ven geweest zijn. The globe van eergisteren bevat zulk een be- rigt, hetwelk bepaaldelijk de voorvallen te Delhi betreft. De bank heeft gisteren den prijs van het geld wederom een percent verlaagd en het minimum van het disconto op vijf ten honderd gesteld. Heden is alhier een buitengewone vergadering van aandeelhouders der Oost-Indische compagnie gehouden om te beraadslagen over de bij haar ontvangen mededeeling dat Hr. Ms. gouvernement voornemens is het bestuur over Iudie haar geheel te ontnemen en aan de kroon te trekken. Door een der leden is voorgesteld te verklaren dat deze maatregel strijdig zou zijn met de regten en privilegiën der Oost-Indische compagnie, gevaarlijk voor de constitutionele belangen van Eugeland en nadeelig voorde veiligheid der britsche heerschappij over Iudie, en dat de maatschappij zich alzoo met alle constitutionele mid delen daartegen behoort te verzetten. De stemming over dit voorstel is tot den 20 mei aanstaande verdaagd. De Leviathan is den llden en I2deu dezer minstens twee en dertig voeten nader bij den waterkant gebragt. Het gevaarte had toen bij den vloed zeven en een half voet water onder den boeg; het behoeft vijftien voeten water om te kunnen drijven. Rusland. Men weet dat onlangs in vier provinciën van Rusland, na- melijk in de gouvernementen Kowno, Wilna, Grodno en St. Petersburg, op aanzoek van den kant der adellijke grondbezit ters, maatregelen van regeringswege verordend zijn tot traps- liberale partij, gelijk te denken was, met eene groote meerder heid van stemmen gekozen. Te Brussel was de meerderheid echter niet zoo groot als verwacht werd de heer de Perceval heeft er 2333 van de 3386 stemmen bekomen, terwij! meer dan de helft van het aantal kiezers zich van stemming onthouden hebben. Frankrijli. Parijs 16 januarij. De Moniteur geeft in zijn nommer van gisteren een berigt van den snooden aanslag op het leven van keizer Napoleon, hetwelk nagenoeg aldus luidt: //Toen de kei zer en de keizerin gisteren avond om half negen ure bij de groote opera aankwamen, deden zich plotseling drie uitbarstingen van holle projectilen hooren. Een aanzieulijk aantal van de omstan ders en van de soldaten, die het rijtuig des keizers begeleidden, werd gewond, en twee daarvan doodelijk. Hunne Majesteiten zijn beiden ongedeerd geblevende hoed des keizers werd door een van de projectilen doorboord, en de generaal Roguet, Zijner Majesteits adjudant, die op de voorste bank van den wagen zat, bekwam een ligle wonde aan den nek; twee lakkeijen werden gekwetst, een paard van het keizerlijke voorspan gedood en het rijtuig door de projectilen stuk geslagen. Hunne Majesteiten werden in den schouwburg door het pu bliek met levendige geestdrift ontvangen, terwijl de voorstel ling onafgebroken voortgezet werd. De prins Napoleon en de prinses Mathilde vervoegden zich in de keizerlijke loge, alsmede alle hoog geplaatste personen. Om middernacht verlieten Hunne Majesteiten den schouw burg, en werden op de boulevards, die op vele plaatsen geillumi- gewijze vrijmaking der leifeigenen. Thans wordt gemeld dat neer^ waren, met warme vreugdekreten begroet. Op de Tuile- ook uit Moskau, Volhynie, Nowgorod, Podolie, Witebsk. j rie" werden zij opgewacht door een groot aantal personen, Charkow en andere gouvernementen aanzoeken van de zelfde waaronder senatoren en liooge staatsambtenaren, deengelschc strekking ontvangen en bij de hooge regering in overweging zijn. Blsiitscliland. Berlijn 16 januarij. De tweede kamer heeft den graaf von Eulenburg wederom tot haren voorzitter voor de eerste vier weken verkozen. Uit Mannheim wordt onder dagteekening van 11 dezer gemeld: De onderscheiden scheepvaartmaatschappijen van den Middel- en Boven-Rijn, van den Main en den Neckar, alsme de de kamers van koophandel te Mannheim en te Frankfort, hebben dezer dageu aan het bestuur van de Keulsch-Mindener Rijn-spoorwegmaatschappij een geregtelijk protest tegen den aauleg der vaste brug over den Rijn te Keulen doen be- tcekenen, waarin zij, op grond der bepalingen van de Rijn scheepvaart acte omtrent de