li ÜuitcnlenDsdjc tijöingm. (Ierland eu de overzeesche bezittingen bewezen, om zijne omvat tende kennis, zijnen verdraagzamen geest en menschlieveud karakter, zich veel naam had verworven: mr. H. G. baron Na- huysvan Burgst, generaal majoor, oud raad van Nederlandseh Indië, kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw, ridder der Militaire Willemsorde en van het Legioen van Eer. Den 28 maart 1782 te Amsterdam geboren, mogt hij alzoo een 76jarigcn ouderdom bereiken. Hij was de schoonbroeder van den edelen Rutger Jan Schinimelpenuinck en van diens begin selen van bezadigden vooruitgang doordrongen. Aanvanke lijk de regtsgeleerde loopbaan betreden hebbende, kon hij zijne zucht tot een meer avont uurlijk leven niet onderdrukken, eu de gebeurtenissen der tijden waren wel geschikt om die zuchtte voeden. Den 13 dezer is te Ubbergen, in den ouderdom van 81 jaren, overleden de heer Jan van de Poll, gepensioneerd gene- raal-majoor, ridder der militaire Willemsorde en despruissi- scheu Rooden Adelaars. Den 2 dezer is te Doesburgh, in den ouderdom van ruim 72 jaren, overleden de heer J. A. Besier, gepensioneerd kolonel kommandant van het korps mariniers, ridder der orde van den nederlandschen Leeuw en kommandeur van die der Kikeukroou. Met leedwezen verneemt men het overlijden te Renkum, alwaar hij sedert een paar jaar woonachtig was, van dr. W. Ege- ling, de oprigter der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank. Kerk- en sclioolnieuwt*. Yan het zestal predikanten, uitgenoodigd tot het vervullen eener predikbeurt, met het oog op de bij de doopsgezinde ge meente te Sneek bestaande vacature, hebben voor die uitnoodi- ging bedankt de heeren Hartog, te Oost Zaandam, Pekelharing alhier, en Kuiper Ie West-Zaandam. Het zestal is alsnu aangevuld met de heeren P. W. Eeenstra, te Dantumawoude. J. A. Verstege, te Westzaan op het zuid, en J.Kerbert te Hoorn. Men schrijft ons uit Kortgene van 14 dezer: Heden mogt de heer P. Orlebeke Jz. alhier, het voorregt ge nieten gedachtenis te vieren van zijne 25jarige vervulde onder wijzersbetrekking. Des avonds ten 6 ure kwam eene deputatie uit den gemeenteraad, met den heer burgemeester aan het hoofd, (die daartoe opzettelijk van zijne woonplaats, Colijns- piaat, was gekomen), hem met dit zilveren feest geluk wenschen. In eene hartelijke toespraak bragt de heer burgemeester hul de aan 's mans voortdurenden ijver eu bood den jubelaris, als een blijk van tevredenheid en achting, namens den gemeente raad, eene fraaije pendule ten geschenke aan. Ook liet onderwijzersgezelschap Noordbeveland gaf een blijk van den goeden geest die onder zijne leden heerscht. De president en de secretaris van dit gezelschap met hunne hulponderwijzers waren mede des avonds den waardigen man hunne gelukwenschingen komen aanbieden, terwijl eersigemel- de, de heer M. Hooze, onderwijzer te Wissenkerke, als de tolk van het onderwijzersgezelschap, hem in eene zeer gepaste toe spraak deszelfs gelukwenschingen overbragten als een blijk van hoogachting en vriendschap twee nette bloemvazen aanbood, die met het voreugemelde geschenk een fraai geheel uitmaken. Met de hem eigene juistheid beantwoordde hij, blijkbaar getrof fen over de aangename als ongedachte verrassingen, de tot hem gerigte toespraken en aanvaardde beide geschenken met zigt- bare erkentelijkheid. Die avond, daar hoogst genoegelijk doorgebragt, heeft dus voorzeker ruime slof tot blijde herinneringen verwekt, en worden de wenschen, hem opgedragen, verhoord, dan blijft de waardige man, onder den zegen der Voorzienigheid, nog