öuitcnlanösctje tijdingen. Oenieeuieraad van lïoes. Zitting van 21 januarij. Afwezig tie heeren Smallcgangc en van ile Putte. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en gearres teerd. Op voorstel van burgemeester en wethouders, wordt aan de leden der met 1 januarij jl. ontbonöene schoolcommissie eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de gedane diensten, waarna zonder discussie cene verordening voor de plaatselijke schoolcommissie wordt vastgesteld. Daarna dienen burgemeester en wethouders de door hen opgemaakte aanbevelingslijst in, om daaruit 5 leden voor de schoolcommissie te benoemen, waarop voorkomen de heeren Verschoor, van Voorst Vader, de Witt Hamer, van de Putte Jr., de Laat dej Kanter Jr., van Deinse, Liebert, Conrad, van Dort en van Dam. Nadat de heer van Voorst Vader had verzocht buiten aanmerking te blijven, wordt dadelijk tot benoeming overge gaan en successievelijk benoemd de heeren N. J. F. Verschoor, C. de Witt Hamer, J. A. A. Fransen van de Putte, J. H. do Laat de Kanter en J. F. W. Conrad. De begrootingen voor de godshuizen voor 1858, worden op voorstel der commissie voor het financiewezen gearresteerd, zoo als die zijn ingezonden. Eene verordening voor het burgerlijk armbestuur, het wees huis en het gasthuis wordt ter tafel gebragt en zal bij de leden worden rondgezonden om nader te behandelen. De rekening der kamer van koophandel en fabrieken over 185G wordt, op voorstel der commissie voor het financiewezen, gearresteerd in ontvangen uitgaaf op f 168,89. Wordt besloten van den post van onvoorzien, dienst 1S5 7 af te schrijven, op dien voor onderhoud van meubelen en schoon houden van gebouwen f 1,77 op dien voor gewoon onderhoud van gebouwen, torens, havens, riolen enz. f 908,28J en voor aandeel der gemeente in de kwade posten der grond- en perso nele belasting f37,83, alsmede om uit dien post aan den opzig- ter der gemeentewerken te betalen f 40 voor opgemaakte bestek ken en berekeningen, te zamen besteed voor f'2000. Op voorstel van burgemeester-en wethouders besluit de raad tot verkoop van 91 olmen en 62 willigen boomen aan de West schans en 31 wilgen aan het Roosjeshof, alsmede om voor 1858 aan burgemeester en wethouders over te laten het vaststellen der voorwaarden van aanbesteding van werken en lcveranlien aan de gemeente te doen. Aan de orde zijn de verschillende verzoeken om remissie of afschrijving van den hoofdelijken omslag over 1857, als volgt de heer F. N. van der Bilt aangeslagen op f 500, verzoekt af schrijving voor 6 maanden of f 250 uit hoofde van tijdelijk ver blijf buiten de gemeente. Burgemeester en wethouders stellen de inwilliging voor de heer van den Bosch verklaart zich op de gronden bij vroegere gelegenheden geuit, er tegen. In omvraag is het verzoek toegestaan tegen stemden de hoe ren van den Bosch enSoutendam, terwijl de heeren Vader, beide zich van medestemmen onthielden. Gelijk verzoek van den lieer S. Vader, gelijk besluit; idem van den heer van Voorst Vader over 5 maanden, als voren; idem van den heer J. Fransen van de Putte, over 7 maanden van zijnen aanslag van f300. Burgemeester cn wethouders zeggen, dat die heer zich waarschijnlijk in de opgave van den tijd van zijn vertrek heeft vergist, daar hij niet zoo als wordt opgegeven den 30 april maar eerst den 15 mei is vertrokken, waarop, om be staande redenen, de policie gelast was te surveillerenzij stellen dus voor het verzoek over 6 maanden toe te staan; bij stemming als voren ingewilligd; den heer C. dcFouw, aangeslagen op f 165, over 3 maanden als voren. Wegens vertrek uit dc gemeente de volgenden Wed. van der Meulcn, aanslag f 165, remissie over 7 maanden. J. J. Boeyc, aansl. f49, rem. over 6 m. L. Douw, aansl. f28, rem. over 7 m. Wed. Pais, aansl. f 11, rem. over 8 ra. J. Brugge- man, aansl. f 11, rem. over 8 m. Wed. J. Rcynders, aansl. f 8, 8 m. C. Schong, aansl. f8, rem. over 8 m. G. F. Meijer, aansl. 