemeenten gebaat worden. Hij verwijt het outwerp ook van niet consequent en uitermate fiscaal te zijn. De heer Poortman heeft in hef. breedc het ontwerp bestreden en vooral betoogd, dat niet voldaan wordt aan het doel, dat men zich voorstelt, om de middenklasse en de mingegoede te ge- moet te komen. De zitting is hierop gesloten, terwijl de beraadslagingen dingsdag zouden voortgezet worden. Door dc voorstellers der afschaffing van den accijns op het geslagt is bij hunne beantwoording, in het ontwerp de bepaling gevoegd om dadelijk over te gaan tot. amortisatie van 16 millioen uit de voorhanden middelen van 1857- Blijken8 het verslag der sectien nopens het ontwerp tot be vordering van het veilig verkeer op de spoorwegen is algemeen geklaagd over het hoogst onvolledige eu partiële dier regeling. De ontbrekende hoofdpunten worden in dat verslag aangege ven. Het ontwerp is een fragment van de spoorweg-wetgeving. Dj meerderheid is van oordcel dat het niet voldoet aan de be hoeften er. dat het algeheel omgewerkt dient te worden. Vooral moesten de verpligtingeu der spoorweg-maatschappijen gere- geld zijn. Engeland. Londen 15 februarij. Bij den minister van buitenlandsche zaken is gisteren avond ten 8} ure de volgende officiële depeche ontvangen vAlexandrië, 10 februarij. Den 8 arriveerde de Pekin met berigten van Bombay tot 22 jannarij. De kr'ygsmagt onder ge- j neraal Outram te Alumbagh, 4000 man sterk, werd den 22 de cember, den 12 januarij en den 16 januarij door den vijand aangetast. In elke dezer drie gevechten leden de oproerlingen de nederlaag, met groot verlies van manschappen en geschut en zonder bijna eeuig verlies aan onze zijde. Sir Colin Camp bell heeft den 24 december met 7000 man Cawnpore verlaten en de verzending van eene groote hoeveelheid gemunt geld naar Bithore bewaakt. Den 27 tastte hij bij de Khoree Nudee den vijand aan en versloeg hem. Den 11 januarij nam hij bezit van Eutisoheim; waar de vijand verdreven werd met achterla ting van zijne gansche legertros en al de ammunitie. Thans worden troepen door Seinde naar Punjaub gezonden, waar zij over twee of drie weken zullen aankomen. Kaar wij vernemen heeft sir J. Lawrence eene versterking van 3000 tot 4000 man ontvangen reeds heeft hij gezorgd dat te Lahore paarden ge reed zijn, om door de kavalerisien bij hunne aankomst bestegen te worden. Eene sterke kolonne, onder brigadier Roberts, is van Deesa naar Rnjpootana opgerukt. Het eerste detachement onder majoor Raines, heeft in de nabijheid van den berg Abso zich van een sterkte meester gemaakt, door de oproerlingen daar opgeworpen. Van daar trok hij naar Musseeuabad op, waar andere troepen zich met hem zullen vereenigen. De muite lingen van Mulvva zijn onderworpen. Sir H. Ross is den 10 naar Lechoa opgerukt en werd des anderendaags gevolgd door sir R. Hamilton. Een kolonne van Madras, waarbij sir W. Grant met zijne manschappen zich zal voegen, trekt ook voor waarts. De nieuwsbladen melden, dat het gansche land van lieverlede tot orde en rust is teruggebragt; doch nog een zeer belangrijke taak blijft te verrigten over." De officiële tijding is ontvangen dat Canton geheel is in genomen door de engelsch-fransche krijgsmagfc. Eranyois Bernard, voortvlogtige medebeschuldigde in de zaak van den aanslag tegen het leven van den keizer der Eran- schen, is hier in hechtenis genomen. Het lagerhuis heeft in zijne zitting van den llden, met 110 tegen 49 stemmen, besloten de koningin te verzot-ken om door eene daartoe te benoemen staatscommissie te doen onder zoeken in weiken