lang tol heil voorden hem toevertrouwden werkkring gespaard Oost-imiisclie koiouien, De Nederlandsche staats-courant is in staat gesteld weder eenige bijzondere berigten aangaande Nederlandseh Indie mede te deelen^die zijn aaugebragt met de mail, welke den 25 novem- - bej 11,van Batavia is vertrokken. De algemene toestand van land en volk laat weinig te wen- /sdien over.l.r\ Voor zoo Vefef meer bijzonderde residentieSocrakarta betreft, dragen daar-töê in fyoogc mate bjj de maatregelen, genomen ter verziering yafi\ele troousopklimming van dat rijk. Zoo als be kendis, jyiV-tèn gevolge van het overlijden van deu Panumba- han Boemi Noto. oom van den regerenden Soesoehocnan, in 1844 bepaald, dat de betrekking van kroonprins van het rijk zou berusten in den persoon van deu Soesoehoenan.en dat die func tion alleen bij openbare gelegenheden en zoo lang de ceremo niën duurden, zouden waargenomen door des Soesoehoenans oudsten onecht en broeder, deu pangeran adhipati Ngabehi. Het gèijME aarwötartruejjjke afstammelingen van den Soesonhoenan, b'ij' zijneU/ioogru leeftijd en de met het klimmen der larci^oÈi^iptitli'gl'ebtekeu van den ouderdom, deden hfttwen- schelijk achten om nog bij 's vorsten leven de troonsopvolging, ook in overeenstemming met zijue zienswijze, teregelen. De deswege plaats gehad hebbende overwegingen leidden tot eene proclamatie, waarbij bepaald werd dat bij het overlijden van Z. li. den Soesoehoenan Pakoe Boewono Vll.de pangeran ad hipati Ngabehi, uit aanmerking zijner veeljarigeen goede dien sten, als een personeel gunstbewijs tot de waardigheid van Soesoehoenan, en de pangeran Praboe Widjoijo, oudste echte zoon van Pakoe Boewono VI. tot kroonprins (pangeran adhi pati anom) zullen worden verheven, terwijl voor het geval de pangeran adhipati Ngabihi vóór den Soesoehoenan mogt komen te overlijden, alsdan de pangeran Praboe Widjoijo onverwijld zal worden aangesteld tot pangeran adhipati anom (kroonprins) om daarna tot de vorstelijke waardigheid van Soesoehoenan te worden verheven. Deze reeds voor lang zoo zeer gewenschte regeling heeft den verwachten gunstigen indruk te weeg ge- bragt. V orst, prinsen en onderdanen juichen haar luide toe. Voor zoo veel de buitenbezittingen aangaat, kan met betrek king tot Riouw worden vermeld, dat. de regeling van het nieuw inlandseh bestuur nog niet geheel ten einde was gebragt. Alge meen is men tevreden over de verwisseling van het bestuur De ex-sultan bevindt zich weder te Singapore. Zijn opvolger bevond zich nog te Riouw, voor de opmaking en teekening van het met hem te sluiten contract. Daarna zou hij, na bevestigd te zijn, zijne nieuwe waardigheid gaan aanvaarden. Het totdeze residentiebehoorend eiland Rampangis onlangs het fooneel geweest eener ernstige rustverstoring. Sedert lang moet. er tusschen de aldaar gevestigde emoijer en cantonner Chinezen eene veete hebben bestaan, welke den 10 en 11 Octo ber tot dadelijkheden oversloeg. Een gevecht tusschen eenen emoijer en eenen cantonner chinees aan eene speeltafel was oorzaak dat het tusschen beide partijen tot eenen bloedigen twist kwam, die zicli later uitbreidde en met, geweld, vernieling en plundering van vele gebouwen gepaard ging. De van Riouw tot demping dezer rust verstoring uitgezondene middelen wer- den gelukkig niet noodig hevonden. Bij aankomst, der tot dat einde bestemde gewapende vaartuigen hadden de geweldena- I rijen reeds een einde genomen en was de rust. hersteld. Als bewijs van de toenemende waarde, welke door inland- sche vorsten en bevolking aan de vaccine gehecht