MIDDELRURGSCHE COURANT. i\° 10. Zaturdag 1858. 23 Januarij. Editie van vrijdag avond 8 ure. VASHETRlJKSBESTUDB,PR0VI\CliLE EiV GEMEE?iTEDESTCREi\. Deze conrant verschijnt des dingsdags, donderdags en zatutdagy. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz.van één tot zes regels f 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor tegel worden betaald. De betaling geschiedt kontani. 71aulunti}igmgm Aanbesteding. Op vrijdag, den 29 januarij 1858, des voormiddags ten 11 ure, zal onder nadere goedkeuring, door den commissaris des ko- nings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aan besteed Het driejarig- oiiderltoud der aanleg-- en losplaats voor visscliers in den SSrak- man bij de Isabellaslitis in de provincie Zeeland; aanvangende met den dag-der goedkeuring: van de aanbesteding- en eindigende den 31 december 1§00. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving zon der opbod. Het beslek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg, eu op zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende Op den derden' en tweeden dag voorde besteding, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg, en den ingenieur van Deventer, te Breskens. De minister van binnenlaudsche zaken, A. G. A. VAN RAPPARD. In eene circulaire, dezer dageu uitgevaardigd door het hoofd- j bestuur van het fonds ter aanme^Üging en ondersteuning van i de gewapeude dienst in de Nederlanden, wordt deze instelling in 1858 bij vernieuwing driugend aanbevolen. liet hoofdbestuur herinnert daarbij, hoe het jaarlijks gedwongen is een gedeelte van zijn kapitaal te gelde te maken, zonder hetwelk een deel der nu uit het fonds verzorgde militairen daarvan zoude moe ten worden verstoken. Op 31 december 11. werden daaruit 745 verminkten, nageblevenen van verminkten of gesneuvelden en 1113 infirmen ondersteund. Ben aautal van 930 sollicitanten wachten nog op hunne opneming, waaronder zicli een groot getal blinden bevinden boven en behalve die aangenomen ver zoekers, heeft men ten gevolge van de bekrompenheid van het fonds, nog eene menigte behoeftige oude militairen moeten afwijzen. Het is dus wel te hope:-, dat ter gelegenheid der aan staande collecte de uederlandsch-3 milddadigheid ruim in den nood dezer nuttige instelling zal voorzien. Öinnrnlanüscljc lijïmtgcn. middelburg; 23 januarij. De landbouwer J. van den Broeke Jz., wonende op den Kleinen Abeele onder de gemeente Ritthem, heeft op den 12 dezer aan Z. M. den koning aangeboden 2£ ned. pond boter, af komstig van zijne nog in deze maand in het weiland grazende koeijen. Bij een 'schrijven van 19 dezer is hem door den hofmaarschalk des konings, op last van Z. M., 'skonings bijzondere dank betuigd voor dit zeker hoogst zeldzaam geschenk. De regtsgeleerde faculteit aan de hoogeschoul te Leiden heeft den gouden eerepenning toegewezen aan de bij haar inge- j komene prijsverhandeling: //over de waarde der zaken" ouder het motto qual remicel aroma enz.waarvan bij opening van 1 het naambriefje gebleken is schrijver te zijn de lieerT. M. C. j Asser.jur.. stud. Ie Amsterdam. Een tweede antwoord op j de zelfde vraag, ingezonden met het motto II ne s'agit pas de faire lire enz., is door de faculteit eene zilvereneerepenuing j waardig gekeurd. Sedert eenige dagen is tcNijkerk, Amersfoort, Rhenen, Wa- geriingen en in de nabijheid van Arnhem bijna alle zware tabak van het gewas 1857 zoowel best goed, uitschot, aardgoed als zandgoed, tot verhoogde prijzen verkocht. Een amsterdamsch huis is daarvan kooper voor 2/3 gedeelte. Er bestaan alle rede nen om het er voor te houden, dat deze inkoop geschied is voor rekening der fransche en oostenrijksche regie, denkelijk voor de fransche. De Geneeskundige courant zegt uit eene goede bron te ver- nemen dat de procureur generaal bij hel provinciaal geregtshof j in Zuidholland heeft afgezien van hel cassaliemiddel, dat hij aanvankelijk had verklaard te willen aanwenden tegen het j arrest, houdende vrijspraak van den geneesheer Stewart, i Schultz te Vlissingcn, beklaagd van inwendige praktijk. Men verneemt dal de minister van oorlog zich reeds bezig houdt met het opmaken van de definitieve begrooting van zijn j departement voor het jaar 1858, die nog moet worden ovenvo- gen bij den raad van ministers en bij den raad van state, en die dan nog 's konings goedkeuring moet erlangen, voor dal zij aan de beraadslaging der kamer zal kunnen worden onderworpen. 1 Er zal dus nog eenige tijd verloopen, alvorens het ontwerp dier begrooting aan de tweede kamer zal kunnen worden aan geboden. Het spreekt wel van zelf, dat bij den weinigen tijd, dien de minister heeft om zijne begrooting op te maken, vooral nu het jaar reeds is ingetreden, de ontwerpen, diehijmogt koesteren, nog van weinig invloed op het cijfer dier begrooting voor het loopende jaar zullen kunnen zijn; maar toch verzekert men dat dit cijfer lager zal wezen dandat hetwelk in het laatste van het vorige jaar door de tweede kamer werd verworpen Als eene bijzonderheid kan vermeld worden dat de meubelen enz. in ééne der zalen van den generaal Nahuys, voor eenige dagen in de nabijheid van Breda op het buitenverblijf Burgst overleden, op niet minder dan f 120,000 zijn gewaardeerd. Ge noemde zaal moet een bazar zijn van degrootsle en prachtigste voorwerpen van smaak en kunst. De bepalingen door den minister van justitie vastgesteld lot uitvoering der wet van 13 junij 1857 (staatsblad no. 87) ter regeling vandejagten visscherij, zijn van den volgenden inhoud: 1. Ieder, die eene jagt-of visch-acte verlangt,doet daarvan blijken bij onderteekend verzoekschrift, te rigten aan den com missaris des konings zijner woonplaats. 