MIDDELRURGSCHE COURANT. N° 156. Dingsdag 1857. 29 December. 3anlio>nïrigingm m BET RIJKSBESTDÜR.PROVIXCIALE EMEMEESTEBESTCREN. innmltmöscl]c tijïriugrit. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zatutdags. Finnen deze gemeente en Vlis singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makiugea eaz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandaff avond 8 ure. ilnubestediia^. Burgemeester en wethouders der gemeente Fort Bath en Bath zullen, onder nadere goedkeuring, op woensdag den 6 januarij 1858, 's namiddags 2 ure. in het gemeentehuis, publiek aanbesteden, aan den minst eischendcn Met inrigteu wan een gedeelte der be nedenverdieping" van bet gemeente huis tot schoollokaal. Zullende het bestek en plan van heden af voor gegadigden op het gemeentehuis ter inzage liggen. Pórt Bath, den 24 december 1857. Burgemeester en wethouders voornoemd, WINDHORST. De secretaris, C. C. VAN DEN BRINK. Burgemeester en wethouders van Colijnsplaat maken bekend dain de vergadering van den gemeenteraad, op heden gehou- dda, van de obligatien der geldleening van f15000,voor vvcgsverbeteringeu, is uitgeloot no. 116, welke na den 1 janua rij 1858 ontvangbaar is ten kantore van den gemeente-ontvan ger aldaar. Colijnsplaat, den 24 december 1857. J. 11. BIJ BAU. burgemeester. J. VINK, secretaris. Middelburg JJS december. Het Staatsblad no. 162 bevat een koninklijk besluit van 16 dezer, waarbij wordt bepaald dat met 1 januarij 1858 is opge heven het postkantoor te Oostburg, hetwelk aldaar zal worden vervangen door een hulpkantoor, terwijl de gemeente Breskens is aangewezen als standplaats van een postkantoor. In verband met dat besluit is de heer postdirecteur van Oostburg overge plaatst naar Vlissingen en te Breskens tot directeur benoemd de tegenwoordige brievengaarder, zoo als wij reeds in ons no. van 22 dezer mededeelden. Wij vernemen dat bjj het departement van justitie de noodige voorbereiding wordt gemaakt om in den aanvang van het volgend jaar aan te besteden het bouwen eener nieuwe ge vangenis enz., te Goes. Zijn wij wel geiuformeerd, dan zijn de kosten begroot op plus minus f 90,000. Men schrijft ons uit Goes van 26 december Heden had de heer T. Pieterse, heel- en verloskundige al hier, sedert jaren lid der Provinciale geneeskundige commissie enz. het voorregt met zijne echtgenoot de gouden bruiloft te vieren en daarbij tevens te gedenken aan de vijftigjarige uitoe fening vau zijne maatschappelijke betrekking. Reeds in den morgen van dien dag gaf de buurt een blijk harer belangstelling in de feestvreugde, door het uitsteken der vlaggen. Door de genees- en verloskundigen alsmede de apothekers, zoo uit deze gemeente als uit andere van dit eiland, werd hem een prachtige zilveren tabakspot, door eenige particulieren een dito vuurkom- foor, namens de provincie Zeeland een brillan te zilveren inktpot, door de leden der Provinciale geneeskundige commissie een zil veren beker vereerd, alles met gepaste en welmeenende aau- spraken, waarbij het ook aan anderer belangstellingen geschen ken niet ontbrak. Het harmonie gezelschap Concordia bragt den jubilaris eene serenade, die door velen uil de burgerij werd bijgewoond. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat, aan de noordzijde wan het eiland Voorne, langs het van uit zee naar Brielle leidende vaarwater, te rekenen van 1 januarij aanstaande de volgende lichten zullen worden ont stoken, welke vervolgens alle nachten zullen branden, van zonsondergang tot zonsopgang; 1. een stilstaand lamplicht, geplaatst in eenen houten opstand, op de duinen even beoosten het houten baken, verlichtende den horizon van W. ten N., door het N., tot O. N. O.van om de West, gezien, vertoont dit licht zich rood, en wordt zoodra men hetzelve, met den koers van O. I Z. dwars van zich heeft, wit van kleur, gevende daar door te kennen, dat men het vaarwater de Bank heeft open gevaren, en dieusvolgens van koers moet veranderendaarbij indachtig zijnde, dat, wanneer het licht verduistert, zulks eene waarschuwing bevat, dat men den wiltetonskaut in de bankte veel is genaderd2. twee stilstaande lamplichten, geplaatst op lantaarnpalen, waarvan één by de molenhaven en de andere op den havendijk van Brielle. Zij staan N. 5" W. en Z. 5° O. van elkander, en duiden, in één komende, aan, dat men het meest noordelijke gedeelte, of den zqpgenaarnden top van het vaar water de Bank heeft bereikt. De kompasstreken zijn gerekend .volgens het miswijzend kompas. t De dertienjarige jongeling die onlangs te Kruiningen met zijnen vader op de jagt gaande, hel ongeluk had dezen zoodanig te treffen dat hij dieu ten ge voire is o verleden, stond deswege jl. donderdag te regt voor de arrondissemeuts regtbaük Ie Goes. Het openbaar ministerie heeft geeischt veroordeeling tot geld boete van f 1 en in de kosten. De uitspraak is in eene volgende zitting bepaald. De nieuwe haven te Walsoorden is den 23 dezer opgenomen en na goedgekeurd te zijn, voor de scheepvaart geopend. Dooi den gemeenteraad van llontenisse is tot havenmeester aldaar aangesteld de heer C. Bogaert. voor den verjaardag van H. M. de koniugin-moeder, van Luxem burg in de residentie terug verwacht. In de zitting der tweede kamer van 27 november 11., werd door den minister vau oorlog, bij gelegenheid der behandeling van de begrooting voor zijn departement, aan c!eu heer van Bosse, lid der kamer, een schriftelijk antwoord toegezegd op zijne bij die.gelegenheid gehouden tedevoering. Dit antwoord is thans bekend gewordeii en daaruit blijkt dat er voor liet hoofdbestuur van oorlog hier te lande f 10,730,45 minder wordt uitgegeven dan voor liet centraal bestuur van oorlog in Belgie, zoodat de minister het beweren van den heer van Bosse, dat er in Belgie voor het centraal bestuur van oorlog minder werd uitgegeven, oujuist acht, en ook van oordeel is, dat deze zich vergist heeft met te zeggen, dat er bij gemeld hoofdbestuur 5 a f 6000 minder aan tractementen wordt uitbetaald, dan bij het hoofdbestuur hier te lande. Verder wederlegt de minister de bewering van den heer van Bosse, dat de nederlandsche militaire akadeaiie meer zoude kosten dan de belgische. De minister van binuenlandsche zaken heeft aan de gemeen tebesturen medegedeeld, dat hij het wenschelijk acht, dat dooi de gemeentebesturen worde voorkomen, dat met. den 1 januarij 1858, tijdstip waarop de wet op het onderwijs in werking treedt, al dadelijk tot vervolgingen zou moeten worden overgegaan en dat alzoo dengenen, voor zoo ver hun bekend kan wezen, die zich met het geven van lager onderwijs na 1 januarij e. k. zul len onledig houdeu, zonder in het bezit te zijn der bij de nieuwe wet behoudens de daarbij gestelde uitzonderingen en overgangs bepalingen, in het algemeen gevorderde bewijzen van bekwaam heid en zedelijkheid en van 'skonings vergunning, voor zoo ver zij vreemdeliugen mogten wezen, voorgehouden worde, dat zij zich daarvan met het in werking treden der nieuwe wet zullen hebben te onthouden, op straffe als bij art. 8 dier wet bepaald is. Door eenige oud militairen te 's Gravenhage, diegeregtigd zijn tot