MIDDELBURGSCHE COURANT. N0, 8. Dingsdag 1838. 19 Januarij. ©innmirtnösflK tijiringen. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zatiiidags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekeud makingen enz.van één tot zes regels f 1,50voor elkeQ regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 18 januur ij. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt Ier in zage eeue opgaaf omtrent den handel en scheepvaart van Groot - Britlanje en Ierland, over de maand en de elf maanden geëin digd 30 november 1857. De stoomboot Stad Middelburg no. 1, zondag morgen ten 5$ ure van hier vertrokken, is ten 3 ure te Rotterdam aangekomen. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn wederom 8 schepen bevracht, waarvan 5 voor Amsterdam, 1 voor Rotter dam, 1 voor Dordrecht en 1 voor Middelburg, zijnde Schelde, gez. H. A. Wilton van Reede- Zaturdag namiddag omstreeks half vijf ure, had een jongeling, werkzaam bij de bierbrouwers de heeren Nuys comp. alhier, het ongeluk door een luik van den hooizolder van eene aanzien lijke hoogte neder te storten. Hoewel geene uitwendige kneuzing zigtbaar is, koestert men vrees voor inwendige belediging, daar uit het regter oor veel bloed ontlast is. Men schrijft ons uit Zierikzee van 16 dezerVoor ongeveer twee maanden strandde op de hoogte van Westenschouwen cle ostendesche vischaloop Diana, welke later als wrak publiek verkocht werd voor f 180. lieden werd genoemd vaartuig, het welk door het hoog water was vlot geworden, alhier in nagenoeg gaven toestand binnengebragt, zoo dat het den koopers een goed voordeel zal bezorgen. Men schrijft ons uit Schoondijke, 13 januarij Reeds kort na het overlijden van onzen waardigen leeraar, de wel eerw. heer G. Vrolijk in augustus des vorigen jaars, open baarde zich de wensch bij het meerendeel zijner gemeentenaren om door het plaatsen eeuer zerk op het graf, zijne nagedachtenis nog meer levendig te houden. Dien ten gevolge was aan dit plan door heeren kerkvoogden uitvoering gegeven, en doorcenen eenvoudigen doch fraaijen grafsteen aan's mans verdiensten hulde bewezen. De namiddag van heden was bestemd om de steen op de rustplaats te bevestigen, en eeue talrijke menigte was op het kerkhof vereenigd om getuige te zijn van deze een voudige doch aandoenlijke plegtigheid. Onze consulent, de heer Batteke, predikant te Breskens, schetste daarbij nogmaals in krachtige woorden de verdiensten en vele begaafdheden van den overledene, en dankte de gemeen te die zulk een openlijk bewijs van achting voor haren ontsla penen leeraar aan den dag legde. Z. M. de koning, onderrigt van de gelukkige redding van het dreigend gevaar waarin de keizer en de keizerin der Franschen zich donderdag avond hebben bevonden, heeft, zich gehaast een vau hoogstdeszelfs adjudanten naar den franschen gezant, den baron d'André, af te vaardigen, om hem al dadelijk zijne ge- lukwenschen te dezer gelegenheid te brengen. De leden van het corps diplomatiek en vele andere aanzienlijke personen te 's Hage hebben mede die gevoelens aan den franschen gezant komen betuigen. De generaal majoor van Meurs, minister van oorlog, legt eene voorbecldelooze werkzaamheid aan den. dag, daar hij van des morgens vroeg tot des avonds laat, zich aan het ministerie bevindt, en, zoo de loopeude geruchten zich bewaar heden, kunnen eerlang belangrijke hervormingen in ons oorlog stelsel worden te gemoet gezien. Naar men uit Berlijn schrijft, zouden de onderhandelingen tussciien Pruissen en Nederland, betrekkelijk de aansluiting van spoorwegen, tot een goed einde hebben geleid. Omtrent twee nagenoeg paralel langs den linkeroever van den Rijn loopende lijnen moet men het eens