Uitlatingen. pachtc belastingen hebben omstreeks 2J millioen opgeleverd, zijnde insgelijks aanzienlijk meer dan het jaar te voren. Staten-generaai. Jl. dingsdag heeft de tweede kamer hare zittingen hervat. Onder de ingekontcne wetsontwerpen is er een tot onderhand- schen verkoop van rijks domeingrond aan den polder van het Haarlemmermeer, en een ter bekrachtiging eener ordonnantie van den gouverneur generaal van Nederlandscli Indie, betrek kelijk den invoer van vuurwapenen en buskruid in de havens van Palembang en het rijk van Djainbi. Daarna is bepaald dat heden (vrijdag) in beraadslaging zul len worden gehragt de belastingwetten, omtrent welke de eind verslagen reeds vroeger zijn uitgebragt, en wel in deze volgorde 1. het wetsontwerp tot herziening der wet op het personeel; 2. dat op het regt van successie en van overgang 3. dat tot wijziging der gemeentewet van 29 junij 1851, plaatselijke be lastingen: 4, dat tot wijziging der wetten van den 26slen augustus 1822 (staatsblad no. 37) en van den 2den augustus 1822 (staatsblad no. 30) omtrent den accijns op het binnen-en buiteulandsch gedistilleerd. De kamer heeft hare afdeelingcn hernieuwd en deze hebben verkozen tot hare voorzitters, de hceren: Thorbecke. Bosscha, Schimmelpenninck van der Oije, Dullert en van Bosse tot hare ondervoorzitters, de Iteeren: van Akerlaken, de Kempenaer, ter Bruggen llugeriholtz, Blaupot ten Cateen Gevers Deynoot; en tot leden der commissie voor de verzoekschriften, de heeren Schimmelpenninck, Dommer van Poldersveldt, Vegilin van Claerbcrgen, de Lom de Berg en Bots. Öuitcnlanösrljc tijöintjen. Kn^eland. Londen 10 februarij. Door lord Palmerston is in de zitting van het lagerhuis van eergisteren het regeringsvoorstel ter lafel gebragt, waarbij maatregelen worden voorgesteld ter voorko ming en bestraffing van binnen dit rijk te smeden aanslagen tegen het leven van gekroonde hoofden in liet. buitenland. De bill bepaalt dat zamenspanning tot het plegen van moord met vijfjaren gevangenisstraf of met, drie jaren dwangarbeid zal gestraft worden, het zij dc moord binnen of builen liet. brit- schc grondgebied zou moeien worden gepleegd. Verscheidene leden van ultraliberale- denkwijze hebben zich terstoud met warmte tegen de voordragt. verklaard, bewerende dat de voor gedragen bepaling noodeloos was of de bedoelde uitwerking niet zou hebben, of dat de voordragt ccne Engeland onwaardige toegeeflijkheid voor eene buitenlandsche mogendheid was. Een van die leden heeft bepaaldelijk voorgesteld, de beslissing over de voordragt aan te houden, zoo lang zij zou kunnen schijnen door Frankrijk voorgeschreven te zijn. De zeer levendige discussie is in de zitting van gisteren avond voortgezet. Bij die gelegenheid heeft de heer Disraeli het regeringsvoorstel ondersteund, hetwelk echler in lord John Russell een beslrijder vond. Na eeue met zeer veel bekwaamheid door lord Palmerston voorgeelrageue verdediging van de voordragt, is cleze iu stem ming gebragt, waarbij geblèken is dat 299 leden zich voor, en 99 tegen de indiening hebben verklaard. Het voorstel, om den dank der 'oeidc huizen te betuigen aan den gouverneur generaal, de burgerlijke en militaire auto riteiten, officieren en manschappen in Indiö, werd in de zitting van het lagerhuis van S dezer na eenige tegenkanting aange nomen. De heer Th. Baring kondigde gisteren in het lagerhuis zijn voornemen aan om bij de indiening van het wetsontwerp tot wijziging van het bewind over Indie een amendement voor te slaan, strekkende om het huis te doen verklaren dat het, in den tegenwoordigen toestand van