MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 6. Donderdag 1858. 14 Januarij. Üirmrnlcmïisd]f ttjïringen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zcituidngs. -Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentie» kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond middelburg 13 jamiarij. Door den gemeenteraad is in zijne heden namiddag gehoudene zitting benoemd tot lid der plaatselijke schoolcommissie, in plaats van den heer dr. A. A. Fokker, die voor de op hem uit- gebragte keuze had bedankt, de heer mr. D. A. Berdenis van Berlekom. Wij kunnen den belangstellenden mededeelen dat de derde der voorlezingen van den heer K. 11. Pekelharing niet op den 5, maar op vrijdag den 22 dezer zal plaats hebben, en ditmaal in de kerk der luthersche gemeeute des avonds ten half acht ure. De ingang zal zijn door de zijdeur. Men schrijft ons uit Goes van 12 dezer: Heden middag had .het ijsvermaak bijna aan een knaap het leven gekost. De zoon van den schoenmaker van Delft, zich op het ijs vermakende, zakte er plotseling door heen, en zou zonder aangebragle ladders en het moedig hulpbetoon van den ar beider H. Theune een offer zijner roekeloosheid geworden zijn. Spoedig aangewende geneeskundige hulp heeft den knaap tot bewustziju teruggebragt, en men heeft alle hoop op zijn behoud. Wij vernemen dat te Baarland bij de wed. de Vriend eene kwaadaardige ziekte onder de paaiden wordt waargenomen, waaraan er bereids een viertal is overleden. Het schijnt dat de paarden zonder eenig noemenswaard ziekteverschijnsel plotseling dood ter neder storten. De Nederlandsche staatscourant van 12 dezer bevat een koninklijk besluit van 4-dezer no. 34, waarbij op verzoek van den raad van bestuur der te Balh gevestigde Nederlandsche maatschappij tot indijking der op- en aanwassen in de Ooster- Schelde, bewilliging is verleend tot wijziging der statuten van die maatschappij, conform eene daarvan op den 27 december jl. verledene notariële acte, krachtens besluit der algemeene ver gadering, op 14 december bevorens te Londen gehouden. Bij koninklijk besluit van 20 november 1857 is bepaald, dat vrijdom van briefport zal worden toegekend voor de briefwisse ling, die wegens dienstaangelegenheden, onder de gewone be palingen van kruisband en eigenhandig contreseign, gevoerd •wordt: 1. tusschen de provinciale inspecteurs van het lager on derwijs en den commissaris des konings en de gedeputeerde staten der provincie, waar zij resideren; verder met hunne ambtgenooten in de andere provinciën ouderling, met de dis- tricts-schoolopzieners, de gemeentebesturen, de plaatselijke schoolcommissien en de ouderwijzers in hunne provincie; 2. tusschen de districts-schoolopzieners en den commissaris des konings, en de gedeputeerde staten der provincie waar zij resi deren, voorts met hunne ambtgenooten in de zelfde provincie onderling, met de gemeentebesturen, de plaatselijke school commissien en de onderwijzers in hun districten 3. tusschen de plaatselijke schoolcommissien en de ouderwijzers in de zelfde gemeente. Bij koninklijk besluit van 4 dezer no. 49 is bepaald, dat. bij het corps diplomatique twee attachés zullen benoemd worden, liet zij bij het departement van buitenlandsche zaken, het zij bij de gezantschappen buiten 's lands, ieder op eene jaarwedde van f 1000, waarvan de tijd van ingang zal worden bepaald bij het doen der aanstelling. Tot leden der commissie belast met het afnemen van het te houden examen, worden benoemd: W. A. baron Schimmelpenninck van der Oije, voorzitter, mr. E. van Voorthuijscn, lid van de eerste kamer der staten generaal, mr. J. A. Mutsaers.lid van den raad van state, A. J. Bake, hoog