Kecrolosie. In ons vorig nommer hebben wij reeds het overlijden vernield van maarschalk Radetzky. Omtrent zijn levensloop wordt het volgende me degedeeld Joseph graaf Iladetzky de Radelz werd 2 november 1766 te Trebnitz in Bohemen geboren. Den 1 augustus 1784-, dus op zijn 18e jaar, trad hij in dienst, bij liet regement kurassiers graaf Caramelli. Den 13 februarij 17S7 werd hij tot ouderluitenant en den 11 november tot luitenant bevorderd. Hij maakte in dezen rang de veldtogten van 1788 en 17S9 tegen de Turken mede, en dat wel als ordonnans officier van veldmaarschalk graaf Lascy. Den 9 augustus 1794 werd hij 2de ritmeester en twee jaren later adjudant bij den opperbevelhebber van het italiaansche leger, veldtuigmeester Beaulie». Den 29 mei van het volgend jaar werd hij majoor in een korps pioniers. In 1799 werd hij generaal-adjudant van clen bevelhebber Melas; den 1 mei van dat jaar luitenant-kolonel, den 5 november kolonel met het kommando van het in Duitschland gelegen regement kuras siers Aartshertog Albert. Hij onderscheidde zich in den slag bij lïohenlinden en ontving den 1 april 1801 het kruis derThe- resia-orde; 1 september 1805 generaal-majoor geworden, maakte hij den veldtogt in Italië mede; 1 junij 1809 werd hij veldmaar schalk-luitenant en 1 augustus chef van den generalen-staf. In 1810 ontving hij het kommandeurs kruis der Theresia-orde. In 18101812 was hij hofkrijgsraad te Weeneu, en als chef van den staf maakte hij de drie veldtogten tegen Napoleon mede; in den slag bij Leipzig moet hij de troepen geschaard hebben. In 1829 werd hij generaal der kavallerieen vesting'kommandant te 0)lmutz;in 1831 opperbevelhebber in Italië; in 1836 veldmaar schalk. Wat hij in den veldtogt van 1S4S tot 1849 in Lombar- dije verriglte-is genoegzaam bekend. In 1798 was hij in het huwelijk getreden met gravin Francisca Sfoldo-Grafenberg die hem in 1854 ontviel; van zijne vijf kinderen zijn nog slechts twee, een zoon en eene dochter in leven. Rachel Félix, de beroemde tragédienne, wier overlijden wij ook in ons vorig nommcr mededeelden, aanschouwde het eerste levenslicht in 1820 in eene herberg in Zwitserland, waar zich hare ouders (rondtrekkende muziekanten) juist ophielden. Hare tien eerste levensjaren bragt zij zwervende door, langs de straten zingende en spelende, om hare ouders aan den kost te helpen. liet eerst trok zij daardoor de aandacht van Charon, den stichter van het lustilut royale de musique religieuse; haar talent echter meer van dramalischen aard zijnde, beval hij haar Pagnon St. Aulaire aan, die eene dramatische school had, In 1836 bezocht zij liet conservatorium. Zij debuteerde in de Salie Chateraine en speelde daarna in de Gymnase, doch zonder goed gevolg. De bekende Samson van het Theatre franpais hield zich hierop meer met hare vorming voor het tooneel bezig en slaagde er eindelijk in, haar tegen 4000 fr. bij dat theater te doen aannemen. Hier ontwikkelde zich haar talent met reu zenschreden, en weldra had zij het toppunt der kunst bereikt. Wat zij verrigt en gewerkt heeft is evenzeer in het buitenland, schier overal bekend; het is dus overbodig dat op te sommen. Wij herhalen, een groot talent wordt in haar verloren, en moge al eene Ristori hare taak hebben opgenomen en in het zacht bastaard latijn, die zoele taal van het zuiden, zooveel vvelklinkender als zij van de lippen eener schoone vloeit,de groote dramatiesche schrijvers weergeven en wel met, niet min der goed gevolg en talent dan zij, Rachel zai nooit worden ver geten. ïierlr- GDi