Indie, de geschikte tijd niet. is om eenige wijziging in de beslaande wetten te brengen. Van regeringswege is eene depeche openbaar gemaakt, houdende berigten uil ludie van 18 januarij jl. en uit China van 29 december 11. Naar luid daarvan is de gemeenschap lusschcn Calcutta en Delhi hersteld en de aanvallende beweging van den generaal Campbell, den opperbevelhebber der indische krijgsmagt, aan vankelijk wel geslaagd, daar hij destadEerruckahad bezet heeft. Den 28 december is eene krijgsmagt van 4G00 Engelschen en 900 Erauschen bij Canton geland den 29 is die stad gebombar deerd, terwijl twee cngelsche en eene fransche afdeeling troe pen een van hare voorwerken, het zoogenaamde fort, van Gougli vermeesterde en in de lucht deed springen. Bij het afzenden der berigten rukten de troepen verder binnen de stad, terwijl de Chinezen hen vruchteloos trachtten te sluiten door van de claken der huizen te vuren. Sweden en doorwegen. Stockholm 10 februarij. Iu dc stenden-vergadering hebben de adel cn de geestelijkheid het voorstel van het wetgevend I committé uit den landdag, tot uitbreiding der vrijheid van gods dienst verworpen. De burgers en de boeren hebben geweigerd een crediet te verleenen tot het maken van vestingwerken rondom Stockholm. I) liitsetiland Weeneu 7 februarij. Eene deputatie der rajahs uit, de Her- zegowina is hier aangekomen, om aan den turkschen gezant een adres voor den sultan te overhandigen, nagenoeg'door 100 gemeenten geteekeud, om te verzoeken dat de belasting van 1/3 der opbrengst van het land weder op J/9 worde gebragt, zoo als zulks vroeger plaats had. Daardoor zou aan vele be zwaren te gemoet worden gekomen, en het vooruilzigt op een spoedig herstel der orde aanmerkelijk worden vermeerderd. Berlijn 8 februarij. De dagbladen houden zich bijna nog uit sluitend bezig met dc mededeeling van de feesten welke gegeven zijn bij gelegenheid van den plegtigen inlogt vauHLLKK. RH. prins en prinses Erederik Wilhelm van Pruisseu. Ouder de aanspraken, waarmede het jeugdige paar verwelkomd is, merkt men vooral op die van den burgemeester dezer hoofdstad. Iu warme, hartelijke laai herinnerde hij er aan, hoe zoo wel het engelsche als het pruissische koningshuis een huisselijk geluk deelachtig is, dat de bewondering en vreugde der bevolkingen uitmaakt. Dat zelfde geluk wenschte hij den jeugdigen eclit- genooteu toe. Eergisteren is te Kehl een italiaanschc zendeling gevan gen genomen, b;j wien men zeer verdachte brieven heeft gevon den en die veel overeenkomst moet hebben met Mazzini, wiens portret in handen der polïcie is. Ook te Maiutz zijn eenige Ita lianen in hechtenis genomen, verdacht van medepligligheid aan het jongste complot tegen het leven van den keizer der Eran- sclien. ESelfiie. Brussel 9 februarij. De zaak vau het dagblad Le drapeau moest heden voor het hof van assisses dienen, doch de behandeling der zaak werd uitgesteld, daar de uitgever van dat blad, die tot nu toe geweigerd had den schrijver van het geïncrimineerde artikel te noemen, thans den heer Lebarre als zoodanig bekend maakte- Aan de kamer van vertegenwoordigers is dezer dagen van regeringswege eene wet. lot herziening der bestaande bepa lingen betreffende den doorvoerhandel voorgedragen. "Dc nood zakelijkheid dezer herziening, zegt. de toelichtende memorie, wordt van dag tot dag grooler. Hamburg, Bremen, Nederland cn Brankrijk ziju Belgies mededingers in den doorvoer der koop waren, welke Dnitsclilaud en Zwitserland uit overzeesche lan den ontvangen of derwaarts zenden. Hamburg geeft vrijheid tot den regtslreekschen doorvoer van