1'8, rem. over 8 m. C. den Hartig, aausl. f 8, rem. over 8 m. J. M. Adriaanse, aansl. f8, rem. over S m. A. J. van den Thoorn, aansl. f5, rem. over 8 in. P. Rcijndcrs, aansl. f5, rem. over 7 m. C. Stevens, aausl. f 5, rem. over 7 m. J. Verhagen, aansl. f2, rem. over 8 m. J.Boer, aansl. f 2, remissie over 12 m. J. Mulder, aansl. f2, rem. over 7 m. J. van der Schraaf, aansl. f2, rem. over 5 m. P. J. van Arkcl Koudsijn, aansl. f2, rem. over 3 m. Wegens overlyden de volgenden: Wed. D. Boddingius, aansl. f22, voor 8 m. B. II. Janssen, aansl. f57, voor 12 m. N. Vertrcgt, aansl. f 8, voor 8 m.terwijl dc helft van den aanslag van P. dc Vreugd ad f5 en die zich in hetgasthuis heeft gekocht, oninbaar wordt verklaard. Slechts eene aangevraagde remissie geeft aanleiding tot dis cussie en wel die van den heer J. Le Cointre, die door dcongun- stigc omstandigheden der maatschappij van verbeterde mcc- krapberciding met uit. julij als scheikundige eervol is ontslagen, en die op grond dat daardoor zijne inkomsten hebben opgehou den, kwijtschelding verzoekt voor 5 maanden van f 22. Burgemeester en wethouders zeggen daaromtrent, dat noch in de wet, noch in dc verordening op de invordering op den hoofdelijken omslag eenigc bepaling voorkomt, waarop die remissie zou kunnen toegestaan worden, waarom zij voorstel len afwijzend te beschikken. De lieer S. Vader is dit eens, maar zegt, dat aan dc andere zijde dc aanslag liet gevolg is geweest van dc inkomsten zijner betrekking en dat dus, die betrekking opgehouden hebbende, dc billijkheid zou vorderen de gevraagde remissie te rcrlceiicn. De voorzitter zegt dat er wel iets oogcnschijnlijk onbillijks in gelegen is, maar dat even min als men iemand wiens inkom sten in den loop des jaars vermeerderen in zijnen aanslag vcr- hoogen kan, even min wegens verlies van inkomsten verminde ring kan toestaan. Met algemeene stemmen wordt afwijzend beschikt. De voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen1. een adres van de kamer van koophandel en fabrieken te Vlissingen, be trekkelijk den spoorweg van Vlissingen naar Venlo. In het ar chief gedeponeerd; 2. van het algemeen armbestuur berigtdat de lieer Verschoor geinstalleerd is; 3. het proces-verbaal van kasopneming niet een in kas van f 6854,50 4. de rekening dei- leenbank over 1857, in banden der financiële commissie; 5. van den heer van den Bosch, zijn ontslag aanbiedende als lid der commissie voor de school van minvermogenden en de be waarschool. Tot nieuwe benoeming overgaan in volgende ver gadering; en 6. eenigc staatsbladen. Daarna wordt de vergadering gesloten. Engeland. Londen 24 januarij. De tweede editie van The times verze kert stellig dat de heer de Persigny van het engelsche gouver nement de uitzetting heeft gevraagd van vijf uitgewekenen, waarvan een of twee Italianen, de anderen Franschen. Het zelfde dagblad vestigt de aandacht op het groot aantal schipbreuken, welke jaar op jaar nabij de britsche kusten voorvallen, en beweert dat dit schrikbarende getal wel met de helft verminderd zou kunneu worden; indien er in allen deele behoorlijke zorg voor de kustverlichtiug en de afbakening van het vaarwater gedragen wierd. Inzonderheid klaagt dat blad dat de ingang der Firth of Forth nagenoeg in volslagen duister nis gelaten wordt, terwijl er tusschen Leith en Berwick-upon- Tweed geen enkel kustlicht bestaat. Gisteren is alhier van regeringswege eene telegrafische depeche openbaargemaakt, houdende berigten uit Calcutta van 25 december 11.; deze melden niets belangrijks behalve dat de communicatie door middel der posterij tusschen Calcutta en Bombay na eene kortstondige afbreking hersteld is. De depeche behelst niets betrefFende den strijd in Oude; uit dit stilzwijgen wordt opgemaakt dat de gesteldheid