MIDDELBURGSCHE COURANT. i\° 157. Donderdag 1857. 31 December. öinnrntanöscijc tijöingm. Dete courant verschijnt des dingstlags, donderdags en Zcitiudögs. Binnen deze gemeenteen Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 8,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ace. Aanbesteding'. Burgemeester en wethouders der gemeente Fort Bath en Batli zullen, onder nadere goedkeuring, op woensdag den 6 januarij 1858, 's namiddags 2 ure, in liet gemeentehuis, publiek aanbesteden, aan den minst eischenden Met iurigten van een gedeelte der be nedenverdieping van liet gemeente huis tot schoollokaal. Zullende het bestek en plan van heden af voor gegadigden op het gemeentehuis ter inzage liggen. Fort Bath, den 21 december 1857- Burgemeester en wet houders voornoemd, WINDHORST. De secretaris, O. C. VAN DEN BRINK. Middelburg 3U december. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier, is inge komen een overzigt over den handel en de scheepvaart te Hamburg; eene bekendmaking van het ministerie van financien te Hanover nopens de oprigting van een vrij entrepot te Har burg, een staat van in de maand november naar Oost-Indien ver- zondene katoenen goederen. Heden is door den heer substituut officier van justitie bij de arrondissements regtbauk alhier conclusie genomen in zake de opgeworpene exceptie van non-qualificatie in liet geding van de koloniale bank van Engeland contra jlir. W. R. Boddaert al hier. (Zie het verslag daaromtrent in ons no. van 15 dezer). Het opeisbaar ministerie heeft daarbij aangenomen dat de gedaagde, thans excipient, op den 12 december 1848 feitelijk heeft opgehouden te ziju directeur der negotiatie ten behoeve van planters in Rio Essequebo en Demerary, terwijl geenerlei bewijs wordt geleverd dat hij in weerwil daarvan later eenige daad van beheer heeft gepleegd, of zou zijn voortgegaan zich alzoo te qualificeren en bepaaldelijk dat hij ten tijde der dag vaarding, op 31 december 1856, zulks zou gedaan hebben, en veeleer de daarop gevolgde handelingen aantoonen dat die afstand hem ernst was, door de bij deze regtbank indenjare 1849 ingestelde vordering. Dien ten gevolge strekt zijne con clusie dat het der regtbank behagen moge de exceptie aan te nemen en mitsdien de eischeres niet ontvankelijk te verklaren in hare vordering, zoo als die gedaan is. De regtbank heeft de uitspraak bepaald op 10 februarij 1858. Ter correctionele teregt.zitt.ing van de arrondissements regt bank alhier, is heden uitspraak gedaan in de zaak van de drie persoueu,beklaagd van diefstal en medepligtigheid daaraan, ter zake van door hen gevoudeue gelden, van welke teregts tel ling wij in ons no. van 26 dezer melding maakten. De regtbank heeft hen daarbij ontslagen van alle regtsvervoi- ging, alzoo de feiten noch misdaad, noch wanbedrijf, noch over treding daarstellen, met bevel dat de overtuigingstukken aan den eigenaar of regthebbende zullen worden teruggegeven. eerste afdeeling uitmaakten, en over 'tgeheel gelukkig geslaagd mogen gewijd* Menden mede ai datzoowk zonder worden spraak heb De bij^ aaugenaqj rijke ond bruto i dragen oemd worden, was de geheele tweede afdeeling de symphouie-cantate Das Lobgesang" van Bartholdy.