i3uitrnlauösrl)c tijïiingm. sche dienst overgegaan, bleef hij daarin tot de verandering van zaken in België; hij vervulde gedurende eenige jaren aldaar de betrekking van minister van oorlog. Hij onthield zich van aan sluiting aan staalkundige parlijen, en werd door allen om zijne regtschapenheid en kennis hooggeschat. 4>ost-ïn<liscIie koloniën. Men leest in de Ncderlandsche staats-courant van 28 dezer; De berigten met de gisteren alhier aangekomen mail, den 11 december II. van Batavia verzonden, zoo wel van de buitenbe zittingen als van de verschillende gewesten van Java ontvangen, luiden in vele opzigten gunstig. Ouder den invloed eener ongestoorderust, neemt de welvaart op Java zigtbaar toe. Het opheffen der bazaarreglen, het beper ken der onbeloonde heerendiensten en leverantien, het verbete ren der cultuur van producten geschikt voor de europesche markt en het behartigen der belangen van de inheemsche bevol king, maken de grondslagen uit van deze toenemende welvaart •n van de bestaande tevredenheid. De uit komst der verpachtingen van 's lands middelen op Java en Madura voor 1858, wasditmaals buitengewoon gunstig. Ge zamenlijk bedroeg de opbrengst ruim negentien tonnen gouds meer dan die van 1857. Van een zoo gioot verschil bestaat geen tweede voorbeeld. De op den 7 december te Batavia plaats gehad hebbende ver koop van 00,000 pikols gouvernenients-suiker is ook medege- vallen. Van deze hoeveelheid zijn 57,000 pikols verkocht tegen f 18i en 3000 pikols tegen f 18£ den pikol. Den gedrukten jstaal waarin de suikermarkt in den laatsten tijd verkeerde, in aanmerking nemende, is de geboden prijs be vredigend te achten. Van Samarang ontvangene mededeelingen nopens de daar- ztelling van eene bevaarbare geul door de modderbank voor de monding der rivier, doen verwachten dat dit werk, waaraan, in afwachting dat de geprojecteerde nieuwe haven zal gereed zijn, «et kracht voortgewerkt wordt, voorloopig aan veler billijke eischeu zal te gemoet komen. Ook van de buitenbezittingen zijn niet onbelangrijke mede deelingen ontvangen. De stand van zaken in liet Linggasche rijk laat schier niets te wenschen over. Op den 1 december had de sluiting plaats gevonden van het contract met den nieuw opgetreden sultan en de grooten van dat rijk. De bekrachtiging van hetzelve zal weldra volgen en zullen daardoor waarborgen verkregen zijn, welke, meer dan vroeger, de rust eu tevredenheid in dat rijk verzekeren, terwijl de verhouding van liet nederlaudsch-indisch gouvernement tegenover de vorsten van Lingga en Riouw, daarbij niet minder verbeteren zal. De ex-sultan bevond zich voortdurend ie Singapoera, van waar allerlei vreemdsoortige geruchten zich nopens hem eu zijnen aanhang verspreid hebben. Alhoewel deze geruchten gecne bijzondere bezorgdheid bchooren te verwekken, en daar enboven nadere bevestiging vereischen, zijn echter de vereischtc voorzorgen beraamd. De expeditie tegen Takaip en Lidak heeft den gewenschten indruk achtergelaten. Onze bezittingen op Timor verkecren over het algemeen in eenen staat van rust. Ook do van de Wester-afdeeling van Borneo ontvangeu tij dingen iuiden allezins bevredigend. Het besef dat onze meer directe bemoeijenis met het binnenlandsch bestuur eene milde er. weldadige strekking heeft, wint meer en meer veld. Opmerking verdient.dat het aldaar nog in het district Mand- har bestaande bestuur der chinesche kongsie Loan Hong, hoe langer zoo wrakker wordt. Het schijnt niet gewaagd Ie stellen, dat het bestuur van dit landschap het tijdstip zijner ontbinding eerlang zal