a OT beklaagde mede te laste gelegde, waaromtrent de regtbank heeft beslist, dat haar niet gebleken was dat het verzet tegen den tweeden commissaris en een der agenten van policie meer dan lijdelijk is geweest. Nadat op verzoek van den raadsman des beklaagden, de ad vocaat mr. W. C. Bcirsius, nog drie getuigen a decharge werden gehoord, heeft die raadsman betoogd dat ten deze magtsover- t reding van de zijde der policie heeft plaats gegrepen en de amb- lenaren alzoo niet in de uitoefening hunner ambtsbediening waren, terwijl volgens de verklaringen van twee der voor het hof gehoorde getuigen door hen geen wederstand is gezien. Pleiter concludeerde op die gronden dat het hof den beklaagde moge ontslaan van alle regtsvervolging. Het openbaar ministerie heeft bij monde van den procureur- generaal de beschuldiging volgehouden en gerequireerd tot be vestiging van het vonnis der arrondissemeuts-regtbank alhier van 11 december 1857, met veroordeeling van den beklaagde in de kosten, in hooger beroep gevallen. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op heden over acht dagen, des voormiddags ten 10 ure. De te Hulst gestationeerde brigade marechaussees heeft dezer dagen eene belangrijke overtreding der jagtwet geconsta teerd. Niet minder daii 17 belgische jagers, geassisteerd door 150 drijvers, hielden op de grenzen des rijks eene klopjagt. Voormelde brigade in den omtrek aldaar verborgen, heeft niet minder dan 27 personen gekalangeerd. Naar men verneemt, hadden de jagers, alle voorname personen uit Antwerpen, de noodige koks en tafelbedienden medcgebragt, om op eene na burige hofstede het te schieten wildbraad te bereiden. Aan de gezagvoerders van nederlandschc vaartuigen is door het ministerie van builenlandsche zaken, ter voorkoming van schade, herinnerd art. 18 der wet van 14 maart 1889 (Staats blad no. 12), luidende als volgt "Nederlandsche schepen in vreemde havens aankomende, al waar een consul van dezen staat resideert, zal de schipper ge houden zijn zich, binnen driemaal vier en twintig uren na zijne aankomst, bij den gemelden consul te vervoegen, en aldaar zijne zeebrieven te vertoonen en te doen viseren zulks verzuimende zal dc schipper of gezagvoerende verbeuren eene boete van één gulden voor elk last." Men schrijft uit Berlijn dat er nogmaals eene conferentie tus- schen de pruissische en nederlandschc commissarissen zal plaats hebben, betreffende den aanleg van zekere spoorweglinien tus- feclien Pruissen en Nederland. Op het Nederlandsch landhuishoudkundig congres, in den vorigen zomer te Deventer gehouden, werd besloten dat het volgend congres in de laatste helft van juni) 1S58 te Nijmegen zal vergaderen, cn werden tot leden van het bestuur benoemd de heeren dr. A. W. van Roggen, dr. A. Scholl van Egmond, dr. H. W.Daames, W. H. Triebeis, C. H. van der Wedden cn W. B. Reynen. Dit best uur heeft alsnu ter kennis van belang hebbenden gebragt dat het XlIIde congres op 29 en 30 junij, 1, 2 en 3 julij 1858 te Nijmegen zal gehouden te worden, en tevens de aandacht gevestigd op de belangrijke daar te behan delen onderwerpen, namelijk: 1. akkerbouw in den ruimsten zin, veeteelt eu zuivelbereiding; 2 houtteelt en tuinbouw3. natuurkennis, land-en volkshuishoudkunde en statistiek.Opdat echter het congres zooveel mogelijk aan zijn doel beantwoorde, oordeelt liet bestuur dat het vooral noodig is, dat het uit te schrijven programma punten van behandeling bevat, die tot het. gebied van liet congres behooreu, en waarvan het in het belang van den neder'.andschen