dere verbindingswegen met het buitenland, het behoud en de bevordering der welvaart van iiet rijk geenzins daarin uitslui tend noch zelfs in de eerste plaats gelegen is, en eene verbeter de gemeenschap onzer twee groote koopsteden met de zee van meer dadelijke en dringende behoefte is, eene behoefte, die vooral Amsterdam hoe langer hoe sterker ondervindt. De ka mer rekent het ook, zonder de plannen eener spoorwegverbin ding met het Nieuwe Diep voorbij te zien, hoogst noodig.dat door de regering zonder uitstel eene beslissende keuze worde gedaan, omtrent de middelen tot afdoende verbetering der gemeenschap van Amsterdam met de zee, terwijl zij de mede werking van de tweede kamer op de eventueel, daartoe hclrek- kelykc voorstellen, nu voor het vervolg in het algemeen belang, met den meesten nadruk inroept. In gevolge de wet van 26 december IS57 (Staatsblad no 383) tot vaststelling van hoofdstuk IX A (Nationale schuld) der staatsbegrooting voor 1858, zal deu 1 april aanstaande van de schuldbekentenissen, rentende 3£ pet. tegen honderd ten honderd losbaar gesteld worden een kapitaal van f300,000. Den 17 februari; aanstaandezal de loting van 30 reeksen plaats hebben. De houders der uitgeloote schuldbekentenissen kunnen dezelve op den 1 april 1858 en vervolgens, vergezeld van al de onverschenen coupons, waarvan de eerste verschijnt 1 october 1S58, ter aflossing aanbieden ten kantore van den agent van het ministerie van financien te Amsterdam, alwaar hun het ka pitaal, op hetwelk na 31 maart 1S58 geene rente meer verschul digd is, voldaan zal worden bij assignatie op de nederlandsche bank, Men schrijft uit. Deventer van 10 dezer aan het Handelsblad: Heden heeft de constitutionele partij alhier eene glansrijke overwinning behaald, liet eerste voorbeeld in ons vaderland is ter dezer plaatse gegeven, dat bij groot verschil van gevoelen in den gemeenteraad, vijf raadsleden een beroep op de kiezers hebben gedaan, doorliet inzenden van hun ontslag. De burgerij heeft aan dat beroep regt laten wedervarenmet aanzienlijke meerderheid zijnde heeren Ankersmit, Piekema eu var. 'tZand herkozen. Binnen weinige dagen volgt de verkiezing ter ver vulling van de beide andere vacaturen. Zoo als men weet, werd twee jaren geleden besloten de ves ting Koevorden te slechten. Thans heeft. Z. M.bij besluit van 3 dezer, bepaald, dat al de vestingwerken van Koevorden dour liet bestuur der domeinen als grasland zullen worden verpacht. De militaire gebouwen aldaar, namelijk het wacht huis aan de Trieschepoort, de kazerne Het molenbiok, de kanonniers ka zerne, het. ovorwulfd buskruidmagaziju en het ziekenhuis, zul len door het domcinbestuur ten voordeele van 's rijks schatkist worden verkocht. Men ziet eerstdaags de opeubaarmaking te gemoet van een belangrijk rapport aan den koning, door den minister van kolo niën aangeboden, nopens de aangelegenheden van Japan. Het zal, naar men verneemt, bevestigen de belangrijke beriglen, die onlangs op grond van bijzondere brieven, door eenige dagbladen dienaangaande zijn medegedeeld. Het Handelsblad berigt, dat naar de laatste berigten uit Jcdo, van de reis van een japansch prins naar Europa, waarvan do tijding door de builenlandsche bladen is in de wereld ge- bragt, vooreerst nog niets daar bekend scheen. Gedurende het jaar 1857 zijn inde provincie Friesland aan de longziekte gestorven 3553 en te dier zake afgemaakt 4004 runderen, gevende een totaal verlies van 7557, tegen 5727(2075 gestorven en 3G52 afgemaakt), in 1856. De inenting vond jn het najaar op nog ongekend ruime schaal plaats. Yau september tot december hadden