intreden. Het voormalig bestuur der kongsie Thay Kong alihans ziel liet voortdurend bestaan der kongsie Loan Hong met leede oogen aan, en tracht door geheimen invloed het bestuur omver te werpen. Herhaalde demonstration tegen den Kapthay ondermijnen hetzelve meer en meer. De zedelijke ondersteuuing van het nederlandsch indisch gouvernement is reeds ingeroepen. De rninsle schokken zullen er toe leiden dat het bestuur in Mandhar op gelijken voet gebragt wordt als dat der overige chinesche districten. Ook in den stand van zaken in deZuider-cn Ooster-afdeeiing ran Borneo, is eene gunstige wending gekomen, die voor de toekomsteen verblijdend verschiet opent. Op den 1 november 11. is ter hoofdplaats Martapoera overle den de sultan van liet rijk van Bandjarmassiu, Adam Alwas- sikh Billah, inden ouderdom van90 jaren. Tot opvolger was reeds aangewezen de pangeran Tamdjid Illah, door diens benoeming tot sultan Moeda of pangeran Ra* toe van het rijk. Den 3 november had zijne verheffing tot de waardigheid van sultan te Martapoera plaats, in tegenwoordigheid van eene evergroote schare van nienschen, aldaar te zamen gekomen bij gelegenheid der viering van de verjaring van den geboortedag van Mohammad. In het ten gevolge van den hoogen ouderdom, groote zwak heid en van allerlei intrigues zoo zeer ondermijnde bestuur van sultan Adam, zal ten gevolge van diens verscheiden, naar ver wacht wordt, eene groote verandering ten goede plaats vinden- SSiirgerlijke stand. Vlissingen, van 23 tot 30 januarij. Gehuwd A. J. Kruijsse, weduwn. van C. Elie, 37 j. met J- van der Sluis, jd. 35 j. A. Snijders, jm. 32 j. met J. Verlaat, jd. 31 jaren. Bevallen M. van Kleeven geb. Goedhart, d. K. M.Cliristan geb. Prinsen, z. L. Meslier geb. Adriaanse, z. C. Muller geb. van lieinsberge, d. A. Caljouw geb. llage, d. C. Roelse geb. Wouterse, d. li. J. van Driele geb. van der Eijk, z. E. H. Mets geb. Daane, z. J. Pauwels geb. van der Horst, z. (doodgeb.) Overleden A. Potters, man van A. Gerdes, 43 j. M. Heg, d. 3 j. H. J. Bok, z. 9 m. E. van den Berg, z. 4 w. Goes, van 23 tot 30 januarij. Gehuwd: J. B.Nitelet, jm. 30 j. met S. P. Briels, wed. 28 j. J. L. de Maree, weduwn. 41 j. met S. M. Klemkerk. jd. 28 j, Bevallen: S. E. Contant geb. Tresling, z. L. Reijers geb. v. d. Mark, d. Overleden A. Gielbert. d. 1 m. J. M. Mienor,jd. 47 j. M. Samerelse, jd. 24 j. G. Rcijerse, jm. 13 j. M. van der Does, vrouw van A. Meijier, 44j. Zierikzee, van 23 tot 30 januarij. Gehuwd O. van Datnme, jm. 26 j. met P. Mulder, jd. 22 j. Bevallen: C. Wilieuburg geb. Bos, z. E. Aleman geb. Gans, z. L. Wierkx geb. Verdoom, z. J. C. Broodman geb. Bal,z. N. Labrijn geb. Schoo, d. G. de Jong geb. van Oeveren, z. Overleden: P. Ketelboeter, vrouw van E. Ruselaar, 3S j. L. Trommel, ongeh. man. 29 j. G. Hogerheijde, man van E. van den Boogerd, 78 j. W. Opperman, mail van G. Doninieschet, 44 jaren. Meteorolog-isclie waarnemingen gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Januarij 1858. Wind. 1 Jë-d a Laa gste t> I "3 Jü tc 5 temperat. bb i E id "i"2 envcrscliil Aanmerkingen. to i? "o r met de s ■A H m Cn lioo gste. 24 Nw.t.N 3 7782 6.5 O.Sl 6.16 0.0 4.5 +4.0 betrokken. 25 0. ZO. 1 776.3 5.3 0.93 6.56 0.0 4.5 "3.0 betrokken. 26 ZO.t.O. 4 7710 -0.1 0.76 3.78 0 0 -3.5 "9.5 helder. 27 O. ZN. 2 770.4 •f 1-5 0.77 4.26 0.0 -1.5 -. 4 5 held. Iieij. aan de 28 Z. t. O. 2 771.4 2-7 0.76 4.57 0.0 -1.5 "6 5 idem. (kim. 29 Z. t. w. 3 773.0 4.4 0.81 5.39 0.0 +0.5 "6.0 betrokken. 