Dc lieer Billault verklaart, dat nog andere maatregelen zul len genomen worden, om de oppositie te beteugelen. liet is trouwens gemakkelijk de bladen le tellen, die der regering vij andig zijn, en wier verkeerde werking men moet voorkomen. De wetgevende kamers die zich reeds in de vorige maand geconstitueerd hadden, zijn dingsdag zamen gekomen oin hare eigenlijke werkzaamheden aan te vangen. Dc zitting is dooi den keizer op de Tuilerien met eene troonrede geopend. Z. M. heeft zich inzonderheid uitgelaten over den mislukten aanslag op zijn leven en over de laatstclijk te Parijs en Lyon gehouden verkiezingen, waarbij gelijk men weet, ookeenige tegenstan ders der in Frankrijk bestaande orde van zaken verkozen zijn, die geweigerd hebben trouw aan keizer en constitutie te zwe ren, en dus niet hebben kunnen zitting nemen. Eerst sprak de keizer over den inwendigen toestand des lands, waarin hij vooruitgang van stoffolijken en zedehjken aard op merkte, en vervolgens over de betrekkingen met het buitenland, waarbij hij verklaarde dat Frankrijk met alle andere staten in uitstekend goede verstandhouding stond. De afgeloopen verkiezingen tot vernieuwing van het wetge vend ligchaam werden herdacht, als een treffend blijk van be stendige eensgezindheid lusschende natie en het gouvernement des keizers; maar hierbij werd gevoegd dal zij op zekere plaat sen een bedroevend en ergerlijk schouwspel hadden opgeleverd, immers vijanden der nationale instellingen hadden de kiezers door valsche beloften misleid en door kuiperijen bewogen om hunne stem te geven aan lieden, welke vervolgens den hun aan geboden lastbrief van de hand wezen. Zulke ergerlijkheden rnogten nooit weder voorkomen, en te dien einde zou bepaald worden dat niemand voortaan bij de verkiezingen stemmen vra gen en bekomen mogt, dan na verklaard te hebben dat hij, ge kozen wordende, den vcreischlen eed zou afleggen. De keizer dankte den llemel voor dc redding van zijn leven en van dat der keizerin, uit het gevaar waarin het dezer dagen door eenen moordaanslag gebragt was, hij gedacht met deernis aan het groot aantal personen welke het slagtoffer van die on- daad geworden zijn, maar sprak over zulke bestrijders onver saagd en zonder cenige bezorgdheid voor zich zeiven. Eene partij welke lot moord hare toevlugt, neemt, zoo ongeveer drukte Z. M. zich uit, geeft door het aangrijpen van dat wan hopige middel een blijk van hare zwakheid en onmagt. De partij, welke Cesar vermoordde, heeft daarvan gcene vruchten geplukt, even min die welke Hendrik IV naar het leven stond. De Voorzienigheid gedoogt soms den ondergang van eenen regtvaardigen man, maar nooit de zege ecuer zaak die in mis daden haren steun zoekt. De pogingen van zulke tegen par lijders zullen mij noch de kalmte noch het vertrouwen op de toekomst benemen. Wordt mijn leven gespaard, dan blijft het keizerrijk met mij iu leven, zoo ik val, zal mijn dood nieuwe kracht aan het rijk bijzetten, want de troon van mijnen zoon zal door de verontwaardiging des volks en des legers geschraagd worden." Velen hadden verwacht dat de troonrede eenige voor Enge land onaangename gezegden over het. herbergen van moordena ren en zamenzweerders zou bevatten, maar deze verwachting is niet vervuld. Opmerkelijk zijn ook de volgende gezegden in de rede des keizers: //IJet gouvernement wil dat het beginsel der gods dienstvrijheid eerlijk toegepast worde, zonder le vergeten dat de katholieke godsdienst het geloof van de groote meerderheid der Eranschen is. De godsdienst is dan ook nooit möer geëer