MIDDELRURGSCHE COURANT. i\° 16. Zaturdag 1858. 6 Februarij. Aanliuningingm ©innmtanbscljc tijbingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en z«tiit lagö. Einncn deze gemeente en Vlis- stngen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. KA! UET RIJKSBE.STÜUR.PRO VI.\CIALË El GEJ1EE.ÏÏEDESTCREN OPËXBARli; Bi:§TKDIA». Burgemeester en wethouders van Goes zullen op woensdag den 17 dezer, des namiddags ten één ureten raadhuize aldaar in het openbaar trachten aan te besleden IMS STBtAAT'l'KULICilTIxn «lier ge meente door middel van lnopeud gas bereid uit Steenkolen overeenkomstig de vroeger gestelde voorwaarden, alsnog op dc gemeente-secretarie ter lezing liggende en voor de gegadigden gratis verkrijgbaar. Goes, den 2 februarij 1858. M. P. BLAAUBEEN, burgemeester. H. C. PILAAR, secretaris. Middelburg- !i februarij. Heden ochtend is van hier naar de residentie vertrokken de commissie. 11. maandag door den gemeenteraad benoemd om aan Z. M. den koning en z. esc. den minister van binnenlandsche zaken kennis te geven, zoo van de door de ingezetenen gedane inschrijving als van het aanbod van de gemeente, tot afstand van het benoodigdeaan haar toebehoorende terrein, ten behoeve van den geconcessionneerden Zeeuwsch-limburgschen spoor weg, en tevens te verzoeken dat die spoorweglijn door de regering krachtig worde ondersteund. Aan deze commissie, bestaande uit den burgemeester dezer gemeente en de raads leden Borsius en Lantsheer, hebben zich aangesloten de burge meester van Vlissingen, daartoe door den raad dier gemeente uitgeuoodigd, en de voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken alhier, ten einde gemeenschappelijk de zaak, waarop thans meer dan ooit de algemecne aandacht gevestigd is, bevor derlijk te zijn. In eene door den burgemeester van Vlissingen bijeengeroe- pene vergadering van ingezetenen op jl. woensdag, welke door een 30tal personen werd bijgewoond, is mede het voorstel ge daan om door inteekening gelden te verkrijgen Ier deelneming aan de exploitatie van den Zeeuwsch-limburgschen spoorweg. In die vergadering is dadelijk voor een bedrag van f21,000 in geschreven, hetwelk daarna nog aanmerkelijkis vermeerderd. Woensdag avond is door de policie op hecter daad betrapt en gearresteerd Laurens Back, magazijnmeester op de werf De volharding alhier. Bij hem werd een groote hoeveelheid koper gevonden, terwijl na gedane huiszoeking is gebleken dat ten zijnen huize nog een groote voorraad aanwezig was, alsmede dat hij bij onderscheidene tagrijns reeds een belangrijke hoeveelheid te gelde had gemaakt. Nog is den zelfden avond aangehouden Maria Visser, be schuldigd van dien avond uit een bewoond huis een mausjas weggenomen en dezen verkocht te hebben. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter in zage een exemplaar der Hamburger Börsen llallevan 1 jauu- arij 1858, waarin voorkomt eene opgave betrekkelijk descheep- vaartbewegiug in de haven van Hamburg gedurende het jaar 1857; een overzigt van den handel te Bremen over 1857, en staat van in de maand december jl. naar Oost-Indie verzondene katoenen goederen volgens certificaten van oorsprong. Eergisteren voormiddag zijn ter reede van Vlissingen gepas seerd het koninklijk engelsche jagt Victoria and Albert, kom- mandant Dunmanu, aan boord waarvan zich bevonden HH. KK. HU. de prins en prinses van Pruisscn, benevens onder scheidene stoomschepen bchoorende tot het geleide van HH. KK. HH. Zoo als men weet begeeft liet vorstelijk paar, waar van liet huwelijk in de vorige week te Londen voltrokken is. zich over Antwerpen naar Berlijn. Bij het voorbijstoomen