leeraar te Leyden, mr. H. Coek, hoogleeraar te Leyden, mr. J. Ackersdyck, hoogleeraar te Utrecht. (Ingevolge dit besluit heeft de minister van buit-f ..'Audsche zaken allen, wien zulks kan aangaan, opgeroepen, zich voor 20 maart aanstaande schrif telijk bij het departement van buitenlandsche zaken aan te melden. Het examen zal plaats hebben voor 15 april, op nader te bepalen dag. Van de candidaten zal worden gevorderd be kendheid met het volkenregt, het nederlandsche staatsregt, de staathuishoudkunde, de statistiek, de geschiedenis der diplo matie, de nederlandsche en fransche taal). Men leest in de Utrechtsche courant In zake de spoorwegkwestie meent men te kunnen berigten, dat de minisler van binnenlandsche zaken, de ingekomene aan vragen om concessie aan hetnaauwkeurigst onderzoek onder werpt en tevens dat deze aangelegenheid, die inderdaad eene nalionale is geworden, eene beslissing zal erlangen, zoo spoe dig als het belang des rijks eischt.. Die nu bijzonder met het onderzoek der gevraagde concessie is belast, mag daarenboven met volle regt op de hoogte der zaak heeten, en dit waar borgt ons, dat de voorstellen die van regeringswege zullen worden gedaan, zullen geven wat noodig is, en onze krachten niette boven gaan. Op den 4 dezer, is het geneeskundig gesticht-voor minder jarige idioten te's Gravenhage geopend. De feestelijke viering dier opening werd verhinderd door de ernstige ongesteldheid van den voorzitter van het bestuur en eersten ontwerper, den heer C. E. van Koetsveld. Het ruime gebouw, waar aan een uitgestrekte tuin is verbonden, is in twee deelen gescheiden, waarvan het ecue de vrouwelijke, het andere de mannelijke verpleegden moet bevatten. Elk dezer afdeelingen is wederom in twee c&tegorien gesplitst, voor de twee klassen van verpleegdeu, waarvan de eerste f 600 's jaars belaalt.de andere f300, of in enkele gevallen f 250. Reeds zijner zeven verpleegden der eerste en zes van de tweede klasse opgenomen en maakt men zich gereed nog eenigen te ontvangen. Als direc teur is opgetreden, de heer J. Donkersloot, vroeger plattelands heelmeester; zijne vrouw is als directrice aangesteld. De heer dr. F. G. Eikendal, med. en chir dr., is als vaste genee - heer aan de slichting verhonden, terwijl nog de med. dr. Brouwer Starck als lid van het bestuur, met, het geneeskundig toezigt is belast. Aan het gest icht is eene school verbonden, onder de leiding van den heer Yntes Kingma, waar, behalve de verpleegden uit het gesticht, nog bovendien een dertigtal ongelukkigen. die te 's Gravenhage wonen, zijn opgenomen. De jeugdige stichting vinde van vele zijder. ondersteuning. Mogen velen net edele voorbeeld volgen onzer geliefde koningin, die als bescherm vrouw, zoo krachtig heeft geholpen tot de oprigting dezer waarlijk philantropische instelling. De lilterarischc faculteit van de hoogeschool te Leyden heeft de verhandeling, gel eekend met de zinspreuk: Gentles, do not reprehend. If you pardon, we will mend, en ingezonden op de door haar uitgeschrevene historische prijsvraag, der hekrooning waardig gekeurd. Bij de opening van het naambriefje bleek de schrijver te zijn de heer J. W. N. Mosselmans, student in de letteren te Leyden. BSenoemingen en besluiten. Benoemd: bij besluit van 23 december, tot. ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de kapitein P.C.Swaving, van den staf der artillerie, adjudant van den generaal-majoor, inspec teur van het wapen der artillerie. Benoemd: met Zr. Ms. goedkeuring, door den consul-gene raal te Londen tot zijnen vice-consul te Newport de heer R.W. Slonehouse. Vergunniug verleend: bij besluit van 9 dezer, aan mevrouw S. gravin van Limburg Slirum, geboren baronnesse von Buch- wald, tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van de orde van St. Calharina 2de klasse, haar door Z. M. den keizer van Rusland geschonken. - Benoemdbij besluit van 7 dezer, tot ontvangers der directe belastingen en accijnscn te Ried c. a. de heer L. Radijs Ellens, thans ontvanger dier middelen te Oudega; te Oudega e. a. de heer R. C. Wildrik, uitgevalleu en op wachtgeld gesteld com mies der 2de klasse bij 's rijks 'belast ingeu, thans te Zevenaar; te Hilvarenbeek c- a. de heer G. I'. S. Llubar, thans ontvan ger dier middelen te Eethen c. a. Benoemd tot ridders van de orde der Eikenkroon de Iste luitenants W. C. baron Snouckaert van Schauburg, adjudant des konings, H. J. baron Taets van Aruerongen en G. S. A. Bag- gelaar, ordonnans-officieren van Z. M. Sütcrgerllsjlie stami. Middeiburg. Eerste huwelijks afkondiging den 10 dezer: J. T. van der Meijer, jm. 30 j. met. L. Sterk, jd. 25 j. Vlissingen, van 2 tot 9 januarij. Gehuwd: M.Thijs, weduwn. van A.A.Termon, 72j. met J. E. Deybel, wed. van J. J. Müth, 70 j. T.Broers, jm. 31 j. met S. II. E. Glaser, jd. 23 j. BevallenM. Boon geb. Eubregtse, z. M. Groen geb. Key- zer, z. J. Steenhorst geb. van de Vijver, z. J. J. Dronkers geb. Potvliet, z. T. Pervoost geb. Petten, z. J. Laffrée geb. de Vaal z. S. P. Grasser geb. llendricse, d. (doodgeb.) P. J, van Gelder geb. Willemse, z. (doodgeb.) J. M. Steelier geb. Smit, z. Overlfedèn E. Dertho, vrouw van K. Ruslenherg, 68 j. V- de Lantmeter, man van L. Baart. 76 j. J. D. Maat, wed. van W. llendrikse, 73 j. S. H. W. van der Heiden, man van J. W. Eranse, 48 j. P. Pervoost, 1 d. G. M. Koek, wed. van J. Huy- brechlseu, 88 j. J. D. Verhage, man van A. E. Mallet, 51 j. Goes, van 2 tot 9 januarij. Bevallen: D. Potter geb. van Zweeden, d. Overleden: J. Meeuwse, d. 1 m. C. J. Otte, z. 20 m. A. 2v] Potvliet, wed. A. Benjamiuse, 72 j. W. J. Herpers, man van 3. A. M. Platz,65 j. J. J. Simons, z. 3 w. W. J. Swart, z. 6 j. i. C. Koopman, vrouw van A. B. Kien, 28 j. J. v. Fraassen, z. 8 d Zierikzee, van 2 tot 9 januarij. Bevallen: W. de Clercq geb. van der Jagt, d. W. den Boer geb. Boot, z. P. Pieterse geb. Bouterse, z. II. Janse geb. Rho des, zoon. Overleden: C. J. de Graaf, d. 3 j. J. Swieting, z. 4 j. (te Zwartsluis). H. Schuling, z. 3 m. A. Bolier, ongeh. man 31 j. Hulst, van 1 tot 31 december. Gehuwd P. J. Rombont met L. Jonkers. BevallenH. A. Borghsteyn geb. de Bruyn, z. J. J. I'apc geb. Verbist, z. P. J. van Gelderen geb. Fassaert, d. C. C. Peu ters geb. Wentzler, z. E. C. van Giesen geb. Jonkers, z. A. Blanckaert geb. de Burger, z. C. C. van den Broek geb. Cop- pieters, d. L. T. V. Hombach geb. Cuzius, d. Overleden: C. J. van Oinbergen, 4 m. P. Elschot, wed. A. E. Ilodrigo, 64 j. M. H. Pierssens, vrouw van W. Koelemeijcr. 63 j. J. Peu, 10 d. J. Peelers, 10 d. P. C. Pierssens, ongeh 72 j. A. Bosch, man van C. S. de Smit, 54j. A. M. Paris, wed P. J. de Wolf, 75 j. fKCinecnteiraail van Tlissirag-en* Zitting van 11 januarij. I Voorzitter de heer J. W. Ca lien fels. Afwezig de heer J. Borghstijn. De vergadering wordt geopend. De voorzitter geeft kennis dat deze buitengewone vergade ring alleen is belegd om kennis te geven van den affjoop der op den 8 dezer plaatsgehad hebbende nadere openbare veituig van de ambachtsjiéerl^rbcid Jfceudekerke, die door jhr. mr.'-As, P. van Doorn/is^^emijnd,op; eefie som van f5475, zijttóe f:1475 meer dan bij de bp den 15" december jl. plaats gehad hebbénde veiling, enlstèlt voor dien yerkoop alsnu goed te keuren, waar toe met algtbrrèeïïc stemmen,wordt besloten, V.P Y

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1