biedigd noch vrijer geweest dan thans. De provinciale kerkver gaderingen worden zonder belemmeringen gehouden, en de bisschoppen kunnen hunne heilige bediening in haren vollen omvang uitoefenen. Dc luthersche en de gereformeerde ecre- riienst, alsmede die van de Israëlieten deelen in billijke mate in dc ondersteuning van den staat en ontvangen van hem gelijke bescherming." Ook worcll in de troonrede medegedeeld dat de franschc zee- magt in China gezamenlijk met de engelscliè strijd voert om herstel van gemeenschappelijke grieven te verkrijgen en om den moord van fransche zendelingpredikers te wrekendat de fran- sche soldaten in Algerie tot het aanleggen van spoorwegen ge bezigd zullen worden, en dat meer dan driemaal honderd dui zend personen in en buiten Frankrijk aanvrage onfden gedenk penning van St. Helena gedaan hebben. De aanspraken, welke op de Tuillerien gehouden zijn, ter gelegenheid van de geiukwenschingen met den mislukten aan slag op het, leven des keizers, worden natuurlijk in alle kringen druk besproken. De woorden door de heeren Troplong en de Morny gebezigd, worden verschillend beoordeeld, doch men vindt in liet algemeen dat de toon, welke daarin jegens Enge land wordt aangeslagen, juist niet die van een geallieerde is, Overigens heeft het keizerrijk zich nimmer zoo sterk gevoeld, als na dezen aanslag, en de bloedige oogst, welke de dood in dc rue Lepel let ier gemaaid heeft, is voor dat keizerrijk van meer nul dan de duizendeen duizende lijken, welkei» de Krim rus ten. Het behoeft dan ook wel niet gezegd te worden, dat dc keizerlijke regering van hel voorgevallene het noodige gebruik zal weten te maken. Hiervoor is de heden uitgesprokene troon rede der keizers, hij de opening van het wetgevend ligchaam, het beste bewijs. Deze rede is met liet oog op het tijdstip, waarop zij is uitgesproken, het rijkste van inhoud van allen, welke nog over de lippen des keizers zijn gekomen. Terwijl daarin in de eerste plaats met kalmte en gemagtigdheid alle binnen- en builenlandsclie betrekkingen van Frankrijk, zoowel staatkundige als financiële behandeld worden, wordt in de laatste zinsnede in even krachtige als duidelijke bewoordingen te kennen gegeven, dat Frankrijk nog in het bezit is van te veel vrijheid. De Moniteur behelst in zijn nommer van dingsdag weder eene nadere opgave van personen die door de uitbarsting, welke den keizer het leven had moeten benemen, wonden van meer of min ernstigeri aard bekomen hebben. Het aantal van die personen klimt daardoor tot 127. Le pays meldt, dat er gisteren, aan de prefectuur van policie, een der granaten is geopend. Twee zwaardvegers, de heeren Caron en Devismes, waren daarmede belast. Zij begon nen met de slaghoedjes een voor een weg te nemen, daarna hebben zij de schoorsteentjes afgeschroefd en het donderkwik daaruit, genomen. Men kon dc grenaat zelve gemakkelijk openen en zich van den inhoud verzekeren, waarin echter geen enkel projectiel gevonden is. Wel was die gevuld met een grijs poeder, dat nog niet chemisch onderzocht is, maar voor donderkwik gehouden wordt. Op het einde van het onderzoek is de heer Caron door eene zware neusbloeding aangetast, en ook de heer Devismes is on gesteld geworden. Men is van oordeel, dal. het rapport van den regler van instructie, den heer Treilhard, binnen twee of drie dagen zal geëindigd zijn, en aan do kamer van beschuldiging ingediend worden. De volgende bijzonderheden zijn nog aangaande den aanslag bekend geworden. Pierri had eene entréekaart. voor de opera, hetwelk dc mec- ning