der zaken in die landstreek in dc veertien dagen, die sedert het afzenden der laatstvorige berigten waren verloopeu, niet wezenlijk veranderd was, dat de muiters er dus nog meester waren eu dat de generaal Campbell in de omstreek van Cawupore op de aankomst van versterkin gen wachtte, om vervolgens eenen nieuwen aanval op Luckuow te ondernemen. De zelfde depeche behelst berigten uit Hongkong van 16 de cember 11., uit welke blijkt dat cr weinig vooruitzigl op eenen vreedzamen afloop der chinesche aangelegenheid bestond. Lord Elgin had zijn ultimatum aan Yeh, den onderkoning van Canton, doen toekomen, maar er was nog geen antwoord daar op ontvangen, zoo dat het scheen als of de onderkoning niet gezind was om in onderhandelingen te treden. Ook wordt gemeld dal de Engelschen den 15 december 11. Honan, een eiland op de chinesche kust, bezet hebben zonder tegenstand te ontmoeten. Ofschoon in zeer gematigden toon, laat The globe zich over den uilslag der vertoogen, door Frankrijk aan Engeland tengevolge vau den aanslag van 14 januarij gerigt, nagenoeg in den zelfden geest alsThe times uit.Te vergeefs zegt dat dagblad onder andereu, zou eenige vreemde regering van ons eischen dat wij al diegenen uitbannen welke geneigd mogtenzyn tegen haar zamen te spannen. Onze instellingen gedoogen niet dat wij zoo ver gaan, zelfs in het belang van ons eigen land, Maar wij moeten en zullen die faciliteiten geenszins weigeren welke de vreemde regeringen geregtigd zijn te vragen, om den draad dei- ontdekkingen te vinden, welke de oproerige bedreigingen aan de hand kunnen geven. Bij den gezant van Frankrijk is jl. woensdag eene depu- latic uit den gemeenteraad der city verschenen, om hem een door dat ligchaam aangenomen adres van gclukwensching met de redding van den keizer der Franschen ter hand te stellen. IluitscliEaud. Weenen 21 januarij. Eergisteren is alhier een Italiaan in hechtenis genomen, welk feit, ofschoon de oorzaak volstrekt niet bekend is, natuurlijk iu de gegeven omstandigheden met den aanslag op keizer Napoleon wordt in verband gebragt. In eene officiële nota door den turkschengezant aan graaf Buol overhandigd, en houdende mededeeiing van de benoeming van Ali-pacha tot groot vizier, wordt verzekerd dat door den dood van Reschid-pacha en de benoeming van diens opvolger geene verandering in de staatkunde van het ottomanische ka binet zal komen, cn dat voor de slipte uitvoering van den hatti- humayoun steeds zal woiden zorg gedragen. Minder bemoedi gend luiden de berigten over de gezindheid van den nieuwen groot vizier ten aanzien van de doorgraving der landengte van Suez; Alipncha heeft ook als minister vau buitenlandsche zaken nooit verholen dat hij een tegenstander van dit plan is. Frankfort 20 januarij. Volgens het jongste bulletin, heeft de koning van Wurteraberg, ofschoon nog niet geheel hersteld, toch eenige uren het bed kunnen verlaten. Minder gunstig luidt het bulletin uit Karlsruhe, nopens den toestand van den groothertog van Baden, wiens gezondheid dagelijks afneemt. Uit dien hoofde zullen dc regerende groothertog en gemalin zich niet naar Londen begeven, ter bijwoning van dehuwelijks- plegtigheid der koninklijke prinses van Engeland. BSelg'ie. Brussel 21 januarij. In de zitting van de kamer van verte genwoordigers van gisteren is door den minister van justitie een ontwerp van wet tot herziening van het laatste boek van het strafwetboek ingediend. In de wetgevende zitting van eer. der laatste jaren is eene wet tot herziening vau het eerste boek van dat wetboek door de kamer aangenomen. In de laatstvorige zitting is door het toenmalige kabinet eene voordragt tot her ziening vau den eersten en tweeden titel van het tweede boek ingedienden het nu ingekomen wetsontwerp bevat de acht laatste titels van het tweede boek. Hiermede is dus, zoo veel van het gouvernement