Npordeinde worden geslecht en op nieuw opgebou wd zullen de ït*Wen worden aangebragt langs bet Nachtegaalspad, hetwelk door toevoeging van een stuk gronds van den tuin. in eene breede sierlijke straat zal worden veranderd. Het hoofdfront van het paleis aal worden opgerigt Janp^eene zeer aanzienlijke breedte, die de tuinen van het tegenwoqrdige pal/ris bedekken zal, op den Hoogepwaj, geiggen tegenover het heerlijke ^Wil lemspark, en gebouwd worden in den trant van het koninklijke paleis te Londen. De geheele aanleg zal dus de aanzienlijke lengte beslaan van het Noordeiude, van de^ioogte der Scheve- ningsche brug tot aan het 'Voorhout, in dier voegerdat tusschen het paleis op den Hoogenwal en dat van den Kneuterdijk, aan de eene zijde destallen zullen worden aangebragt, langs cene nieuw aan te leggen straat, en aan de andere zijde de tuinen zullen blijven beslaan, die er zich ook nu bevinden. Of de prins vau Orauje, na de voltooijing dezer grootsche onderneming, dit nieuwe paleis zal gaan bewonen, is nog niet bepaald. Men wil dat de koning zelf het zal gaan betrekken, in welk geval alsdan de prins zijn intrek in het tegenwoordig paleis des konings nemen zal. De theologische faculteit der leidsche hoogeschool heeft de verhandeling, geteekeud met de zinspreuk: in magnis voluisse sat est, ingezoudeu op de door haar uitgeschreven prijsvraag, der bekrooniug waardig gekeurd, eu daartegen twee andere daarop ingekomen antwoorden als onvoldoeude ter zijde gelegd. Bij de opening van het naambriefje bleek de schrijver te zijn, de heer J. Larabrechts, lith. hum. caud.en theol. stud, aldaar. De ter aarde bestelling van den franschea uitgewekeue, den heer Lagrange, heeft jl. maandag te 'sGraveuhage plaats gehad. Zijn lotgenoot Barbes heeft bij zijn graf eenige toepasselyke woorden gesproken. Z. D. H. de hertog van Saksen Coburg heeft den heer van de Kasteele, directeur van het kabiuet van zeldzaamheden te 's Gravenhage,deEmestiuische orde vau verdiensten verleend. Volgens jl. dingsdag avond bij de regering outvangen tele grafisch berigt uit Triest zijn de tijdingen uit Batavia, loopende tot 11 november jl., gunstig. In geheel Nederlandsch Indie heerscht eene gewenschte rust. 12enueminden en besluiten. Benoemd, bij besluit vau 30 december 1857, 1. met ingang vau heden, tot hoofdinspecteur van den waterstaat de inspec teur L. J. A. van der Kun 2. aan den inspecteur van den wa terstaat J. H. Ferrand. toe te kennen den personelen titel van hoofdinspecteur; 3. met ingang van lieden, tot inspecteur van den waterstaat, de hoofdingenieur van de 1ste kl. H. F.Fijnje van Salverda; tot hoofdingenieur vau den waterstaat der lste klasse, de hoofdingenieur van de 2de kl. J. A. Beijerinck; tot hoofdingenieur van den waterstaat van de 2de kl., de ingenieurs vau de lste kl. N. J. van der Lee en W. C. P. baron Reede van Oudtshoorntot ingenieur van den waterstaat der lste kl., de ingenieur van de2de kl. P.Galand; tot ingenieur van den wa terstaat van de 2de kl., de aspirant ingenieurF. J. van den Berg; tot aspirant ïugenieur van den waterstaat J. J. Roèfa'nts, tot dusver surnumerair bij den waterstaat4. aan den ingenieur van den waterstaat der lste kl. II. Musquetier, toe te kennen den titulairen rang van hoofdingenieur. Benoemd: bij besluit van 24 december, tot militair lid van de militieraad voor de ligting van het jaar 1858, o. a. in het mili tie district te Middelburg de luitenant, kolonel Pistorius, adju dant in het provinciaal kommandement van Zeeland. Beuoernu, bij besluit van 29 december 1857, bij het departe ment van justitie, tol hoofdcommiesen, A. L. van der Harst, J. Adams en mr. B. Kleszenaar, allen Jhans commiese» bij dat de partement, en tot commies, W. C. van Langeveld Voorstad, thans adjunct-commies bij dat departement; ailen buiten be zwaar van 's rijks schatkist. Benoemd, bij besluiten van 21 december 1857, bij het depar tement van oorlog, tot 2den luitenant-magazijnmeester van de 3de kl., de adjudant onderofficier F. J. Hafkemeyer. militair .schrijver der lste kl. bij genoemd departement; bij het wapen der infanterie; bij het 6de regement. tot. kapitein van de 3de