MIDDELRURGSCHE COURANT. 9. Donderdag '1858. 21 Januarij. öinnmlcmösrljf tijöiugm. i\°- Deae courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zatiiidags. Binnen deze gemeente en Vlia- •ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8franco per post f 8,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 85 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. llliitdellmrg SO juuuarij. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft op den 12 dezer ter vervanging van den heer P. J. Kruysse, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend, benoemd tot deurwaarder ter standplaats in de gemeente Axel, de heer C. van der Swan, deurwaarder bij de arrondissements regtbank en het kantonge- regt te Goes. Dien ten gevolge zijn beide laatstgenoemde be trekkingen, benevens die van deurwaarder bij de directe belas tingen te Goes, Kruiningen en 's Gravenpolder, open gevallen. Ter burgerlijke teregtzitting van de arrondissements regt bank alhier, is heden door het openbaar ministerie conclusie genomen in zake de incidentele vordering van de gemeente Middelburg (gedaagde tot het geven van restitutie van den hoofdelijken omslag door jhr. mr. J. van Reigersberg Versluys) dat de oorspronkelijke eisoher zal mogen worden gehoord op vraagpunten. Bij een uitvoerig betoog heeft de heer officier van justitie uit een gezet, dat naar zijne beschouwing de grondslag der vorde ring geene kwestie van burgerlijk, maar alleen van administra tief regt kan zijn, en dat dit onderwerp alzoo alleen tot de ken nisneming van den regter zou behooreu, als het uitdrukkelijk aan hem ware opgedragen. Uit art. 15 der wet van 22 mei 1845 (staatsblad no. 22) putte spreker echter uitsluiting van de be voegdheid des burgerlijken regters om, ten aanzien van de rijks en plaatselijke directe belastingen, regt te spreken ter zake van belastingpligtigheid. Overigens, voor zoo veel de gestelde vraagpunten betreft, en vooral uit aanmerking dat de regter ambtshalve daaraan eenige kau toevoegen, wil het openbaar ministerie gaarne aannemen dat ae beantwoording daarvan van eenigen invloed kan zijn op de hoofdzaak. De conclusie strekte ten slotte, dat het der regtbank behagen moge zich te verklaren onbevoegd om van deze zaak kennis te nemen, en subsidiair om het door de incidentele eischeres ge vraagde verhoor toe te staan. De regtbank heeft de uitspraak bepaald op den 3 maart e. k. Van al hetgeen in denlaatsten tijd over de kwestie der spoor wegen in ons vaderland is geschreven, zal wel niets meer de algemeene belangstelling opwekken dan eene door den heer J. G. W. Fynje geschrevene brochure, getiteld Bijdrage tot de kennis van het belang der nederlandsche spoorwegen, van welke ons dezer dagen een exemplaar is toegezonden. Wij stellen ons voor van dit werkje in eender volgendenom- niers een min of meer volledig overzigt te geven, of wel eenige uittreksels daaruit mede te deelen, doch willen reeds dadelijk door eene voorloopige aankondiging cr deaandacht op vestigen. De schrijver, de bekwame ingenieur van den waterstaat Fynje, is wel de in de eerste plaats bevoegde persoon om over deze aangelegenheid het woord te voeren, cn naar het ons bij eene vlugtigc inzage voorkomt, doet hij dit met eene onpartij digheid en volledigheid, welke aan zijn boekje een voortdurende waarde verzekeren. De opschriften der door hem behandelde hoofdonderwerpen mogen mede reeds ten blijk verstrekken van het veel omvatteude van zijne beschouwingenzij zijn de vol gende: Inleiding. Oorzaken, die in Nederland de ondernemin gen voor spoorwegen belet hebben. Invloed der geldcrisis op het tot stand brengen der ondernemingen. Oorzaken, waardoor de rijkdom van den staat ontwikkeld wordt. Invloed van de spoorwegen op de welvaart en ontwikkeling van den handel. Welke