bevestigt, dal de zaamgezworencn medepligtigen inde zaal hadden. Eenige personen hebben zelfs tweemaal iu de zaal hooren fluiten, en men meent, dal dit signaal een tegenbevel was, daar de aanslag niet gelukt was. Men zegt zelfs, dat plan bestond, om den schouwburg inbrand le steken. Ook verhaalt men,dat een rijtuig, waarin drie hooge ambte naren zalen, die naar de opera reden, op dc boulevards eenige vijandige manifestatie» hebben ondervonden. Dit feit bewijst, dat. er plan was tol oproer, ingeval de aanslag gelukt was. Een der gearresteerden heeft bekend, dat een der medeplig tigen, zekere Taddini, Lij het maken van de lielsc he machines, i gedood is door de behandeling van hel donderkwik. De commissaris van policie Hébert, die vóór den aanslag Pierri arresteerde, is tot ridder van liet. Legioen van eer benoemd- La patrie verhaalt de volgende heroïeke handelwijze van een lansier der keizerlijke garde. Een detachement van dat. wapen was voorliet schouwburggebouw geposteerd. De ont ploffingen grepen plaats, dc gewonden werden weggedragen, cn meer dan een half uur was vcrloopen, toen de lansiers nog altijd eveneens met uitgetrokken sabel in het gelid stonden. De be velvoerende officier vroeg nu, of iemand gewond was, waarop een lansier antwoorder n Ja, ik." Hij viel daarop in onmagt, en eenige minuten later was hij aan zijne wonden bezweken. Onder de wapenen had hij den doodskampgestreden. Tot de reis van den keizer naar Algerie is thans zoo goed als besloten. Zij zal iu de maand april plaats hebben, en zeker vergezeld gaan van de noodige maatregelen, ten behoeve van de tot nu loc zoo gebrekkige kolonisatie van deze belangrijke be zitting. Frankrijk en Engeland zouden het, naar men zegt, in de chiiiesche kwestie thans in zooverre eens zijn, dat wanneer men den keizer van China door de inname van Canton niet tol de ge.- wcnschte concessien kan brengen, men zal overgaan tol eene expeditie tegen Peking zelf. Deze expeditie zoude alsdan plaats hebben inden loop van den aanstaanden zomer, cn Frankrijk zoude in dit geval een voldoend legerkorps daarheen zenden. Uit Athene schrijft men dato 9 dezer, dat liet parlement na de feesten, namelijk op den 20 dezer, zou worden geopend. 1111. MM. zullen den 18 naar Caleida vertrekken. Bij de aan staande groote feesten le Nauplia zal eene massa orden worden uitgedeeld. Men hoort van niets dan van festiviteiten. Als ecu waardige tegenhanger daarvan schijnt liet thans zeker dat, om redenen van zuinigheid, liet loon van de beambten cn officieren vooreerst niet zal worden verhoogd, waartoe liet voornemen be stond, alleen zal het rantsoen brood voor dc soldaten verhoogd worden. Italië. Dc piemoulesché bladen verzekeren, dut het besluit om den heer Ratazzi door een anderen bewindsman te doen ver vangen, niet moet worden aangemerkt als een bewijs dat de sardinische regering voornemens is om hare staatkundige ge dragslijn te wijzigen. De minister de Cavour heeft de sardinische gedeputeerden medegedeeld, dat de heer Ratazzi de ministeriële waardigheid heeft nedergelega, omdat deze had bespeurd, dat alle aanvallen op het, kabinet meer in T bijzonder tegen hem persoonlijk waren gerigt; dat hij als bewindsman is afgetreden om het regerings beleid gemakkelijker te maken, en stellig voornemens blijft om, als afgevaardigde, hel liberale kabinet te ondersteunen. ArriïjDingcn. Den 15 dezer ter reede van Vlissingen gearriveerd voor Ant werpen bestemdCastorgez. Azzopardi, Zwarte zee; Diamant, gez. Elfervig, Ealmouth; Aurjust, gez. Van Camenga, Riga; Jan