der haven werd van de wallen der vesting op de gebruikelijke wijze met het kanon gesalueerd. Men schrijft ons uit Bath 2 februarij Gisteren avond omstreeks 5 ure arriveerde alhier ter reede in een zinkenden staat het belgische paviljoeu-poonschip De vriendschap, schipper P. Verguts, geladen met gerst, van Oude- tonge naar Mechelen. Oogenblikkelijk begaven zich de sloep der administratie, be nevens die der heeren deGrooff en Piek. met pompen derwaarts, om gemelden schipper de noodige adsisfentie te verleenen, en met veel inspanning en voortdurend pompen is het mogen ge lukken het vaartuig lieden morgen oui 7 ure in behouden haven te brengen. Jl. maandag omstreeks 6 uren werden de bewoners der haven te Bergen op Zoom zeer verontrust door de buitengewone hooge vloed, daar het water door den noord-wesfen wind ais het ware voortgestuwd tot aan de Rijkebuurtstraat, de buiteugewone i hoogte van bijna 4 ellen amsterdamsch peil bereikte en dus J gelijk was met het peil van den zwaren storm van 9 november j 1800; het water drong vele huizen en tuinen binnen; de ge-j meentepolder is totaal geïnundeerdgroot is de schade aan bruggen en dammen door deze overstrooming veroorzaakt. Het departement van marine heeft, dezer dagen eene over eenkomst gesloten met. de heeren Gebroeders van Ulplien, car gadoors te Amsterdam, tot den overvoer, in de eerste helft dezer maand, van levensmiddelen en scheeps'oehoeften naar de Middellandsche zee ten behoeve van Zr. Ms. fregat met stoom- vermogen De admiraal van Wassenaar, zullende daartoe gebe zigd worden het scliooner-kofschip Garonne, gezagvoerder B. G. Smit, liggende te Amsterdam. Het heeft Z. M. behaagd aan Pieter Struyer gratie te verlee nen van de straffe des doods met den strop, waartoe hij door den krijgsraad van het prov. kommandement in Noord-Braband was veroordeeld, en die straf te verwisselen in eene correctionnele gevangenisstraf voor den tijd van een jaar, in eenzame opsluiting te ondergaan. Als een merkwaardig voorbeeld van den ongehoord lagen waterstand der rivieren moge dienen, dat maandag morgen de vrachtwagen van Veencndaal naar Tiel aan het veer te lugen door den Rijn is gereden, nadat dc drooge bodem eerst reeds door voetgangers was gepasseerd. Aan het Eck-en- Wielschc veer werd het anker, waaraan de gierpont vast ligt, dingsdag te voet opgehaald, niettegenstaande het midden in den ltijn was geworpen. De tegenwoordig te Amsterdam heerschende kinderziekte begint zoo zorgwekkend te worden, dat, het gemeentebestuur, uit vrees dat die ziekte epidemisch zoude kunnen worden, alle ouders en voogden, bij kennisgeving, heeft vermaand hunne kinderen of pupillen te doen vaccineren, ten einde alzoo behulp zaam te zijn in het te keer gaan van die vreeselijke ziekte. Bij heeren studenten aan de academie te Delft bestond plan om den 16 dezer de tiende verjaring van het beslaan van het studentencorps te vieren, door het houden van eenenoptogt; naar wij vernemen liebbeu zij daartoe echter de vereischtc ver- gunniug van het plaatselijk bestuur niet kunnen erlangen. I Dezer dagen overleed te Delft op 43jarigen leeftijd Ward Fre- 1 derik Bingley, kleinzoon van deu grooteu tooneelspeler Ward j Bingley. Met leedwezen verneemt men daarbij, dat hij, met eene i poppenkast reizende, aldaar ziek geworden, in het gasthuis werd opgenomen en stierf. In den nacht vau 24 op 25 januari] 1L is door ecu beminnaar j der sterrekunde te Nimes, den heer Laurent, eene nieuwe klci- I ne planeet ontdekt, aau welke dc directeur der sterrevvacht le Marseille, naar de plaats der ontdekking, den naamNemausa heeft gegeven. Zij