< ,Ds 0[)--oering daarvan beantwoordde billijke verwachting en het verdient opmerking oiopartijen als deoreheslpartijen en kooren bijna dering uit inwoners dezer gemeente zijn kunuen waarbij de verdienstelijke solisten vooral aan- verworven op de erkentelijkheid van het publiek, er talrijke opkomst gaf den medewerkenden eene oldoening, en het doel om den arme eene belang- mning te verstrekken, is volkomen bereikt, daar de gst, zoo wij vernemen ruim 550 gulden heeft be- Gisteren avond heeft alhier .bet aangekondigde concert plaats gehad ten voordeele der armen,waartoe zich de hier gevestigde collegien: het muzijkgezelschap Uit kunstliefde, de zangver- eeniging Tot oefening en uitspanning en de Mannenzangver- eeniging Concordia hadden vereenigd. Behalve eene aria voor sopraan en een lied voor mannenkoor, die met eene ouverture en een quartet voor violoncellen de ijft ons heden uit Vlissingen Spanjaard, behoorende tot de equipage van het araerf asche driemastschip «Samuel Dudding," welke bodem hierreede eene gunstige gelegenheid was afwachtende om zee/ lezen, is voor eenige dagen gedurende de nacht vermist gef m. Men vermoedt dat hij over boord is gevallen zijnde laf n hoed opgevischt. I r wij vernemen, is in eene j 1. maandag te Goes gehoudene vLa„dering van vennooten, de aldaar gevestigde Maatschappij van verbeterde meekrap-bereiding ontbonden en eene commis sie tot liquidatie benoemd. Men schrijft uit 's Hage den 25 dezer aan de Amsterdamsche courant; «Het is bekend dat de verdienstelijke hoofdingenieur Greve onlangs alhier is overleden. Hoewel welligt, voorbarig, zoo wordt in sommige kringen de hoofdingenieur Beijerinck'uit Zee land als zijn opvolger genoemd; iets zekers schijnt er echter nog niet beslist te zijn, daar de ingenieur Augier tijdelijk als hoofdingenieur dienst doet. Het is in het belang van den inge nieur van den waterstaat te hopen dat eindelijk een einde worde gemaakt aan den zonderlingen toestand van dat. korps; immers sedert januarij fungeert op de begrootiug een hoofdin specteur die nog niet is benoemdde inspecteur Ferrand doet dienst voor twee inspecteurs, daar ziju ambtgenoot van derKuu aan het ministerie werkzaam isde ingenieur van der Lee is ruim een jaar waarnemend hoofdingenieur, terwijl meu zegt dat de hoofdingenieur Conrad en de ingenieurs van Diggelen en van Reede van Oudshooru, tot nu toe met verlof, verzocht zoudeu hebben om weder in dienst te komen. Ik behoef dus niet te herhalen, dat het te hopen is, iu het belang van het korps, dat aan dat alles een eind wordt gemaakt." Bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad van Haarlem, op 5 augustus 1856, werd de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen doorjhr. M. Salvador, die de benoeming binnen den in art. 13 der gemeentewet gestelden termijn heeft aangenomen, doch iu gebreke is gebleven om overeenkomstig art. 17 der gemeentewet zijn geloofsbrief en de verdere daar ge noemde stukken bij den raad iu te dienen; door den raad werd daarop in zijne vergadering van 10 december 1856, na het be noemde lid vooraf te hebben gewaarschuwd, dat de zaak zijner verkiezing in die zitting zou behandeld worden, besloten te ver klaren, dat, aangezien jhr. M.Salvador bijeen arrest van het provinciaal geregtshof van Noordholland van 10 October 1855, hetwelk in kracht van gewijsde is gegaan, van een gedeelte zijner burgerschapsregten voorden tijd van vijf jaren was ontzet, zijne verkiezing tot lid van den gemeenteraad geen effect kon sorte ren, en hij alzoo niet kon worden toegelaten en dat ter voldoe ning aan art. 4 der gemeentewet eene nieuwe verkiezing van een lid van den raad zou behooren te geschiedenop reclame van jhr. M. Salvador werd door de gedeputeerde staten van Noordholland bij hun besluit van 23 december 1856, no. 36, naar aauleiding van art. 34 der gemeentewet, het besluit van den gemeenteraad van Haarlem, als ontijdig en in strijd rnet art. 3L der gemeentewet, in hooger beroep vernietigd en voorts verklaard, dat voor als nog geene termen aanwezig zijn, omtrent de al of niet toelating van jhr. M. Salvador te beslissen. Het staatsblad van den 21 dezer no. 166, bevat thans een