p. m. 10,000 run deren, waaronder slechts een 500 tal tot verdachte beslagen behoorendc, de kunstbewerking ondergaan. Den 8 dezer is de 2S3ste verjaardag der stichting van de hoogeschool teLeyden aldaar met de gebruikelijke plegtigheden en feest bed rij ven crevierd. De hooglceraar F. Kaiser heeft, de w-aaniigh^^frV^&tot' magnificus aan den hoogleeraar J. H. Stuffken ovd-z^d^Aiu nrnt liet. houden eener pleglige redevoe ring, w'f^ii^ ivij lotgevallen der hoogeschool gedurende het afccljoope 'I a» vjermelclde. inf;en en besluiten, BenOCT )t^hriYvan 25 januari) 11., tot. ridders der orde van den Nedenïïïïclschen leeuw, de heeren B. II. Dixon; Yoclkclyp- ii^<'jV?ss.iiigh; J. C. H. Bley, en B. Molière Tabu- teau. res peel i'évelijk cc msuls der Nederlanden te Boston, St. Petersburg. Bremen, Yarel en Dubliu. Veigun ui n gv dtfföendfcbbesluit van 8 dezer, aan jhr. J. van Nispen van Sejepacr, édvan de tweede kamer cler stat en-gene raal, 'of. fcét-aaiiuemcw der onderscheidingslcekenen van ridder kommatideur der orde van den II. Gregorius den Groote, hem door Z. H. den paus geschonken. Pensioen verleend, bij besluit van 5 dezer, aan J. S. Magnin, gewezen commies ter provinciale griffie van Drenthe, ad f'777. Pensioen verleend, bij besluit van 6 dezer, aan O.C. S. van Swinderen, wed. van mr. C. Star Numan, in leven hoogleeraar in de regtsgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Groningen, ten bedrage van f724 's jaars. Benoemd, bij besluit van 8 dezer, tot ontvangers der directe belastingen en accijnsen, te Vinkeveen c. a., de heer G. van cler Teen, thans ontvanger der zelfde middelen te Heeteren, en te Hceteren c. a., de heer Chr. de Wijs, thans commies ter provin ciale directie van 's rijks belastingen in Groningen. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 21 jannarij 11aan den heer B. H. Dixon, op zijn daartoe gedaan verzoek, als con sul der Nederlanden voor cle staten Massachusetts, Maine, New-Hampshire en Rhode Island. Bevorderd, bij besluit van G dezer, de kapilein ter zee G. Vo- gelpoot, thans het bevel voerende over Zr. Ms. zeemagt. in West- Indie en kommandant van Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, lot schout bij nachten benoemd lotkommandant van Zr. Ms-zeemagt in Oost-Indie en inspecteur der marine aldaar, ter vervanging van den vice-adniiraal J.F.D.Bouricius, welke bevordering en benoeming echter eerst zal ingaan na dat hij met voornoemden bodem te Batavia, werwaarts die (er ver sterking vau de zeemagt in Oost-Iudie bestemd is, zal zijn aan gekomen. Op pensioen gesteld, bij besluit van 6 dezer, de schout bij nacht W. J. Jolly, wegens langdurige dienst, met 1 april aan staande, met dankbetuiging voor zijne bewezene diensten, ten bedrage van f 2400 's jaars. Benoemd bij besluit van 10 dezer, de kapitein ter zee A. baron Collot d'Escury, tot bevelhebber van 's rijks zeemagt in West-Indie, en aan hem tevens opgedragen het bevel over de derwaarts bestemde kuilkorvet Juuo, liggende te Willemsoord, welke bodem met deu 16 maart aanstaande wordt in dienst gesteld. Benoemd bij besluit van 7 dezer, de generaals-majoor titulair Z.M. adjudanten in buitengewone dienst van het leger in Neder- iandsch Indie, C. A. de Brauw en C. P. Schimpt', de eerstge noemde met verlof hier te landeaauwezig, en de laatslgenoemde thans gouverneur cler kolonie Suriname, en bij dat leger gevoerd wordende als gedetacheerd, respective!ijk tot geueraal-majoor. Benoemd bij besluit van 7 dezer, de kolonel, chef va» den generalen staf van het leger in Nederlandsch Indie, E. G. C. Steinmetz, Z. M. adjudant in buitengewone