alle goederen zonder be taling vanregien- Krachtens eene overeenkomst van 20janu- arij JS55 heeft het duilsche tolverbond het op de grenslinie gevestigde tolkantoor naar liet station van Bremen overge- bragt. Dit kautoor riient voor het vervoer langs dc Weser en tevens voor dat over don spoorweg. Buitendien heelt liet tol verbond te Bremen een openbaar entrepot opgerigl. hetwelk als grondgebied van het tolverbond beschouwd wordt. Door deze maatregelen wordt Bremen iu de daad eene haven van het duitsche tolverbonden heeft die plaats voor den doorvoerhandel met Duitschland en Zwitserland veel boven hare mededingers vooruit. In Nederland en Erankrijk is de doorvoer van alle regten en verbodsbepalingen ontheven. In België daarentegen wordt die belangrijke handelstak nog door ecu ingewikkeld tarief van regten en door eenige verbodsbepalingen belemmerd. De doorvoerhandel wordt bij ons thans op velerlei wijze behan deld, het zij naar dc wel van 0 augustus 1849 of naar de bepa lingen van handelsverdragen met onderscheiden nation. Ook de door de even genoemde wet vastgestelde regten en verbods bepalingen zijn thans, behoudens enkele uitzonderingen, niet langer te verdedigen. De vrijheid van den doorvoerhandel is op zich zelve, en ook zonder eenige wederkeerigheid, eene behoefte voor ons, want zonder haar kunnen wij den strijd tegen onze mededingers niet volhouden. Als bescherming voor onze nijverheid hebben de in 181-9 vastgestelde regten en verbodsbepalingen sedert verscheiden jaren nagenoeg geheel opgehouden te werken." Bi- Parijs 11 februarij. De nieuwe minister van binncnlandsche zaken, de generaal Espinasse, heeft bij het aanvaarden van zijn post eene circulaire uitgevaardigd, welke de reden der aftreding van den heer Billault, laat blijken en den geest, die het binnen- landscli bestuur en de rijkspolicie voortaan zal leiden, aanwijst. Dit stuk is terstond iu den Moniteur openbaar gemaakt, het behelst hoofdzakelijk het volgende: De benoeming van eeneu militair tot eene ambtsbetrekking van louter burgerlijken aard behoeft eenige verklaring. In het besef van zijnen gelukkigen toestand en van zijnen nieuw verworven roem heeft Erankrijk zich aan eene overdrevene gerustheid overgegeven, welke door de edelmoedigheid en vergevingsgezindheid des keizers nog toenam. De snoode moordaanslag van 14 januarij heeft plotse ling aller oogen geopend en doen zien dat woeste hartstogten, niets ontziende haat en misdadige verwachtingen de revolutio naire partij nog bezieleu. Zoo is ons land nu weder ongerust cn bekommerd, en wordt het voor ons pligt aan hel zelve waarbor gen voor zijne veiligheid te geven. Willekeurige maatregelen, noodelooze hardheid liggen niet in het plan des gouveruernents, maar er wordt een scherp en bestendig toezigt vereischt, altijd gepaard met de noodigc middelen en het vaste voornemen om kalm maar krachtig tewerk te gaan. De bevolking moeide zekerheid hebben dat het gouvernemeut waakzaam en toegerust, is, dat de welgezinden niets hebben te vreezen, en dat de bon zen alleen moeten sidderen. Die zckeiheid aan de bevolking te geven is het gewigtigste deel mijner taak. Erankrijk verlaagt openbare orde en instandhouding der keizerlijke instellingen liet verlangt dat er aan de zamenspanningen legen het leven van den souvereiu een einde kome en aan dat verlangen zal voldaan worden." De senaat heeft zich in zijne zitting van jl. maandag eenstemmig vereenigd niet het voorstel des gouvernemcrits om aan alle candidaten voor het wetgevend ligchaam de vei pligt ing tot het bezweren der keizerlijke constitutie op