wordt, kan, ten vervolge op bet. deswege laatstelijk medegedeelde, vermeld worden, dat de vorsten van Lombok twee hunner onderdanen vergezeld van eenige kinderen, naar Java hebben gezonden, om zich aldaar in deze kunstbewerking te oefenen en de koepokstof naar Lombok over te brengen. Aan de vorsten is toegezegd,dat de regering hun behulpzaam wenscht te zijn in het tot stand brengen van eene doelmatige regeling der vaccine op Lombok Tot dat einde is een der te Banjoewarigi aanwezige vaccinaleurs derwaarts gezonden. De herhaalde proeven met de guano bemesting inde residen tial Clieribon, Madioen, Pekalongan en Rembang hebben niet algemeen aan de verwachting beantwoord. De indeafdeeüngen Koemingan en Galoe van eerstgenoemde residentie, inde twee laatste jaren met guano bemeste indigo aanplantingen leverden, voor zoover bekendis, slechts eene onbeduidende vermeerde ring van product, terwijl in de afdeeling Ploembon eene minde re maar betere productie werd verkregen. Op het suikerriet scheen deze mestttofeen niet ongunstigen invloed uit. te oefe nen. Hoedanig zij op dekofftj cultuur in Cheribon heeft gewerkt, is nog niet voldoende gebleken. In de residentie Madioen zijn evenmin bevredigende resultaten verkregen. De geringe meer dere productie woog niet op tegen de kosten der bemesting. Bij de indigo te Pekalongan leverde de guano bemesting op schrale en steenachtige zandgronden zeer voordeelige. doch op kleigronden niet noemenswaardige uitkomsten. De invloed van deze meststof op de tabakscultuur is uit de proeven in de resi dentie Rembang nog niet voldoende gebleken. Tengevolge der gevallene zware regens en het overhaast, rijpen van het ge was heeft geen acht kunnen geslagen op het onderscheid tusschen hef product van bemeste of onbemeste velden. Eene proef bij eene thee-aanplanting in de Preanger regent schappen slaagde boven verwachting, hebbende de contractant ongeveer 38,000 ponden thee meer gemaakt bij minder bezwa- renden veldarbeid, gepaard met eene betere soort, van product. In 't algemeen bleek het dat de guano eene sterke meststof is, die bijzonder op den bladgroei werkteen vermits geenszins bewe zen is, dat hare duurte de.waarde van het meerdere of betere product za! overtreffen, zoo zullen bij de indigo- en tabakscul tuur in de vier eerstgenoemde residentien de proeven op groote schaal worden voortgezet. De bijzonder gunstige uitkomsten van de suikercultuur op', de eilanden Mauritius en Bourbon in de laatste jaren, welke wel eens aan de guano-bcmestingzijn tneeescfireven, hebben den gouverneur generaal van Neder landseh Indie aanleiding gegeven om eenen deskundige een plaatselijk onderzoek aangaande de wijze van behandeling en bereiding van dat product aldaar op te dragen. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging deu 17 dezer: J. G. N. van Rooijen, weduwn. 54 j. met J. C. vanSuijlen,jd.41j. Vlissingen, van 9 tot 16 januarij. Bevallen: M. C. Nierineks geb. Schol!, d. J. C. Edelman geb.de Vlieger, d. E. But geb. Mallet, z. C.de Wolf geb. Stroo, d. M. van der Harst geb. Muller, z. (doodgeb.) E. van Boven geb. Borghstjjn, d. (doodgeb.) Overleden: A. H. L.Brandenburg, z, 8 d. S. P.Hendrikse, vrouw van P. Grasser, 43 j. T. Dommisse, z. 13 m. M. J. van der HocfF, d. 12 d. J. van der Lege, jm. 48 j. L. Herman, man van E. de Voogd, 91 j. A. M. J. Guedon, z. 4 m. D. Souten- dijk, jm. 30 j. Goes, van 9 tot 16 januarij. Gehuwd: J. v. d. Giesen, jm. 20 j. met P.Geluk,jd. 20 j. Bevallen: D. M. Risseeuw geb. v. d. Bree, d. S.den Boer geb. van Paassen, z. E. P. de Jonge geb Remijn, d. M. Meij- ler geb. van der Does, z. W. V. J. de Jongh geb. Callenfels, z. J. Hildernisse geb. den Boer, z. Overleden: T. D. de Leeuw, wed. C. M. de Jongh, 75 j. K. de Munck, jm. 19 j. E. Drenhuiser, wed. P. Staf, 53 j. Zierikzee, van 9 tot 16 januarij. Gehuwd: J. Haringx, jm. 28 j. met P. van der Valkjd. 