z^n geworden. De eene lijn zou loopen van Viersen naar Venloi de andere van Crefeld naar Kleef en Nijmegen. De ouderhandelingen hebben plaats gehad van de zijde van Pruissen, door de heeren regeringsraad von der Reck en legalieraad St. Pierre, van ae zijde van Nederland, door de heeren van der Kun, directeur van den waterstaat, en Leclercq, referendaris bij het ministerie van buiteulandsche zaken. Men spreekt te Parys van een aanzoek der nederlandsche regering, om deel te mogen nemen aan de handelingen van Engeland en Frankrijk tegen China, zoo al niet om aanvallen- derwijze te werk te gaan dan ten minste bij wijze van mani festatie. De voorgenomen spoorwegverbinding van Rotterdam, Dor drecht enz., is thans in plaats van op Geertruidenberg op de Moerdijk geprojecteerd. Het provinciaal geregtshofin Noordholland heeft jl.donder dag, bij een uitvoerig arrest, uitspraak gedaan in de zaak van de stad Leyden tegen den staat der Nederlanden over den eigendom van het Haarlemmermeer, welk geschil aan het hof in hooger beroep was onderworpen. Het hof heeft het vonnis van den eersten regter bekrachtigd, en geoordeeld dat, ingevolge de titels door deappellaute opgegeven, Leydens actie ongegrond is, uit hoofde die gemeente nirampr het vischwater, maar alleen het vischregt in erfpacht en later *n eigendom heeft bekomen. Blijkens eeue opgave van het departement van financiën zijn in 1857 met den post verzonden 17,181,648 portbetalende brieven, 13,499,227 biunenlandsche en 3,682,421 buiteniand- sche. In het jaar 1856 beliep dat getal 16,125,116. Het vermoeden, dat ouder de nagelaten papieren van den te Leyden overleden franschen banneling Lagrange zou worden gevonden de acte van afstand, welke Lodewijk Philips in diens paleis zou zijn afgedwongen, is niet bevestigd. Indien dergelijk stuk in het bezit van deu overledene is geweest., zal het ver moedelijk in tijds aan geestverwanten in het buitenland zijn gezonden. Onlangs is ook door ons melding gemaakt van eenen be- vreemdingvvekkenden damp, welke uit een stuk gronds, onder Aarlanderveen, was bespeurd. Bij onderzoek is gebleken, dat dit verschijnsel niets buitengewoons is geweest, en dat de bedoelde damp, uit den veenachtigen grond opgerezen, alleen als een gevolg van de warmte van deu afgeloopeu zomer moet worden beschouwd. De kolonel Charras is thans van Brussel tc 's Gravenhage aangekomen en aan het hotel De oude doelen afgestapt. Uit de met de jongste mail van de nederlandsche bezittingen ter kust.e van Guiuea bij het departement van koloniën ontvan gen berigten, gedagteekend 11 december 11.ontleenen wij het volgende: De gezondheidstoestand der Europeanen en der be volkingen is in deze bezittingen over hei algemeen zeer bevre digend. Te Accra echter heerscht eene ziekte, welke voorname lijk de kinderen van den leeftijd van vijf a zes jaren aantast, met een meestal doodelijk gevolg. De handel is flaauw. Te Cape Coast en Aunamaboc is deze iets beter, hetgeen wordt toegeschreven aan de omstandigheid dat de handelaars te El- mina minder goed in hunne artikelen gesorteerd zijn. Aanvoe ren van Europa of Amerika zijn op dit oogen blik zeer zeldzaam. Als een bewijs van de vorderingen in het schoolonderwijs kan worden medegedeeld dat van de 79 leerlingen, die thans de school te Elmina bezoeken, het grootste gedeelte, sedert 1856, in eene hoogere afdeeling is overgegaan. Op een te St. George d'Elmina ontvangen berigt dat de twee boschkrommcn Ekke- linkie en _£Jlimmerkrom elkander wilden bevechten, werd een klein militair detachement derwaarts gezonden om de hoofden der beide krommen af te halen. Uit het onderzoek der zaak bleek dat, hoewel de berigten zeer vergroot waren, de