toestand het volksonderwijs in Engeland zich bevindt, alsmede of en welke veranderingen er vereischt worden om alle klassen der bevolking in de zegening van goed 1 en onkostbaar onderwijs in de onmisbare kundigheden Ie doen deelen. Dit besluit is genomen op voorstel van den heer Pa- kington, een van de weinige mannen die de hoop nog niet opge ven om in Engeland en Wales een algemeen en nationaal volksschoolwezen in plaats der particuliere en secte-scholen te scheppen. Om de behoefte daaraan le bewijzen deelde hij eeni- ge opgaven mede, volgens welke het aantal schoolgaande kinderen in Engeland vrij wat minder is dan in andere beschaaf de landen en zelfs in andere deelen van het vereenigd koning rijk. Hij zeide dat een groot deel der bevolking van Engeland ia volslagen onkunde voortleefde, en dat er uitgestrekte land streken waren, welke van scholen of althans van goede scholen geheel waren verstoken. De heer Cowper, de ambtenaar die aan het hoofd van het departement van onderwijs staat, sprak voor het in Engeland bestaande stelsel, hetwelk het geven van volksonderwijs aan de kerkgenootschappen en aan de particulieren overlaat en de bemoeijing van het staatsbestuur tot ondersteuning van gelde- 1 ijken eu anderen aard, verbonden met eenig toezigt, bcpeikt. Hij zeide dat dit stelsel, al mogt het veel gebrekkigs hebben, even geschikt voor liet engelselie volk was als hetduitsche voor de Duitschers, en dat het gouvernement daarbij blijven wilde; doch hij verzette zich niet tegen het voorgestelde on derzoek. Heden is alhier van regeringswege eene depeche open baar gemaakt, houdende berigten uit Indie en China. De berigten uit Bombay van 22 januarij jl. melden dat de generaal Outram de muitelingen drie malen geslagen en hun, met gering verlies aan zijne zijde, groote af breuk toegebragt heeft. De berigten uit China melden dat de geheele stad Canton door de engclsche en fransehe krijgsmagt vermeesterd is. Iftniitsclkland. Weenen 13 februarij. Thans is de nota der turkschc regering bekend geworden nopens de scheepvaart-acte op den Donau. De porte zegt daarin onder anderen, dat deze kwestie, zoo als zij door de oeverstaten geregeld is, aan het oordeel der parijsehe conferentie, als het hoogste ressort, onderworpen moet worden. Dat oordeel is zelfs een harer pligten, waarvan zij niet zou mo gen afwijken, daar liet toch aan geen twijfel kan onderhevig zijn, dat aan haar het onderzoek is voorbehouden, of die acte in som mige harer bepalingen ook in strijd is met de finale acte van het weener congres. De turksche regering voegt er evenwel bij, dat het regt der conferentie ook slechts tot zoover gaat; dat zij zelve niet bevoegd is in de scheepvaart-acte wijzigingen te brengen, en dat, zoo zij in strijd mogt worden bevonden met de finale acte van het weener congres, de oeverstaten alsdan geroepen zullen zijn, daarin de noodige wijzigingen te brengen. Men zegt dat de oostenrijksche regering zich met deze ziens wijze vereenigd heeft De Lloyds stoomvaart-maatschappij heeft besloten haar kapitaal, door middel eener prioriteits-leening, met drie milli- oenen florijnen ie vermeerderen. Rel&ic. De kamer van vertegenwoordigers heeftin de zitting van den 13 dezer het budget van het departement van binnenlandsche zaken aangenomen en daarbij, op voorstel van een lid, geld bewilligd voor eenen vasten leerstoel voor de vlaamsche taai en letterkunde aan de gendsche hoogeschool. Frankrijk* Parijs 14 februarij. Donderdag aanstaande zal het wetgevend ligchaam beraadslagen over het ontwerp van wet, houdende