landbouw wenschelijk kan geacht, worden, dat zij aan het opzettelijk onderzoek van velen worden onderworpen, waartoe ook vraagpunten behooreu, die, ofschoon reeds op een vorig congres behandeld, nogtans gebleken zijn niet genoegzaam te zijn opgelost en daarom een nader onder zoek verdienen. Het heeft alzoo allen, zoo mannen van prakt ijk als beoefenaren der wetenschap, die in de verbetering van den vadgikujdsclien landbouw belang stellen, en wier kennis en ér/anhg^fi^itNanderen tot raad ca voorlichting kunnen strekken, uitgeittiödj|gd l(^t medewerking en meer in het bijzonder tot het inzendend yakrVtoorstellen en vraagpunten, die op een congres met gew^fischt gevolg kunnncn behandeld worden, met ver zoek dié^AorstèlIen en vraagpunten, elk op een afzonderlijk- stuk papjjjA^schrevcn, franco te mogen ontvangen vóór 15 februantMTic., ten einde het programma vroegtijdig in gereed heid te kunnen brengen. Hoogst wenschelijk acht het ook, dat zij op wier verlangen voorstellen en vraagpunten in het pro gramma worden opgenomen,zeiven op liet congres tegenwoordig zijn, ten einde die nader te kunnen ontwikkelen en toelichten. - Herhaaldelijk is reeds gewezen op de uitbreiding hier te lande der verkeringen tegen zee-en brandgevaar, gesloten vQor rekeuing'vau buitenlands gevestigde naamlooze vennoot schappen. Twit's zijn ook een groot aautal assurantie-maat schappijen te Rotterdam bij adres aan de tweede kamer daarte gen opgekomen. Zij achten zulks 1. in het algemeen belang niet zonder gevaar, en 2. met het oog op hun bijzonder belang hoogst onbillijk. Ad lum merken zij op, dat de bepalingen van ons wetboek van koophandel omtrent naamlooze vennootschap pen, niet alleen geschreven zijn om het publiek te waarborgen tegen het gevaar zijne kapitalen in onsoliede ondernemingen te steken, maar ook voornamelijk op het beginsel berusten, dat tegenover het voorregt aan de deelhebbers in zoodanige asso- ciatien, in strijd met het gewone handelsregt, toegekend, van niet aansprakelijk te zijn dan voor het volle beloop hunner actiën, krachtige waarborgen aan het pubiick behooren te wor den gegeven. Zij herinneren voorts, dat de werking van vreemde maatschappijen hier te lande, gelijk trouwens overal, steeds werd geweerd. Het koninklijk besluit van 8januarij 1821, heeft langen tijd het vestigen van agenten van buiten- landsche anonyme sociëteiten belet, doch mist tegenwoordig alle toepassing. Zij achten die toelating 2. onbillijk, omdat, terwijl dc hier te lande gevestigde naamlooze vennootschappen met een patentregt bezwaard zijn van ruim 2£ pet. der zuivere jaarlijksche win3t, de vreemde maatschappijen daarentegen niets betalen. Zij verzoeken derhalve dat door wettelijke bepa lingen gewaakt worde, dat buitenlands gevestigde naamlooze vennootschappen of alt hans zoodanige van haar, bij welke zulks gelijk bij maatschappijen van assurantie in het algemeen belang gevorderd wordt, hier te lande geene agentschappen oprigten, noch op eenige andere wijze handelen, tenzij door den koning toegelaten; dat deze toelating niet verleend worde, tenzij de buitenlands gevestigde maatschappij door hare statuten over te leggen bewijze dat zij althans de zelfde wa arborgen van soliditeit aanbiedt, welke onze wet van de hier te lande geves tigde maatschappijen vordert, terwijl de agent of tussehen- persoon, die de posten sluit, hoofdelijk mede verbonden behoort te zijn, opdat de regtsvorderiug der Nederlanders ook hier te lande vervolgbaar zijterwijl eene cautie door den agent te stellen, voegzaam