tusschen- komst van het bestuur echter tijdig genoeg kwam om grooterc ongeregeldheden te voorkomen. Overigens is de rust niet ge stoord geworden. De slavenhandel wordt aan de benedenkust met vernieuwden ijver voortgezet, in weerwil der vereenigde eskaders. Te Sierra Leona zijn gedurende de maand October niet minder dan vijf schepen opgebragt. De aangelegenheden van Japan blijven, na de jongst, bekend geworden berigten, zeer de aandacht boeijen. Naar men verze kert, zijn met de mails zeer gunstige tijdingen nopens den staat der onderhandelingen met den keizer van dat rijk ontvangen, welke vorst niet alleen genegen zou zijn verscheidene havens voor deu handel te openen, maar ook om hinderlijke formalitei ten te doen vervallen, die tot dus verre de betrekkingen aldaar bemoeijelijkten. Diensvolgens zouden in de 15 additionnele artikelen, die met het verdrag van 30 januarij een geheel uit maken, eenige wijzigingen dienen te worden gebragt. Men roemt zeer de pogingen, die de nederlandsche commissaris te- Decima, de lieer Donker Curtius, in het werk blijft stellen, om in den edelmoedigen geest, waarin al deze onderhandelingen van den beginne af door Nederland gevoerd zijn, onbekrompe- uer handelsstaatkunde in Japan te doen huldigen. Het is dan ook eene voldoening voor het nationaal gevoel, die pogingen in den vreemde wel te zien schatten. De heer Babinet, lid der fransche akademie, kondigt in de Revue des deux mondes aan, dat van de 2 zonsverduisteringen die in 1858 in Frankrijk zigtbaar zullen zijn, die van 15 maart tot de merkwaardigste der geheele 19de eeuw zal behooren. Ook is de groote komeet van keizer Karei V in het jaar 1858 met groote waarschijnlijkheid te verwachten. SSenueuiiiigen en besluiten. Bij besluit van 12 dezer, is het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Oostzaan opgeheven en vereenigd met dat der directe belastingen in- en uitgaande regteu cn accijnsen te Zaandam, onder voortdurend beheer van den ont vanger C. J. Brand. Eervol ontslagen, bij besluit van 12 dezer, den heer J.Luijcn- dijk, opzijn verzoek, als ontvanger der directe belastingen en accijnsen te den Bommel c. a., behoudens aanspraak op pen sioen, en is voorts benoemd tot ontvanger der directe belastin gen en accijnsen in den Bommel c.. a., de heer Z. T. deJongh van Arkel, surnumerair der directe belastingen, in- eu uitgaan deregten en accijnsen Ier provinciale directie van Noordhollanri. Benoemd, bij besluit vanl3dezer, bij het 4de regemeut infan terie, tot kapitein van de 3de klasse, de 1ste luitenant J. C. Busman, van het 2de regemeut van het wapen. Bij eene beschikking van den minister zijn aan de benoemde opzigters van den waterstaat der 4de klasse, Th. Heyblom en A. G. J. llenkelman, respectievelijk het 11 de district. (Zeeland) eu het 6de district. (Noordbrabant) tot werkkring aangewezen. Benoemd: bij besluit van 15 dezer, tot gewoon hoogleeraar in de regtsgeleorde faculteit aan de hoogcschool te Groningen de heer mr. B. J. Gratama referendaris bij het. departement van justitie, en tot buitengewoon hoogleeraar in die /.elfde faculteit aan die hoogeschool de heer mr. O.van Rees, advocaat te Utrecht. Erkend: bij besluiten van 23 december, als consulsdc heeren G. 11. H. Vaupel en M. Jesurun, de eerste van Mecklenburg- Sclnverin te Batavia, en de tweede van deVereenigde staten van Amerika op Curasao. Bij Zr. Ms. besluit van 11 dezer is met 1 junij 1S5S eene kamer van koophandel en fabrieken gevestigd in de gemeente Goes. KecroSogie. Uit Breda wordt de treurige tijding gemeld, dat nabij die plaats is overleden een man, die om zijne diensten, aan het va-

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1