MIDDELBÜRGSCHE COURANT. k l\°- 3. Donderdag 1858. 7 Januarij. föinnenlanösrljf tijïiimjm. ©uitcnlitnösrljc tijöiirijm. Vlis- Deze courant verschijnt des dingsdaps, donderdags en ZctmtLgs. Linnen deze gemeente aingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgeus, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makiugen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaliag geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg? 6 JuuuuriJ. De stoomboot die gisteren morgen ten 9 ure van Rotterdam is vertrokken, is gisteren avond alhier nog aangekomen. In den Noord en bij den Moerdijk zat het ijs echter gisteren mor gen reeds vast, en overigens zag men nog al drijfijs. Ten gevolge van de aanhoudende vorst is de stoomboot heden niet van hier vertrokken en de dienst alzoo gestaakt. Gisteren avond vond de schippersknecht van eene hieraan het Tholensche veer bij de Kraan liggendeaardappelschuit, bij zijne terugkomst aan boord, na eene afwezigheid van ruim een uur, toen hij het luik van het vooronder opende, dat de schipper, die zich daarin bevond met zijne vrouw en een kind, in geheel be- wusteloozen toest aud op den grond lagen,terwijl alleen de man nog met zwakke slem om hulp riep. Dadelijk ingeroepeue geneeskundise hulp had het gelukkig gevolg dat alle drie de personen uit hunne bewusteloosheid zijn opgewekt, hoewel hun toestand aanvankelijk hopeloos scheen- Men veronderstelt dat de kolendamp van twee komforen met gloeijende kolen, die in het ruim waien geplaatst om de lading aardappelen voor de vorst te behoeden, in het voorouder is ge drongen, hetgeen bij gebrek aan eenïgen toevoer van versche lucht en gevoegd hij de warmte van eene in het. vooronder ge stookte kagchel, den dood zoude hebben veroorzaakt van de zich daarin bevindeude personen, wanneer zij niet nog juist bij tijds waren gered. Menschrijltons uit Vlissingen van den 6 dezer: Hj Gisterenavond werd in eene der localen van het raad huis alhier eene bijeenkomst gehouden der leden van het departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen met hunne dames en een aantal geintroduceerden. Alvorens men tot het doen van eenige physische proeven overging, werd aan Teunis de Vries, blokmaker aan's rijks werf aldaar, eene zil veren medaille uitgereikt voor het redden van twee matrozen op den 6 junij van het afgeloopen jaar. die zich buiten het Dok- lioofd in het zwemmen oefenden en daaciu niet genoegzaam bedreven zijnde, door den stroom waren medegenomen. CU Jl. zaturdag had te Vlissingen een inspectie plaats van de dienstdoende schutterij dier gemeente, bij welke gelegenheid het eeretceken van löjarige getrouwe dienst werd uitgereikt aan den sergeant-majoor J. J. Lannoy, aan den sergeant-majoor TV". Maandag en aan den tamboer-majoor J. Dupont; terwijl tevens de prijzen, behaald voor het schijfschieten gedurende den afgeloopen zomer, aldus werden overhandigd: de eerste prijs aan den sergeant Luton, de tweede aan den korporaal Hame- linck, de derde aan den sergeant Cornclissen en de vierde aan den sergeant Le Sage van Hoeve. De commissie die zich reeds een viertal jaren te Heinkens- zand heeft gevormd uil de verschillende armbesturen en leden van den gemeenteraad, tot voorkoming van het bedelen op nieuwjaarsdag, heelt zich ook nu weder in staat gesteld gezien ter vervanging daarvan eene buitengewone ondersteuning uit te reiken. De tot dat einde gedane collecte bragt weder ruim f 300 op. Bij vonnis van de arrondissemeuts regt hank te Goes is de lSjarige C. Putterili, van wiens teregtslelling wij in ons no. van 29 december jl. melding