te leggen. De bekende Graniet' de Cassagnac heeft weder iu Le con stitutioneel een artikel geschreven, waarin hij tracht te belo gen, dat Erankrijk in het beperken der vrijheid, thans niets anders doet dan Engeland vroeger onderscheidene malen ge daan heeft tot behoud van 's lands rust cn bescherming der regerende dynastie. Hij geeft, om dit te slaven, ouder anderen het jaar 157G op, toen koningin Elisabeth de verwijdering uit de Nederlanden eischle van dc zich aldaar bevindende verban nen Engelschen, alsmede het jaar 1748, toen Lodewijk XIV den eisch van George II inwilligde tot verwijdering van den pretendent. Verder treedt Granier iueenc vergelijking van het kiesstelsel en de godsdienstige gelijkheid,zoo als die in beide landen bestaan en komt tot de slotsom, dat Erankrijk hierin vrijzinniger is dan Engeland Laatstgemeld land heeft dus, vol gens den schrijver, geen regt om le klagen over de beperking der vrijheid in Frankrijk. CJostessi'ijSi. Shirte staatsscüiisStü. Op 1 dezer is uitgeloot serie 21 GTiihoudendede llofkainer- obligatien no G5985 a 4 pet met. eeu tiende en no. 6G532 met een vijfde van hel kapilaalverder no. 65532 a 670S7 met het volle kapitaal, te zameii II. 1,282.403,5 in kapit. en fl25,G7S.8SJ, in renle lot. den verminderden voel. tlnnDrlsbcrigtrn. Wverzigt (lev xveelx. Rotterdam 12 februarij. Koffij stil en iets meer aangeboden; men noteert goed ordi nair Java per ceel 33 cent. Thee zonder handel. Rijst niet liooger; circa 2S00 balen ongepeld Padang rijst per Vesta zijn aan de markt. Specerijen niet williger. JSeekrapprijzen. Avignon G februarij. Racine is sedert de vorige markt. fr. 3 gestegenmen heeft, grif fr. 44 a fr. 45 voor rosé en fr. 48 a fr. 50 voor palud betaald De plotselinge verhooging is toe te schrijven aan den geringen voorraad en het is ontwijfelbaar, dat, bij aldien de vraag met de zelfde levendigheid aanhield als iu de laatstedagen hel geval was, men de prijzen op nieuw in de zelfde verhouding zou zien vooruitgaan. Van gemalen zijn eenige partijen SEEE rosé tot. fr. 56 a fr. 57 verhandeld en men houdt thans deze kwaliteit al gemeen op fr. 58 a fr60. (■iraanciiarliten. Amsterdam 12 februarij. Raapolie op zes weken 381. Lijnolie op zes weken 31 Koolzaad (dadelijk) G5 p. vl Oost burg 10 februarij. De markt, was heden van de voornaamste producten goed voorzien. De stemming der koopers was evenwel niet gunstig, en duidde eene nieuwe verlaging in de prijzen aan. I)e tarwe is 25 cents lager aan le nemen, zijnde verkocht f'7.75. f7,50. f 7,25 en f 7, voor goede lot. redelijke kwaliteit, blaauwe en ge ringe kon geen f7 opbrengen, lloggc aan gebruikers f 5,40 a f 5,20 verkocht. Gerst, haver en paardeboonen waren vrij goed te plaatsen, hoewel ook ietslager. Men betaalde voor winter gerst, f5.40 a f5,75. zomer gerst f5,20 a f 5,35. Haver f3. f3.28, f3,50. Paardeboonen f5,75 a f 6. Erwten en zaden niet aangeboden. Middelburg 11 februarij. Bij kleinen aanvoer vooral van tarwe waren koopers echter zeer geretireerd op de merkelijk lagere afgekomene hollaudsclie berigten. Voor puike zecuwsche tarwe is f8, mindere f7,50 betaald. Puike walchersche I' 8,25 a f 8. mindere f7,75 a f7.50. In rogge ging niets om. Gerst behield vorige weekpnjzen. Walchersche witteboonen z\jt» nagenoeg opgeruimd, f 12,75 is voor enkele monsters betaald. Erwten bleven geheel iu ren doen. Walchersche brninehnnnen niet ter veil. 1 a irdehoouen zijn 20 a 30 ets. lager gekocht. Koolzaad met weinig handel Raapolie f41,50. Patentolie f 43,75- Lijnolie f36 per vat.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3