vrijheid der scheepvaart op den Rijn, zich hare regten reserveren. Dit protest, hetwelk ook Biet de onderteekening van een groot aantal schippers prijkt, is ook aan de betrokken autoriteiten medegedeeld. Blijkens eene van den kant der regering in de badensche kamer gedane mede deeling zal er binnen kort eene buitengewone bijeenkomst van de centrale commissie voor de Rijnvaart plaats hebben, ter opzet telijke behandeling van de kwestie der bruggen over die rivier." Prins Erederik Willem van Pruissenen zijne jeugdige gemalin worden na te Maagdenburg overnacht te hebben, des namiddags van den 6 februarij te Potsdam te gemoet gezien, alwaar, ua den plegtigen intogt in het slot, familie-diner wordt gehouden. Den 8 februarij begeeft het echtpaar zich naar het slotBellevue en houdt des middags ten een ure zijneu intogt te Berlijn. Ten vier ure heeft galamaallijd in de witte zaal en later hetsoupé in meer beperkten kring plaats. Den 10 februarij wordt een maaltijd bij den prins van Pruissen gegeven en des avonds de Vestale in den schouwburg opgevoerd, terwijl de hoffeesten den volgenden dag met een familiemaaltijd bij prins Karei en eene avondassemblce bij den prins van Pruissen be" sloten worden. Luxemburg. Uit Luxemburg schrijft men dat baron von Tornaco in de den 11 dezer gehouden buitengewone zitting, die voor één dag was bijeengeroepen, om ten tweeden male over het budget te stemmen, voor die stemming het adres aan den koning wenschte behandeld te zien, dat tot na de behandeling der andere zaken verdaagd was. De regering verzette zich echter tegen dit voor stel, ten eerste, omdat de buitengewone vergadering daartoe niet was belegd, en ten andere, omdat het adres overbodig was geworden. Het budget werd ondanks de houding der regering eenpariglijk goedgekeurd. De vergadering besloot den groot hertog hareu wuusch te kennen te geven, dat zoo spoedig mogelijk eene buitengewone zitting mogt worden gehouden, om daarin een adres aan Z. H. te behandelen. Prin* Hendrik zou zaturdag naar 's Hagc terugkecren. De minister Simons is ongesteld en bedlegerig. IBelgie. Vrijdag is in het kiesdistrict Brussel een lid voor de kamer van vertegenwoordigers gekozen, en in het kiesdistrict Door nik een lid voor den senaat. In beide is de candidaat van de gezant en andere diplomaten, die den keizer kwamen geluk wenschen. Het geregtelijk onderzoek is terstond aangevangen, en reeds hebben verscheiden arreslatien plaats gehad." Bij het bovenstaande kan thans nog gevoegd worden dat het aautal personen, die bij dezen aanslag gewond werden, voor zoo ver thans bekendis 102 bedraagt. Reeds vandemaand junij 1857 af schijnt de regering op het spoor gekomen te zijn van een komplot dat gesmeed werd in het buitenland, en slechts weinige oogeublikken voor den aanslag is naar aanleiding, zoo het schijnt, van een wenk der belgische policie een Italiaan in hechtenis geuoinen, met- name Pierri Considere.die als het hoofd beschouwd wordt, en bij wien behalve een revolverpistool en [een dolk, een bom werd gevonden gelijk aan die waardoor de uitbarsting is veroorzaakt. Deze waren kegelvormig en beval- i ten percussiedopjes, die onibranden tegen elk voorwerp waar- I tegen zij met kracht worden geworpen. Men vermoedt dat zij j te Jersey zijn vervaardigd. Genoemde It aliaan was in 1852 het I j land uitgezet en sedert kort ouder een valschen naam daarin te ruggekeerd met een drietal zijner landgenooten, die vrijdag nacht zijn gearresteerd. De keizer en de keizerin hebben de gewonden een bezoek ge- bragt, en worden overstelpt met adressen van gelukwensching over hunne wonderbare redding. Door het geheele land zal zondag een pleglig Te Deum in alle kerken gezongen worden. De prinsen Albert, Erederik Karei en Adalbert van Pruissen, benevens de hertog van Hohenzollern, hebben zich donderdag namiddag, aan boord van de Vivid, ie Calais naar Douvres ingescheept. De prinses van Pruissen. de hertog en de hertogin van Saksen Coburg en prins Erederik Willem van Badeu, brengen den nacht te Calais door en schepen zich vrij dag morgen, aan boord van de Faire Queen, naar Douvres in. Spanje. Madrid 15 januarij. De koningin heeft het ontslag van het ministerie Armero-Mon aangenomen, en tot nieuwe leden van hel kabinet benoemd: tot president en minister van buitenland sciie zaken de heer Isturitz, voorts de heeren: Espaletta tot minister van oorlog, Ocana van financien, Delahoz van justitie, Queseda van marine en Diaz van binnenlandsche zaken. Prijzen van effecten. Amsterdam 18 januarij. Nederland. Werkelijke schuld2£ pel. dito dito 3 dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4J- Obl. Maatschappij van weidadigheid 4 Rusland. Oblig. 