mankten, ter zake van het dood schieten zijns vaders, met wien hij zich op de jagt. begaf, ont slagen van alle regtsvervolging, daar de onvoorzigtigheid in deze hoofdzakelijk moet worden geweten aan den vader. Tot ontvanger der gemeente St. Jansteen, ter vervanging van wijlen 13. Apers, is benoemd F. Badts, secretaris dier ge meente. Jl. vrijdag zijn de bepalingen omtrent de dienst der rijks veldwachters in werking getreden. Jl. zaturdag is door Z. M. den koning, op de gebruikelijke wijze, in een bijzonder gehoor ontvangen de heer Torhen de Bille, ter uitreiking zijner geloofsbrieven als minister resident van Z. M. den koning van Denemarken, bij het nederlandsche hof. Naar men verneemt, moet de gouverneur-generaal van Nederlandsch-Iudie zeer onlangs aan het departement vau koloniën hebben toegezonden hel door dat departement aange vraagde voorstel tot herziening van de oost-indische tarieven op den uitvoer. Dat voorstel moet berusten op den grondslag, dat alle verschillen in de uitgaande regten, gegrond op de plaats van bestemming builen het iudisch tolgebied, voor het vervolg zullen vervallen. der slaven heeft dezer dagen eene circulaire verspreid waarin het iedereen uitnoodigt bijdragen in te zenden tot het vrijkoo- pen van een twaalftal slaven, bij voorkeur te kiezen uit de zoo- danigen, die tevens dienstbaar kunnen zijn aan de bevordering van het evangelie. Onder de gemeente Aarlanderveen heeft men dezer dagen damp uit de aarde zien opstijgen en bij nader onderzoek be vonden dat liet. gras in den omtrek verwarmd was. De sedert voortgezet te opgravingen deden zien dat de daarbij nitgegra- vene aarde geheel warm wasmet een ingestoken boor van acht a negen voet kwam men tot de gevolgtrekking dat de warmte op die diepte minder werd. Er steeg een brandige lucht, uit den grond op. Men kan dit verschijnsel voor alsnog niet verklaren en zet het onderzoek voort." Men zal zich herinneren dat de heer F. A. van Vlissingen met negen andere onderteekenaren, in dato 15 april 1857, een verzoekschrift, aan den koning heeft ingediend, betreffende eene curopesohe kolonisatie door landverhuizing in hel groot, van Europeanen in het algemeen en van Nederlanders in het bij zonder, en door overbrenging van behoeftige» en van misdadi gers naar de bezittingen van den slaat in den Indischen Archi pel, met uitzondering van Java en Madura. Z. M benoemde daarop bij besluit van 16 junij II., no. 90 eene staatscommissie. Aan deze commissie was opgedragen te onderzoekeu of en in hoe verre de regering zich zou kunnen en behooren te vereeni gen met de in gemeld verzoekschrift ontwikkelde denkbeelden en vervatte voorstellen. Wij vernemen thans dat deze commissie zich van deze taak heeft gekweten en dat het verslag op 2 dezer door hare leden onderieekend en aan den koning ingezonden is. Bij deze gelegenheid hebben de leden aan hunnen voorzitter, den heer Rochussen, een zeer prachtigeu iukikoker, waarop hunne namen gegraveerd zijn, tot aandeuken aangeboden. In een berigt uit Konstantinopel van 25 decemher lezen wij dat de ministers van buiteniandsche zaken en van koloniën, de heeren Gevers van Endegeest en Mijcr, door den sultan van Turkye zijn gedecoreerd. Uit eene opgave nopens den uitslag der zoutharingvisscherij in 1857 blijkt dat in dit jaar 90 schepen 171 reizen gedaan en 1554 last aangebragt hebben. In 1856 deden 82 schepen 175 reizen en bragten 2556 last aan. De gewoonte om in den nacht van hel oude op het nieuwe jaar vreugdeschoten te doen, gaf in den avond van 31 decem ber jl te Nijmegen aanleiding tot een hoogst droevig voorval. In eeu