MIDDELRURGSCHE COURANT. r 7. Zaturdag 1858. 16 Januarij. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zatu.Jógs. liinnen deze gemeente en Vlix- •ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Öinnctxlanösclje ttjöingm. Middelburg 15 jan uur ij. Door middel van den. telegraaf ontvangen wij berigt van een heden ochtend plaats gehad hebbenden aanslag op het leven van den keizer van Frankrijk. De aanslag door middel van een helsch werktuig, hoewel mislukt, was toch zoogoed berekend dat het rijtuig waarin Z. M. met de keizerin gezeten was ver brijzeld is. terwijl een der paarden werd gedood. De keizer en de keizerin zijn het gevaar ontkomen. Er hebben dadelijk arres- tatien plaats gehad. De stoomboot welke heden voormiddag ten IJ ure van hier is vertrokken, is volgens telegrafisch berigt, heden namiddag ten 4£ ure te Dordrecht aangekomen. Door het ijs werd zij ech ter belet om de reis naar Rotterdam voort te zetten. De arrondissements regtbank alhier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Constant Herrnanni, wiens teregtstelling in ons nommer van 9 dezer is medegedeeld. De regtbank heeft als wettig en overtuigend bewezen aange nomen, dat de beklaagde zich bij onderscheidene notahele per sonen heeft aangemeld met verzoek hem cenig reisgeld te ver strekken, om zich naar zijne betrekkingen in Duitschland te begeveu, ten einde door dezen in staat gesteld te worden om de reizc naar Oost-Indie te aanvaarden, terwijl haar de onwaarheid daarvan niet gebleken is; voorts overwegende dat het vragen van reisgeld met omstandige opgave van redenen niet kan ge noemd worden bedelarij in den zin van art. 274 wetboek van strafregt, en alzoo het bij dagvaard aan den beklaagde te laste gelegde en als bewezen aangenomen feit, noch misdaad noch wanbedrijf noch overtreding daarstelt, hem ontslagen van alle regtsvervolging, met bevel dat de overtuigiugstukkeu aan den eigenaar of regthebbende zullen worden terug gegeven. Volgens een bij de regering ontvangen telegram uit Triest, heerschten bij het vertrek der mail van Batavia, op den 25 no vember 11., orde en rnstallerwege in Nederlandsch Indie. Bij zonder nieuws was er niet. De hooge raad der Nederlanden (kamer van strafzaken) heeft jl. dingsdag uitspraak gedaan in de zaak van Sidin en drie an dere Maleijers, die bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zuidholland van 16 octoberji. tot verschillende straffen zijn veroordeeld, terzake van de bekende gebeurtenissen opliet koopvaardijschip Twenthe. De hooge raad heeft verworpen de beide middelen van cassatie, die waren voorgedragen tegen de arresten van 17 augustus en 2 October, en dus aangenomen, dat het hof bevoegd was van de zaak keunis le nemen. Tegen het eindarrest waren van den kant der verdediging zes midde len voorgedragen. De hooge raad heeft ten aanzien van één uitspraak gedaan, en wel dat art. 193 strafvordering zou zijn geschonden, omdat verschillende getuigeu in afwezigheid van een of meer beschuldigden zijn gehoord, zonder dat aan de beschuldigden onderrigt is gegeven vau hetgeen in hunne af wezigheid is voorgevallen. Dat. is bij art. 193 op straffe van nietigheid voorgeschreveu. De hooge raad heeft dat middel gegrond geoordeeld en diensvolgeus het eindarrest, den 16 Oc tober in deze zaak gewezen, vernietigd, en de zaak naar liet hof van Gelderland verwezen, om daar op de bestaande acte jan beschuldiging te worden afgedaan. Men verneemt, dat in de woensdag gehouden vergadering van aandeelhouders der Nederlandsclie handelmaatschappij te Amsterdam, de door het bestuur van dat ligchaam voorge stelde wijziging van de statuten is aangenomen. In de jl. maandag gehoudene vergadering der letterkundige afdeeling van de Koninklijke academie van wetenschappen is gehandeld over liet voorstel om een nieuw nederlandsch char terboek uittegeven. Na