Benremd 'ot. kommandenr met de Ster der orde van de Ei kcnkioon, de heer dr. Michiel Levy, inspecteur-generaal der geneeskundige dienst van het franse he leger eu diiecteur der keizerlijke school van Valde-1 race, te Parijs. Men acht deze onderscheiding- in zeker opzigt het gevolg der diensten door den beroemden geneeskundige in IS:i2le Belhune aan hniiaud- sche krijgslieden, nu de overgave der Citadel van Ant werpen, bewezen en eene hulde aan zijne verdiensten ten opzigte der militaire geneeskundige dienst iu het algemeen, door de uitgave zijner werken. vüet heeft Z. M. behaagd te bepalen, dat eene der hofdames Van H. M. de koningin den titel zal voeren van eersle hofdame. Dien ten gevolge is tot eersle hofdame benoemd jonkvrouw E. vau Pabst, met. den titel van madame. Bij beschikking van den minister van den 31 december, is tot opzigter vau den waterstaat der 4de klssse henoemd om dienst te doen i'n bet 11de district (Zeeland), Adrianus Gcrardus Johannes Iienkelman, thans tijdelijk opzigter bij denhouw eener .cellulaire gevangenis te 's Hert ogen bosch, en is den be noemden opzigterder 4de klasse l'VRaadman het 5de district (Gelderland) tot werkkring aangewezen. tlnrinc- en legi'r. Bij het departement van marine'zijrt berigten ingekomen van den kapit.-luitenant ter zee G'Fabms, kominandereude Zr. Ms. 3chroefkorvet Medusa, geschreven té Hongkong den 3 ivovem- bèrjl. Uit deze blijkt ouder andeieh, dat liet nederland-cltc barkschip Flora, gezagvoerder A. A. van der Wijk, iu de Houg hai baai, 20 mijlen ten oosten v n Hongkong, was gezonken. De bevelhebber van de Medusa had aangeboden zich onverwijld naar de plaats des ougevals te begeven, ten einde liet sclup tegen zeeroof te beschermen, van welk aanbod echter geen gebruik is gemaakt, omdat, de Flora. met. rijst geladen reeds 3J vadem gezonken, tot het dek onder water lag. De gezag voerder van de Flora had medegedeeld zich niet over de Chine zen te beklagen te hebben, dat zij wel is waar met een vijftigtal bij de Flora gekomen waren met het kennelijk doel om het schip te plunderen, doch dal. hel vertoouen van de nederlaudsche vlag de uit wei king had hen van hel plegen van geweld te weer houden. Daarentegen i seen op een ander-gedeelte der chine- sche kust gestrand hollaudseh schip. Helena geuaaaid, door roovers aangevallen en van alles beroofd. €>oü«-in<liMvhe koloniën. Zoo als reeds uit eecéu door ons medégedeelden telegram is gebleken, lieerschte'bij het vei trek fier mail van Batavia op H uovemberjl. overal in Nederlandse!) Indieeeiiegewenschtcrusi. Ui! de thans ingekomen verdere berigten kunnen wij nog het'volgende overnemen. Maatregelen om dadelijk liet verzet Ie kunnen tegengaan, in geval de vervallen-verklaring van den sultan van Riouw Lingga en'onderhoorighedeu dit uoodig zoude maken, bleken overbo dig te zijn. Weinige dageii nadat den sultan was medegedeeld dat" lvij vau zijn leen vervallen was verklaard,'keerde luj vau Singapoera naar ltiouw terug, vau waar bij kort daarna weder naar -eerstgenoemde plaats vertrok, en waar bij ziel) thans op houdt, te Pela Blanga.de verblijfplaats van zijnen bloedverwant, den tonjmogong vau Djohor. De zoon vau dien 'I óm aiogong was te Riouw aangekomen, om zich ie begeven naar Lingga tot het afhalen vau eeuige daar aanwezige vrouwelijke leden zijner familie en van de moeder vau den ex-sultan. Van zeerooverijen op groot e schaal gepleegd, is in den laat- sten tijd niets vernomen. Krachtig draagt daartoe bij de werk zaamheid der marine. Iu de maanden september en october werd ouder anderen van uit hét station Macassar door de schroefkorvet Prinses Amelia een togfc ondernomen naar de noord westkust van Celebes en noord oostkust van Borneo, waar zich zeeroovers zouden ophouden. Na Mamoedjoe en Koetei ie hebben aangedaan, stevende dit oorlogsvaartuig naar de -Tawe-eilauden. Eene groote roove'rspraauw die aldaar ver borgen was werd vernield. Op aanwijzing van eenen bij die ge legenheid bevrijden slaaf werden op bet eiland Banghaaij meer dere''in iaaubbiiw zijnde rooverspraauweu verbrand en een tweed!