NcliooluSeuwN. Men schrijft uil Wolfaarlsdijk van 7 dezer, dat op dien dag de predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente, dr. J. ah "Utrecht Dresselhuis, die, reeds sedert 1819 aldaar geplaatst zich de achting en vriendschap van allen verworven had, niet alleen als evangeliedienaar maar ook als grondig beoefenaar van wetenschappen en geschiedenis, door den kerkeraad en het klassikaal bestuur van Goes van zijne betrekkingen tot de ge meente en klassis werd los gemaakt. De heer Dresselhuis zag zich door zijuen gezondheidstoestand genoodzaakt zijn emeri taat aan te vragen, dat hem met 1 dezer is verleend. Inde hierdoor ontstane vacature zal, volgens voorloopig be sluit van den kerkeraad. voorzien worden door de beroeping van een gevesligden predikant. triseraiiognefcrsfaEtd. 8 januarij 's avonds 11 ure 38 gr- 9 's morgens 7 n 36 's middags 1 43 's avonds 6 40 's avonds 11 38 10 f 's morgens 7 H 35 h 's middags 1 H 3S 's avonds 11 a 36 11 's morgens 7 35 u 's middags .1 38 H 's avonds 6 3S U Meteorologische waarnemingen gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. January 1858. P Wind tb a 'to s X Barometer bij 0° ■O 'ja; a uiouiiatjx P c- in g,-a co 9 to Laagste temperat. enverscliil met de hoogste. Aanm erkintjen 3 O.NO. 2 778.4 -0.2 0.98 4.91 0.0 - 3.0 +4.0 dik mistig. 4 Oost. 3 777.3 - 2.8 0.82 3.43 0.0 - 4.5 i/4.0 helder. 5 0. t. Z. 3 771.9 - 6.2 0.92 3-09 0.0 - 9.5 w(5.5 helder. r> Zuid. 2 771.3 -2.4 0.91 3.94 0.0 -9.0 -9.0 dikke opklarende 7 Z. ZO. 3 772.(5 - 3.2 0.85 3-49 0.0 - 5.0 "4.0 helder. 8 z. zw. 3 739.5 +0.8 0.95 5.04 -4.5 ,,6 5 dikke. 9 Zuid. 2 769.1 f4.8 0.90 G.25 0.2 f0.5 "6.5 bewolkt. Üuttmlanöscijc tijïringm. Kngelaud. Londen 7 januarij. Bij de regering is het officieel berigt ont vangen van deu dood van generaal Havelock. Den 25 novem ber overleed hij aan den rooden loop, welke ziekte hem had aangetast als een gevolg van de doorgestane gevaren en angst. De divisie van generaal Wyndham heeft, in een gevecht met de muitelingen van Gwalior, deze tot den aftogt genoodzaakt, nadat zij drieduizend van zijne teuten aan de vlammen hadden prijs gegeven. Naar men zegt, beslaat, er niets meer van het 6de en 4de regement. Den 7 december heeft generaal sir Colin Campbell den muitelingen van Gwalior op nieuw eene geduchte nederlaag toegebragt, nabij Cawnpore; zestien stukken ge schut vielen den Engelschen in handen, die bovendien 36 ba- ga ad je wagens, den ganschcn legertros en eene buitengemeen groote hoeveelheid ammunitie buit maakten. Het verlies aan de zijde der Engelschen is onbeduidend slechts één officier is gesneuveld. Al dc vrouwen en kinderen uit Lucknow zijn te Allahabad aangekomen. De engelsche bank heeft het bedrag van haar disconto van acht tot zes pet. verlaagd. De tegen jl. diugsdag aangekondigde nieuwe pogingen om do Leviathan te water te brengen, hebben om onbekende redenen niet plaats gehad. Men zegt dat de toebereidselen daarvoor niet gereed waren. Terwijl nu duizende personen aan de beide oevers der rivier stonden, om van dc werkzaamheden getuigen te zijn, had een ongeval plaats, waardoor het werk op nieuw eene vertraging zal ondergaan. Een zware bark kwam namelijk met de eb de rivier afvaren en sliet met. zulk een geweld tegen dein het midden der rivier vqpr anker liggende boot, waarin ankerkettingen en eene menigleandere apparaten voorde Le viathan zich bevonden, dat, dc boot. met. alles wat daarop was, na eenige minuten zonk. Tot, geluk is hierbij geen menschen- leven (e betreuren doch men vreest dat liet