kl. de lste luit. J. J. H. Velius Baert, vau liet korps; bij het wapen der artillerie: bij het 3de regement. vesting-artillerie, tot kapi tein van de 3de klasse, de lste luitenant J. Goudriaan, van het regemdqlPTHjdende artillerie. Benöebid bij besluit van den 14 decemher, tot ridder der orde vau den^Nededandschen Leeuw, de heer F. li. C. vau Motman, Mapfteig^aaf dp Java. Vergunning verleend bij besluit van den 17 december, aan dèivhée.r'LA+ Cf A. L. Basslé, pakhuismeester, boekhouder eu Geribd bii ,dé Vactorij van den nederlaudschen handel op Japan, tót ihéti aiinh'ernen V£U1 deonderscheidingsteekenenvan ridder der 3de Llasse van de orde van St. Stanislaus, hem door Z. M. den keizer aller Russen geschonken. Benoemd bij. besluit vau den 26 december, tot, lid vau de al- gepicene com missie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers, de lieer mr. M. Schooneveld P.-Jz. advocaat-generaal hij', het provinciaal geregtshof in Noordhol- laod cn tot ondervoorzitter van deze commissie haar lid de heer mr. F. F. Kaïtfeboom, advocaat-generaal bij den hoogen der Nederlanden. Bfenomrfd. bij Win it van 30 december 1 Sö7, tot opzigter der sehilderiiverzameling op liet paviljoen Welgelegen te Haarlem de heer E. Koster, kunstschilder te Amsterdam. Kerk- en schoolnieuwd. De algemeene kerkeraad der nederduitscli hervormde ge meente te Haarlem heeft uit het vroeger gemaakte drietal van predikanten beroepen ds. C.J. Brutel de la ltivière, thans te peppel. marine en legrer. Zr. Ms. fregat de Ruijter, onder bevel van de».kapitein ter zee H. J. van Maldeghem, heeft den 20 december de reede van Cadix verlaten en zijne reis naar Mahon voortgezet. AJloop verkoopingeu en aanbestedingen. Gisteren is aan het lokaal van liet provinciaal bestuur alhier, aanbesteed het driejarig herstel en onderhoud van den grindweg tusschen de stad Axel en de losplaats aan de Axelsche sassing; ingaande met den dag der goedkeuring van de aanbesteding en eindigende den laatsten december 1860 waarvan aannemer is geworden de heer P. Raymond, te Axel, voor f548,90 per jaar. Oeineenteraad vau Vlissingen. Zitting van 30 december. Voorzitter de heer Callcnfels. Afwezig de heer van Uije Pietcrse. De resumtie der notulen van de vorige zitting wordt tot eene volgende aangehouden, cn daarop overgegaan tot de benoeming van een lid van liet collegie vau regenten over het arm gast- en weeshuis, ter voorziening in de vacature door aftreding van den lieer A. van de Sandc en waarvoor is aanbevolen het dubbeltal der heeren A. van de.Sande en J. P. Laenioes. Terwijl de heeren Dutilh en J. P. Smith het stembureau vor men, wordt de heer A. van de Sande herkozen met 11 stem men van de 12 tegenwoordige leden. Daarna is aan de orde de benoeming van leden der plaatse lijke schoolcommissie. Hierbij worden gelezen en voor kennis geving aangenomen a. een adres van den bijzonderen onderwijzer P. Fret alhier, waarbij wordt aangedrongen op de herbenoeming van de thans aftredende leden der schoolcommissie, en b. missive van den heer J. F. R. Schultz, waarhij die heer te kennen geeft dat een vijfjarig lidmaatschap der schoolcommissie hem de overtuiging heeft geschonken dat de naauwgezette ver vulling van de daaraan verbondene werkzaamheden moeijelijk vereenigbaar is met zijne overige ambtsbezigheden, zoo dat hij verzoekt thans buiten aanmerking te blijven. Daarop worden met hetzelfde stembureau benoemd tot leden der plaatselijke schoolcommissie metl januarij 1858, de heeren: D. Uyttenhooven met 11, II. P. Winkelman met 9, dr. J. van der Beke Callenfels met 7, A. F. J. Mahutte met 7, C. F- E. van Ingen met J0, W. C.'van Buure» Dutilh met S en A. E. Thierens met 8 stemmen van de 12 tegenwoordig zijnde leden, allen bij eerste stemming. Aan burgemeester en wethouders wordt opgedragen aan de aftredende schoolcommissie deji dank van den gemeenteraad te betuigen en de nieuw benoemae leden met hunne benoeming in kennis te stellen. Komt in behandeling het ter vorige zitting uitgehragte rap port der commissie, aan welke was opgedragen een onderzoek van het plan tot daarstelling cencr ijzeren draaibrug in plaats van de houten