niet doorstaan. Het is toch wel opmerkelijk dal zoo menigwerf blijkens de opgaven in de dagbladen, de Zuiderzee, de reede van Texel, die van Brielle, llellevoetsluis en de Schelde boven Bath vol d rij lijs zijn, terwijl er noch voor de haven van Vlissin gen, noch in de zeegaten eenigen schijn van te bespeuren is. In ieder opzigt zal alzoo. wanneer de nieuwe haven ook een- maal zal zijn daargesteld, Vlissingen bij de meest mogelijke ge negenheden. de meeste voordeden aanbieden. OokNapoleon I. die door den gemeenteraad wordt genoemd, was van de gunstige positie van Vlissingen overtuigd, toen hij in 1S05 uit .Antwerpen aan den minister Ducrès schreef //La possession de Flessingue m'est iuconlestablement nécessaire, même au point, tie vue politique et commerciële, il fa ut que Flessingue devienne ie premier port de l'Empire" en de baron Molierus sprak in i S'J7, te 'sGravenhage in den ministerraad tot den toenmaligen koning van Holland, nadat Vlissingen aan het frausche keizer rijk was afgestaan: //Nous sommes vivement, affectsire! de ia perle d'uno vilIc non settlement célèbre clans l'histoire natio nale. par lo dévouement sublime de ses habitans, mah aussi, a bon droit, renommépar sasitualionadmirablementavantageuse a la commerce du monde, par la quelle eile a excite depuis bien des sièclcs la rivalité cle presque toules les puissances mariti- mes de I'Europe." Mag men na al het aangevoerde aannemen, dat niet het Nieu- wediep, maar in tegendeel Vlissingen als zeehaven de voorkeur verdient, dan zal de geographische ligging dezer plaats, daaren boven nog dat voor hebben, dat de aan te leggen spoorweg naar Venlo, cle kortst mogelijke lijn zal vormen tusschen de Noordzee eu cle Rijn-provincien, hetwelk mede van groot aan belang moet geacht worden. De kamer zou nog in vele breedvoerige beschouwingen kun nen vervallen, ten aanzien van het grootere belang dat de nederlandsehe handel heeft bij den Zeeuwsch- Limburgschen spoorweg, dan bij eenigen anderen. Zij heeft zich echter slechts ten doel gesteld, om de valsche stellingen van den gemeente raad van den Helder te wederleggen, en vermeent dierhalve uwe aandacht niet verder te mogen vermoeijen, door te herha len wat. reeds van zoo vele zijden te dien opzigie ter uwer ken nis is gebragt. Zij vertrouwt, dat zoo het, al aan dien raad mogt zijn gelukt, in de opinie van sommige leden uwer vergadering, bet Nieuwediep de voorkeur tc doen verwerven boven Vlissin gen, deze hare beschouwingen voldoende zullen zijn, om cleri gemaaklen indruk weg Ie nemen, in de vaste overtuiging dat t en onpartijdig onderzoek nimmer anders dan ten gunste van laatstgenoemde plaats zal uitvallen. Als vertegenwoordigster der handelsbelangen dezer gemeen te, geroepen om die tegen iederen aanval te verdedigen, vleit -/..en cle kamer, dat hare verioogen daarin genoegzame veront schuldiging zullen vinder.; om welke redenen zij levens eerbie dig de vrijheid neemt., uwe vergadering met den meesten ernst tc verzoeken, om zon veel doenlijk, met alle kracht het aanleg gen van den spoorweg van Vlissingen wel te willen ondersteu nen cn zoo doende in verband met cle algemcene belangen cles rijks, de toekomst, te verzekeren dezer grijze veste, ter welker eere zoo menige bladzijde der vaderlandsche geschiedenis roemvol is gewijd, en welker hoop, met die van de zuidelijke provinciën van Nederland, alleenlijk is gevestigd op het tot stand komen van cle reeds zoo lang besprokene verbinding met. het buitenland, door middel van den spoorweg naar Venlo. Vlissingen, den 4 jauuarij 1858. De kamer van koophandel en fabrieken te Vlissingen, (Geleekcnd) A. Rüysch, voorzitter. T. O. Dommisse, secretaris. Aangemoedigd door den bijval welke het tegengaan van het bedelen op nieuwjaarsdag bij de ingezetenen der gemeenten Colijnsplaat, Cortgene en Cats reeds