tevens als voorwaarde aan de toela ting kon worden gehecht; dat eindelijk de belasting op het patent en zegelgeld zoodanig geregeld worde, dat de vreemde ling daardoor althans niet minder dan de ingezetenen getroffen worde. Am&tct.) Dezer dagen heeft te Leeuwarden eene bijeenkomst plaats gehad van een niet onaanzienlijk getal deelhebbers uit Fries land, in het waarborg genootschap voor weduwen, onder direc tie van de heeren J. te Winkel en H. J. Rietveld te Amsterdam, waarin eene voorloopige commissie werd benoemd met op- dragt., om zich onledig te houden met het onderzoek naar de wenschelijkhcid van wijzigingen inliet reglement van genoemd genootschap. Naar aanleiding daarvan heeft die commissie de belanghebbenden thans opgeroepen tegen 28 dezer, tot behan deling der navolgende punten a. voorstel der commissie tot verandering en wijziging van het vigerende reglement van 1 mei 1853 op het genoemde waarborggenootschapb. benoeming «ener permanente commissie; c. voorstellen, mededeelingen, enz. Men verzekert dat er weldra een zeer uitvoerig verslag in 't licht zal komeu over den toestand onzer koloniën en wel gedurende een tijdvak van tien jaren. Welligt beslaat dat be langrijk stuk ongeveer honderd vellen druks. Nopens den gezondheidstoestand van hare koninklijke hoog heid prinses Hendrik is zaturdag middag ten 12J- ure het. vol gende bulletin'verschenen H. IC. li. mevrouw de prinses Hendrik der Nederlanden bevindt zich tamelijk rustig. De koortsen zijn niet zoo hevig meer." Aan de Amsterdamsche courant wordt uil, Leyden geschre ven dat Z. K. H. de kroonprins der Nederlanden naar men ver neemt omstreeks de maand mei dezes jaais die gemeente met der woon zou verlaten en hoogstdeszelfs studiën aan eene an dere hoogeschool zoude voortzetten. Verscheidene handelaren te Rotterdam hebben aan de twee de kamer der staten-generaal een adres ingediend, het verzoek behelzende, dat er maatregelen mogen geuomen worden, om den verderen achteruitgang in den suikerhandel te voorkomen, door de accijns op de suiker iu verhouding te brengen met die iu andere rijken. Het Algemeen handelsblad zegt dat dc bekende amerikaan- sche magiicliscur Hume waarschijnlijk eerlang Nederland be zoeken zal en misschien in het openbaar proeven zal geven zyuer geheimzinnige kunst. Naar men verneemt, is door mevr. de Salis geb. Moorrees, eene aanklagt ingeleverd tegen den uitgever li. Nygh te Rot terdam, op grond van diens weigering om mededeeling te doen van de namen van teekenaar en schrijver van de plaat en het gedicht betrekking hebbende op de Maleijers en getiteld Setro's uitvaart, voorkomende in het laatste nommer van het Humo ristisch album. Benoemingen en besluiten. Benoemd: met Zr. Ms. goedkeuring, door het consulaat-gene raal te Tanger, tot consulaire agenten de heeren O. Stokes te Mazagan, A. B. J. Duncan te Laraiche, P. Barrow te Rabat en F- Wooldridge te Dar-el Baida. Benoemd: bij besluit van 16 dezer, tot ridder grootkruis der orde van den Nederlandschen leeuw de maarschalk graaf Vail- lant, minister van oorlog van Z. M. den keizer der Franschen. Benoemdbij besluit van 20 dezer, bij het 1ste regement ves ting artillerie, tot kommandant van het corps de luitenant-kolo nel E. A. Frantzen, van het regement; tot majoor de kapitein der 1ste klasse O. H. Kuyck, van den staf der artillerie, thans werkzaam bij de Koninklijke militaire akademie. Goedgevonden: bij besluit van 20 dezer, in te willigen het verzoek van den kolonel J. M. graaf van Lynden, van den gr oo ien staf, hoogstdeszelfs