Visser, gez. Driest, Riga; Leis, gez. Vedeler, Triest; Lucin de, gez. Wandak, Falmouth; Esperanee, gez. Phiart, Reque- jade; 16 dezer Amice, gez. Sawyer, GrangemouthVesta, gez. Nee, Riga; Turjc, gez. Maude, SunderlandZuiderzee, gez. de Jong, Havana; Siaffe, gez. Gladulich, Berdianski; IVitcho/thc seas, gez. Ehtering, Ealmouth; 19 dezer drab ar, gez. Brunc, Gallao; Josephine, gez. Lindholm, Akyab; Ceres, gez. Manne ken, Dartmouth; 20 dezer Gabriel, gez. Quentin, Camillas Dion, gez. Evards, Dublin; 15 dezer Alfiïê0, gez.Chishohn, Sunderland; Antje Brons, gez. Wortman, Riga; beide voor Gent bestemd. Den 17 dezer de Schelde afgekomen en naar zee gezeild Bertha, gez. Zimdars, Rio GrandeEmma, gez. Stover, Bremen Tot aanvulling van het reeds in ons vorig no. medege deelde, strekke het volgende: Het engelsche driemastschip Kalodyne, gez. Young, van Antwerpen in ballast naar Hartieypool bestemd, verleden maandag langs Vlissingen uitgezeild zijnde, is in de nabijheid van Zoulelande tegen den vasten wal aan den grond geraakt Twee sleepbooten hebben vruclitelooze pogingen aangewend om liet schip in diep te brengen, hetwelk door den harden wind en daaruit ontstane hooge zeëen, veel gewerkt heeft en reeds zeer lek is geworden. tjauMsbmgtm. €9vcrz*<;t «ïeweeh. Rot lei dam 22 januarij. Ofschoon or nog zeer weinig levendigheid in den handel heers ebt krijgt alles toch een heter aanzienvooral zijn de prij zen van koftij stijver, beneden 33 ct. zijn geen goed ordinale ceeleu Java koffij te koop. Avignon 9 januarij. De handel was kalm. Er zijn eeuige aankoopen gedaan van raciue rosé a fr. 43, palud 47 Li fijne meekrappen hebben geerie transactiën plaats gehad. (■riiaunsarikten. Ooslburg 20 januarij. De markt was heden van de meeste graansoorten goed voor zien en de kooplust levendig, niettegenstaande de minder gun stige bcrigten uit Holland. Redelijke tarwe kon goed fS a fS,3Q opbrengen, puike nog iets daarboven, geringe en blaauwewas weinig bcgadigd; rogge steeds schaars en te hoog gehouden. Van wintergerst is veel en zeer vlug verkocht, de bcsie f 5.90, f 5,80, f 5,70, ligt ere f 5,60 a f 5,40; zomergerst f 5,20 a f 5.00. Haver f 2.75, f 3, f 3,25 eu f 3.50. Paardebooneu met veel vraag tegen f5,70, f5,80 cn f5,90, enkele partij'jes ff] verkocht. Groene erwten f7,25 a f7,50 op de kook geboden, doch hooger gehouden. Middelburg 21 januarij. Bij meerderen aanvoer, zoowel uit onze naburige eilanden als ook uit Walcheren, ging er echter algemeen weinig om, daar houders, vooral van tarwe, van geene verlaging wilden hooren, en koopers daarentegen algemeen lager gestemd waren. Iu rogge was de handel onbeduidend. Gerst had aan vorige week- prijzen genegen koopers, doch daarvan was weinig ter veil. Walchersclic witte- cn bruineboonen bleven zonder handel. Walchersche paardebooneu hadden genegen koopers tot vori- gen wcekprijs. Erwten bijna zonder handel. Koulzaad met eenige meerdere vraag, doch de orders waren to laag gelimiteerd om puike waar te koopen. Oliën zonder prijsveraitdering. fnemiddcBdu uiartitprifzen. Middelburg 20 januarij. per ned. mud. per ned. mud. Tarwe oude a Bnuucboon. n Dito nieuwe - 8.a- 9,Paardebooneu- 6 20a- 6,50 Rogge oude - 6,b. C.Gr. erwten - 6,50 a- 8.— Gerst wint. - 5,30 a- 5,50 jGraatiwe erwt - a- Dito zom.- 5,—a- 5,jKoolcnraapz.- 13 25 a -14. Haver - iiAardappelen - 2,30 a - 2.50 Boekweit, a - per ned. pond. Willeboon. - 12,50 a -12 50 Versche boter —,9S J 0. Middelprijzen van bak ba re tarwe/ 8.75 on rn?gc 6,

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3