is de 51ste in ons zonnestelsel. Bij geruchte verneemt men, dat een inwoner van N wegens het smokkelen van brabantscbe kanten in bijenkorven, ter waarde van f6000, te Amsterdam is aangehouden. Men spreekt van eene boete vau f 10,000 en verbeurdverklaring der goedereu. BgenoeBiiin(*-en en besluiten. Benoemd: bij besluit van 29 januarijjl., tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de heer S. van I. Teixeira de Mattos, te Amsterdam, lid van de hoofdcommissie tot de zaken der israëlieten. Benoemdmet Zr. Ms. goedkeuring, door deu consul te Bre men tot zijne consulaire agenten, de heeren G. H. Thijen en F. Bagelmann,de eerste te Brake en de tweede te Bremerhaven. Erkend: bij besluit van den 21 januarijjl., als consul van Denemarken te Batavia de heer Gustav Kinder. Benoemd, bij besluit van 30 januarij jl., tot ontvanger dei- directe belastingen en accijnsen te Rijssen c. a., de heer A. H Jansen, thans ontvanger der zelfde middelen te Makkutn. Benoemd, bij besluit van 4 dezer, de heer C. W. Uhlman, tot nederlandschen consul te Leipzig. Z. M, heeft bepaald, dat er, met wijziging van art. 5 van uct koninklijk besluit van S februarij 1849, met ingang van den 1 januarij 1858, behalve de twee inspecteurs voor elke der beide inspectiën van deu waterstaat, zal zijn een hoofd-inspecteur van den waterstaat, die tevens zal belast zijn met de algemeene dienst, welke bij gezegd art. van het genoemd koninklijk besluit aan den inspecteur in de tweede inspectie was toebedoeld. Door den hoofdiuspecteur zal, wat de reis-en verblijf kosten aangaat, worden gedeklareerd op den voet gelijk aan het slot van art. 8 van het koninklijk besluit van den 8 februarij 1849 voor de ingenieurs in algemeene dienst is bepaald. Murine en leger. Uit berigten, bij het departement van marine ingekomen, blijkt dat Zr. Ms. fregat de Ruijter, op den 22 januarij jl.ter reede van Cagliari (eiland Sardinië,) is aangekomen. Aan boord van dien bodem was alles wel. Slantongereg-t te ]lli(l(lelburg. Bij vonnissen van den 2 dezer, zijn 1. V, C en B, wegens het plegen van enkelen diefstal vau groen en dor hout, veroordeeld de eerste tot 6 dagen gevange nis, en de 2de en 3de ieder in eene geldboete van f 1 en de kosten. 2. S, wegens het zetten van wildstrikken, tot het bcmagti- gen van wild, veroordeeld in eene geidboetc van t'20 en dé kosten, bij wanbetaling tot 7 dagen gevangenis. 3. W, wegens het zich ten verkoop van granen ophouden op de Groote markt alhier, en zulks na den daarvoor bepaalden markttijd, veroordeeld in eene geldboete van f 3, bij wanbeta ling tot 1 dag gevangenis, en de kosten. 4. E, wegens de door hem gevoerd wordende paarden, ge spannen voor een wagen, alleen en zonder toezigt te hebben laten staan, op den openbare straat te Middelburg, veroordeeld in eene geldboete van f3 en dc kosten. 5. Ren E, wegens liet wateren op de openbare straat dezer stad, buiten een daartoe bestemde waterbak, veroordeeld ieder in eene geldboete van f 1, bij wanbetaling ieder tot 1 dag ge vangenis, en dc kosten. §talcii>generaal. Het vegeviugsantwoovd op het voovloopig verslag der tweede kamer omtrent het wetsontwerp op de regterlijke organisa tie en het beleid der justitie is rondgedeeld. Aan dat stuk wordt het volgende ontleend Zeer aangenaam was het der regering op te merken, dat de zucht tot toenadering, de gezindheid, om des noods eigen be grippen eu denkbeelden op te offeren, omtrent punten van minder en ondergeschikt belang, ook door de kamer werd op prijs gesteld. Bestaat die, wordt aan eigen overtuiging slechts

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1