30 z. zw. 5 765.9 4.2 0.94 6.20 0.2 3.0 "4.0 dikke. tCngelamï. Londen 29 januarij. Den 4 februarij aanstaande hervat het parlement zijne door het gewone winterreces afgebroken zit tingen. De ministeriele leden van het lagerhuis zijn door lord Palmerston uitgenoodigd om terstond op te komen, om reden dat er zaken van aanmerkelijk belang in behandeling zouden gebragt worden. Het hof heeft deze hoofdstad gisteren avond verlaten, om zich te Windsor bij prins en prinses Ercderik Willem van Pruis- sen te voegen. Heden wordt aldaar een kapittel der orde van den Kousenband gehouden, in welke orde die prins alsdan zal worden opgenomen. The globe zegt dat. deoost-iudischecompagnie, na menig, vuldige en telkens op nieuw verdaagde beraadslagingen, beslo ten heeft zich tegen het op de kroon overdragen van het gezag dier maatschappij te verzetten. Woensdag heeft het monster-stoomschip de Leviathan zoo veel water bekomen, dat men hetzelve met, betrekkelijk ge ringe krachtsaanwending nog een eindweg nader aan de rivier heeft kunnen brengen, derwijze dat men eenige vrees voedde, dat het gevaarte, onder sommige omstandigheden, als b. v. hij aanhoudenden en sterken noordenwind, ter ongelegener t yd vlot zoude kunnen worden en van de sleden, die reeds gedeelte- iijk zijn gesloopt, zoude kunnen worden opgcligt. Daartegen zijn voorzorgen genomen, altijd in afwachting van de vloeden van zaiurdag of zondag, om het schip alsdan behoorlijk te water te brengen. Eene offieiele depeche, den 21 dezer uit. Bombay gedag teekend, deelt mede dat dc generaal Campbell zich uog te Cawnpore bevond, aldaar hij versterkingen ontvangen had en voornemens was eerlang west waarts op te rukken. De generaal Outram heeft den 22 december de muitelingen nabij Alumbagh aangevallen en verslagen. Nergens zijn nieuwe opstanden uit gebroken. ïliiitsehland, Het oostenrijksche regeringsblad van 27 januarij maakt den tekst bekend van bet. tractaat betrekkelijk de grensregeling tusschen Rusland en Turkije in Bessarabie, de eilanden in den mond van den Douau, enhet Slangen-eiland, welk tractaat den 17 junij 1S57 te Parijs gesloten is en waarvan de ratiüeatien den 31 december 11. uitgewisseld zijn. Relg-ie. Brussel 26 januarij. L'émaucipation zegt in zijn nommer van gisteren //Men merkt op, dat het aantal petition om her vorming der wet op de nationale militie, die bij de kamer inko men, dagelijks toeneemt. Een groot aantal van de ingekomeue petilien zijn door de menigte onderteekeningen, die zij dragen, eene bijzondere opmerkzaamheid waard Zoo is er eene pet itie van de gemeente Sinay met 278 namen, waaronder die van allo stemgeregtigde ingezetenen. De groote steden hebben de beweging gevolgd, die van het platteland van Brabant en Hene gouwen uitgegaan is. Brussel heeft reeds een twaalftal pelitien gezonden, waarvan eenigen zeer grondige betoogen bevatten. Volgens eene ruwe berekening staan er op de 900 petitien, welke tot nog toe bij de kamer ingediend zijn, niet minder dan 20,000 onderteekeningen. Men zegt dat de leden van de beide zijden der kamer in onderling overleg zullen treden om gezamenlijk met het minis terie een wetsontwerp op te stellen, hetwelk aan den weusch van het publiek kan voldoen. Zoo wij wel onderrigt zijn, wordt ook bij het departement van oorlog aan een wetsontwerp be trekkelijk dit onderwerp gearbeid." Frankrijk» Parijs 30 januarij. Keizer Napoleon heeft bij een vrijdag openbaar gemaakt besluit eenen maatregel genomen die reeds sedert, geruimen tijd iu overweging wa3, maar door den aanslag van J 4 januarij bespoedigd schijnt te zijn. De troepen in het keizerrijk zullen volgens dat besluit