eene langdurige beraadslaging is, over eenkomstig het voorstel der commissie, besloten 1. tot eene nieuwe uitgaaf van het groot charterboek der graven var. Hol land en Zeeland en Heeren van Friesland, tot op den jare 1428 of 1433 (aanvang der bourgondische regering of wel de algeheele afstand van Jacoba van Beijeren, en alzoo opliouding van het beijersche huis); 2. tot voortzetting van dat zelfde charterboek, voorloopig tot op den jare 1482 (tijdstip van het overlijden van Maria van Bourgondie). Een amendement van den heer Nijhoff om de uitgaaf uit te breiden tot Utrecht, alsmede een amende ment van den heer van den Bergh, om de stukken der provincie Zeeland uit te sluiten, zijn beide verworpen. Vervolgens is rapport uitgebragt over de verhandeling van den heer Hulleman, over den Peplos van Aristoteles, en is be sloten, deze verhandeling in de werken der academie,en de rapporten van de heeren Karsten en Boot in de verslagen en mededeelingen op te nemen. Zes ingekomen latijnsche gedichten, om te dingen naar den bij het legaat van den heer Hoeuffl uitgeloofden prijs, zijn ver zonden naar eene commissie, bestaande uit de heeren Karsten, Boot en Hulleman. De overige werkzaamheden zijn daarna uitgesteld en de vergadering is tot eene buitengewone zitting overgegaan. De waterstand in den Rijn voor Arnhem is thans zoo, dat daarvan geen voorbeeld be'siaAr. Men kan bijna zeggen dat de geheele bedding der rivier zigtbaar is. Voor Arnhem is op de meeste plaatsen geen water en vertoont de rivier niets dan eene uitgestrekte zaudbank. Volgens de oudste oorkonden, is de laagst bekende waterstand geweest I j palm onder nul; thans is hij 4£ palm onder nul en dus nog 3 palm lager. Wanneer men bedenkt, dat de zelfde rivier, drie jaren geleden, een waterstand van twee a drie en twintig voet had boven nul en tot aan den bankdijk bij Elden eene blauke zee vertoonde, is het contrast te treffender. De schipbrug kan niet weggenomen worden, daar de schepen in het zand zijn vastgewoeld. Er waren reeds ver scheidene personen, die inde bedding der rivier met een klein vischnet de visch wegvingen. Voor de kaden, waar de schepen en stoonibooten gewoon waren aan de kraan te laden, ligt nu eeue uitgestrekte zandbank, Ook de haven is geheel droog cn voorgeene schepen, welke ook, toegankelijk, Volgeus Le précurseur heeft men het volgende waargeno men, hetwelk van groot belang is voor de wetenschap cn scheepvaart. De Torrèsstraat namelijk, tusschen Nieuw-Hol- land en Nieuw Guiuea is altijd zeer moeijelijk te bevaren geweest, wegens het aantal kleine eilanden en klippen daarin gelegen; doch diepe en op de kaart aangewezen doorgangen maakten liet evenwel voor den ervaren en voorzigtigeu schip per mogelijk deze zeestraat te bezeilen. Thans echter zijn, op last der engelsche admiraliteit, nieuwe hydrogafische onder zoekingen gedaan, waaruit gebleken is, dat die doorgangen zoodanig begroeid zijn met zeegewasseu, dat de vaart met groote schepen onmogelijk geworden is. De kalkaardige poly- pen van deze zee groeijen met zooveel kracht aan dat, volgens berekening, de Torrèsstraat na twintigjaren op verschillende punten geheel afgesloten zal zijn, indien de groei dier zeegewas sen zoo blijft voortgaan. De genoemde straat is 160 kilometers lang en heeft eene zeer afwisselende breedte, soms slechts van 5 kilometers. In 1606, toen die zeeweg ontdekt werd, waren er slechts 26 eilandjes inthans meer dan 150, zonder nog mede te tellen diq, welke de jongste ouderzoekingen der engelsche admiraliteit hebben doen kennen. ATecrolog;ie. Maandag trof de gemeente Rotterdam een uieuw verlies door het afsterven van een barer braafste en edelste burgers, den heer Jan Hudig, in den ouderdom van ruim 88 jaren. Hij was de medeoprigter van het alom bekende kargadoorshtiis Hudig en Blokhuijzen aldaar, dat hij, gedurende