1798/1816 5 dito 1828/1829 5 dito Hope co4 dito Stieglitz4 dito dito 5de serie5 dito dito 1855, 6de serie 5 Certificaten6 Spanje. Obligatien Biunenlaudsch3 Couoons bewijzen Crediet instelling Grenada. Obligatien (schoon) Oostenrijk. Obligatien5 Amsterdamsche5 Nationale5 1847/1852 2* Bank actiën3 bij Rothschild2è Obligatien3 nieuwe Venezuela. u 4$ Mexico. 3 Illinois. 0 7 Belgie. Portugal. 63j 136 104$ S4 83$ 96 99£ 65$ 77 25$ 373 79 73i 86 a 75$ 443 291 20 853 Beurs van Londen, 10 januarij. ten 12 ure. Consols 94$ Beurs vanWeenen, 15 januarij. (slotprijzen.) Metalliek 5 pet. 81$. Beurs van Parijs, 10 januarij. (slotprijzen.) 4J pet. comp- pet. 69,80. Prijzen van coupons en losbare obligatien. Amsterdam 14 januarij. Metalliek f 27.95; Napelsche f24.80; Diverse engelsche iu £f 11,60; Enselsche Russen f 11.60; Eransche f 54,87$ Beleisehe f 55,621; Pruissische f34,50: Spaansche piasters f 2,334; Spaansche coupons per fr. f 54,75Hamb.Russen f35,25; Russische in zilveren roebels f33,621 Poolsche in fi f26,75; Nationale metalliek f29,421; Dollars f iUiöödcn turn vmiocr. It V O IS O O T 11R1% 8 T EË X VnMftcIien Middelburg en Rotterdam Urcn van vertrek in januarij. Van middelburg Woensdag 20 's morg. 7 ure. Vrijdag 22 7 Zondag Woensda V rij dag Zondag 24 27 29 31 7 5,30 11 6 Van Rotterdam Donderdag 21 's morg. 9 ure. Zaturdag 23 10 Dingsaag 26 6 Donderdag28 7 Zaturdag 30 7 Van Ylissingen op Rotterdam. Vastgestelde uren van vertrek. Van Vlissingeu des Maandags, Woensdags en Vrijdags, des morgsus om 8 ure. Van Rotterdam des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. des morgens oin 9$ ure. In verbinding met de diligences van Zijpe naar Zierikzee, van Wollaartsdijk naar Goes en niet het. Veer van Sloe naar Middelburg, en zoo veel mogelijk met de beide spoorwegen. Sfctijöimjm. Het barkschip Walcherengez. K. Hoek, is den 17 november van Cheribon naar Middelburg gezeild. Alles wel aan boord. QcmDrlsbmgtrn. Meel* rap prijzen. Rotterdam 18 januarij. Meekrap werd weinig geveild er werd vrij wat verkocht van de onberoofde f 24 a 25£. Graaninarliten. Amsterdam 18 januarij. Tarwe en gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken 41. Lijnolie op zes weken 33$. Koolzaad (dadelijk) 70$ p. vi. UMöaöiöljeiö. Middelburg, 18 januarij 1858. De Vereeniging tot het bezoeken der armen maakt, dankbare melding voor de ontvangst der volgende giftenden 1 lden van N een bankbiljet 13 september 1855, no. 274, ad f 40, en den 13den van een onbekende in de kerkcolleete des morgens in de Nieuwe kerk vier coupons 24 pet. nationale schuld, no. 32901, 4, 5 en 7, betaalbaar met f 49,50. De directie der Vereeniging, J. J. DE KANTER, voorzitter. N. VERHULST Wz., penniugm. Diakenen der nederduitsch hervormde gemeente te Middel burg maken dankbare melding, dat er op zondag 17 dezer, in de voormiddag godsdienst, Nieuwe kerk, gecollecteerd is: 1. in een verzegeld couvert onder het opschrift: //Hervormde armen te Middelburg," vijf coupons 3 pet. nationale werkelijke schuld, no. 3421, 3422, 3423, 5473 en 11479, ieder groot f 14,85, Ie zamen bedragende f74,25, en 2. in een verzegeld couvert onder het opschrift«/Diaconie nederduitsch hervormd," vier coupons 2$ pet. nationale werkelijke schuld, no. 32906, 32908, 32919 en 32921, ieder groot f 12,37i, te zamen bedragende f 49,50. Middelburg, 18 januarij 1858. Diakenen voornoemd. E. J. STA DES. voorzitter. W. J. MULLER, secretaris.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3