-;sl'aat bevrijd. Deze logt zal er voorzeker toe bijdragen, om de Zeeroovers in die streken hunnen waan te benemen, dat Ziiy.aUJaar buiten liet bereik zouden zijn der oorlogsvaartuigen, art. 'lioogd't waarschijnlijk eenen indruk achterlaten, weinig st(ookeiVde riet limine snoeverijen, vau daar ongestoord hun 'Soppd'bedrijf te kunnen voorbereiden. De'gezondheidstoestand der bevolking is over liet algemeen jyev.li:34gend te achten. Nogtaris hebben zich op vele plaatsen in den archipel, in don laatsten tijd, gevallen van natuurlijke pokken voorgedaan. Hel Inatsie was vooral het geval daar, waar, door tegeumgeuomenheid der bevolking, de vaccine nog niöt kon worden'ingevoerd of in stand gehouden. De regering tracht bij voortduring de bestaande vooroordelen op te heffen, rn meerdere feiten leveren het bewijs, dat men daarin slaagt. Xtochtig werkt daartoe mede de geneeskundige opleiding van nil .verschillende afgelegen gewesten afkomstige inlanders, die, b'j voorkomende vacatures, tot vaccinateur» worden aange steld. Op Java en overal in Nederlandsch Indie. waarde vac cine bestaat., wordt haar nut dau ook meer en meer door de bevolking begrepen. liet gébruik van den electro magnetischen telegraaf neemt meer en meer toe. (Nederlandsche staatscourant). Blurs er lij lit- stand. Middelburg. Eersle huwelijks afkondiging den 3 januari): A. M. P. de Wiide, weduwn. 5f>j. en E A. Broekhof, jd. 38 jaar. Vlissingen, van 26 december tot 2 januarij. G-'huwd: B. Hoogerwerf, jm. 20 j. met P. Hemmekam, jd. 23 jaar. Bevallen: W. Langeveld geb. Snijders, d. J. Kern geb. Schat telijo. d. C. Brandenburg geb. van der Linden, z. M.J. van der Hooft geb. Hofman d. J. S. Dekkers geb. Drubhels, z. 1). Holiestellegeb. Machielse, z. J. J.Schumakergeb. Wilmes- kerke, z. J. M. Mart in geb. van Jngen. d. Overleden: VV. W. Koopstra, jm. 20 j. A. Stroo, man van C. Kreps 79 j. A. M Mossel, vrouw van W. A. de Gelder 48 j. C. L. van der Eyk, z. 9 tn. J. Remeus, mart Van C. M. Helm- sfroóm55j. Goes, van 26 december tot 2 januarij. Bevallen: J. C. Koopman geb. Kieii. z. A. van Fraassen geb. Ki.yffel, z. J. Rijk geb. Westdorp. d. J. van Oosten geb. Heugel, d. Overleden: P. van Oosten.z. 4 m D. Koole, wed. M. Pijke SO j. J. Dirkse. man van M.Moens70j. E Blondel; vrouw van J. Reynas 55 j. J. Verheide, jm. 8 j. 11. C. Wasreiiaar, wed. J. van den Brande 68 j. C. Oversluis. wed. H.O. Mackay77j. K. J. de Jonge wed. L. Antlionisse o7 j. J Moerland, man van M. Beenhakker 32 j. J. G. Minor, weduwn. 59 j. D. den Hol lander, z. 3 w. M.J. van der Ueys, wed. M. Spijk 75 j. A. C. KopmeJs. jd. 4 weken. Zierikzeevan 26 december tot 2 januarij. Gehuwd: W. M. Appel,jm. 18j. met M- Mnron.jd. 19j. Bevalieu: C. Pheruaruhucij «eb. Paret. z. J. den Boer geb. lieijenck. d. J. Brandenburg geb. Post. z. W. Koole geb. van Westen, d. J. Wiener geb. Frenks, z. M. Bos geb. Leeuwe, z. Overleden: A. C Juyn, 'd. 9 tn. C. J. van Gijzel. 22 m. (18 ocmiier te Amsterdam). L. Aalburg, z'. 