eersten adjudant en stalmeester, om toestemming tot het aannemen en dragen van de decoratie der orde van den Rooden Adelaar, 2de klasse, hem door Z. M. den koning van Pruissen geschonken. Wecrologie. Jongstl. woensdag is te Hulst overleden de gepensioneerde majoor der infanterie Hombach, die tijdens de belegering der citadel van Antwerpen adjudant van den generaal Chassé was. Herk- en sclioolnieuws. Ter vervulling der vacature ontstaan door het met 1 dezer verleend emeritaat aan ds. J. ab. Utrecht Dresselhuys, is dooi den kerkeraad der hervormde gemeente te Wolfaartsdijk (clas sis Goes) geformeerd de volgende nominatie van predikanten dd. J. Ilenier, te 's Gravcpolder; II. van Strien, teScherpenisse, en Westkerke; J. G. Blaauw, te Steenderen en Bronkhorst; A. Macpherson, te Hantum en Hantumhuizen; P. M. Losgert, te Molenaarsgraaf; J. P. Nonliebel, te Vaassen; A. P. A. du Cloux, te 's Grevelduin lCapelle; W. Kraijenbelt, te Scheveningen; J. D. Beman Brouwer, te Ede; J. A. C. Nonhebei, te Wemeldinge, en W. Kluever te 's Heer Abts- en Sinoutskerke. Zestaldd. Blaauw, J. P. Nonhebei, du Cloux, Kraijeubelt, Kluever eu van Strien. Drietaldd. Nonhebei, van Strien en du Cloux. Daaruit is met eenparige stemmen beroepen ds. H. van Strien» predikant te Scherpenisse en Westkerke. I&antong-ereg-t te Middelburg-. Bij vonnissen van den 23 dezer zijn A., C., J., E. en L., wegens het na den voor dit jaar ter her ijking vastgestelden termijn, als kooplieden of winkeliers, in hunne winkels of werkplaatsen voorhanden hebben van kope ren en ijzeren gewigten die onherijkt warenveroordeeld ieder in eene geldboete van f 10 en de kosten. SSurgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging deu 24 dezer, P. Arnoldus, 44 j., weduwn. met M. Varel, jd., 31 j. Vlissingen, van 16 tot 23 januarij. Bevallen: L. de Kloe geb. Rykaard z., G. E. Swenuc geb. Bom z., H. Focke geb. Wandemakers d., W. Scherer geb. Dommisse z. Overleden: J. C. Gobert, 61 jvrouw van J. L.Speckens H. C. van der Heiden, 4 j., z. M. Antheunissen, 63 j., wed. van J. C. de Kok. Goes, van 16 tot 23 januarij. BevallenL. H. lloskam geb. van Charlois d. D. Proos geb. Sloover d. P. A. Goossen geb. Dekker d. E. Robijn geb. van Balen d. C. M. de Winter geb. Magielse z. Overleden: A. Dalebouwdt 5S j, man van B. Francooij. A. Wisse, 62 j. vrouw van J. van Ooste. J. de Hooze, 61 j. jm. L. Reijnhout, 45 j. vrouw van C. Pieper. G. Timmerman, 66 j. man van J. Wisse. Zierikzee, van 16 tot 23 januarij. BevallenG. Neerhoudt geb. den Dekker d. M. C. Appels geb. Rombouts z. C. Lindhout geb. Carnoelje z. P. J. Verkaart geb. Vingerhoed z, M. C. Gillesse geb. Leveus z. M. Meerse geb, de Jonge z. Overleden: A. Trommel, 60 j., ongeh. vr. K. Mallander. 32 j., man van D. van Noordwijk. J. F. D. Nering Bögel 36 jaar, ongehuwde man, M. Bastiaan 6 weken, dochter, W. Koole 50 jaar, ongehuwde vrouw. Meteorologische waarnemingen gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Januarij 1858. Wind. •s g* Laa gste tb s B a tcmpcrac. A 5 1° jjo a -a bp A enverschil met. de Aanmerkingen. A A A .ÊH 2 hoogste. 17 N.NW. 1 780.2 4.3 0.81 5.33 0.0 2.5 +4.0 trokken. 18 Zw.t.Z. 3 774.4 4.4 0.92 G.18 0.0 1.5 «0. 5 betrokken. 19 Zuidw. 4 770.2 5.0 0.90 6.48 0.0 4.0 «4.0 Iieijig. 20 Zuidw. 6 757-8 7.1 0.85 0-74 0.0 4.0 «4.5 betrokken. 21 W.t.N. 4 7(52.1 3.0 0.91 5.54 0.1 1.0 «7.0 buijig. 22 N.t.W. 3 772.2 3.4 0.83 5.14 0.1 1.5 «5.0 buijig en betr. 23 W.ZW. 2 776.7 4.8 0.91 0.25 0.4 2.0 «4.0 heijig.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2