voortaan ingedeeld zijn in vijf groote commandementen, welke Parijs, Tours, Nancy, Lyon en Toulouse tot hoofdkwartier hebben en ieder onder het opperbevel van eenen maarschalk slaan. In geval van verstoring der openbare orde zullen die maarschalken, maar geene andere militaire overheid, op eigen gezag de troepen kun nen vereenigen, op welk punt zij dienstig achten. In de voordragt van den minister van oorlog, waarop dat besluit genomen is, wordt gezegd dat op die wijze eene talrijke krijgsniagt binnen korten tijd onder de aanvoering van eenen enkelen bevelhebber zal kunnen vereenigd worden. Verder wordt aangevoerd dat een maatregel van dien aard vereischt wordt om eeuen post daar te stellen welke niet heneden de waardigheid van eenen maarschalk van Erankrijk is, en om aan hen in vredestijd behoorlijken invloed op de troepen te geven. Aan den senaat van Erankrijk is donderdag van regerings wege een besluit ter overweging voorgelegd, bepalende dat niemand bij de verkiezing van leden voor het wetgevend lig - chaam als candidaat mag optreden, die niet acht dagen vroeger schriftelijk den eed van trouw aan de constitutie en aan liet. gouvernement afgelegd heeft. Men weet dat deze in dc troon rede aangekondigde maatregel ten doel heeft te beletten dat tegenstanders der beslaande orde van zaken gekozen worden en vervolgens weigeren den eed af te leggen, gelijk onlangs alhier gebeurd is. De algemeene aandacht is hier sterk gevestigd op het door den graaf de Persiguy aan het bestuur der britsche hoofd stad gegeven antwoord, terzake van den aanslag van 14 janu arij. en men is overtuigd, dal hetgeen bij die gelegenheid door den frauschen staatsman is gezegd, allerwegen een diepen indruk zal maken. Naar men meent, heeft hij zich op eene zoo danige wijze uitgelaten, dat het britsche gouvernement genood zaakt zal zijn, of om maatregelen te nemen tegen de staalkun dige uitgewekenen, of om met Erankrijk te breken. De graaf de Persiguy heeft de zaak geheel beschouwd van het diplomatieke standpunt, en hij zou daardoor een blijk van bijzondere scherp zinnigheid hebben gegeven. 11 ij beell Erankrijk voorgesteld als veel minder bedreigd door de aanslagen zelve der moordenaren, dau wel door de plaats, van waar die aanslagen uitgaan, te weten, uit Engeland; het land, welks soldaten naast defrauschc krijgslieden in de Knm hebben gestreden. Volgens hem kan het geene verwondering baren, dat er in Frankrijk velen worden gevonden, die, nagaande dat voortdurend aldaar aanslagen tegen het hoofd van het fransche keizerrijk worden gesmeed, twijfel beginnen Ie koesteren omtrent de opregl heid der gevoe lens van de britsche geallieerden. De Mouiteur besluit, de lange recks van adressen aan den keizer, met een artikel hetwelk hoofdzakelijk het vol gende inhoudt: liet volk. de nationale garde, het. leger, kortom alle volksklassen iu Erankrijk hebben, gelijk al de souvercinen van Europa, en de dagbladpers van alle landen, het afgrijzen aan den dog gelegd, hetwelk de aanslag van 14 januarij verwekt, en de toegenegenheid welke de keizer en de keizerin inboezemen. Het leger vooral heeft gezworen de dy nastie der Napoleons te verdedigen. Deze algemeene eenstem migheid zal de volksmenners en hunne moorddadige handlan gers overt uigen dat de openbare orde iu Frankrijk niet op ecu enkel hoofd berust." De prins gemaal van Engeland, prins Frcderik van Px< is- sen en nog een ander prins worden alhier verwacht/ Naar verzekerd wordt, is het beginsel eencr schadeloos-

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3