5 ni. J. Rodoe. d. lij. P. Leeuwe. z. 15 j. A. Kók, man van J. van dèn'Eude 29j. neteerologisclie waariieiiiiiigen gedaan op 's rijks werf te Vlissingen. des middags 12 ure. December -r- januarij 1858. Wind. j V 2 t*-3' 1 U agste OJ gj v.0 a a "3 1°' t$; 'I jc len verschil £5 mot de Aanmerk ■*1 JT hoogste. ZWest 1 7730 (5.8 0 03 7-00 0.0 5.0 t 30 buijig-. O. /.O. 2 775 5 12 0.03' 7 42 0.1 5 0 3 0 betrokken. Z. t. W. 3 777 8 4.7 ij. 03 0.00 0 0 3 0 - 4 0 dik lieijig. Zilt Z. 3 ,70.5 3 8 0.00 345 0.0 1-5 6 0 betrokken. /.t O. 3 770-0 40 0.88 5-50 0 0,2.0 8 0 Iielder. Z. t. O. 2 777.3 2.0 0 00 5-3 O.0 0.5 .100 bewolkt. ZO.t.Z. 2 778.1 1.4 0.03 5-14 O.Ojl.O 5 0 dikke. üuitcnliiiiösrljr tijöiinjrn. Kiigelaiul. Londen 2 januarij. The times meldt dat Canton waarschijn lijk is ingenomen. M'ogten de Eugclsclieu uit Shanghai ver dreven worden, dan zal er eene tali ijke krijgsniagt. voor Azië aangeworven e.i een ernstige oorlog tegen China gevoerd wor den. Volgens genoemd blad geschiedt Frankrijk» medewerking niet krachtens een verhoud met ons gouvernement.. The tunes bevat, een s.cherpe kritiek over liet programma der feestelijkheden Ier gelegenheid vau de cclrt verbindt ems der koninklijke prinses met prins Frederik Willem van Pillis sen'. Het huwelijk der prin-es, zegt hel. blad. i? een nationale gebeurtenis eu moet als zoodanig gevierd worden: doch zoo als nu liet 'programma is out worpen, krijgt bet publiek van depleg- Mgiieden zoo goed als niets te zien. De koninklijke kapel op het St. James-paleis, waar de huwelijksvoltrekking zal ge clnedeu. kan te naauwernood 200 personen bevatten; nu wordt wel ge zegd dat op een galerij, voor deze gelegenheid tijdelijk aan te brei/gen, nog 200 zullen kunnen plaats nemen, maar dan moe ten de dames in allo geval hare crinolines 'e huis laten. Volgens hel oordeel van The t imes, ware de Westmiusterahdij de beste plaats voor zulk eene jdegtigheid. Er worden reusachtige toebereidselen gemaakt, om den Leviathan vau stapel te doen loopen. De vloer, waar het ?chip langs is gekorivn, heeft, men opgenomen, en nieuwe schoren pangebragt. Er zullen niet minder dan 18 hydraulische persen, waarbij eene van ontzaggelijk vermogen, en gediend hebbende by liet ophijschen vaii den kokerbrug over de Menai. iu werking gehragt worden. Hel metaal van den cylinder is 15 duim dik, en men zegt dat die peis eene drukking kan uitoefe nen. gelijkstaande met 1200 Ion ofschoon dat gelieele vermei gen niet zal aangewend worden, omdat de schoren die niet zouden kunnen wederstaan; die monsterpers weegt 30 ton. De andere persei; hebben 12 duim in middellijn. Het hydraulische vermogen, hetwelk nu zal worden aangewend, bedraagt liet dubbele van. hetgeen, vroeger is toegepast. 0>>k de. kettingfca- bels zijn versterkt. De heer Robert Stephenson heeft den 30sten december met den heei Brunei al de werken in «ogenschouw genomen, en men heelt bevonden dat de ligging van het schip zeer goed is en dat het. niet de minste dnorbuigiug vertoont. De stoomboot. Sarah Sands, welke m het mid ten der' maand augustus, met 300 man troepen aan boord, naar het oorlogstooueel in Indie vertrok, is den 1) november, des na middags ten 3 ure, op ongeveer 400 mijlen van liet eiland Mau ritius iu brand geraakt. Na twaalf uren lang tegen den vernie lenden voortgang der vlammen geworsteld te hebben, is het scheepsvolk er eindelijk m geslaagd die te biusschen, na, uit hoofde der vaten buskruid welkt- zich aan boord bevonden, het dreigends! gevaar te hebben geloopen. De vrouwen en kinde reu, die terstond na liet ontstaan van den brand iu desloepen waren afgelaten, zijn'den volgenden dag op nieuw aan boord opgenomen. Dóór een allergelukkigste bewaring beeft men uietiiaiidsdood te betreuren, en acht. dagen later had