eenige malen ondervond, werd ook nu weder in de laatste dagen der vorige maand in genoemde gemeen'.en cle gelegenheid tot inschrijving der giften voor hel nieuwe jaar gegeven, ton gevolge waarvan ontvangen is, te Colijnsplaat f437,50, te Cortgene f221,75 en te Cats f 150,05; zijnde de respectieve commissieu alzoo bij vernieu wing in slaat gesteld op dien dag aan cle behoeftigen buitenge wone en ruime handreiking te doen. Uit het Nieuwe Diep schrijft men van den S januarijHeden is alhier binnengekomen cle Kandanghaner,gezagvoerder Zeelt, van Batavia laatst van Ramsgate. Met dien bodem zijn van Batavia overgebragt de luitenants-ter-zeelste kl. H- Kemper, HA. Modderman. A. Schotborg en jhr. A. II. A.Clifford Kocq luitenants ter zee 2de kl. W. Maas Geesteranus, (J.|lè.>Ad'8ryroeVR. Star Busman, C. F. T. van Woelderen, G. J. f rl|uipui 1 en C. A. Bosch, de officieren van gezondheid 0'- G- van Mansvelt en J. A. Visscher, cle officieren van ^afmiivist riiffe late kl. G. L. Bronner en 3de kl. A. C. Jager en ii C/v^i'^ys en de scheepsklerk W. Hanegraaff. Le courier de la Meuse zegt, ingelicht te zijn dat de groot hertog van Luxemburg aan de regering van hel groothertogdom zou. hebben, bevolen, op den door haar ingeslagen weg terug te vaceren,' met: dien verstaande, dat een gedeelte cler onlangs ge- .'.Ay.nomen poliliek-e'-maatrcgelou zou worden ingetrokken. ■"Men.jverneerrit dat. liet Z. M. den keizer aller Russen behaagd Ft '-mevr. cle gravin douairière van Limburg Stirum. dame du ^^S'-bij-H'.AI. de koningin-moeder, le vereeren met het kom- rnalftfétffSkruis van cle St. Catherine orde. .71. donderdag is in deresiclentie wederom een telegrafisch be- ci uil Stullgardl oul vangen, bevestigende een vroeger berigt, volgens hetwelk Z. M. de koning van Wurfcmberg zeer onge steld is. Uit deze tijding blijkt, dat Z. M. clien nacht minder koortsig is geweest dan in den beginne, waar door H. D. toe stand niet is verslimmerd. Ten gevolge van dit berigt. is het vertrek van H. M. de koningin naar Sluttgardt, dat. op don derdag middag was bepaald, uitgesteld. Men verneemt dat verscheidene handelshuizen aan den mi nister van koloniën, den heer Mij er, op nieuw aanvraag gedaan hebben, om ten behoeve van de daarsteiling eener paekelvaart direct op Ceylon, ondersteuning te verleenen. Men gelooft tc weten dat de regering in deze vaart het ware belang niet ziende dat zij zoekt te verkrijgen door eene langgewenschte packet- vaart op onze oost-indische bezittingen, niet genegen zou zijn voor opgemeld plan ondersteuning te verstrekken. Sedert eenige dagen bevindt zie hier t.o laucle cle eng els chc civiel ingenieur Gisborne, gevoimagtigde van eene particuliere engelsehe maatschappij, met het doel om bij do nederlandsehe regering concessie aan te vragen voor den aanleg ecner onder- zeesche telegraaflijn in Oost-Indien. Het plan van die onderne ming is zoodanig, dat cle lijn van Singapore uitgaande, aan cle eene zijde zich tot Hongkong en aan cle andere naar de neder landsehe bezittingen zou uitstrekken. Men verzekert, dat de minister van koloniën, ofschoon zeer genegen zijnde dergelijke oudernemingen le bevorderen, gemeend heeft zijne toestem ming nopens dit, ontwerp te moeten uitstellen, tot, dat over de voorwaarden, die bij eene dergelijke omvattende zaak konden worclen noodig geacht, het. advies van den gouverneur-gene- naal van Nedcrlandsch Indie zal zijn ingewonnen. Jl. vrijdag morgen ten 7 ure heeft zich het ijs in de Maas voor Rotterdam en opwaarts gezet, desniettegenstaande zijn dien zelfden morgen nog stoombooten naar zee vertrokken eu ook alclaar aangekomen. Omtrent den toestand van het ijs voor en bij Dordrecht van vrijdag verneemt men het volgende: In den Noord, even als het bovengedeelte der stad, tot aan cle sociëteit de Harmonie, had het ijs zich gezet