2. Het blanco verzoekschrift, bij den burgemeester der ge meente kosteloos verkrijgbaar, duidt aan, welke acte verlangd wordt, en bevat eene bereidverklaring, om het voor de acte ver schuldigde regt en het zegel ten kantore van registratie, daartoe aan te wijzen, te voldoen. 3. Het ingevuld en onderteekend verzoekschrift wordt ingediend bij den burgemeester der gemeente, die het met. zijne consideration opzendt aan den commissaris des konings. 4. In geval de verzochte acte, uit hoofde van wettige rede nen, niet kan worden verleend, wordt daarvan, door tusschen- komst van den burgemeester, aan den verzoeker kennis gegeven. 5. De invordering der regt.cn geschiedt door den ontvanger der registratie in het ressort., waarin de verzoeker woonachtig is. 6. Zoodra mogelijk wordt jaarlijks door den commissaris des konings aan den directeur van hel algemeen zegelkautoor te 's Gravenhage, ingezonden het voor het in tc gaan saizoen ver- I mocdelijk beuoodigde getal van iedere soort van neten, in blan- co, om van het vereischte zegel te worden voorzien. Dc blanco acleu, overeenkomstig het verzoekschrift inge vuld, worden door den commissaris des konings gezegeld aan de ontvangers ter invordering gezonden, vergezeld van een gedetailleerden, voor ieder kantoor van administratie, opge- maakten staat. 7. Ten name van een er» den zelfden persoon worden geen twee kleine aclen voor de uitoefening der vissckcrij verleend. 8. Van de verzending wordt door den commissaris des ko nings gelijktijdig aan den directeur der registratie kennis gegeven, onder toezending van eene opgave van het getal en bedrag van iedere soort van jagt- en visch-acten, voor elk ei.:- kantoren van registratie afzonderlijk. 9. De acte en de vergunningen, genoemd in art. 6 der wet, zijn voorzien van een merkteeken ter aanwijzing van het. saizoen, waarvoor de acte of de vergunning is afgegeven. D.r, merkteeken zal zijn voor het saizoen 1857/1858:1, voor het saizoen 1858/1859: 2, eu zoo vervolgens. 10. Wanneer aan den ontvanger van een misslag in eene acte blijkt, brengt hij dien Ier keunis van den commissaris des konings. 11. De ontvanger roept den belanghebbende tot iigting der acte op bij waarschuwingsbiljet, waarin het bedrag der ver schuldigde regten is uitgedrukt. 12. Bij voldoening stelt de ontvanger zijne kwitantie op dc acte. 13. Dekoslelooze vergunning tot het vangen van houtsnip pen met laat-, war- of valliouwen, of tot de uitoefening der visscherij met een vischtuig, wordt bij onderteekend verzoek schrift aan den commissaris des konings gevraagd, in te leve/eu bij den burgemeester der gemeente, die het aan den commissa ris met zijne consideratien opzendt. Ten name van een eu den zelfden persoon worden geene twee kostelooze vergunningen voor de visscherij met een visschtuig verleend. 14. De verzoeken, onder no. 13, bevatten de aanwijzing: a. Dat de kostelooze vergunning tot het vangen van hout snippen met laat-, war- en valliouwen, verzocht wordtin dienst van geregtigden tot de jagten b. Van het vischtuig, waarmede men verlangt ie visschen, den naain des eigenaars van het vischwater en de gemeente, waarin het vischwater gelegen is, een en ander gestaafd door de verklaring van den betrokkenen burgemeester. 15. Dc vergunningen worden door tussclien komst van den burgemeester aan cle belanghebbenden uitgereikt. 16. Voor het vervoeren van wild of visch wordt door den burgemeester der gemeente een biljet afgegeven, waarin "be halve de namen van den verzender en van dengene aan wien wordt verzonden," het wild of de visch wordt omschreven en uitgedrukt, voor hoelang het consent biljet van waarde zijn zalhetzelve dient te gelijk tot verklaring van oorsproug. 17. Van de verleeude consentbiljetten wordt door don bur gemeester aanteekening gehouden 18- De ontvangers der registratie betalen op mandaten b:j voorschot de pre mien voor het. gedood schadelijk gedierte. 19. De voorbetalingen, door de ontvangers der registratie gedaan wegens premien voor liet gedood schadelijk gedier t: en wegens premien voor bekeuringen, worden ten behoeve v.vi *s rijks schatkist geregulariseerd op de wijze, als bij de algeme ne comptabilileits-verordeningen is voorgeschreven. 20. Bij het provinciaal best uur worden registers aangelegd voor de inschrijving der aan registratie onderworpen eeuden- kooijen, duiventillen en zwanendriften, met aanwijzing van a. de gemeente waarin zij gelegen zijn b. de uitgestrektheid van den kring van afpaling van iedere kooi c. de paren duiven, die op iedere til mogen worden aange houden d. de merken van de zwanen, tot iedere drift behoorendo c. het tijdvak, waarover de registratie is verleend. 21. De aanvragen om registratie worden gerigt aan den

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1