spoorweglijnen worden in Nederland vereischt? Invloed der spoorwegen op de scheepvaart.. Gevolgen die voor Neder land uit het gemis van spoorwegen zijn voortgesproten. Over zigt van de zeegaten en havens van Nederland. Spoorwegen iu het noordelijk en oostelijk gedeelte van het rijk. Spoorwegen in het midden van het rijk. Spoorwegen in het zuiden van het rijk. Over de wijze van ondersteuning der ondernemingen. Be sluit. Wij kunnen met genoegen vermelden, dat de nieuw gebouw de Middelburgsche stoompellerij en meelfabriek alhier, sedert eenige dagen met het pellen van rijst eenen aanvang heeft ge maakt, en dat het verkregene fabriekaat in alle opzigten voldoet en de inrigting der fabriek aan de verwachting beantwoordt. Bij den raad van state is thans aanhangig een ontwerp van wet nopens de regeling van het onderhoud der gebouwen in de verschillende gemeenten voor het garnizoen in gebruik. L'écho universel meldt, volgens particulier schrijven van Batavia, dat er onder het koloniaal leger eene hevige spanning bestaat. De subalterne officieren gevoelen zich zeer gekrenkt door den onlangs door den minister van koloniën genomen maatregel, om kapiteins en luitenants uit hel moederland bij het indische leger te detacheren, waardoor hun vooruitzigt op bevordering zeer wordt benadeeld. Zelfs moeten eenige offi cieren van zeker bataillon zich bij hun chef ten hoogste over die handelwijze hebben beklaagd en te kennen gegeven, dat, indien hunne grieven niet binnen een korten tijd zouden worden her steld, zij allen hadden besloten hun degen te breken. Nog ernstiger feiten moeten in eene der voornaamste garni zoensplaatsen van Indie zijn voorgevallen. Door tegenzin in den militairen stand hebben verscheidene officieren van ver dienste zich de middelen weten te verschaffen, om hunne for tuin op gelukkiger wijze in handel en nijverheid te beproeven. Dien ten gevolge hadden zij hun eervol ontslag uit de militaire stand verzocht. Onderhands heeft men hun doen kenbaar wor den, dat, indien zij op hun ontslag bleven aandringen, zij zulks konden erlangen, maar dat in dit geval zij zich ook gereed moesten houden, onmiddelijk het indisch grondgebied te ver laten. Ms. opperkamerheer baron van Aylva van Pallanat, die den koning bij deze plegtigheid vertegenwoordigden. Het Algemeen handelsblad deelt in zijnnommer van gisteren een berigt mede uit Weenen van den 16 dezer, volgens hetwelk een groot handelshuis te St. Petersburg, onder de firma Solojef, in staat van faillissement verkeert en de ontzettende verliezen welke hieruit voortspruiten, Amsterdam en Rotterdam zullen treffen. Prins en prinses Hendrik zijn jl. zaturdag van Luxemburg in de residentie teruggekeerd, en hebben dadelijk een bezoek bij H. M. de koningin-moeder afgelegd. Z. M. de koning heeft aan HD. adjudant-generaal, baron Forstner van Dambenoy, opgedragen zich naar Parijs Ie bege ven, ten einde aan Z. M. den keizer HD. gelukwenscheu aan te bieden, wegens de gelukkige verijdeling van den moordaanslag op het leven van Z. M. Jl. zondag middag ten IIJ ure is in de Heilige Lodewijk en Antoniuskerk aan den Boschkant te 's Gravenhage, een Te deum gezongen, ter zake van de gelukkige redding van den keizer en de keizerin der Franschen, bij den aanslag op don derdag gepleegd op het leren van HH. MM. De dienst werd verrigt door mgr. Vcchiotti, apostolisch internuntius aldaar. De baron d'André, buitengewoon gezant en gcvolmagtigd minister des keizers bij het nederlandsch hof, vergezeld van al de leden van zijn gezantschap, bevond zich op bet altaar. In eene gereserveerde tribune had zich ook het corps diplomatique vereenigd en aldus welwillend aan de uitnoodiging van den franschen minister tot bijwoning der godsdienstoefening vol daan. In die tribune hadden ook plaats genomen de chef