huis in de flertogsteeg was het huisgezin gezellig bij een om het nieuwe jaar in te wachten. De oudste dochter, een meisje van 18 jaar. was even uitgegaan om eene boodschap te doen. Juist toen zij het huis weder wilde binnentreden, lost haar broeder, die haar niet gezien had. eeu geweerschot en treft daarmede ongelukkig zijne zuster aan de slaap van het hoofd, hetwelk haren oogenbiikkelijkcn dood ten gevolge had. De be klagenswaardige jongeling is eerst radeloos van wanhoop weg- geloupen, doch heeft zich nu vrijwillig in arrest begeven. Luidens een met de jongste mail bij het departement van koloniën uit Suriname ontvangen berigt, gedagteekend 5 de cember II., heersclite te Nickerie nog de kinkhoest-, terwijl de gezondheidstoestand onder de bevolking overigens voldoendo bleef. Behalve eenige ongeregeldheden op sommige plantagieu, heerschten ook rust en orde allerwege. IBenoeminsreu en besluiten. Benoemd, bij besluit vau 2 dezer, Zr. Ms. adjudant in buiten gewone dienst, de luitenant-generaal H. F. C. baron Forstnër van Dambenoy, minister van staat, tot, Zr. Ms. adjudant-gene raal, en zulks onverminderd de aanspraken die hij later, over eenkomstig de wettelijke bepalingen op het pensioen als afge treden minister van oorlog zal kunnen doen gelden. Benoemd, met Zr. Ms. goedkeuring, door het consulaat-gene raal teCarracas tot vice consul te La Guayra, de heer N. F. Hellmuud. Pensioen verleend, bij besluit van 26 december, aan W. P. van Breda, minderjarige dochter van wijlen A. F. van Breda en T Waardenburg, onder voogdij van L. C. van Breda, ad f 9.j in leven commies bij 's rijks belastingeu te Middelburg. Kerk- en scliooïnieuws. In liet geheele jaar 1857 zijn door de verschillende com missiën van onderwijs in ons land geëxamineerd en toegelaten 5 onder wijzers van den eersten, 262 onderwijzers van den tweeden, 334 onderwijzers van den derden en 200 onderwijzers van den vierden rang. 3 huisonderwijzers, 315 schoolhouderessen en 2J. huisouderwijzeressen. Vergeleken met het jaar 1856, bevindt men dat er, behalve de genen die op den 28 december jl. in Gel derland geëxamiueerd en toegelaten zijn, waarvan de officiële opgave nog niet bekend is, in 1857 3 onderwijzers voor den eersten, 48 onderwijzers van den tweeden en 69 onderwijzers van den derden rang meer, maar 5 onderwijzers van den vier den rang minder, 41 schoolhouderessen meer, 9 huisonderwij zers en 8 huisouderwijzeressen minder geëxamineerd en toege laten zijn. Marine en leg-cp, Luidens een bij het departement van marine ontvangen tele grafisch berigt, is Zr. Ms. fregat met stoomvermogen De ad miraal van Wassenaer, ouder hevel van den kapitein ter zee jhr. H. J. L. T. de Yaynes van Brakeli, op den 3 dezer ter reede au Toulon aangekomen. Aan boord was alles wel. Tliepicsonietershim!. 4 januarij 's morgeus 7 ure 26 gr. u 's middags 1 n 28 n r 's avonds 11 n 18 u 5 f 's morgens 7 IS n f 's middags 1 r 21 u 's avonds 11 n 20 u 6 u 's morgeus 7 v 20 tt 's middags 1 28 's avonds 6 24 tr Het dames committé voor de emancipatie en evangelisatie Kngelantl. Londen 2 januarij. Geruchten wegens meer gewigtigevpr- anderingen in het kabinet dan die welke onlangs plaatsgreep zijn hier in omloop. Het ambt van secretaris van «taat voor Indie zou lord J. Russell zijn aangeboden en lord Panmure zou uit het bewind treden, om door den beerSidnëy Herbert ver vangen te worden, bij wiens redenaarstalent lord Palmerston versterking van kracht zoekt tegen den vinnigen parlementai ren strijd, die in de maand februarij zal worden geopend.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1