gezonken vaartuig vooreerst de scheepvaart op den Theems belemmeren zal. Men zal nu eerst, den onverwachten hinderpaal moeten verwijderen en hel vaartuig met. al de apparaten weder naar boven haien;dat hiermede eenige kost bare dagen verloren zullen gaan, behoeft niet gezegd te worden, waarbij nog komt, dat de koude sedert zondag ingevallen, voor de werkzaamheden in de open lucht alles behalve bevorderlijk is. The times berigt vrij stellig dat het. parlement, zoodra het iu de volgende maand weder bijeen komt, eene bill van de regering ontvangen zal, waarbij de Oost indische compagnie gemagtjgd wordt, om in Engeland eene geldieening van zes of acht millioen p. st. te sluiten. Het. blad voegt er bij, dat het nog onzeker is, of hel bestuur der maatschappij van die magtiging in vollen omvang zal behoeven gebruik te maken, en dal in allen gevalle die som geheel in Engeland zal worden uitgegeven, zoodat deze nieuwe geldieening de toenemende verbetering van den staat der engelsche geldmarkt, niet zal tegenhouden. The globe spreekt verscheidene berigteu van engelsche en buitenlandsche bladen tegen. In de eerste plaats zoude het., volgens genoemd blad, niet. waar zijn, dat liet tusschcn Enge land en Frankrijk aan hartelijke coöperatie tegen China ont breekt in dc tweede plaatsheeft lord Stratford de HedclifTe volstrekt geen plan voor zijn post. te Konstantinopcl lc bedan ken. Reeds voor twee jaren wenschte hij een bezoek aan zijn vaderland te brengen, doch eerst, thans heeft de toestand van liet oosteu het hem mogelijk gemaakt dit te doen, en er is geen grond om aan te nemen dat hij niet na afloop van zijn verlof weder naar Konstanlinopel terug zal keeren en in de derde plaats is lord Clanricarde niet bestemd tot eersten secretaris van staat voor Indie, gelijk The daily news beweerd heeft, en is dc door het laatste blad medegedeelde schets van de indische bill buitendien onjuist. Een en dertig leden van het, huis der gemeenten (waar onder de heeren Bright, Berkeley, Roebuck cu an-'ere minder bekenden behooren) hebben heden eene verklaring bekend gemaakt, waarin zij aandringen op eene uitbreiding van bet kiesregt, invoering der geheime stemming vernieuwing van liet parlement om de driejaren, en andere parlementaire hervor mingen. Te Liverpool is de Anglo Saxon aangekomen met tijdin gen uit New-York van den 25 december. In Kansas had een bloedig gevecht plaats gehad tusschen de voorstanders der slavernij en de abolitionnistenverscheiden personen waren gedood en gewond en veelvuldige arrestatien hadden plaats gehad Bliiitscliland. Weenen 5 januarij. Bij het overlijden van den veldmaar schalk graaf Radetzky heeft de keizer eene dagorder aan het leger gerigt. waarbij bepaald wordt dat het huzaren-regement Radetzky dezen naam altijddurend zal voeren. Op elk militair station zal eene plegtige lijkdienst gehouden worden, en in het geheele leger zal, even als op de vloot, 14 dagen lang de rouw aangelegd worden. Het zal mijne zorg zijn, zoo luiden de slot woorden van den keizer in den brief aan des overledenen zoon. het aandenken aan den grooten man op waardige wijze te eeren en de herinnering aan zijne verdiensten jegens mij, mijn huis en het vaderland, door een blijvend gedenkteeken over te leveren. Het geschil tusschen Frankrijk en Oostenrijk betrekke lijk de overeenkomst tot regeling der vrije Donau scheepvaart, welke ons gouvernement niet aan de bekrachtiging van het pa- rijschecongres wil onderwerpen, is nog niet vereffend. Rusland zoude zich met Fraukrijks vertoogen