maatregelen tot bevordering van de algemeene veiligheid. De daarin van de zijde der kamer voorgeslagen amendementen zijn door het gouvernement aangenomenzij beperken de werking der wet tot een tijdvak van zeven jaren en verpligteri den mi nister, bij de toepassing harer bepalingen vooraf de militaire, administratieve en geregtelijkc overheid van het departement om advies te vragen. Bij een arrest der kamer van beschuldiging van den 13 dezer zijn Orsini, de Rudio, Gomez, Pierre en Bernard (de laatstgenoemde afwezig) naar het hof van assises van het depar tement der Seine verwezen als beschuldigd van deelneming aan eene zamenspanning, ten doel hebbendeeenen aanslag op het leven en den persoon van den keizer en van een lid der keizer lijke familieverder de drie eerstgenoemde» als beschuldigd van eenen aanslag op het leven van den keizer en de keizerin, en de twee andere van medepligt.igheid aan dien aanslag door hel geven van ïnstructien of door het verleenen van hulp en bijstand; eindelijk de drie eerstgenoemde als daders en de twee anderen als medepligtigen van den moord van acht personen, die doodelyk getroffen xijn door de uitbarsting van eenige voor het gebouw der opera op de straat geworpen grenaten. De openbare behandeling dezer reglszaak zal waarschijnlijk den 25, 26 en 27 februarij plaats hebben. Het aantal personen, welke bij den aanslag van 14 januarij wonden hebben bekomen, bedraagt 156acht daarvan zijn aan hunne wonden bezweken. Het regeringsblad deelt heden mede, wie tot bevelheb bers iu de vijf groote militaire kommandementen zijn benoemd. De maarschalk Magnan blijft te Parijs, de maarschalk Canro- bert gaat r.aar Nancy, de maarschalk de Castellane blijft te Lyon, de maarschalk Bosquet gaat naar Toulouse en de maar schalk Baraguay d'Hilliers naar Tours. De Monitcur deelt de volgende depeche van den schout- bij-nacht Rigault de Genouilly mede, die eenige bijzonderheden bevat betreffende dc inneming van Canton. '//De inscheping der geallieerde troepen had den 28 december plaats. Wegens het kleine aantal manschappen, dat de schout bij-nacht Rigault de Genouilly in het gevecht kon brengen (omtrent 900 man), werd door den schout-bij-nacht Seymour, bevelhebber der engelselie atrydmagt, aan de fransehe landings troepen eene eerepost. aangewezen. Zij marcheerden namelijk aan het hoofd van een der kolonnes van aanval. Dit bewijs van sympathie heeft onze zeelieden en matrozen zeer getroffen. Engelschen en Eranschen zijn met den zelfden ijver tegen de muren van Canton aangerukt. Den 28 werd, nadat eenige gevechten met. de chinesohe troe pen hadden plaats gehad, het fort Lyn genomen. Martin des Pallières, sergeant-majoor bij de landingstroepen, had de eer cr het eerst de fransehe vlag te planten. De bootsman Pélissier, van de Capricieuse, die het eerst de bres bereikt heeft, plantto onze vlag op een wachtpost bij den muur. Hij werd onmiddelijk gevolgd en moedig ondersteund door Laurier, behoorende tot de bemanning van de zelfde korvet. Allen, voegt de schout-bij-nacht Rigault de Genouilly er bij, wedijverden gelijkelijk met onze onversaagde geallieerden, en hebben uitstekend hunnen pligt gedaan, om de eer der keizer lijke wapenen te hanhaven. De depeche eindigt met de volgende woorden Canton is in dc magt der geallieerden. De noordelijke forten schijnen verlaten tc zijn. De engelsche en fransehe vlaggen wapperen op de pagode van vijf verdiepingen. Ons verlies is, voor een aanval, die stormenderhaud ondernomen is, niet groot.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2