dienst, thans met verlof hier te lande aanwezig, tot generaal-majoor. Benoemd tot ridder der Luxeniburgsche orcle van cle Eiken kroon de heer A. A. Ditt, kapilein kommandant, der dienst doende schutterij en secretaris van het gemeentebestuur te Meppel. De hoofdingenieur-titulair van den waterstaat K. Musque- tier is onder dankzegging, ontheven van de waarneming der betrekking van bouwmeester der landsgebouwen in cle residen tie, hem opgedragen bij Zr. Ms. besluit van 9 april IS52. IVecroSogic. Dc heer Tonco Modderman jr.ridder der orde van den Nc- derlandschen Leeuw, laatstelijk nederlandsch consul in China, is den 7 dezer te Amsterdam overleden. De graaf cle Noé, voormalig pair van Frankrijk, kamer heer van Lodewijk XVIII en van Karei X, is zondag jl. in den ouderdom van 81 jaren te Parijs overleden. Hij was een cler oudste pairs. Zijn vader, in regtc lijn een afstammeling van een der vier groote baronnen van Armagnac, was iu het. huwe lijk getreden met de dochter van den markies cle Noé en daar door het hoofd geworden van een der voornaamste geslachten uit het zuiden van Frankrijk. In het jaar 1 SI 6 tol pair verhe ven, had hij een zeer avont uurlijk leven. Later nam hij met. zijn vaderde wijk naar Engeland, trad toen in dienst bij de Oost- indische compagnie, waar hij zich door zijne dapperheid bij zonder onderscheidde. Hij laat een zoon na, die als geestig kari katuur-teekenaar in de Charivari, onder den naam van Cham, zich eene algemeene bekendheid heeftver worvcn. lier ik- en selnoolnieuws. Op den 1 dezer heeft te Sint Anna ter Muiden de feestelij- ke.iuwijding plaats gehad van het nieuw gebouwde schoollokaal, tot welks daarstelling het gemeentebestuur zich vond in staat gesteld door subsidicn van het. rijk en de provincie, henevens een renteloos voorschot der laatstgenoemde. Het gebouw vol doet aanvankelijk geheel aan het oogmerk. Wij vernemen dat de eerste vergadering van de inspecteurs van het lager onderwijs, onder de leiding van den minister van binncnlandsche zaken, naar aanleiding van art. 59 der wet, in de maand maart aanstaande zal gehouden worden. Er zullen vele belangrijke stukken ter tafel komen, waaronder cfe vast stelling van de programma's voor dc afneming cler examens, waaraan de meeste behoefte op het oogenhlik is, wel eender belangrijkste zal zijn. SSarine en leger. Uit berigten bij het departement van marine ingekomen blijkt, dat Zr. Ms. stoomschip Gedeli, onder bevel van den ka pitein ter zee B. H. Staring, laatst van Rio Janeiro, den 11 december des vorigen jaars aan de kaap dc Goede Hoop is aan gekomen en den 23 daaraanvolgende cle reis naar Batavia heeft voortgezet. Aan boorcl was alles wel. Men wil weten, dat. de miliciens cler ligting van 1857, thans in reserve, in het begin van april bij hunne corpsen zullen worden opgeroepen, ten einde gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden. Naar men verneemt zullen aan de geheele ligtingjvan 1853, tegen de helft der maand mei a. s., paspoorten worden uitgereikt. ti&osi-iuclisciae Btolonien. Aan het verslag betreffende den toestand van Neêrlands In die over 1855, ontleenen wij nog het volgende: Uit een staat van den landbouw op particuliere gronden, blijkt dat de uitgestrektheid der landen, daarvoor aangewend beliep 1,769,566 bouws, met eene bevolking van omstreeks 78,000 zielen. Deze gronden zijn aangeslagen voor cle verpon ding tot. omsticeks f31,000,000; van die uitgestrektheid wor den bezeten omstreeks 966,000 bouws door Europeanen, 374,600 door Chinezen; het overige door inlanders enz. Wat het boschwezen betreft, men telde 1321 