22j. Bevallen: E. Simons gob. Monné, z. J. Schikker geb. van Neuzen, z. S. de Jonge geb. Vos, z. P. Morijn geb. Versteeg. z. C. de Waal geb. van Zon, z. Overleden: L. Oldendorp, vrouw van F. van Damme, 43j. A. de Vlieger, z. 10 ui. A. E. Cats, d. 5 m. J. Brandenburg, man van A. Louwmans, 47 j. J. Broodman, man van J. Maa- chius, 66j. R. Ochtman, vrouw van L. Breukelaar, 75 j. J.de Waal, ongeh. zoon, 21 j. (wonende te Oosterland.) B. Kaan, man van C. de Vreede, 58 j. J. Vingerhoed, man van J, Vakes, 56 j. N. Deurloo, vrouw van M. van der Have, 40 j. Meteorologische waarnemingen 9 gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Januarij 18 58. p Wind ti> .3 S Kracht. Thermometer C. 3 2 Spanninv an den damp. Regen. Laagste temporat, enverschil met de hoogste. Aanmerkingen. 10 Z. t. w. 3 773.1 2.4 0.97 5.70 0.0 1.5 +4.5 nattig damp. dik. il Zuid. 4. 786.5 2.6 0.97 5.87 0.0 1.0 "3 5 dik heijig. ia Zuidw. 3 778.2 3.8 0.94- 6.01- uo 1.5 "3.5 opklarend. jo Zuidw. 2 770.3 4.8 0.97 0.2 1.5 5 14- Zuid. 3 773.1 0.8 0.97 5.14 0.0 -1.0 «6.5 mistig. 15 Zuidw. 2 771.4- 3.8 0.97 6-24 0.0 -0.5 "5.5 dikke. 16 W.ZW. 3 770.1 5.5 0.97 6.96 0.0 2.0 »3.5 dikke. Engeland. Londen 15 januarij. Gisteren is alhier weder eene depechc openbaar gemaakt, houdeude officiële berigten uit Indie. Deze zijn, naar het schijnt, den 24 december 11., dus zes dagen later dan de woensdag jl. ontvangen brievenmaal, uit Bombay afge zonden, maar wijzen geene wezenlijke verandering in den staat der zaken a&o. Zij melden alleen, dat het garnizoen van Eut- tehpore, ofschoon door de muiters lievig bestookt wordende, deu strijd volhield niet alleen maar ook zijne positie versterkt had; dat bij Geuowsee eene bende muiters geslagen was; dat de engelsche troepen eeuen vruchteloozen aanval op de muiters van Jubbulpore gedaan haddendat er geene nieuwe rustver storingen waren voorgevallen, en dat cr reeds vonnis was ge sproken tegen verscheiden iulandsche vorsten, welke aan deu opstand deel genomen hadden. Deze berigten zijn welligt zeer onvolledig, daar de communi catie door middel der brievenpost t usschen Calcutta en Bom bay,althans ill het midden der vorige maand, afgebroken was. Bij de inneming van Delhi werd alle have der inwoners bij eene dagorder van den generaal Wilson prijs verklaard, met bepaling dat zij door dc bezitters voor een millioen ponden sterling teruggekocht zou kunnen worden. De hooge regering van Indie heeft die dagorder te niet gedaan en verklaard dat Delhi geen oorlogsprijs is, en dut de troepen, welke die stad in genomen hebben, voor het gemis van buit schadeloos gesteld zullen worden door eene uilkeering uit de indische schatkist, gelijk staande met zes maanden soldij, dat is omstreeks vier ponden sterling voor eiken soldaat en vijftig ponden sterling voor eiken onderofficier. Ook uit dit feit is op te maken dat de indische regering in hare strengheid jegens de muiters inate houdt en zich door de wraakzucht, die door vele dagbladen in Engeland en Indie aan den dag is gelegd, niet laat medeslepen. Tevens leest men in dc engelsche bladen sommige berigten die doen denken dat de verhalen van de gruwelen, welke de muiters aan de Engclschen zouden gepleegd hebben, overdre-

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2