en is voor de gemeenschap met den Al- blasserwaarri eene sleuf in het ijs gemaakt. Lager uit, tot, oven beneden hot Meerdervoortsche veer, was liet voor liet oogenblik nog open water, en geschiedde cle overvoer van pas sagiers en goederen aan dat veer even als aan het Zwijndrecht- sche (thans de eenige weg waarlangs alles passeren moet wat van Holland naar België en omgekeerd gaat) gemakkelijk. La ger uit op de Oude Maas en in liet Malle Gat en cle Dorische Kil zit het ijs bij vakken. Z'it.urdag morgen was aan het, 's Gra- vciideelsche voer weinig ijs. Achter het eiland was inden nacht veel drijfijs en dien t.cu gevolge kwam de belgische post eenige uren later dan gewoonlijk aan. In de rivier voor Nijmegen is het drijfijs veel vermeerderd, vooral omdat het ijs zich iu den Rijn bij Arnhem en in den IJs- ael tot aan cle schipbrug te Wester voort, gezet heeft. Dit is ook de reden dat. het water van 85 duim tot I el 7 duim is gewassen waardoor het aan vele schepen mogelijk is geworden eene plaats iu dc Nieuwe haven te vinden. Wij vernemen dat fransclie houders van certificaten der 3 pet. spaansche schuld, van 1831, algemeen onder den naam van uitgestelde schuld bekend, beslag hebben gelegd voor een zeer aanzienlijke som op fondsen aan cle spaansche regering loebeliooreudc eu thans in handen van den voorzit ter der com missie van financiën van Spanje te Parijs. Men denkt niet dat daaruit eene staking zal volgen in de betaling van de coupon van 1 januarij. Nogtans zal deze maatregel, noodig geworden door de onverklaarbare vertraging van den minister van finan ciën te Madrid, om verpliglinsren af te doen, wier wettigheid 1 altoos is erkend geworden, ernstige gevolgen kunnen hebben voor cle belanghebbenden bij dc spaansche fondsen, die tot dusver het voorregt hebben genoten vrij geregeld betaald tc worden. Men wil weten dat. Zr. Ms. adjudant generaal, de luitenant- generaal baron Forstner van Dambenoy, minister van staat, zijne functicn als intendant der opvoeding van den prins van Oranje, tot aan de meerderjarigheid van Z. IC. li. zal behoud en. liij zal alzoo lot in de maand september van dit jaar met die fuoctieu bekleed blijven en zich dan naar Limburg begeven om daar zijne woonplaats le vestigen. Z. M. heeft eene commissie ingesteld tot regeling van het- geen betrekking heeft tot den bouw, het meubeleren eu cle ver- dere inrigting van een paleis, met stallen en koetshuis, binnen 's Gravenhage, voor Z. IC H den prins van Oranje. Eene depeche uit Londen meldt dat, volgens tijdingen uit Nagasacki de keizer van Japan, in het alternatief dat, de neder landsehe regering hem gesteld heeft, van eene viedebreuk ius- schen de heide landen of het teekencn der addilionnele artike len van het tractaat van 9 november 1855, eindelijk tot het laatste besloten heeft. In die artikelen is het beginsel aange nomen, dat een soort van vrijen handel welhaast met Japan geregeld zal worden. In de vergadering van de markfgenooten der noord en zuid bargerveenen, jl. donderdag te Noord-Barge, gehouden, is met meerderheid van stemmen verworpen het aanbod door eene bel gische maatschappij gedaan,om aan haar 8&9000 bunders veen a f 200 het bunder af te staan. In deze vergadering is een brief ingekomen van den heer van Dam uit Rotterdam, die hetzelfde aanbod heeft gedaan en als Nederlander verzocht hem cle voor keur te geven, maar ook dit voorstel is niet aangenomen. Benoeminffen en besluiten. Bij besluit van 6 dezer, zijn o. a. de volgende controleurs der directe belastingen, in-en uitgaande regten en accijnsen ver plaatst, te weten: naar Amerongen. de heer W. G. Hoffman, thans te Middelburg, en naar Middelburg, de heer II. baron tlioe Scli wart,zen berg en Hohenlansberg, thans te Dockum. Benoemd, bij besluit van 31 december, tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw, de kapiteins B. C. Winkel en N. Scheltema, van den staf der infanterie; C. C. Cox, van den staf der artillerie; H. Welsink, van het korps ingenieurs, mi neurs en sapeurs, en den militairen onderintendant cler 2de kl. J. van den Bosch, allen werkzaam bij het departement van oorlog. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 6 dezer, op zijn ver zoek, uit hoofde van verandering van woonplaats, aan L. C. P* W. Visser,2dcn luitenant bij de dienstdoende schutterij te Vlis singen. Goedgevonden, bij besluit van 0 dezerin te trekken Zr. Ms. besluit van 28 julij 1855, betrekkelijk de wijze van voordragt ter bevordering tot hoofdofficier bij de nederlandsehe zeemagt Benoemd, bij besluit van 6 dezer, tot generaal majoor en di recteur der lste artillerie-directie, tevens belast met de function van directeur van 's rijks gieterij van metalen geschut, de kolo nel C. Daneels van Wijkhnyse, thans kommandant van het lste regement vesting-artillerie. Z. M. heeft heslist, dat met de maand mei aanstaande de na volgende garnizoens veranderingen zullen plaats hebben, name lijk het 5de regement infanterie, staf en lste cn 2de bataillon tc Vlissingen, 3de te Neuzen, éde te Middelburg; het 6de re gement: staf en lste bataillon te Breda, 2de te Geertruiclen- berg, 3de te G'orinchem, éde te Breda; het 7de regement: staf te Utrecht, lste bataillon te Amsterdam, 2de te Helder, 3de tc Delft, 4de te Hoorn; het 8ste regement: slaf en lste en 2de bataillon te Leeuwarden, 3de te Groningen, 4de te Zwolle. Bij verschillende besluiten heeft het. Z. M. behaagd den heer J. P. C. Ruloffs, staatsraad in buitengewone dienst, vice-presi dent van den raad van Nederlatidsch Indie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, met 1 maart aanst., op de meest eervolle wijze uit 's lands dienst te ontslaan, onder dankbetuiging voor cle langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande be wezen en met behoud van aanspraak op pensioenden heer P. J. B. cle Perez, thans iid van den raad van Nedcrlandsch Indiea met ingang van 1 maart aanst., te benoemen tot vice president van dien raad, en den heer staatsraad in buitengewone dienst J. P.C. Ruloffs, aftredend vice president, te benoemen tot kom- mandeur cler orde van den Nederlandschen leeuw. Benoemd, hij besluit van 7 dezer, tot ridders der orde van den Nederlandschen leeuw, de heeren F. N. Nieuwenhuyzen, resi dent van Pekalongan en mr. P. T. Filz, president van den raad van justitie te Batavia. Met Zr. Ms. goedkeuring is door den consul-generaal te Ge nua tot zijnen vice-consul teSpezia benoemd, de markies Igna- zio Giustiniani. Z. M. heeft beslist, dat met 1 mei aanst. bij het wapen der artillerie cle navolgende garnizoens verwisselingen zullen plaats hebben: Isle regement. vestingartillerie: de 11decompagnie aan den Helder te doen aflossen door de éde comp. te Amster dam; 2de regementcle 5de comp. te Vlissingen, door cle 10de comp. uit Bergen op Zoom; de 7de comp. te Brielle, door de 9de comp. te Breda; 3de regement: de Ildecomp. te Maas tricht, door de 2de comp. uit, 's Boschregement veld artillerie en regement. rijdende artillerie: de 3de comp. van het regement veld-artillerie te 'sGravenhage, naar Utrecht te doen terug keeren en door dc 2de comp. van het regement rijdende artille rie te doen vervangen. Goedgevonden: bij besluit van 8 dezer, ten gevolge van het overlijden van G. L). W. H. C. L. graaf van der Recke Volmer- stein, in leven oudsten kommandeur en tevens cuadjutor der Duitsche orde, balye van Utrecht, te vergunnen de opklim ming der komruaiideuren cn van den eersten jonkheer in gemel de orde, well c door het afsterven kan plaats hebben, en te aerreëren cle opklimming van O. baron van Wassenaar Catwijck totjongsten kommandeur.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2