dienaangaande vereeni- gen. Een alhier ontvangen telegram uit Konstanlinopel van den 6den dezer zegt dat de groot-visier Reschid Pacha plotse ling gestorven is. Deze beroemde staatsman, de voorstander van liberale hervormingen en een aanhanger tevens van Enge- lands staatkunde, heeft zijn zestigste levensjaarnagenoeg be reikt. Door middel van den telegraaf wordt uit Berlijn gemeld, dat de koning bij een kabinetsbevel van 6 januarij den prins van Pruissen, na den 23sten dezer, andermaal voor drie maan den met de leiding der regering heeft belast. IL 68 X e Bil 1# U Het door de kamer ontworpen adres schijnt niet in discussie te worden gebragt. Na dat maandag jl. was bepaald dat de de batten den volgenden dag zouden aanvangen lietdeprins-stad- houder dien morgen de commissie, die het adres heeft, ontwor pen, bij zich komen en onderhield zich lang met haar, zoodat dien voormiddag de zitting niet kon doorgaan. Des namiddags verklaarde de heer Ulrich namens de commissie dal hij aan dc kamer voorstelde, de beraadslaging over het adres te verdagen tot na afdoening der gewone zaken. Daar echter de zitting slechts tot vrijdag jl. duurt, zal hel adres wel niet aan de beurt komen, wan1.de kamer heeft zich met het voorstel lot verdaging vereenigd. Daarna ging zij over tot het onderzoek der geloofs brieven van drie afgevaardigden, die ingevolge de nieuwe (voor ongrondwettig gehouden) kieswet, zijn gekozen, en liet die hee ren toe. Woensdag jl. zou de civiele lijst worden vastgesteld. F jrankrij li- Parijs 8 januarij. Hel. dagblad Le speelnleur behelsde in het begin der nu afgeloopene week eene uitvoerige be schouwing van de gesteldheid der buitenlandsche aangelegen heden, welke de verbloemde maar onmiskenbare strekking had, om te doen denken dat Frankrijk zijnen invloed in Europa had verloreu en dat het dit. nieuwejaar verzwakt en zonder bonclge- nooten intrad. Het. blad wil weten //dal. er te AVeenen, tusschen den engelschen gezant en den oostenrijkschen minister van bui tenlandsche zaken een protocol in vier artikelen onderteekend is. waarbij die twee mogendheden zich verbinden om elkander tegen aanvallen bij le staan eu om niets te ondernemen dan in ouderling overleg." De koning van Pruissen zou gevraagd zijn om dat. protocol insgelijks le onderteekenen, en hij zou zich daartoe gezind betoond hebben, maar teruggehouden zijn door dat hij, üjdeiis de bijeenkomst van gekroonde hoofden te AYei- mar, de toetreding van den keizer van Rusland tot die verbind- tenis niet had kunnen verwerven, daar keizer Alexander zich zoo veel mogelijk buiten de europesche verwikkelingen houden wilde. Al onze ministeriele dagbladen, Le pays, La patrie en Le const it utionnel, beijveren zich om dat artikel te weer leggen. Zij verklaren ten stelligste, dat, er geen protocol van dien aard bestaat, en wijzen op de gebeurtenissen van de laat ste jaren om aan te loonei» dat Fraukrijks aanzien en invloed iu Europa onder het keizerlijke gouvernement honger geklommen zijn dan ooit. Liet denkbeeld eener nieuwe coalit ie van Europa tegen Frankrijk is iu het oog dier dagbladen eene dwaze her senschim. De mail uit, de Levant is te Marseille aangekomen met tijdingen uit Konstanlinopel van den 30 en uit Athene van den 31 december. Het Journal de Constantinople spreekt, officieel tegen, dal. de divans iter vorstendommen door de porie zijn oulbondeji. Een prachtig feest had aan het rnssïsclic gezant schapspaleis plaats gegrepen, bij welke gelegenheid 100,000

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3