ophaalbrug aau de beurs. De heer Uyttenhooven herinnert daarbij dat de commissie heeft gewezen op de noodzakelijkheid om ten deze het oordeel in te winnen van deskundigen, zoo als zij dan ook in haarrap- 1 port heeft vermeld dat daarover door den gemeente bouwmees ter twee deskundigen te Middelburg zij» geraadpleegd, behou dens de nader door haar zelve nog gevraagde inlichtingen. In- tusschen heeft- een der eerstbedoelde heeren, de heer Lebret, ingenieur te Middelburg, zich sedert de vorige zitting bij den heer burgemeester vervoegd, met berigt dat hij zich verpligt achtte te douu opmerken, dat hij dit plan slechts heeft kunnen doorloopen en bij eene oppervlakkige beschouwing gemeend heeft daaraan zijne goedkeuring te mogen schenkende tijd heeft hem echter ontbroken om het geheel in de bijzonderheden na te gaan, zoo dat hij, wanneer men aan die uitspraak waarde mogt hechten, zoude verzoeken dat de hiertoe betrekkelijke stukken in zijne handen mogen worden gesteld opdat hij ook de onderdcelen bepaald en naauwgezet kunne onderzoeken. De voorzitter bevestigt dit een en ander, hoewel hij moet op merken dat de mededeeling van den bouwmeester geheel in overeenstemming was met de latere verklaring van den heer Lebret. De heer Schultz deelt als zijn gevoelen mede, dat na het ge hoorde een bepaald onderzoek, het zij door den heer Lebret, het zij dooreenig ander deskundige, hem nog zeer wenschelijk voor komt. Daarmede vereenigen zich achtervolgend de meeste le den, waarop de voorzitter in omvraag brengtl.ofde raadde besprokene stukken andermaal tot een naauwgezet onderzoek zal stellen in handen van een deskundige en 2. of men den heer ingenieur Lebret zal uitnoodigen zich daarmede te belasten, om zoo spoedig mogelijk daarover een schriftelijk rapport uit te brengen? Beide vragen worden eenparig toestemmend beant woord. Aan de orde is het in behandeling nemen der concept-veror dening op de broodzetting. Bij de algemeene beraadslaging licht de heer Winkelman op eene vraag van den heer J. A. Schmidt toe, dat jaarlijks voor elk gewas op niouw moet worden bepaald hoeveel brood uit een mud tarwe kan gebakken worden, aangezien men bij cene alge meene bepaling de meest uiteenfoopende voorschriften bij on derscheidene besturen heeft aangetroffen. Daarop wordt tot dc artikelsgewijze behandeling overgegaan en de verordening ten slotte onveranderd aangenomen met alge meene stemmen. Voor kennisgeving is aangenomen dc mededeeling des voor zitters dat van gedeputeerde staten dezer provincie goedge keurd is terug ontvangen de gemeenterekeningover 1856, niet eene opmerking, dat namelijk het batig saldo moet worden ver minderd met f 1,05, voor een in 1857 betaald artikel, dat dus op de rekcniDg yun 1857 moet gebragt wordeu. Van het burgerlijk ambestuur ingekomen zijnde cene v,opr- dragt ter vervulling der vacature, ontstaande door aftreding^rai.- deo heer J. C. Ockers als lid, en welke bestaat uU <?e heeren J. C. Ockers eu J. Janssen, wordt besloten tot de benoeming dade lijk over te gaan, en daarbij dc heer Ockers met algemeeno stenamen herbenoemd. Wordt gelezen een-adres van J. van der Jagt, J. F. van Dor pel cn E. M; Gafcia alhier, waarbij zij'to keb'uen gevetóild&t zij als Huisvaders, omïn de behoeften ïrurtnef-gezinnthi re voorzien, verpligt zijn geweest hunne toevlugt te nemen tot het maken van muziek in publieke huizendat zij inmiddels uit de veror dening op die huizen c. af,.opgenomen in de Middelburgsche courant van'17 decérifib'erilSö?, hebben ontwaard dat bij art. 20 is bepaald'dat des avonds na elf ure geen muziek meer zal mo gen gemaakt worden, en daar zoodanige bepaling hunne brood winning dreigt te vernietigen, verzoeken zij dat de raad haar intrekke of wijzige. De voorzitter acht het niet wenschelijk dat. louter in het per soonlijk belang van adressanten zou worden teruggekomen van een pas in werking getreden maatregel. Met algemeene stem men wordt besloten liet verzoek te wijzen van de hand. Aan de orde is de behandeling der instructie voor den ge meente bouwmeester. Gecne algemeene beschouwingen worden daarover voorge dragen. Bij de artikelsgewijze behandeling