het vaar tuig de haven van Mauritius bereikt. Weenen 30 decemher. Iu berigten uit Bucharest, van de» 23 december, hier ter slede ontvangen, wordt gemeld, dat de aldaar vereenigde commissie van gemagtigden der zeven mo gendheden destijds bijna'geheel gereed was met de meriedee- ling van baar gevoelen, heinffende de Werkzaamheden van de» divan van Wallaclnje; dat daarbij van de zijde van Turkije, Oostenrijk eu Engeland zou worden gewezen op de kennelijke strekking van de genoemde veigaderiug om zich geheel en al (os te maken van liet geheel der staten eu landschappen, welk» tot de tiirksclie monarchie beboeren. Van die zijde woidt alzoo gewaagd van twee besluiten, uit welke deze strekking, met genoegzame zekerheid, is af te lijden, als 1de //onafhankelijkheid ten allen tijde van de orthodoxe (oosiersclte) kerk der vereenigde vorstendomme» vairefenige andere kerkelijke overheid." Men meent, dal de divan daarbjj zijne bevoegdheid allezins heeft overschreden;dat. in dergelijke vragen geenszins door provinciën, maar door souvereiue staten kan worden beslist; dat de bedoelde kerk ten allen tijde af han- kelijk is geweest, van den patriarch te Kouslantiiiopel, welke met de uitoefening van liet. kerkelijk gezag daarover is belast: Men meent, dat. de verklariug van deze onaf liatikelijkheid door Rusland wordt gevorderd, met het vooruitziet om de aangele genheden der rouHiaiiisehe kerk. als te zwak .om.zich zelve staande ie houden, mei de synode van Petersburg in verjband te brengen. In de tweede plaats wordt gewezen op een besluit, houdende, //dat de rectificatie der grenzen vau de vereenigde vorstendom men aan eene eumpesche commissie zal worden opgedragen." Men meent, dat deze grenzen reeds voor langen tijd zijn afge bakend, en dat die van Moldavië aan de zijde van Bessara bi» nog kort. geledente Parijs zijn vastee-teld. Men beschouwt dit besluit, als een nieuw bewijs >an bet verlangen om van beid» de landschappen een uaauw vereeiugd geheel te vormen, te» eene malen afgescheiden van den turkschenstaat. Iutiisschcu '/al liet herigt der commissie geenszins in eea eenig staatstuk vdvvat zijn riiaar zullen, op liet voorbeeld der j congressen vau Weenen en van Parijs, de protocollen worden opgemaakt, iu welke elk der zeven commissarissen van zijn» eigene zienswijze in deze aangelegenheid doet blijken. Het stads bouwplan werkt voortdurend belangstelling. Volgens verzekering van architecten zullen 600 000 vierkant» vadem tof. bouwplaats gewonnen elk voor 30II. verkocht .wor den. De geheele grond-oppervlakte der stad binnen de linie bedraagt 8.612.000 vierkante vadem, die van al de voorstede» bedraagt 13.800,000 vadem. Luxeinliurg. De uitslag van de op 31 december gebonden discussie in d» statenvergadering is geweest, dat eene commissie van zes lede» is benoemd, met opdragt een adres aan den knuiii- -«roothertog- te ontwerpen, waarbij intrekking der kieswet wordt verlangd, zoowel omdat deze op ongrondwettige wijze is uitgevaardigd als omdat, zij in zich zelve gebrekkig is. InunddeK i-> de toelating der nieuwe afgevaardigden verdaagd. De commissie bestaat uit louter leden der oppositie eu moest zaturdag rapport uitbren- gen. Frankrijk' Parijs 31 december. Het regeringsblad b'val beden eea keizerlijk besluit', strekkende tot uitvaardiging van detitssehen Frankrijk en Nederland gesloten overeenkomst, waarbij van af 1 januarij het. regt vau invoer in Nederland van zijden sloffe» en fransclie kramerijen op 5' jicfder waarde wordt bepaald. Men heeft vaa hier eene kleine boekdrukkerij uaar Kon*

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2