koninklijk besluit, waarbij zoo wel het besluit van den gemeenteraad als dat van gedeputeerde staten wordt vernietigd, eerstgemelde als hebbende de raad in strijd met art. 31 der gemeentewet, uitspraak gedaan ten aanzien eener verkiezing, zonder dat de geloofsbrief van het gekozen raadslid was ingediend, en het laatstgemelde op grond dat gedeputeerde staten van Noord holland, de onbevoegdheid van den gemeenteraad van Haarlem aannemende om hier te beslissen, dewijl het. geval in art. 31 be doeld hier niet aanwezig was, zich onbevoegd hadden behooren te verklaren om ingevolge art. 34 van die beslissing in hooger beroep uitspraak te doenen dat zij bovendien door het besluit van den gemeenteraad van Haarlem te vernietigen, zich eene magt hebben toegekend, welke volgens art. 153 der gemeente wet aan den koning behoort. Het Handelsblad zegt te vernemen, dat er voor de inspec teurs van het lager onderwijs, geene instruct ie door den minis ter van binnenlandsclie zaken zal vastgesteld worden. Art. 67 der nieuwe wet wordt geacht volledig genoeg den werkkring te omschrijven. Het Nederlandsch onderwijzers genootschap heeft den heer Blaupot ten Cate, lid vande tweede kamer der staten-generaal, tot eerelid van gemeld genootschap benoemd. Het overlijden van den bekenden republikein Charles Lagrangedie zich te Leijdeu had gevestigd, is te Parijs geenszins onopgemerkt voorbijgegaan. Zoo als men zich zal herinneren, wordt aan Lagrange het pistoolschot toegeschre ven 't welk in den avond van 23 februarij 1848 voor het minis terie van buitenlandsche zaken op den Boulevard gelost is en aauleiding heeft gegeven tot het doorbreken der revolutionaire beweging, welke de afkondiging van de republiek tengevolge I heeft gehad. Van eene clericale zijde wordt medegedeeld, dat j Lagrange deu 24sten februarij plotseling iu het paleis der Tui- lerieu is verschenen, en zich daar heeft meester gemaakt van de J door Lodewijk Philips met eene bijna onbruikbare pen op een stukje papier geschrevene verklaring van abdicatie, en wordt beweerd, dat in de nalatenschap van deu overledene dit indedaad merkwaardige stuk nog zal worden gevonden. De beroemde reiziger, dr. Honigberger, die zich op d it oogea- blik te Calcutta bevindt, heeft, volgens een brief van hem van 9 november, de gewigtige ontdekking gedaan, dat hij de cholera door inenting kan genezen. Hij wil zijn algemeen middel aan de engelsche regering voor 100,000 ropijen verkoopen en staat over deze zaak in onderhaudeling. Hij moet reeds 600 cholera- lijders met dit middel gered hebben en is te Calcutta algemeen als de choleradoctor bekend. In 1828 kwam inde kolonie Suriname eene maatschappij ter bevordering van het godsdienstig onderwijs onder de slaven en verdere heidensche bevolking tot stand, waarvan de eene afdeeling in de kolonie en de andere afdeeling in het moeder land gevestigd zou zijn, hetwelk bij besluit van 4julij 1829 door Z. M. den koning goedgekeurd werd. Bij de oprigting dezer maatschappij bedroeg de geheele neger-gemeente, met de kin deren in Suriname 17S2 zielen, terwijl de zendelingen op 15 plantaadjes den toegang hadden. Den 31 december 1S56 waren er 182 plantaadjes voor de zendelingen opengesteld, en is reeds meer dan de hellt der zwarte bevolking aan hunne zorg toever trouwd. namelijk 23316 zielen, van welke 13254 gedoopt en 2607 lidmaten zijn. ESeitoeining-en en besluiten* Eervol ontslagen: bij besluit van 26 dezer, als inspecteurs der jagt en visscherij, onder dankbetuiging voor de iu die be trekking bewezen diensten, in Noordbrabant mr. H Sassen, Gel- i derland mr. E. A. Jordens, Zuidholland mr. F. A. Yerster,

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1