afhangt, de herziening der strafwetge ving voltooid en aan het in 1831 door het grondwetgevende congres gegeven voorschrift eindelijk voldaan. De kamer heeft besloten deze voordragt niet naar de gewone afdeelingen te verzenden, naar het voorbereidend onderzoek daarvan aan eene bijzondere commissie, die door den voorzitter benoemd zal wordenop te dragen. Indien de voordragt aangenomen wordt, zullen dc door mid del der drukpers tegen een buitenlandsch gouvernement of souverein gepleegde misdrijven voortaan ambtshalve door het openbaar ministerie vervolgd worden, zonder te wachten op eene bepaalde aanklagt van wege die regering of souverein. Deze verandering was herhaaldelijk aanbevolen door het fran- sche gouvernement, hetwelk het minder voegzaam achtte voor eene buitenlandsche reglbank als klagende partij tegen eenen dagbladschrijver op te treden. Dat het liberale kabinet die verandering voordraagt, hoewel de tegenwoordige bewindslieden en hunne vrienden vroeger legen bepalingen van gelijke strekking geijverd hebben, geeft aan oppositiebladen aanleiding om, even als onlangs bij de uit zetting van den franschen kolonel Charraste zeggen dat de ministers inzigt krijgen van zaken die zij vroeger als woord voerders der oppositie schenen niet te kunnen begrijpen. Frankrij li. Parijs 24 januarij. De Moniteur berigtin zijn nomnier van gisteren, dat het belgisch gouvernement eene regtsvervolging legende dagbladen Le drapeau en Le crocodile ingesteld, en eene wet betreffende het toezigt op de buitenlanders voorge dragen heeft alsmede eene wijziging der bepalingen van het strafwetboek betrekkelijk misdrijven van storenden aard voor de betrekking des rijks met andere staten. Uit deze mededee iing meent men te kunnen opmaken dat het gouvernement met die stappen der belgische regering genoegen neemt. Naar de Moniteur berigt, hebben de keizer en de keizerin jl. woensdag middag het militair hospitaal van Val-de-grace bezocht. De gendarmes der garde, die den 14 dezer zijn gewond- ondervonden inzonderheid de belangstelling van HH. MM. en werden door den keizer begiftigd met het ridderkruis of de mili taire medaille. Ook ontvingen twee in de Krim gewonden de medaille. De zieken, innig getroffen door de goedheid van HH. MM.legden op alle mogelijke wijzen hunne erkentelijk heid en gehechtheid aan den dag. Uit de instructie nopens den moordaanslag van den 14 dezer moet gebleken zijn, dat Pierri en Orsini op zich hadden genomen, te midden der door de ontploffingen ontstane verwar ring den, persoon des keizers met dolken aan te tasten, iu geval Z. M. bij de ontploffingen niet gedood was. Zoo als men weet is dat misdadige plan verijdeld door dat Pierri vóór den aanslag werd gevat en Orsini zelfbij de ontploffingen gewond werd zoodat, zijn dolk hem ontviel, welke dan ook in de straat Lepe!' letier is gevonden. De tegen de plegers van den aanslag geopende instruc tie schijnt zich te zullen bepalen tot de vier personen, welke toen dadelijk zijn gearresteerd. liet schijnt dat de overige personen, welke men in deze zaak betrokken waan de, niet zullen worden vervolgd, zoo zij niet reeds weder op vrije voelen zijn gesteld, daar de instructie tot geene ont dekkingen ten hunne laste heeft gevoerd. Wat men heeft bespeurd van eene vertakking der zamenspanning in de depar- lementen en in het buitenland, vooral in Duitschland, is zoo onzeker dat het niet bij het rcglerlijk onderzoek opgenomen heeft kunnen worden, waardoor de loop der zaak zeer zou zijn vertraagd. Vermoedelijk zal de zaak tegen den 8 of 10 Februa ry worden behandeld. De beschuldigden zijn reeds herhaalde malen tegenover elkander gehoord. Een hunner, Rudio door wien twee granaten geworpen waren, heeft bijna volledige be kentenis gedaan. Met Pierri en Orsini moet zulks echter nog

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3