het dragen van de St. Heleua-medaille, is gevolg gege ven aan hun vroeger gemeld voornemen, om zich tot Z M. den koning te wcudeu met een adres, waarin zij te kennen geven, dat zij die medaille niet zullen aannemen, maar waarin zij tevens verzoeken, dat het HD.moge behagen eene medaillein testel len ter herinnering aan de roemrijke dagen in jan ij 1S15. HH. KK. liH. prins en prinses Hendrik der Nederlanden worden omstreeks de helft der volgende maand, en dus nog Men verneemt dat zich in het Gesticht van liefde te Zwolle eene vrouw bevindt die op kersdag den buitengewoon hoogen ouderdom van 105 jaren heeft bereikt. Zij is genaamd Elisabeth Bokhorst, geboren te Stokkuin, in Gelderland, den 25 decem ber 1752. Uit haar huwelijk met Jacobus Mink had zij vijf kin deren, die even als de man reeds voor jaren overleden zijn. in leven echter zijn nog vier kleinkindereu en drie achterkleinkin deren. Elisabeth Bokhorst geniet nog altoos de beste gezond heid en is vrij van de gebreken welke zelfs den middelbaren ouderdom reeds aankleven. Eïenoeuiin^en en besluiten. Benoemdbij besluit van 22 dezer, tot plaatsvervangend kantonregter te Tholen mr. T. A. Wagtho, advocaat aldaar. Gedetacheerd: bij besluit van dien datum, voor den tijd vau vijfjaren bij het wapen der infanterie van het leger iu Oost-lu- die, de kapitein A. W. B. Schiff, van het 1ste regernent infan terie, en bij besluit van 23 dezer bij de landmagt in Wiwt-Indie, dc kapitein S. Pijpers en de 2de luitenant H. W. van Hasseil. van het lste regernent vesting-artillerie, overeenkomstig de be palingen van het besluit van den 19 dezer. Benoemd, bij besluit van den 26sten dezer, de generaal majoor C. T. van Meurs, Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, thans directeur dei- eerste artillerie directie, belast niet de functien van directeur van 's rijks gieterij van metalen ge schut, tol minister van oorlog, met ingang van den lsten janu arij 185S. Vergunning verleend aan den heer N. Pieueman, kunst schilder te Amsterdam, tot het aannemen der onderscheidings teekenen van ridder der orde van de Poolster, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Bevorderd, bij besluit van den 2lsten dezer, met ingang van den lsten januarij aauslaande, bij het departement van marine tot commies de adjunct commies W. J. M. Asmus, eu tot adjunct connniesendeadjunetcoinmieseu titulair A. J.L.Onbe- liauen eu O. II. Roggen. üerk- en scliuolnieuws. Ter vervulling der vacature bij de doopsgezinde gemeente te Sneek, ontstaan door het overlijden van ds. J. de Stoppelaar Blijdestein, is geformeerd het volgend alphabet iscli gesteld zes tal van predikanten, dd. P. Bruyn te x\lk:naar, J. Hartog te Zaandam (oostzijde), H. ten Cate Hoedemaker te Deventer, T. Kuiper te Zaandam (westzijde), K. R. Pekelharing te Mid delburg en K. Schuiiing te Oldeborn. Sedert 22 november jl. is als hervormd predikant te Parijs bij de hervormde gemeente aldaar werkzaam de heer Pierre Mounier, candidaat in de letLeren. doctor in de godge leerdheid aan de universiteit te Leiden en candidaat bij de waal- sche hervormde kerken in het koningrijk der Nederlanden, afstammeling van een beroemd geslacht, dat vroeger uit Frank rijk uaar Nederland was geweken. JEarine et» leg-esr. Gisteren is ter reede van Vlissingen gearriveerd Zr. Ms. kor vet Pallas, van Hellevoetsluis. EStargerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkoudigiug den 27 dezer: J.lloste, jm. 33 j. met M: T. J. Florchutz, jtl. 29 jaren.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1