houtbosschen, waar van 1737 vierk. palen voornamelijk met djatihout. In 185-1- telde men 1323 bosschen met 2035 palen, grootendeels met dat hout beplant, zoo dat hierop eene vermindering van 298 vierk. palen wordt aangewezen; er waren dan ook in 1855, 117,272 balken enz. gekapt. Daarentegen waren omstreeks 3 millioen jonge boomen aangeplant, zijnde meer dan in 1854. Wat den veestapel betreft, lelde men op Java, uit. 1855, in gebruik 371,408 buffels, 230,805 runderen, 134,856 paarden, tezamen 737,069 trek- en draagdicren; over het geheel telde men 1,621,031 buffels, zijnde ruim 43,000 meer dan in 1854; 599,626 stuks rundvee of ruim 23,000 meer; en 387,189 paarden of 3773 meer dan in 2S54. De sterfte van buffels en runderen was grooter dun het jaar te voren, ten gevolge van de droogte. Het verslag gaat daarna over tot deu landbouw in de buiten bezittingen; ook daar wordt door waterleidingen en andere maatregelen veel tot de uitbreiding van dien gewigtigen tak van bestaan to werk gesteld. Alleen ter westkust van Sumatra telde meu uit. december 1855, 64 millioen kofiijboomen, die bij de 128,000 picols afwierpen, hetgeen echter bij de 4000 picols minder was dan in 1854; de kwaliteit van het product ging steeds vooruit. De rijstoogst bedroeg aldaar ver over de 2} mil lioen picols. Er werden 7000 picols 3uiker uitgevoerd. Ben koeien kon nog niet in de behoefte aan rijst, geheel voorzien, noch ook Banka. Op Riouw ging cle gainbier-cultuur werkelijk vooruit; de uitvoer daarvan bedroeg bij de 117.000 picols of ruim 19,000 meer clan in 1854. Op Celebes en onderhoorighe- den wakkerde de koffij-eultuur zeer aan, zoo ook op Menado, alwaar in 1855 226,000 boomen zijn bijgeplant, zoo dat op uit. december aldaar aanwezig waren 3 2/3 millioen boomen. Do tegenzin der bevolking voor de rijst-cultuur werd er langzamer hand overwonnen. Op Amboina was de oogst van de nagel cultuur allerongunstigst, hetgeen te voorzien was na het vorige zeer voordeelige jaar. De oogst beliep slechts 29,205 ponden, alzoo 551,387 minder dan in 1854. De tabak-cultuur is hier zeer gezocht. Op Banda lelde men uit. december 1855, 432,000 notenmuskaat'ooomen, die ruim 500,000pond opleverden, zijnde iets minder dan het jaar te voren. Op Timor neemt de veeteelt toe en men vindt er goede houtsoorten. De mijnbouw op Ban ka leverde, ten gevolge van de droogte, ongunstige uitkomsten op. De leverantie bedroeg iu dat jaar ruim 64,000 picols tegen 80,000 in 1854. De onderzoekingen van mineralogisciien aard hielden in den Archipel aan. In de zuid- en oosterafdeeling van Borneo werden uitgegraven omstreeks 16000 ton steenkoleu, hetgeen bij cle 2000 tonnen meer is dan in 1S54. Wat de financiële slotsommen betreffende de onderscheiden gouvernementen der bezittingen aangaat, zij bedroegen: in 1853 baten: f 13,738.471; lasten: f6.490.919; in 1854 baten: f9,761.932; lasten: f7,398,490. Hieruit blijkt dat in het jaar 1853 een voordeelig verschil was van f 7,247.552 en in 1854 van f2,363,442 cn dus laatstgemeld jaar f 4,884,109 minder aan baten, hetgeeu voornamelijk het gevolg is van de mindere opbrengst der tinmijnen van Banka. De baten van dat eiland beliepen toch in 1853. na aftrek cler lasten f 7,479,056 en in 1854 slechts f3,385,936. Uitgebreid is de lijst, der werken van openbaar nut op Java en de buitenbezittingen tot stand gebragt. of voorbereid. Er werd in 1855 bij de 3 millioen deswege beschikt. De opium pacht op Java en Madura heeft, in dat, jaar omstreeks 7 b milli oen opgebragt., f 303,000 meer dan in het jaar te voren. Dc ver-

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2