de 52 jaren on geveer, dat hij aan het hoofd der zaken bleef, door bekwaamheid en onvermoeide werkzaamheid een ongemeenen bloei had we ten te verschaffen. De koning erkende 's mans verdiensten door hem in 1849 te verheffen tot ridder der orde van den Ne- derlandschen Leeuw. Kérk- en «cliuolnieuws. Ter voorziening in de, door het vertrek van ds. L. Schou ten llz., naar Vianen, te Koudekerke (classe Middelburg) ont stane vacature, heeft de kerkeraad dier gemeente, ouder het bestuur van den consulent, dingsdag het volgende alphabetische twaalf- en zestal van predikanten en candidaten te zamen ge steld. Het twaalftal bestaat uit de heeren L. H. T. Creutz- berg, te Oosterland; N.E. Ernst Vetten, te Serooskerke; H. Gann Dun, te Scheveniugen; J. R. T. Lambrechts, te Westka- pelleC. A. Kam, te Oost- en Weslsouburg; V. Koningsberger, te Fijnaard, c. a.H. van Strien, teScherpenisse, en G. J. Zijnen, te Zwijndrechtbenevens de heeren A. E van Braambeek, J. Dommisse, J, G. Kam en J. Vermeer, candidaten bij de provin ciale kerkbesturen van Zuidholiand, Overijssel, Noordbr&band en Utrecht. Het zestal bestaat uit de heeren L. H. T. Crentz- berg, V. Koningsberger, A.E. van Braambeek, J. Dommisse, J. G. Kam en J. Vermeer. Hieruit zijn voor het drietal gekozen J. Vermeer, J. G. Kam en J. Dommisse, waaruit, met algemcene stemmen beroepen is Jan Vermeer, candidaat bij het provin ciaal kerkbestuur van Utrecht. Marine en leger, Zr. Ms. brik de Zeehond, onder bevei van den kapitein-luite nant ter zee M. C. van Vreeland is, blijkens een van dien hoofd officier bij het departement van marine ontvangen brief, den 31 december 11. ter reede van Ivonstantinopel aangekomen. Alles was wel aan boord. Afloop verkoopingen en aanbestedingen. Biggekerke den 13 januarij. Eene hofstede aldaar, bestaande in huis, schuur en verderen timmer, en 3 bunders, 85 roeden, 54 ellen wei-en bouwland, verkocht voor f 6410,70. Door de centrale directie van Walcheren is gisteren alhier onder nadere goedkeuring in een perceel aaubesteed de levering van eene hoeveelheid eikenhout, binnen scheepsboord op het Zuiderstrand tegen den Westkapelschen zeedijk. Daarvan zijn aannemers geworden J. A. Quack comp. te Nijmegen, voor f 10,999. f»emt*eiiteraa.<l van Miiidelburg. Zitting van 13 januarij. Voorzitter jhr. Paspoort van Grijpskerke. Afwezig de heeren Damtne cn van Diggelen. De notulen der vorige zitting worden gelezen cn goedgekeurd cn voor kennisgeving aangenomen een schriftelijk berigt van den heer van Diggelen, dat hij zich door ambtsbezigheden ver hinderd ziet deze zitting bij te wonen. Wordt gelezen eene missive van gedeputeerde staten dezer provincie met eene nota van bedenkingen tegen de onderschei dene dezerzijds vastgestelde raadsbesluiten, betrekkelijk de regeling van het lager onderwijs in dezo gemeente, zoo mede eene telken reize bij monde van den heer Sifflé gelezene nota van beantwoording, namens de commissie die zich vroeger met deze zaak heeft belast, opgemaakt in overleg met burgemeester en wethouders, den districts-schoolopziener cn den tijdeüjken voor zitter der plaatselijke schoolcommissie. Die bedenkingen zijn, behoudens ecnigc die hoofdzakelijk'de redactie betreffen en waaraan grootendeels is tc gemoet geko men, de volgende Bij het besluit houdende vaststelling van liet getal openbare scholen, is niet voldoende uitgedrukt of het onderwijs op de tweede, derde en vierde school zal zijn gewoon of meer uitge breid lager onderwijs. Met het oog op artt. 17 en 16 tweede lid van dc wet, wordt dit besluit aangevuld overeenkomstig de aan genomen regeling. Bij dat, houdende vaststelling der jaarwedden enz. van hoofd en hulponderwijzers, gewezen zijnde op onvolledigheid, wordt in een additioneel artikel nog uitgedrukt dat de vaststelling van

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1