merkt de heer Ruysch op, dat de bepaling in art. 1, houdende verpligting van den bouwmeester om binnen den bebouwden kom der gemeente te wonen, aanvankelijk zijno bevreemding had opgewekt als be hoevende zijns inziens geen betoog. Echter is hem die bepaling hoogst nuttig voorgekomen hij herinnering dat de tegenwoor dige titularis des zomers op vrij aanmerkelijken afstand van den bebouwden kom der gemeente, gewoonlijk verblijf houdt. Die overweging heeft hem, hoewel vreemd aan eenige per soonlijke vooringenomenheid, doen bedacht zijn om het woord wonen, dat hij nog zeer rekbaar acht, nader to omschrijven. Spreker treedt in een uitvoerig betoog betrekkelijk de omstan digheden die de onmiddelijke tegenwoordigheid van den ge meente architect dringend noodzakelijk kunnen maken, als bijv. bij storm, hooge zeevloeden, doorbraken enz. Hij stelt uit aan merking daarvan als een amendement voor, om dat artikel vol- gcuderwijze te lezen „De gemeente bouwmeester zal binnen den bebouwden kom der gemeente wonen en aldaar ten allen tijde aanwezig moeten zijn." Aan burgemeester cn wethouders blijft niettemin de bevoegdheid toegekend om hem verlof te verleenen tot tijdelijke afwezigheid. Dat amendement wordt na eenige discussie met alge&eene stemmen aangenomen. De overige bepalingen ondergaan slecht6 geringe wijzigiug in de redactie, terwijl op voorstel van denbeer Schultz nog wordt bijgevoegd eene bepaling dat de bouwmees ter zal verpligt zijn om aan commissien, door den gemeenteraad uit zijn midden benoemd, de verlangde inlichtingen te verschaf fen. Daarop wordt de geheele instructie met algemeene stem men aangenomen. Hiermede do aan dc orde gestelde onderwerpen afgehandeld zijnde, beveelt de heer J. P. Smith in de aandacht des voorzit ters aan, de reeds vroeger besprokeuo herstelling van een voet pad achter dc sociëteit Gezelligheid. Voorts is door de vergadering berust iu eene mededeeling van den heer Mestdagh, dat regenten over het arm gast- en weeshuis beter gevonden hebben bij de vacature der betrekking van opzigter der weezen, dien beambte voortaan de noemen vader. De openbare zitting wordt hierop gesloten. öuitmlanösdjc ttjöingm. Engeland. Londen 30 december. The morningpost meldt thans be paaldelijk dat de britsche autoriteiten besloten hebben om Canton in te nemen en die stad bezet te houden, tot aan Enge land vergoeding zal ziju gegeven voor de beledigingen van den gouverneur Yell. Even als vroeger The times, beweert nu ook The morningpost, dat het geheele geschil met China slechts van plaatselijken eu niet. van nationalen aard is. Engeland, zegt het blad is alleen in oorlog met Canton en in geenen deele met, China. Het blad betoogt verder dat de bezetting van Canton allezins voldoende zal zijn om het beoogde doel te doen bereikeu, als mede om de betrekkingen van China met. de beschaafde wereld op degelijke grondslagen te vestigen. Mogt men in die ver wachting onverhoopt teleurgesteld worden, dan geeft ook dat blad het middel aan de hand, om eiken rijstaanvoer naar dc hoofdstad van China af te snijden en met de vijandelijkheden voort te gaan tot, dat het hof van Peking eindelijk zal hebbea ingezien, dat liet in zijn belang is om toe te geven. Overigens blijkt uit eene depeche, dd. Hongkong 25 novem ber, dat de engelsche en fransche vloten op het punt waren vau zich gemeenschappelijk op dc rivier van Canton te begeven, alhoewel de vijandelijkheden dan nog nietdadelijkeen aanvang zullen nemen. De russische en amerikaausche commissarissen bevonden zich beiden te Hongkong. Een gedeelte der kroonjuweelen, op eene waarde van I millioen p. st geschat, is thans aan bet liannoveisch koninklijk huis toegekend, zoo dat deze eerstdaags uit den Tower der waarts zullen gezonden worden. The globe, dit. berigt mecle- deelende, zegt, dat de beide koningshuizen eene veeljarige cor respondentie over deze van Hannover naar dit rijk overgebragte juweeleu hebben gevoerd, welke eindelijk tot een proces zou hebben geleid. Lord Clarendon achtte een dergelijk proces on voegzaam en beuoemde drie hooggeplaatste Eugelschcn tol

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2