van Zr. Ms. huis, de luitenant-generaal graaf du Monceau, en Zr. Vele duitsche bladen hebben in hunne berigten aangaande den moordaanslag op den keizer van Frankrijk gemeld, dat liet schoothondje der keizerin aan den hals was gewond. De Frank furter Postzeitungberigt daaromtrent het volgende In de ons toegezonden telegrafische depêche stond woordelijk: //roquet légèrement blessé nuque." Het eerste woord was niet met eene kapitale letter geschreven, en beduidt, zoodanig ge schreven, mops, schoothond. Wij meenden aan die beteekenis niet te moeten twijfelen, daar het ons voorkwam, dat in de de pêche daardoor aangeduid werd, in welk dreigend gevaar de keizerin verkeerd had. Van achteren blijkt het, dat wij ons vergist hebben en dat generaal Roguet bedoeld werd. Wij heb ben echter aan deze vergissing te danken, dat wij te weten zijn gekomen, dat vele bladen onze telegrafische berigten overnemen zonder de bron te noemen. BSenoeming-esi en besluiten. Vergunning verleendbij besluit van 13 dezer, aan den heer J. Bunge, consul van Saksen te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Albrecht, hem door Z. M. den koning van Saksen geschonken. Benoemd tot ridders der orde van de Eikenkroon de heereu Vitringa, burgemeester der gemeente Ermelo, en mr. C. A. Nai- rac, burgemeesier der gemeente Barnevcld. Ter vervulling der vacaturen, welke met 1 januarij 1858 door de gewone aftreding zouden ontstaan, zijn bij Zr. Ms. besluit van 26 december 11., benoemd tot leden van het provinciaal col- legie van toezigt op de kerkelijkeadminislratie bij de hervormden in Zeeland: op nieuw de heer C. M. van Visvliet, en in plaats van den heer mr. W. C. M. de Jonge van Eliemeet, die verzocht had niet herbenoemd te worden, jhr. mr. P. D. van Citters. Voorts is, in plaais van wijlen den heer J. Borsius.als secretaris van het provinciaal kerkbestuur en dien ten gevolge ook als lid van het provinciaal collcgie van toezigt opgetreden de heer A. Sloteraaker Cz., zoo datditcollegie is zamengesteld als volgt: jhr. mr. J. G. H. van Tets van Goudriaan, voorzitter; dr. W. L. van Oosterzee, prseses vauhet provinciaal kerkbestuurA. Slo- temaker Cz., secretaris; C. M- van Visvliet en G. J. Sprenger, particuliere leden der hervormde kerkC. M. van Visvliet, se cretaris. Aecrolojie. Vrijdag overleed te Parijs, na eene langdurige ziekte, de graaf d'Argout, vroeger minister, senateur, gouverneur der bank van Frankrijk, medelid van het instituut, grootkruis der orde van het legioen van eer enz. Ten jare 1783 in het departement der Isêre geboren werd hij, na ontvanger-generaal te Antwerpen geweest te zijn, reeds in 1SJ1 auditeur bij den staatsraad, in 1815 prefect der Neder-Pyrenecn en in 1819 pair van Frank rijk. Onder de julij regering was hij van liet najaar van 1830 tot in het begin van i834 lid van het kabinet, werd ten jare J836 andermaal minister van financiën, en den 10 augustus van dat zelfde jaar gouverneur der fransche bank. lierk- en seltuuliiietuvti. Door de afgevaardigden uit de vier onderwijzersgezelschap pen in het vierde schooldistrict dezer provincie, werd jl. zatur dag te Goes eene vergadering gehouden, waarin is vastgesteld een reglement, voor de uit dat district thans gevormde //Ver- ecniging van het nederlandsch onderwijzersgenootschap." Eiantong'eregt ie Middelburg. Bij vonnissen van den IS dezer, zijn 1. S. C. en W., wegens het wateren op de openbaren straat dezer stad, buiten een daartoe bestemde waterbak, veroordeeld ieder in eene geldboete var. f 1, bij wanbetaling ieder tot een dag gevangenis, en de kosten. 2. P., wegens het buiten noodzaak schellen aan eene wo ning binnen deze gemeente, veroordeeld in eene geldboete van f 1by wanbetaling tot 1 dag gevangenis, en de kosten.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1